דיסקונט: "האופטימיות בתחילת השנה הייתה מוגזמת - והחששות כעת כבדים"

שמואל קצביאן ממחלקת מאקרו כלכלה ואנליזה בבנק מסכם את אפריל בו רשם המעו"ף תשואת יתר משמעותית ומסתכל קדימה
 |  (22)
(צילום: Getty images Israel)
חודש אפריל מסתיים עוד מספר ימים ובכך ניתן כבר לסכם שליש משנת 2012. במחלקת המאקרו של דיסקונט הוציאו סיכום חודשי, אנחנו מביאים אותו כפי שהוא.

למדור 'המדריך לשוק ההון' - לחץ כאן

קרן המטבע עדכנה, אומנם, את תחזיות הצמיחה בעולם ל-3.5% השנה ו-4.1% בשנה הבאה, אולם נראה כי האופטימיות ששררה בתחילת השנה היתה מוגזמת. גוש האירו נקלע לאי וודאות פוליטית, הצמיחה בארה"ב עדיין שברירית והמשקים המתפתחים צפויים לחוות האטה.

ארה"ב: הנתונים האחרונים גרמו למשקיעים "לחשוב שנית"

לאחר שהנתונים הכלכליים בתחילת השנה היו טובים מהציפיות, ואף גרמו להעלאה מסוימת של תחזיות הצמיחה ב-2012 בקרב הכלכלנים בעולם, הנתונים בחודש האחרון גרמו למשקיעים "לחשוב שנית" ותמכו בהערכתנו המוקדמת כי כלכלת ארה"ב רחוקה מלרשום צמיחה חזקה ומתמשכת, אם כי מאידך החברות בארה"ב מציגות רווחים גבוהים מהצפוי.

נתוני התעסוקה לחודש מרץ הצביעו על תוספת משרות של 120 אלף בלבד (נמוך יותר מהתחזית הפסימית במערכת "בלומברג"), כשההאטה בגיוסי המשרות הקיפה סקטורים רבים, ומתחזקות הערכות כי חלק מהשיפור שנרשם בעבר נגרם בשל מזג אויר נוח יחסית. גם הירידה בשיעור ההשתתפות, והעלייה בתביעות המובטלים, מצביעים על חולשה (יחסית לעבר) בשוק התעסוקה.

בשוק הנדל"ן ניכר כי הפעילות ממשיכה להיות חלשה, כשנתוני מכירות בתים קיימים והתחלות הבניה היו נמוכים מהצפי, ורשמו ירידות בהשוואה לחודש קודם. מחירי הבתים נמצאים ברמות הנמוכות ביותר מאז 2003, למרות שזמינות הדיור (מדד תנאי הדיור בארה"ב) נמצאת בשיא.

נראה כי המצב בשוק הנדל"ן האמריקאי בעתיד תלוי בהתפתחויות בתעסוקה, מדיניות הממשלה וההתפתחויות בדירות המעוקלות. עוד נציין כי היצור התעשייתי למרץ נותר ללא שינוי.

נתוני האינפלציה למרץ מצביעים על התמתנות באינפלציה הכוללת והאצה באינפלציית הליבה, על רקע ההתפתחויות במחיר הנפט. לגבי מחיר הנפט נציין כי יתכן ובשבועות הבאים תרשם רגיעה/ירידת מחירים בשל הרגיעה הזמנית בהתפתחויות מול אירן עד לסבב השיחות מול המערב ב-23/5.

הצרכן האמריקאי ממשיך להגדיל צריכה, כפי שעולה מנתוני הצריכה הפרטית לפברואר והמכירות הקמעונאיות למרץ, אולם צריכה זו אינה מבוססת על גידול משמעותי בהכנסות, והיא התבצעה תוך ירידה משמעותית בשיעור החיסכון של משקי הבית.

בבחינת סקרי ומדדי האופטימיות השונים בקרב הצרכנים והעסקים בארה"ב עולה מגמה מעורבת. המדדים אומנם גבוהים מרמתם בתחילת השנה, אולם בחלקם נרשמה ירידה בחודש החולף.

מפרסום הדו"חות הרבעוניים עד כה עולה כי נמשכת הרווחיות של החברות בארה"ב, שממשיכות להפתיע לטובה (נכון לסוף השבוע שעבר) בשורת הרווח והמכירות, ובפרט הבנקים הגדולים.

ארה"ב, במבט לעתיד: השנה צפויה צמיחה איטית יחסית של הכלכלה האמריקאית. ההתפתחויות במחירי הנפט והמצב בגוש האירו ימשיכו להוות גורמי סיכון לכלכלה, והתלות של הכלכלה בפעולות הפד והממשלה עדיין גבוהה. אי הוודאות לגבי המצב הפוליטי בארה"ב, יחד עם קיצוצים אוטומטיים/הפסקת חלק מצעדי התמרוץ בסוף השנה עשויים להעיב על צמיחת כלכלת ארה"ב גם בשנת 2013, אשר גם בה צפוי להירשם קצב צמיחה נמוך (אך עדיין חיובי) מהממוצע ארוך הטווח בעשרות השנים האחרונות.

גוש האירו - קיימים חששות כבדים

מהצד החיובי היו אלו ההנפקות המוצלחות יחסית של ספרד ומדינות אחרות, אך מאידך החשש מהמיתון בגוש האירו, לצד ההתפתחויות הפוליטיות בעיקר בתוך המדינות כמו בצרפת והולנד, ימשיך לגרום ל"אי שקט" בשווקים בשבועות הבאים. ההנפקות של ספרד ומדינות אחרות בגוש היו מוצלחות יחסית. מצד הכלכלה, הנתונים שפורסמו לאחרונה מצביעים על המשך הירידה ביצור, עלייה ברמת החוב (בסיכום שנת 2011), עלייה באבטלה, שניכרת בעיקר בקרב הצעירים בספרד ויוון, וירידה מתונה במכירות הקמעונאיות בפברואר. מדדי מנהלי הרכש באפריל (בעל מתאם חזק עם השינויים במניות בעתיד) רשם ירידה הן ביצור והן בשירותים, למרות צפי ראשוני לשיפור. נציין כי ירידה מפתיעה נרשמה במדד מנהלי הרכש ביצור בגרמניה לאפריל, על רקע החולשה ביצוא הגרמני.

ה-ECB הותיר את הריבית לאפריל ללא שינוי (1%), והאינפלציה השנתית בגוש עמדה במרץ על 2.7% (מעל ליעד של 2% ומעל לצפי של 2.6%). נראה כי רצונו של ה-ECB להגביר את המעורבות בשווקים אינו גבוה כעת, אולם ההתפתחויות בנושא תלויות כמובן בהמשך ההתפתחויות בכלכלות ובשוקי ההון.

שרי האוצר באירופה הסכימו להגדיל את היקף קרן הסיוע , אולם לא באופן ניכר, וקרן ה-IMF הודיעה על גיוס כ-430 מיליארד דולר (בעיקר מאירופה) לצורך בלימת משבר החובות.

אירופה, במבט לעתיד: קיימים חששות כבדים, כשהמיתון הצפוי בגוש, המצב הבעייתי של הבנקים במדינות, כמו: ספרד, ואי הוודאות הפוליטית והחברתית במדינות הגוש (בימים האחרונים בעיקר לגבי צרפת והולנד), מונעת פתרון יעיל ויסודי ותעיב על הכלכלות והשווקים באירופה.

גלובלי: החששות להאטה בשווקים המתפתחים גרמו למדיניות ההרחבה המוניטארית של בנקים מרכזיים רבים, כמו: הורדת ריבית בהודו (במפתיע ולראשונה מזה 3 שנים), בברזיל ובסין (הרחבת נזילות מול מערכת הבנקאות). בסין נרשמה ברבעון הראשון צמיחה נמוכה מהצפוי והחלשה מזה כשלוש שנים. נראה כי בסיכום 2012 הצמיחה תתמתן, אולם עדיין תהיה גבוהה מהיעד הממשלתי (7.5%), תוך שינוי בתמהיל הצמיחה.

