שוקי אמרני: "התמ"א 38 אפשרי עכשיו - גם במקומות שנחשבים לא אטרקטיביים"

מנכ"ל משרד הפנים בשיחה עם Bizportal על ההקלות שניתנו השבוע ליזמי התמ"א 38. "נושא ניוד הזכויות הוא מורכב, בטח אם מדובר בניוד מרשות אחת לאחרת"
 |  (14)
שוקי אמרני: "התמ"א 38 אפשרי עכשיו - גם במקומות שנחשבים לא אטרקטיביים"
אתמול (ג') החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה על מתן שורה של הקלות בתמ"א 38 במסגרתן יינתנו זכויות בנייה לתוספת של עד שתיים וחצי קומות ותינתן האפשרות לניוד זכויות באותה הרשות המקומית. Bizportal בירר מספר סוגיות בתחום עם שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים.

סוף כל סוף לוקחים את נושא חיזוק המבנים ברצינות? "ההחלטה במועצה נועדה לעדכן את התמ"א 38 במטרה להרחיב את התמריצים ליזמים כדי שיכסו את עלות החיזוק ואף ירוויחו. גם במקומות בהם עד כה היוזמה הייתה פחות כדאית כלכלית, אין ספק שכעת הכדאיות גדלה".

רבים ייחלו לצעד של ניוד זכויות, כיצד זה יתבצע? "אנחנו מוכנים במקרים מסויימים להעניק לקבלן זכויות לניצול במבנה אחר באותה הרשות המקומית במידה והיוזמה באותו מבנה אינה כדאית כלכלית, אולם הקבלן יצטרך להוכיח חד משמעית כי ההכנסה הנובעת ממנו נמוכה".

נראה כי מדובר בצעד שלא יעזור לישובים בפריפרייה בהם ניוד הזכויות באותו האזור לא תעלה את הכדאיות הכלכלית. "התמ"א 38 לא נועדה לחזק את כלל המבנים כנגד רעידות אדמה, חייבים לתת כלים נוספים ואת הדעת לנושאים שאינם בתחום משרדנו. נושא ניוד הזכויות הוא מאוד מורכב, כל עוד מדובר בניוד באותה הרשות המקומית אז הפתרון יחסית יותר פשוט, אך ניוד מרשות אחת לאחרת היא דבר מאוד קשה ליישום, מדובר בהרבה מאוד גורמי תשתית".

זה נראה כאילו ביצעתם חצי עבודה. "צריך לומר שההחלטה היא מאוד חשובה ומרחיבה את מעגל המבנים שנכנסים לקטגוריה של כדאיות כלכלית. שוב אני אומר, מדובר בכלי אחד בלבד, ישנם נוספים שמעבר לתחום הפעילות של משרד הפנים".

מדוע אתם לא פועלים בדרך של כפייה, רכב מסוכן מורידים מהכביש, מדוע בניין מסוכן לא מפנים? "אנחנו לא יכולים כמשרד הפנים ללכת לכיוון של כפייה. כרגע אנחנו פועלים במסגרת מדיניות הסברתית, הכפייה לא יכולה להגיע מכיוונו של משרד הפנים".

לא הגיע הזמן שתחום התמ"א 38 ילקח מאחריותן של הרשויות המקומיות ושהממשלה תכפה את החיזוק? "בשלב הזה האחריות להחלטות בנושא נותרת ביידי הרשויות המקומיות".

תגובות

התגובות להחלטת המועצה חיוביות בקרב יזמי הנדל"ן. אייל אוכמן, מנכ"ל אגם שביט, אומר כי ללא ספק מדובר במהפכה אמיתית. "התחלנו לעבוד על יוזמות תמ"א 38 בציפייה שהחלטה מסוג זה תתקבל. אם בעבר עבור קומה נוספת מעבר לקומה המתאפשרת לתמ"א היינו זקוקים לרוב של 100%, כעת נזדקק ל-66% בלבד, דבר שיועיל בטיפול במתנגדים. הרבה מאוד עסקאות הולכות להפתח, עד כה הרבה יזמים השקיעו במשורה כי פחדו לשים את הכסף על הקרח, כעת מדובר בעסקה פשוטה".

