הרגולטורים חונקים את שוק ההון: מרוב עצים לא רואים את הכסף

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, קורא למחוקקים להפסיק את מבול החוקים מתוך כוונה להגנת הציבור: הרגולטור בישראל לקח את הנושא צעד אחד יותר מדי
|
(5)
בשנים האחרונות סובלים שוקי ההון הישראלי והעולמי מעודף רגולציה, שמוביל בין השאר לצמצום המסחר בבורסה למחיקת חברות רבות ממסחר וריכוזיות גוברת. מדובר בתהליך גלובלי, טבעי אחרי משבר כה חריף, כאשר בישראל לקח הרגולטור את הנושא צעד או שניים רחוק מדי וזו הסיבה לפערי הביצועים של השנים האחרונות בין השוק הישראלי לשווקים המובילים בעולם.

דווקא את השנה הנוכחית פתחה הבורסה בישראל בביצועים על שוקי ההון של השווקים המפותחים ובאחוזים ניכרים. ביצועי החסר של השנים האחרונות לצד ההבטחה והציפיה להקלות ברגולציה ושכלול הבורסה, כמו גם ציפיה להתפתחות הכלכלה, כל אלה היו כלא היו. מחזורי המסחר שעלו למספר חודשים וחצו את רף מיליארד השקלים ליום חזרו לצנוח לכמה מאות מיליונים בלבד. מחזורים כה נמוכים הם סכנה לבורסה, מאחר ולא מאפשרים מספקת בני"ע ודוחקים משקיעים זרים ומוסדיים לצאת להשקיע מחוץ לגבולות ישראל.

לפני כשנתיים יצאה הרשות ניירות ערך, בהובלתו של היו"ר שמואל האוזר, במהלך חשוב ואמיץ לבחינה מחודשת של הרגולציה, בכדי להתאימה ולהפוך אותה למידתית יותר. ההכרזות נתנו לחברות הציבוריות, בהווה או פוטנציאליות לעתיד, למשקיעים הפרטיים ולמוסדיים תקווה לשוק הון בריא יותר, והורידו במידת מה את מפלס החשש של המשקיעים מפני נחת זרועו של הרגולטור.

ואכן במהלך השנתיים האחרונות פרסמה הרשות אינספור טיוטות וחוזרים הנוגעים בהקלות, או בעיקר בכוונה להקלות, אולם עד כה ההקלות מורגשות בשוליים בלבד והשפעתן על חיי היום יום בשוק ועל רווחיות זניחה. אין ספק שמאחורי המהלך של הרשות עומדות כוונות אמיתיות והבנה עמוקה של המצב אך כרגע מדובר יותר במהלך יח"צני ופחות מהלך שיוביל לעידוד שוק ההון הישראלי.

יו"ר הרשות, אף הוביל מהלך אמיץ ומתבקש להחלפת השידרה הניהולית של הבורסה בת"א. הבורסה התל אביבית קפאה על שמריה במשך שנים ולא התאימה את עצמה לעולם מבחינת מערכות המסחר, המוצרים, החשיפה הגלובלית ועוד. קשה לבחון את השפעות המהלך, שכן הוא עדיין בעיצומו. מנכ"ל הבורסה החדש נכנס רק בחודשים האחרונים, וייקח לו עוד מספר חודשים כדי להתחיל להוביל מהלכים לניעור הבורסה ויישור קו עם הבורסות בעולם.

הכנסת, כך נדמה, היא היחידה שעדיין לא הפנימה את תפקידה בחקיקת הרגולציה. התפישה הרווחת שם היא עדיין שיש לחוקק כמה שיותר חוקים, לכאורה להגנת הציבור, אך מתעלמים מחיבוק הדב שחונק את הציבור מרוב הגנה. חברי הכנסת מאמצים את הגישה 'הכחלונית', שהוביל מהלך לפתיחת שוק הסלולר לספקים נוספים, וללא ספק זכה בזכות זה בכוח פוליטי רב. גישה זו, אם לא מידתית וממחושבת, יכולה להיות הרסנית לכלכלה הישראלית.

המוסדיים גם הם לא יוצאים נקיים ממצב הבורסה הישראלית. הממשל התאגידי שהיה נהוג לפני שש או שבע שנים היה לקוי, חסר ולא סיפק למשקיעים הגנה מספקת. היום, הודות לדרישות הרגולטור ולתהליכים טבעיים, הממשל התאגידי וההגנה למשקיעים מצוינים. אולם עדיין התנהלות המוסדיים באסיפות מחזיקי האג"ח ובאסיפות הכלליות, כפי שכתבתי ב טור קודם שלי , בעייתיות ולא מבוססות בהכרח על טובת המשקיע.

דוגמא טובה לכך היא אישור משכורות העתק ע"י המוסדיים באסיפות בעלי המניות. התנהלות זו פוגעת ביכולת הכלכלה ושוק ההון להשתכלל ולהשתפר ומאלץ את הרגולטור לנקוט בצעדים מיותרים לחינוך המוסדיים והחברות הציבוריות.

לתל אביב פוטנציאל להפוך למרכז פיננסי בקנה מידה גלובלי, אך מימוש הפוטנצנאל תלוי בגורמים רבים שחייבים לעבוד בסנכרון ומתוך הבנת תפקידו של כל גורם בשרשרת של עידוד הצמיחה מחד והגנה על הצרכן מאידך, בלי שהאחד בא על חשבון השני.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עוד יום מחזור 000 רווח 00000 (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 07/07/2014 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מה יש לחפש בביוב הזה של השוק ?
  אמיר 06/07/2014 15:27
  הגב לתגובה זו
  4 4
  שוק מזעזע עם אפס סטיית תקן גם באופציות וגם בנכס הבסיס. מה יש לסחור כשיש מולך מכונת על מחו"ל שעושה פה מיליונים כל חודש? מה יש לסחור בזבל הזה של חברות שמרמות משקיעים,מוסדיים וכו'? מה יש לסחור פה תגיד לי?
  סגור
 • תן שמות
  ג'וש 06/07/2014 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מי הקרן?
  סגור
 • כנס
  אמיר 07/07/2014 21:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עכשיו צא יא כבש
  סגור
 • 1.
  לא להקל! לבטל! יש לבטל רגולציה לא נחוצה ופוגענית!
  רגולציה = שחיתות! 06/07/2014 12:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  המשק והשוק נהרסים עם הרגולציה הפופוליסיטית, הבלתי יעילה, המכסת"חת והמושחתת.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות