מפתחת את תחום הריחות - פרוטרום רוכשת 51% מחברת תורפז

 |  (5)
עוד אחת לאוסף
חברת {פרוטרום} מודיעה כעת על רכישה שביעית השנה. פרוטרום רוכשת שליטה (51%) בחברה הישראלית תורפז תמציות בושם וטעם, וזאת לפי שווי חברה כולל, ללא מזומן וללא חוב, של כ-53.7 מיליון שקלים (כ-15.1 מיליון דולר ארה"ב). התמורה המשולמת על ידי פרוטרום בעבור המניות הינה כ-14.5 מיליון שקלים (כ-4.1 מיליון דולר) ובנוסף הזרימה פרוטרום לחברה השקעה של כ-27 מיליון שקלים (כ-7.6 מיליון דולר). הסכם הרכישה כולל אופציה לרכישת יתרת המניות של תורפז החל מכ- 4 שנים ממועד השלמת העסקה, במחיר המבוסס על ביצועיה העסקיים של תורפז בשנתיים שקדמו למועד הודעת מימוש האופציה. העסקה הושלמה במועד החתימה ומומנה באמצעות חוב בנקאי.
על פי דוחותיה הניהוליים של תורפז, מחזור המכירות שלה ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017 הסתכם בכ-23.3 מיליון ש"ח (כ-6.2 מיליון דולר ארה"ב) והיא בעלת שיעורי רווחיות גבוהים מאלה של חטיבת הטעמים של פרוטרום, אליה תאוחד.
 
פעילות תורפז החלה בשנת 1970 והיא עוסקת בעיקר בפיתוח, בייצור ובשיווק של תמציות בושם (Fragrances). לתורפז, המעסיקה 16 עובדים, אתר מו"פ, ייצור ושיווק בישראל ולאחרונה פתחה מרכז מו"פ, ייצור, שיווק ומכירות בניו ג'רזי, ארה"ב. לתורפז סל מוצרים ופתרונות מגוונים, המבוססים על ידע וניסיון רב, ובסיס לקוחות רחב והיא מציגה שיעורי צמיחה מרשימים בשנים האחרונות, תוך שיפור בשיעור רווחיותה.
לפי הודעתה, פרוטרום החליטה להתחיל במהלך אסטרטגי של פיתוח פעילות גלובלית בתחום תמציות הבושם (Fragrances), בדגש על שווקים מתעוררים בעלי שיעורי צמיחה גבוהים. רכישת תורפז מצטרפת לעסקים קיימים קטנים של פרוטרום בתחום תמציות הבושם בעיקר בהודו, באפריקה ובאמריקה הלטינית. בהודעה נכתב כי "השוק העולמי של תמציות בושם, נאמד בשנת 2016 בכ- 13.2 מליארד דולר (היקף גדול מתחום הטעמים המוערך בכ- 11 מיליארד דולר), תוך הערכות כי היקף המכירותבשווקי הטעמים והבשמים יגדל בקצב שנתי של כ-3% במהלך השנים 2015 עד 2020[1]. לפי הערכות אלה, שיעור הצמיחה בשווקים מתפתחים, כגון אסיה, מרכז ודרום אמריקה, מזרח אירופה ואפריקה, צפוי להיות גבוה יותר, כתוצאה משינויים בהעדפות צרכנים בשווקים אלו ועליה ברמת החיים וההכנסה הפנויה, ועשוי להגיע לשיעור שנתי ממוצע של כ-5.1% במהלך השנים 2015 עד 2020."
אורי יהודאי, נשיא ומנהל העסקים הראשי של פרוטרום: "רכישת תורפז היא צעד חשוב ליישום תוכניתה האסטרטגית של פרוטרום לפתח עסקים עולמיים בתחום תמציות הבושם (Fragrances). תחום הבשמים סינרגטי ומשלים לתחום תמציות הטעם (flavors), בין היתר, מבחינת חומרי הגלם ותהליכי הייצור ושחקנים רבים בתחומי הפעילות של פרוטרום מנהלים פעילויות מקבילות של טעמים ובשמים. כיום, הנהלתה החזקה של פרוטרום מבוססת וחזקה מספיק על מנת לפתח תחום פעילות נוסף זה. אנחנו רואים הזדמנויות צמיחה מעניינות ומגוונות בתחום תמציות הבושם, במיוחד בשווקים מתעוררים, ופוטנציאל לביצוע רכישות, גם של חברות להן יש פעילות משולבת של טעמים ושל בשמים, כולל במדינות בהן יש כבר לפרוטרום פעילות, תוך פוטנציאל למימוש סינרגיות תפעוליות מעניינות. בעבר ויתרנו על הזדמנויות רכישה של חברות שעיקר פעילותן היה בתחום הבשמים ורק מיעוט בתחום הטעמים. במסגרת החלטתנו האסטרטגית החדשה לפיתוח עסקים עולמיים בתחום הבשמים, נקדם כעת גם רכישות כאלה. אנחנו שמחים לעדכן שיש לנו צנרת מעניינת של רכישות בתחום הבשמים אותן אנו מקדמים".
 
"רכישת תורפז ממשיכה את יישום אסטרטגיית הצמיחה המהירה והרווחית של פרוטרום. זו הרכישה השביעית שאנחנו מבצעים השנה, לאחר רכישת חברת הטעמים הדרום אפריקאית Unique Flavors, חברת הטעמים הצרפתית René Laurent, חברת הטעמים הווייטנאמית WFF, רכישת חברת פתרונות טעם לתחום הגלידות והקינוחים הברזילאית SDFLC, רכישת Flavours & Essences האנגלית ורכישת Mühlehof  השוויצרית. משנת 2015 רכשנו כבר 26 חברות, שמשולבות בהצלחה עם פעילותנו הגלובלית ותורמות ותתרומנה להמשך הגידול במכירות ולשיפור ברווח וברווחיות, תוך ניצול מירבי של הסינרגיות הטמונות בהן. בשנים האחרונות החלטנו להרחיב את תחומי פעילותנו גם לתחום הצבעים הטבעיים למזון ולתחום נוגדי חמצון טבעיים המאפשרים מתן פתרונות בתחום ההגנה ושימור המזון (Food Protection by Natural Solutions), וכעת אנו מתחילים גם תהליך של בניית עסקי תמציות בושם גלובליים. יש לנו צנרת מצויינת של רכישות אסטרטגיות נוספות של חברות ופעילויות בתחומי פעילותנו ונמשיך ליישם את אסטרטגית הצמיחה המהירה והרווחית שלנו, המבוססת על שילוב צמיחה פנימית רווחית ורכישות אסטרטגיות, להשגת היעדים שהצבנו - מכירות של לפחות 2 מיליארד דולר, עם שיעור EBITDA של מעל 22% בפעילויות הליבה שלנו, עד 2020".
 
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  פרוטרום ואורי יהודאי
  ליאור משקיע ותעשיין 06/09/2017 18:08
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ברכות על עוד מהלך אסטרטגי מבריק בסידרה. הכניסה לבשמים מתבקשת ונכונה ותביא עוד תוספת ערך לבעלי המניות המרוצים והוותיקים של פרוטרום שנהנים מניהול מבריק של אורי
  סגור
 • 1.
  פרוטרום
  פיני 06/09/2017 13:29
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אז למה יורדת?
  סגור
 • חוקני מניות- כשמוציאים כסף על משהו המניה יורדת (ל"ת)
  לפיני 06/09/2017 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • השתגע סופית
  מוטי 06/09/2017 14:18
  הגב לתגובה זו
  1 5
  לאט לאט יתחילו להפנים שיהודאי תפס שגעון גדלות ומתחיל להרוס את פרוטרום .יותר מתי תשבוחות העלו לו את השתן לראש .החברה רוכשת חברות ולא מפסיקה להתמנף .מספיק שהמניה תחטוף קצת ומשבר טבע יהיה קטן לעומת המשבר של פרוטרום .טבע היא מותג וכולם מכירים, פרוטרום תחטוף ולא תתאושש .אני קורא מכאן למנכל "משוגע רד מהגג" אל תשרוף את החברה..
  סגור
 • ניהול שמרני וחכם
  ליאור משקיע ותעשיין 06/09/2017 18:13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ניהול חכם של התזרים החזק של פרוטרום יצר בשנים האחרונות ערך של 16 מליארד שקל החברה ממש לא ממונפת ומאוד שמרנית בניהול הרכישות שלה .ההשוואה לטבע והתנהלותה בשנים האחרונות הזויה ולא רלוונטית
  סגור