גם יקי אמסלם, מנכ"ל חברת אלמוג כ.ד.א.י, טוען כי מדובר בהחלטה משמעותית שתוביל לשינוי בשטח. "אין ספק כי עדיין לא ניתן פתרון למעגלים שמחוץ לאזורי הביקוש ויצטרכו לתת להם פתרונות נוספים, אולם אופציית ניוד הזכויות, יחד עם האפשרות לבנות קומות נוספות ללא ספק ירחיבו את יוזמות החיזוק לישובים נוספים שעד כה הכדאיות הכלכלית בהם הייתה גבולית, דוגמת גדרה ואפילו אשקלון".
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  עומס על התשתיות - מישהו חושב על זה?
  ניסים 08/04/2011 01:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברגע שמוסיפים יותר משלוש קומות, נוצרים עומסים על תשתיות הביוב, נוצר מחסור במקומות חניה והפקקים בבוקר יהפכו לאיומים וזה בקליפת אגוז. מי דואג לפרטים הללו? הכל טוב ויפה, רק לספק פתרונות כגון הרחבת כבישים, הוספת מקומות חניה וחניונים שידרוג והגדלת תשתיות המים והביוב וכד' . שיהיה בהצלחה.
  סגור
 • 10.
  חבל שהגבילו את ה-2.5 קומות לפי מדד ס" א! למה?? (ל"ת)
  א7 07/04/2011 12:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  וועדת חקירה בדרך
  ירון 07/04/2011 11:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדינת חלם שלא לוקחת אחריות על האזרחים שלה, מפקירה אותנו לידיהם של יזמים ציניים ופקידים אטומים (ואפילו מושחתים). ניפגש בוועדת החקירה, אני בטוח שלביבי יש נאום במגירה ליום שאחרי...
  סגור
 • 8.
  אשמח לדיון בנושא:
  מ' 06/04/2011 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישהו חשב כיצד יראו הבנינים הגבוהים ב 2.5 קומות ללא פרופרוציה לסביבה שתוכננה בהתאם לבנינים בגובה העכשוי?כיצד יראה הכל גדול ומאיים ולא פרופורציונלי לרחובות הצרים לעיתים שבהם יתוספו הקומות...??איפה כל חובבי האסטתיקה בעיר...??
  סגור
 • אסטתיקה...
  אמיר 07/04/2011 10:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה יותר יפה בעיינך? בניין בן 30 או חדש? התכניות עוברות אישורים בעירייה שמאשרת הדמייה לפני שמשפצים,בכל מקרה התכנית נועדה במקורה להצלת חיי אדם ועל הדרך היא גם משפרת מאוד את פני העיר אז אני לא מבין מה ההתלבטות בכלל...צא לראות בניינים שכבר ביצעו שיפוץ ותבין...
  סגור
 • 7.
  לא הייתי רוצה לגור בבית בן 80 שהוסיפו לו
  מה זזזזה??? 06/04/2011 14:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד 2.5 קומות על הגג....
  סגור
 • 6.
  חוק זה נועדל שפר חיי התושבים ולא להשאיר מאחור
  דני 06/04/2011 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החלטה טובה וחשובה , אבל תמיד יש כאלה שיבינו הפוך וישארו בבתי סלאמס ללא מעליות ובעת משבר לא ישאר שריד מהבית . במקום לקדם ולחיות בתנאים נאותים מקשים בטיפשות
  סגור
 • 5.
  מה עם האנשים שהולכים ברחוב? לחייב ללכת עם
  שכפ" צ 06/04/2011 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קסדה ואפוד ומסכת גז וכו... נמאסתם
  סגור
 • 4.
  מה עם בתים מעל 40 שנה. שאין אפשרות לעשות בהם (ל"ת)
  תמ" א 38? 06/04/2011 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מה עם גני הילדים ובתי הספר ??????????????????
  אב מודאג 06/04/2011 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלפי ילדים הולכים להקבר בחיים , במידה וזה יקרה בבוקר ועד אחה" צ. הממשלה והעריות ישנות בעמידה
  סגור
 • 2.
  הפתרון רקה פינוי בינוי לא רוצים תלאים
  אסנת 06/04/2011 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רוצים תתעשרו על חשבוננו רוצים בית עם תקנים כמו שצריך ולא תלאים מכירים אותכם קבלנים שאין להם אלוהים לוקחים שטח יקר תנו תמורתו דירה חדשה ולא משהו שיתמוטט ברעידה הבאה
  סגור
 • רוצה דירה חדשה? תקני!
  מתמצא 08/04/2011 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גרה בדירה ישנה? או חיזוק או כלום! בחיים לא יהרסו פה כמות כזאת של ביניינים (800,000) בשביל לבנות מחדש.
  סגור
 • 1.
  החלטה מסוכנת
  אריק 06/04/2011 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יושבים פקידים ומחליטים החלטות בלי לבקש חוות דעת מיקצועית. איך יחזיקו יסודות שנבנו לפני הרבה שנים תוספת של שתים וחצי קומות. שלא יהיה לנו פל קל חדש
  סגור
 • מר אריק,למה להגיב על משהוא שאין לך מושג בו???
  ד" ר שולץ 07/04/2011 11:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי הפקידים שיושבים ומחליטים בלי לבקש חוות דעת מקצועית? למה שלא תבקש חוות דעת מקצועית בעצמך לפני שאתה מגיב? אז הנה חוות דעת מקצועית, הסכת ולמד: התוספת לא נבנית על היסודות הקיימים!!!!! קודם כל היסודות הקיימים נחשפים, מתוקנים ומחוזקים מחדש. נבנות מספר חגורות בטון חדשות סביב הבניין, ויחד עם הממדי" ם הנבנים נוצרת חגורת בטון אדירה שתמנע התפרקות של הבניין בשעת רעידת אדמה חזקה. בצמוד ליסודות הקיימים נוספים יסודות חדשים המיועדים לתוספת בלבד, ומעבר לכך תורמים אף הם לחיזוק המבנה. גם פירי המעליות נבנים באופן המוסיף לחיזוק הבניין!!!. בניין בן 4 קומות בן 60 שנה שהיה מתפרק כמו מגדל קלפים במצב הנוכחי, נשאר עומד על תילו ברעידה חזקה, שלא לדבר על הביטחון שבממדי" ם לעומת המקלטים הקיימים. הבנתם, מר אריק וכל האחרים הממהרים להגיב?!!
  סגור