'מחיר למשתכן': אושרה ערבות מדינה לפרויקטים בבית דגן, אופקים, עפולה וקריית מוצקין

אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור באוצר: "נותנים ערבות על כל שקל שהבנקים משקיעים ובמידה שהפרויקט לא יתממש הבנקים יפוצו על כל שקל שהוציאו"
|
(3)
אשראי לדיור
אושר פה אחד: ועדת הכספים אישרה הבוקר (א') לאוצר להעמיד ערבות מדינה נוספת לתכנית 'מחיר למשתכן', הפעם בסך 750 מיליון שקל לפרויקטים בערים: אופקים, בית דגן, עפולה וקריית מוצקין. זו הפעם השנייה שוועדת הכספים מאשרת ערבות מדינה לתכנית זו. בפעם הקודמת אושרה ערבות בסך 550 מיליון שקל לפרויקטים בערים עפולה ולוד. 
במהלך הדיון בוועדה, הוסבר כי ערבות המדינה נדרשת על-מנת להבטיח שגם במקרים בהם פרויקטים מקודמים, קיימים מקרים בהם הקבלנים המבצעים בחרו שלא לקבל ליווי פיננסי המתחייב מחוק מכר דירות המבטיח את השקעת הרוכשים אלא רק באופציה של רישום הערת אזהרה לטובת הרוכשים. על-כן הבנקים נמנעים או מעכבים מתן משכנתאות לרוכשים באותם פרויקטים. העיכוב מונע מהרוכשים להעביר בהקדם חלק מהתשלום לקבלן, מה שמונע ממנו להתחיל בקידום הפרויקט. ערבות המדינה באה לפתור את המצב הזה ומבטיחה לבנקים שהמדינה ערבה להם למקרים בהם הפרויקטים ייעצרו. 
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "היעד של הוזלת מחירי הדיור יותר חשוב מכל היעדים הלאומיים האחרים בתחום יוקר המחיה, לרבות הורדת יוקר המזון. מזה 15 שנה שמחירי הדירות עולים והמשמעות שאדם עובד שנים רבות ולא מצליח לרכוש דירה. לצערי הרב, בנק ישראל מדבר בקול אחר, ולא סובר שצריך להוריד דרמטית את מחירי הדיור. על כל פנים, אין מציאות שמחירי הדירות ירדו בשנה אחת בצורה דרסטית ואין ממה לחשוש. הולכים על מספר כיוונים, שמחיר למשתכן הוא אחד מהם על-מנת שבטווח של כמה שנים בודדות המחירים ייבלמו ואף יתחילו לרדת".
ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי: "במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' נקלענו למצב שבו הקבלנים נותנים התחייבות לרוכשים באמצעות הערת אזהרה וכתוצאה מכך, נוצרו בעיות במשכנתאות ולכן שר האוצר החליט לתת ערבות מדינה על ביצוע הפרויקט. קרי נותנים ערבות על כל שקל שהבנקים משקיעים ובמידה שהפרויקט לא יתממש הבנקים יפוצו על כל שקל שהוציאו. אנחנו עושים הסכמים עם הקבלנים ובכך מבטיחים את ביצוע הפרויקט ואם חס וחלילה קורה משהו המדינה נכנסת לנעליהם".
יצחקי הוסיף, כי "בהסכם עם הקבלן, בין היתר הקבלן משעבד לנו את הקרקע, בחלק מהמקרים הוא קנה בכספו האישי את הקרקע ובחלק באמצעות הלוואה מהבנק. אנחנו כוללים את קבלני המשנה בהסכם ואנחנו מלווים את הקבלן באופן צמוד, כך שכל הכסף בחשבון משותף לנו ולקבלן ומשתחרר ממנו כסף בהתאם להתקדמות הפרויקט. אנחנו גם לוקחים ממנו פיקדון עד לשחרור טופס 4". 
"בפעם הקודמת ביקשנו מוועדת הכספים, אישור להעמדת ערבות מדינה של 550 מיליון שקל ל- 3 קבלנים בלוד ועפולה. בשני המקרים אחרי מו"מ לא קצר, חתמנו על הסכם עם הקבלנים ואז נתנו ערבות מדינה לבנקים המלווים. כעת הפרויקטים צפויים ל- 400 מיליון שקל לכל היותר ובפעם הקודמת 300 מיליון שקל. ההנחה ששימשה לבקשת סכום הערבות הנוכחי, שכל רוכש מביא רק 100 אלף שקל, אך כולם מביאים יותר ולכן לא ממשים את רוב כספיי הערבות. הבנקים משתפים פעולה, אם כי היום פחות מעוניינים לתת משכנתאות כי הגיעו לאיזושהי רווייה בענף".
עוד עדכן יצחקי את חברי הוועדה, כי "בעפולה ובלוד הפרויקטים כבר בשלב מתקדם ויש מספר בניינים שכבר נגמרה בניית השלד ולקראת ראש השנה הבא נמסור מפתחות לדיירים. 569 דירות נמכרו בהנחה מתוך הערבות הקודמת שאישרה ועדת הכספים".
"בעפולה מדובר במתחמים נוספים באותו פרויקט, קבלנים נוספים שבונים באותו מתחם. בנוסף, מתכוננים לפרויקטים באופקים, בית דגן, עפולה במתחמים נוספים וקריית מוצקין. הפרויקטים הבאים: בירושלים ברמת שלמה, בגבעת זאב, ברעננה, בדימונה ובעוד מקומות".
בדיון הציג יצחקי כי עד כה בסה"כ במסגרת התכנית ישנן 1,317 דירות וההערכה עומדת על עוד כ-22 פרויקטים של עוד כ-1,400 דירות ובסה"כ כ-2,700 דירות. יצחקי ציין כי "צריך לזכור שזה רק חלק ממכלול התכניות לפתרון מצוקת הדיור. מתוך כוונה להקים 100 אלף יחידות דיור חדשות. כולל כ- 15 אלף במגזר הערבי, גם שם קיימת תכנית 'מחיר למשתכן'".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  שומר נפשו ירחק
  אלי 01/01/2017 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנקים מתעללים בנו
  סגור
 • 2.
  אפשר לבנות 100 אלף יחידות ליד ראש העין, יפתור הכל. סתם (ל"ת)
  פילוס קישקוש 11/09/2016 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  חפשו בפייסבוק מחיר למשתכן
  מחיר למשתכן 11/09/2016 14:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חפשו בפייסבוק מחיר למשתכן כל הכתבות כל העידכונים במקום אחד
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות