גיוסים גבוהים של כ-1.4 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות באפריל

הקרנות המסורתיות משלימות חודשיים רצופים של גיוסים שהגיעו לכמיליארד שקל. מנגד, הקרנות הכספיות רושמות ירידה בקצב הגיוסים. היכן נמשכו הפדיונות? 

 | 
כסף ישראלי, צילום: Istock
חודש אפריל הסתיים במגמה חיובית בשוקי המניות ובעליות שערים באיגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות בישראל שפעלו כגורם חיובי בתעשיית קרנות הנאמנות. בסיכום החודש החולף הגיעה התעשייה כולה לגיוסים גבוהים של כ-1.42 מיליארד שקל, כך לפי הערכות כלכלני מיטב דש. 
בקרב המדדים המובילים, מדד S&P500 עלה ב-3.95%, מדד הנאסד"ק הוסיף כ-4.75 וה-DAX הגרמני זינק ב-7%. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה חיובית של עד כ-3.6%. בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו החודש תשואה חיובית נאה של 0.95% כאשר גם בשוק האג"ח הממשלתי המקומי נצפתה עלייה של 0.45% במדד ממשלתי כללי.
הקרנות המסורתיות (אקטיביות ופאסיביות) רושמות גיוס רצוף של חודשיים באפריל ומגיעות לגיוסים של כמיליארד שקל, זאת לצד עלייה משמעותית בקצב הגיוסים. סכום זה מבטא גיוס של כ-535 מיליון שקל בקרנות האקטיביות-המנוהלות וגיוס של כ-470 מיליון לקרנות הפאסיביות. הקרנות המחקות גייסו כ-660 מיליון בעוד קרנות הסל פדו סכום של כ-190 מיליון.
מנגד, הקרנות הכספיות רושמות ירידה בקצב הגיוסים לעומת החודש קודם ומגייסות כ-420 מיליון שקל, מהם כ-455 מיליון נכנסו לקרנות הכספיות הדולריות כאשר הקרנות הכספיות השקליות פדו כ-35 מיליון.
מה עשו הקטגוריות השונות?
בסיכום חודש אפריל, קרנות אג"ח כללי חוזרות לראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות עם גיוס של כ-445 מיליון שקל, אם כי מתחילת השנה הן ממשיכות בפדיונות בסכום הנאמד ב-145 מיליון.
קרנות אג"ח מדינה מכפילות את קצב הגיוסים לסכום של כ-375 מיליון שקל ועוברות לראשונה לגיוס חיובי מאז תחילת השנה בסכום של כ-200 מיליון. גם הקרנות המתמחות באג"ח חברות עולות בקצב הגיוסים לעומת החודש הקודם לסכום של כ-260 מיליון אך עדיין מציגות פדיון של כ-105 מיליון מתחילת השנה.
 
הקרנות האג"חיות השקליות רושמות פדיון של כ-270 מיליון שקל בחודש החולף כאשר מתחילת השנה מדובר בפדיון של כ-915 מיליון. קרנות אג"ח חו"ל ממשיכות במגמה השלילית גם החודש, ואף עולות בקצב הפדיונות מחודש שעבר לסכום של כ-150 מיליון שקל ומסכמות פדיונות של כ-130 מיליון מתחילת השנה.
 
קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, ממשיכות לפדות גם בחודש אפריל, למרות המגמה החיובית בשווקים, אך יורדות בקצב הפדיונות, לסכום של כ-115 מיליון שקל. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות פדו סכום של כ-635 מיליון. 
ברמת התעשייה הפאסיבית, הקרנות המתמחות במניות המהוות יותר מ-62% מהתעשייה, סיימו את חודש אפריל בגיוסים של כ-220 מיליון שקל. הקרנות המחקות רשמו גיוסים של כ-340 מיליון וקרנות הסל סיכמו את החודש בפדיונות של כ-120 מיליון. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער עצום בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-650 מיליון לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-430 מיליון.
קרנות אג"ח מדינה ממשיכות בגיוס חיובי גם החודש עם סכום של כ-40 מיליון שקל בעוד קרנות אג"ח כללי גייסה החודש סכום של כ-5 מיליון בלבד. בקרב קרנות אג"ח חברות נמשך המומנטום החיובי מתחילת השנה לצד ירידה משמעותית בקצב הגיוסים לסכום של כ-365 מיליון (מחקות + קרנות סל).
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה