ההרחבה הכמותית לא תפתור את הבעיות של ארה"ב

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון מנתח את תוכנית ההרחבה הכמותית השלישית ומסביר שהבנק המרכזי בארה"ב הפך אותה לכלי שבשיגרה במקום תוכנית לשעת חירום
 |  (4)
לפני כשבועיים החליט הבנק המרכזי של ארה"ב לצאת במהלך נוסף ולקדם פני האטה, באמצעות השקת תוכנית הרחבה כמותית שלישית המתמקדת ברכישת אגרות חוב מגובות משכנתאות (MBS). המטרה הברורה של הבנק היא להביא לירידה נוספת בריבית על משכנתאות, תוך ציפייה שהדבר יתמוך בהתאוששות שוק הנדל"ן. בשורה התחתונה מבקש הבנק להביא לעלייה בקצב הצמיחה הכלכלית בארה"ב. שוק הדיור היה הגורם המרכזי שהביא למשבר הכלכלי של 2008, והפד רואה בו את המנוף ליציאה סופית מאותו משבר.

התוכנית הנוכחית לרכישה חודשית של 40 מיליארדי דולר מגובות משכנתאות, אינה מוגבלת בהיקף ובזמן. היא צפויה להימשך כל זמן שהתנאים הכלכליים בארה"ב ידרשו זאת. במקביל, הפד הודיע שימשיך בתוכנית טוויסט "Operation twist", ויוסיף להשקיע את הריביות המתקבלות בגין התיק הקיים ובפדיונות הקרן ברכישות אג"ח בשוק הפתוח. הפדרל ריזרב הוסיף והודיע כי הריבית האפסית בארה"ב תוותר ברמתה הנוכחית עד לכל המוקדם עד אמצע שנת 2015.

הריבית הממוצעת על משכנתאות ל-30 שנה מצויה ברמה של 3.6%, כך שנשאלת השאלה עד כמה עוד היא יכולה עוד לרדת? הבנקים האמריקנים החמירו באופן דרמטי את מדיניות חיתום המשכנתאות שלהם כלקח ישיר ממשבר הסאב פריים. לאמריקנים רבים אין את ההון העצמי הנדרש להשלמת עסקת רכישת דירה. אם תרד המשכנתאות הארוכה בעוד כ-0.5%, ספק רב אם מעבר לפעילות מחזור משכנתאות מואצת נחזה בהתאוששות מהותית בשוק הדיור למגורים. כדי לראות התאוששות משמעותית, נדרש מהפך מהותי בשוק העבודה שגם אליו מכוון הפד במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית השלישית - מהפך זה אינו נראה באופק.

מכלי לשעת חירום לכלי מוניטרי מן המניין
המדפסת המשודרגת של הבנק המרכזי האמריקני, שודרגה שוב כדי למנוע מיתון בכלכלה הגדולה בעולם, אולם ספק אם הבנקים והמוסדות הפיננסים ינצלו את הכסף הזול שיורד מהמסוק של ברננקי להרחבת פעילות האשראי שלהם.

הבנקים במדינה עדיין זוכים לריבית של 0.25% על פיקדונות בבנק המרכזי, כך שהם מגדילים את בסיס ההון ונמנעים מהגדלת האשראי לעסקים ופרטיים. אנו סברנו כי הבנק המרכזי האמריקני ימתין לרצף של נתוני תעסוקה שלילים - ואז במידת הצורך - יפעיל תוכנית הרחבה כמותית שלישית. נדמה כי ברננקי הפך את כלי ההרחבה הכמותית מכלי לשעת חירום לכלי מוניטרי מן המניין על כל הבעייתיות הכרוכה בכך.

מדדי הפחד והלחץ בשווקים הפיננסים ערב ההודעה על הרחבה כמותית שלישית נמוכים מהותית מערב ההרחבה הכמותית השנייה לפני כשנתיים. בתקופה זו עמד מדד ה-VIX (שמודד את סטיית התקן הגלומה באופציות על מניות S&P 500) על רמה של 24.4 נקודות, אל מול רמה של 16.5 נקודות, ערב ההרחבה הכמותית הנוכחית. הריבית הממוצעת על משכנתאות ל-30 שנה טרם ההרחבה הכמותית השנייה עמדה על 4.6% מול שיעור של 3.6% כיום. התשואה של אגרות החוב בדירוג High yield עמדה ערב ההרחבה הכמותית הקודמת על 8.46%, אל מול 6.9% ערב ההרחבה הכמותית האחרונה.

יש הגורסים כי ברננקי הקדים וביצע הרחבה כמותית על מנת להודות לפטרונו אובמה ולשפר את סיכויו של הנשיא המכהן בבחירות הקרבות בחודש נובמבר הקרוב.

תוכנית ההרחבה הכמותית השלישית מוצגת ככזו שמטרתה לייצר יותר משרות במשק האמריקני. אולם, התבוננות על צמד תוכניות ההרחבה הכמותיות הקודמות, והשפעתן על שיעור ההשתתפות בעבודה בארה"ב אינן מנבאות טובות. ההחלשה היזומה של הדולר האמריקני מנפחת את מחירי הסחורות וגוררת עליות מחירים אשר פוגעים בכוח הקניה של הצרכן המקומי, ומכרסמות ברווח התיאורטי שעתיד להיווצר לזה האחרון מירידת הריבית על משכנתאות.

הרחבה כמותית שלישית במתכונת בה הושקה בהחלט יכולה לספק לשווקי המניות רוח גבית מסוימת להמשך הראלי. אולם איננו מציעים להקל ראש בבעיות העומדות בפני הכלכלה הגלובלית. לצערנו, רכישת חוב באמצעות הדפסת כסף לא צפויה לפתור את האתגרים של הכלכלה העולמית. האתגרים הניכרים מכיוונה של אירופה, על אף תוכנית רכישות האג"ח של דראגי, ההאטה המסתמנת בקצב הצמיחה של כלכלת סין, מחירי הסחורות הגואים, ההכרעות הקרבות בארה"ב בנושא הצוק הפיסקאלי וההתפתחויות בזירה הגיאו-פוליטית יקבעו את המגמה העתידית בשווקים הפיננסיים. הרחבה כמותית כזו או אחרת מהווה לתפישתנו רק סם הרגעה עוצמתי ככל שיהיה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ריבית ממוצעת בשנה הבאה 1.5%
  משפד לוויתן 02/10/2012 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי אפילו השנה? או החודש?
  סגור
 • 3.
  לא נכון. הכותב מתעלם מהשפעות רוחביות מעבר לשוק הנדלן (ל"ת)
  רן הכלכלן 01/10/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  כולם יודעים שהדפסת כסף לא תועיל ואולי אף תזיק למשק שם .
  נעם רוזנווסר 29/09/2012 15:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מעניין שאף "פיגורה"כלכלית מרכזית לא התייצבה כנגד המהלך . כנראה שחוט שידרה ואומץ חסרים בכל מקום ,לא רק אצלנו ..........
  סגור
 • 1.
  צודק ביג טיים!! מעבר,יש גם את צד הנזקים העתידיים !! (ל"ת)
  TT 27/09/2012 19:46
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור