לא למדו דבר? ה'פד': "פגמים בניהול ההון והסיכונים של הבנקים בארה"ב"

סקטור הפיננסים הוביל את המגמה השלילית אמש בוול סטריט, לאחר שנמצא שהבנקים בארה"ב לא עמדו בכל דרישות הבנק הפדרלי
 |  (1)
בן ברננקי, צילום: Getty images Israel
חמש שנים עברו מאז משבר הסאב-פריים, ולאחר זינוקים חדים של מאות אחוזים בשערי מניות הבנקים בהשוואה לרמות השפל שנרשמו אז, אמש (ב') ה'פד' מצא כי נתגלו פגמים בניהול ההון והסיכונים של 18 הבנקים הגדולים בארה"ב. מבחני העמידות שנערכו לבנקים האמריקניים הצביעו כי אלה לא עמדו בדרישות של לפחות אחד מתוך חמישה תחומים החיוניים לניהול סיכונים ותכנון הון.

במסגרת דו"ח שפירסם ה'פד' בן 41 עמודים שעקב אחר נקודות החולשה והחוזקה של הבנקים בארה"ב, התברר כי אף על פי שהבנקים רשמו שיפור בשיטות תכנון הון ומצב ההון, הרי שבמספר מימדים יש עוד מקום לשיפור ניכר".

"הרגולטורים אומרים: "אנחנו הולכים להמשיך ולהציב רף מאוד גבוה והולכים לשמור על הלימות ההון גבוהה בקרב הבנקים הגדולים", כך אמר לבלומברג מרטי מוסבי, בגוגנהיים ניירות ערך, "זה מאפשר לבנקים לשמור על תשומת לב מירבית בניהול הסיכונים שלהם".

ה'פד': "הבנקים עומדים בפני אתגרים בלפחות אחד מתוך חמישה תחומים"

הדו"ח של ה'פד' קבע כי במסגרת ארבעה מבחני עמידות שנערכו, חלק מהבנקים הגדולים עדיין לא גיבשו מערכות ומדיניות מקיפות למודלים, מבחנים, דיווחים ותוכניות למקרה של משברים כלכליים. ה'פד' קבע במסגרת הדו"ח כי כל הבנקים "עומדים בפני אתגרים בלפחות אחד מתוך חמישה תחומים".

נזכיר כי בשנת 2009, לאחר ירידות השערים החדות שנרשמו בשווקים הגלובליים לאחר משבר הסאב-פריים, ערך הבנק הפדרלי בראשות בן ברננקי מבחני עמידות לבנקים הגדולים במטרה להגביר את השקיפות בנכסי הבנקים תוך חשיפת ההפסדים הצפויים במקרה של משבר כלכלי. האמון בבנקים באותה העת היה בשפל על רקע אותם 'נכסים רעילים' שהביאו להיעדר נזילות וליצירת משבר דרמטי בהיקפו.

התחומים שבהם הבנקים בארה"ב ממשיכים לא לעמוד בדרישות ה'פד' כללו חוסר יכולת להראות כיצד אלה נערכו לסיכונים הטמונים בתסריטים הנכללים במבחני העמידות, וכן מודלים שלא לקחו בחשבון את הסיכונים הייחודיים של כל בנק. ה'פד' ביקר את הבנקים על כל שתחזיות ההפסדים, ההכנסות וההוצאות התבסס על גישות "שאינן מספיק איתנות, שקופות ולא שיקפו במלואן את השלכות מבחני העמידות.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מי מחפה על ההונאה הפיננסית בנקאית הגדולה בהיסטוריה?!
  כותבי תרחישים 20/08/2013 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי רשאי להדפיס כסף בארהב ?! האם הזהב נפל או הופל ? ואם הופל מה הסיבה ? מדוע מס מדינו (כגון גרמניה ברזיל) דרשו מארהב לקבל בחזרה חלק = מהזהב הפיזי שלהם = ? ראו קראתם
  סגור