אפקט דראגי: למה המשקיעים שמחים במקום לדאוג?

חיים נתן, הכלכלן הראשי של קבוצת אלוני האפט, מתקשה להבין למה המשקיעים שמחים לאחר הכרזת דראגי
|
(5)

יו"ר הבנק האירופאי המרכזי, מריו דראגי, ענה לצפיות המשקיעים ברחבי העולם כאשר הפתיע והנחית הרחבה מוניטרית בשלוש חזיתות. בראשונה, ירדה הריבית על הפקדונות בבנק המרכזי באירופה בעוד 0.1%, והיא עומדת היום על מינוס 0.4%. השנייה, הורדה סמלית של הריבית על ההלואות מהבנק המרכזי ב-0.05% ל-0%, והשלישית, הרחבה אגרסיבית של תוכנית הרכישות בעוד 20 מיליארד אירו ל-80 מיליארד אירו בחודש. השווקים כמובן הריעו בשמחה רבה. שוקי המניות עלו, האירו נחלש כמתבקש, והאג"ח הגרמני לעשר שנים הגיב בירידה של התשואה לפדיון ל-0.25% לשנה.

משקיעים יקרים, על מה השמחה? לפעמים פשוט צריך להסביר במילים פשוטות את המהלך: מי שרוכש איגרת חוב של ממשלת גרמניה לפדיון בשנת 2026, מסתפק בתשואה של רבע אחוז לשנה, ובנק מסחרי שמפקיד בבנק המרכזי "נקנס" ב- 0.4% לשנה. כמובן, שצעדים דרסטיים כאלה מעולם לא נוסו מעולם בכלכלה העולמית.

את תגובת המשקיעים קצרי הטווח קל להבין. הרי עכשיו כבר ממש אין במה להשקיע. כשהכסף בבנק מפסיד בהגדרה, וכשאגרות חוב נותנות כל כך מעט. ברור שהאלטרנטיבה הכמעט יחידה הינה להשקיע בשוק המניות, אבל מי שמסתכל כמה שנים קדימה, צריך להיות ממש אומלל מהצעדים האלו. לא נופתע אם בימים הקרובים יתפכחו המשקיעים ויבחנו שוב את התמונה שבפניהם.

מצב הכלכלה גרוע והוא לא משתפר בכלל
אי אפשר להציג את זה אחרת. צעדים אלו נדרשים כי מצב הכלכלה האירופאית והעולמית גרוע. הבנק האירופאי שוב חוזה ריבית אפסית בשנה הקרובה, והשוק כמעט ולא מציג צמיחה. גם ביפן התמונה דומה, כאשר רק לא מזמן החליט הבנק המרכזי להוריד את הריבית לעומק הטריטורייה השלילית. והעלאות ריבית בכלכלות האלו, כמו גם בסין, בכלל לא נראות באופק.

המשקיעים לטווח ארוך צריכים להיות מודאגים, כי הנשק המוניטרי הולך ומאבד מערכו. למרות הורדות ריבית, שימוש בכלים של הרחבה מוניטרית, וירידה לעומק הריבית השלילית, הכלכלה הריאלית במרבית מדינות העולם אינה מתאוששת. וגם השווקים אינם מתאוששים. למרות גל הורדות הריבית, מרבית מדדי המניות הניבו תשואה שלילית ב-12 החודשים האחרונים, גם אחרי התיקון בימים האחרונים.

והדאגה צריכה להיות עמוקה. מה יהיו הצעדים הבאים בסביבת הכמעט דיפלציונית הזו? מה ההבדל בין ריבית שלילית של חצי אחוז, לזו של 0.4? האם יש הבדל בין הרחבה של 60 מיליארד אירו ל-80 מיליארד אירו? ואולי טריליון אירו יעזור? או אולי "זיליון אירו"?

משמעות אמיתית  לגבי בחירת השקעות
ככל שהריבית של הבנקים המרכזיים הולכת ויורדת, כך ייקח לבנקים המרכזיים זמן רב יותר להביא אותה לרמה נורמלית, אם בכלל נחזור בעשור הקרוב לרמה נורמלית של ריבית. ברור שישנם אפיקים שהולכים ונהיים לא רלוונטיים בסביבה כזו, למשל, תשואה של 0% באג"ח של ממשלת יפן לעשר שנים, או תשואה של 0.25% באג"ח של ממשלת גרמניה לעשר שנים, לא נראית כמפצה על סיכון הריבית או אורך תקופה ההשקעה. והיא רק בגדר רכישת ביטוח ממשלתי, ולא השקעה. גם אגרות החוב הקונצרניות הופכות להיות מסוכנות יותר, כאשר פיצוי של כ-0.7% על אג"ח בדירוגים גבוהים, לא מפצה על הסיכון בחלק מהחברות. וכך, יצטרכו המשקיעים למצוא השקעות חדשות בתחום ההלוואות התפורות, האשראי החברתי, הפינ-טק, התשתיות והנדל"ן. 

החיפוש אחר אלטרנטיבות השקעה מורכב, הן למשקיעים המתוחכמים אבל בעיקר למשקיעים הפרטיים. וכך, לחיוב ולשלילה, אנו רואים מיזמים רבים המפתים משקיעים בסביבת ריבית נמוכה ושלילית. בצד שזוכה לאחרונה לכותרות שליליות, ישנם מיזמי אלגו טריידינג, השקעות בזירות מסחר (פורקס למשל), קבוצות רכישה והשקעות פרטיות לסוגן כגון זו של קרן קלע. בצד החיובי, לפחות לעת עתה, ישנם מיזמים של קרנות השקעה בנדל"ן בחו"ל והלוואות חברתיות.

אין סיבה אמיתית לשמחה בשווקים. הצעדים הדרסטיים של הבנק האירופאי מראים שאנחנו רחוקים מאוד מסיומו של מחזור ההקלה הכמותית, ויקחו עוד שנים רבות עד שהכלכלה העולמית תתאושש. וצריך להבין שמכיוון שהריבית השלילית והאפסית היא פה לשנים רבות, צריך לחשוב אחרת על בחירת ההשקעות שלנו.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אפקט דראגי: לֹמה המשׁקיעים שׁמחים
  ביוּטריד הרוּיח 21/03/2016 22:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שׁטוּיוּת במיץ. אין אכיפה וּעלֹ כן החוּק לֹא ישׁנה כלֹוּם
  סגור
 • 4.
  הברוך בדרך הספקולציה של הפד תרוצץ הכל (ל"ת)
  תקראו אלפר 21/03/2016 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הוא לא מוסדי!
  בוב 21/03/2016 16:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חיים נתן כבר מזמן לא מוסדי. אבל עדיין שאפו על הסקירה!
  סגור
 • 2.
  סוף סוף מוסדי עם יושרה
  אחד העם 21/03/2016 15:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ניתח את המצב לאישורו. בניגוד לעמיתיו שעדין חיים בסרט או שמעמידים פנים שהכל נפלא.ההתרסקות בדרך וזה לא יקח הרבה זמן.
  סגור
 • 1.
  מאמר מצויין,תודה. (ל"ת)
  גיא 21/03/2016 13:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות