המרדף אחר המניה הכוכבת: במה נכון להשקיע בשביל תשואה גבוהה?

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר, טאלנט בית השקעות, מתייחס לבחירות של משקיעים פרטיים בשוק ההון - כדאיות המדדים על מניות ספציפיות
 |  (5)
במסגרת עבודתי נפגשתי לא מעט עם אנשים המנהלים תיק השקעות. חלקם עושים זאת בעצמם, חלקם בעזרת מנהל תיקים וחלקם בעזרת היועץ בבנק. במרבית התיקים בהם נתקלתי, ישנה החזקה כזו או אחרת במספר מניות באופן ישיר. כיוון שנפגשתי עם לא מעט אנשים, וראיתי לא מעט תיקי השקעות - אני יכול לאפיין כיצד בנוי רכיב המניות בתיקים השונים.

- לקוחות המנוהלים בבתי השקעות : ברוב המקרים יכלול התיק מספר תעודות סל וקרנות נאמנות של בית ההשקעות, ובנוסף תהיה החזקה ישירה במספר מניות - בד"כ מניות כבדות.

- לקוחות מיועצים בבנקים : יועצים בבנקים בד"כ מעדיפים להמליץ על רכישת תעודות סל על פני קרנות נאמנות מנייתיות. ראיתי גם שברוב התיקים המיועצים בבנקים, אשר מוחזקות בהם מניות, ישנה החזקה ישירה במספר מניות זרות או תעודות סל הנסחרות בחו"ל (אולי בשל העובדה שהבנק נהנה במקרה זה מעמלות המרה ומעמלות רכישה גבוהות יותר).

- אנשים שמנהלים את כספם בעצמם : לאנשים המנהלים את כספם לבדם ישנה נטייה רבה יותר להתעסק עם מניות "משוגעות". כך ניתן לראות בתיקי ההשקעות שלהם יותר מניות קטנות, מניות מתחומים כמו ביומד, חיפושי גז וכדומה.

תיקי ההשקעות שונים האחד מהשני, אך ישנם מקרים שחוזרים על עצמם ואפשר ללמוד מהם לא מעט. להלן מספר דוגמאות:

{מלאנוקס} . למי שלא מכיר, מלאנוקס השתייכה בעבר הלא רחוק למדד ת"א 75. בעקבות עלייה של מאות אחוזים תוך פרק זמן קצר, עברה המניה להיסחר במדד ת"א 25 ובשיאה משקלה במדד היה כ-7%. מנהלי תיקים רבים אשר נוהגים להחזיק במספר מניות כבדות, לא היו יכולים להתעלם ממנה, לכן רכשו את המניה בשערים גבוהים. מי שעוקב אחריה יודע בוודאי, כי שער המניה ירד ביותר מ-50% משיאו ולאחרונה המניה יצאה ממדדי הבורסה בת"א. בקרוב היא אף תמחק מהמסחר (תמשיך להיסחר בנאסד"ק בלבד).

Apple - נתקלתי במניה בלא מעט תיקים של לקוחות המקבלים ייעוץ בבנק. אין לי כמובן כל בעיה עם החברה, אך כאשר שאלתי את אותם אנשים המחזיקים במניה מתי רכשו אותה ובאיזה מחיר, רובם השיבו כי רכשו במחיר גבוה משמעותית מהמחיר הנוכחי.

זהב - כמו במקרה Apple, העלייה במחיר הזהב בשנים האחרונות גרמה לרבים להשקיע בסחורה היקרה. מיותר לציין כי רובם הפסידו על השקעה זו.

הסיבות לרכישת מניות ספציפיות הן רבות, ומשתנות בין סוגי המשקיעים. לעיתים החלטות על רכישת מניות מתקבלת על סמך מחקר, לעיתים על סמך תחושות בטן ולעיתים על סמך טיפ מחבר. בכל מקרה ההחלטה לרכוש צריכה להתבסס על ההנחה כי רכישת המניה תניב גבוהה מתשואתן הממוצעת של יתר המניות (מדד המניות).

מחקרים רבים נכתבו ומאמרים פורסמו על היתרונות שבהשקעה במדדי שוק, על פני בחירה פרטנית של מניות. מעבר לחיסכון בעלויות, בתשלומי המס ובזמן המוקדש לניהול המניות, מרבית המחקרים מוכיחים מעבר לכל ספק כי השקעה במדדי שוק לאורך זמן מניבה תשואה גבוהה יותר מאשר בחירה במניות פרטניות. מנהלי השקעות צריכים להתמקד יותר בבחירת מדדים להשקעה מאשר במניות ספציפיות.

שוק ההון ומגוון אפשרויות ההשקעה בו התפתחו מאוד בשנים האחרונות. כיום, ניתן בקלות רבה ובעלויות נמוכות מאוד, באמצעות רכישת תעודות סל להיחשף למדדי מניות גדולים וקטנים בארץ ובעולם, לתעשיות ולתחומים שונים ומגוונים. רוב המשקיעים אשר יאמצו גישה זו בניהול תיק ההשקעות שלהם, יזכו בתשואה גבוהה יותר ממנו בעתיד.

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מניות טובות
  משה 04/07/2013 01:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טיליקום,סאפיינס,מיטרוניקס,קליל,,עשות,מניות שכל רבעון מגדילות את הרווח .
  סגור
 • 2.
  רביב?!?! מה עם התל בונד!?!?!?! (ל"ת)
  רון 03/07/2013 21:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תל בונד
  אלי 04/07/2013 01:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעקוב אחרי סינרגי אגח א ואגח של מישורים נותנות 8% ריבית צמוד למדד .נכון להיום הריבית והקרן שולמו במלואן!!!!
  סגור
 • 1.
  הכל קישקוש סל קסם אני מופסד בכל הסלים
  שי 03/07/2013 09:51
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סין 20 רוסיה 30 ברזיל 50% נוכלים
  סגור
 • אתה מופסד מהסיבה הפשוטה שאתה לא מבוזר מספיק ..
  22 03/07/2013 12:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היום אתה צריך להיות מבוזר לא רק במדדים אלה גם ביזור סקטוריאלי שאת זה נתן למצוא ETF טובים יותר במסחר בחו"ל מאשר בארץ . לפי מה שאתה כותב אולי יש בתיק שלך משקל גדול מדי של שווקים מתעוררים שבזמן האחרון הם שווקים נרדמים אבל לא לעולם חוסן מה שרדום היום יכול להיות מאוד ער מחר שם המשחק סבלנותתתתתתתתתתתתתתתת
  סגור