ישראל: המשך צמיחה, אבל קצב נמוך יותר

האינדיקאטורים הכלכליים מצביעים על המשך הצמיחה, אך בקצב איטי בהשוואה למחצית השניה של 2011. המדד המשולב לחודש מרץ עלה בקצב של כ- 0.2% (בדומה לשלושת החודשים הקודמים ונמוך מהעליות בחודשים לפני כן). בבחינת הרכיבים השונים עולה כי חלה ירידה של 2.2% ביצור התעשייתי בפברואר, ירידה ביצוא במרץ ויציבות בפדיון המסחר והשירותים.

בצד החיובי נציין כי בנק ישראל עדכן את תחזית הצמיחה לשנת 2012 כלפי מעלה ל-3.1% וסקרי אמון שונים כמו מדדי מנהלי הרכש וסקר החברות לרבעון הראשון, מצביעים על שיפור מסוים. הלמ"ס עדכנה את הגדרות האבטלה, ומההגדרות החדשות עולה כי האבטלה עמדה על 6.5% בפברואר.

בסיכום הרבעון הראשון עולה כי הגירעון הוא 400 מיליון שקל (מעל לתוואי החזוי לתקופה זו), אולם החששות הינם לגבי עליית הגירעון בשנת 2013. אנו מעריכים כי תיתכן אומנם עלייה בגירעון בשנה הבאה, אולם לא באופן דרסטי, כשהסיכון נובע הן מהאטה בצמיחה וירידה בקצב ההכנסות והן מגידול בהוצאות מעבר לתקרת ההוצאות שבחוק התקציב (תוכניות שכבר אושרו, לרבות יישום המלצות ועדת טרכטנברג). בענף הבניה נמשכת בינתיים הפעילות הגבוהה במשק, תוך עלייה במחירי הדירות.

התפתחות שערי החליפין ואינפלציה: מאז ה-23/3 ועד ה-24/4 התחזק שערו היציג של הדולר ב-0.6%, ואילו שערו היציג של האירו נחלש ב-0.1%.
מדד המחירים לחודש מרץ עלה ב-0.4%, על רקע העלייה במחירי האנרגיה והדלקים (לעומת קונצנזוס השוק ודיסקונט לעלייה של 0.2%), כאשר האינפלציה השנתית הסתכמה ב-1.9%. בסיכום שנת 2012 האינפלציה צפויה לחרוג מהיעד ולעמוד על 3.4%, ובראיה של שנה קדימה, האינפלציה צפויה להיות 2.6%.

מדיניות מוניטארית: הריבית לחודש מרץ נותרה ללא שינוי ברמה של 2.5%, בדומה לקונצנזוס השוק ותחזית דיסקונט. אנו מעריכים כי השינוי הבא בריבית יהיה כלפי מטה (עד לרמה של 2%).

שוק ההון: נתוני מקרו חלשים ובפרט נתוני התעסוקה בארה"ב, יחד עם החששות להתפתחויות בגוש האירו, בעיקר במישור הפוליטי גרמו לירידה בתשואות אג"ח ממשלת ארה"ב וישראל, לצד ירידות בשוקי המניות בעולם בתקופה הנסקרת (23/3 עד 24/4), בעוד שהשוק המקומי הניב תשואת יתר משמעותית על שוקי חו"ל.

מדד ה-S&P 500 ירד ב-1.8%, מדד האירוסטוקס 50 ירד ב-9.6%, ואילו מדד ת"א 100 הפגין עוצמה יחסית ועלה ב-3.9% . באג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים חלה ירידת תשואות של 26 נ.ב. , על רקע שינוי בהערכות המשקיעים לגבי מדיניות הפד ונתוני התעסוקה החלשים בארה"ב. בישראל נרשמה ירידת תשואות (ממש"ק 122) מרמת שיא השנה של כ-4.8% באמצע מרץ עד לרמה של 4.6% באמצע אפריל, ובסוף 24.4 התשואות נסחרות ברמה של 4.69%. במדד התל בונד 20 חלה עליה של 1.7%.

* הסקירה הוכנה במחלקת מאקרו כלכלה ואנליזה בנקאית, בנק דיסקונט
כתב וניתח : שמואל קצביאן

* הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. הניתוח מופץ כחלק מתפוצה רחבה, וגם אם במסגרת תפוצה רחבה זו, הוא מגיע אליך אישית באמצעות הדוא"ל או בכל דרך או מדיה אחרת, אין לראות בו משום ניתוח או סקירה המותאמים לצרכיך ולנתונים האישיים שלך, לא מבחינת תוכן הניתוח, לא מבחינת סוגי הניי"ע והנכסים הפיננסיים הנזכרים בו, ככל שיהיו ולא מכל בחינה אחרת.
עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל חברה קשורה אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. אין להפיץ, להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר בסקירה זו ללא אישור הבנק מראש ובכתב. העברת הסקירה ופרסומה במלואה או בחלקה, ללא קבלת אישור הבנק כאמור לעיל הינה אסורה בהחלט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם. השימוש באינטרנט חשוף לתקלות וסיכונים הטבועים ברשת האינטרנט ובמערכות ממוחשבות על אף שהבנק נוקט בכל האמצעים הסבירים למניעת תקלות וסיכונים, כאמור. לפיכך לא ישא הבנק באחריות לנזק ו/או הפסד ו/או הוצאה ו/או תוצאה שנגרמה כתוצאה משיבוש ו/או הפסקה בקווי התקשורת ו/או בהעברת הנתונים ככל שאלו נגרמו מתקלות שאינן בשליטת הבנק ושהבנק לא יכול היה למונען במאמץ סביר".
תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 18.
  צריך להיזהר עם השוק
  קרן אור נזהרת 26/04/2012 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממה שאני מבינה- זה לא אומר שלא יהיו עוד עליות, אלא שכולם יותר מדי אופטימיים ביחס למציאות ואם מסתכלים על נתוני השוק, הכלכלה, VIX ,מדדי אירופה וכו, לאור זה שהאופטימיות כבר גלומה בשווקים, נראה שאכן כרגע צריך יותר לךהיזהר מאשר להיכנס בכוח לשוק.
  סגור
 • 17.
  מעוף יום א, אחוז וחצי ירוק (ל"ת)
  יובל רן החדש 26/04/2012 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתה חולמת.יובל המבולבל
  ארביטראז 0.66- 26/04/2012 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יום ראשון 1.5 אחוז ירידות.
  סגור
 • יש את היום ומחר לתקן את הארביטראז (ל"ת)
  יובל רן החדש 26/04/2012 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  אייל יש מה לימכור בנסד" ק?
  לאייל החמוד גורביץ 26/04/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא תן לנו מניות למכירה בנסד" ק....
  סגור
 • 15.
  כל זמן שנןתן דעה-עושה הפוך
  אני מת על גורביץ 26/04/2012 11:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמר שאפל רק בתחילת התיקון מטה, קניתי, יש רווח מעל 10,אצא קצת היום, אמר שהשווקים בארהב בתיקון למטה-חחח ,קניתי לונג נסד" ק-רווחים יפים. מתפלל שיתן עוד כמה,דרך אגב זה אני שקניתית את קסם ניקיי היפני כשהוא אמר שיירד המדד היפני ל 7500-7300,ומכרתי ב 10,020, ממתין לו בסבלנות כי גם אלביט הדמיה ברגע שאמר שנימצאה תחתית והיתה באיזור 1200 מכרתי. רק הפוך. לאתר: שיתן סקירה עם הרבה מניות ומדדים, בבקשה.
  סגור
 • 14.
  ככל שיהיה יותר גרוע-נעלה
  תילמדו 26/04/2012 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבורוסות עובדות הפוך למצב וזה החל משנת 2009 ,ככל שיודיעו על בעיות עם איטליה,ספרד,פורטוגל,סין,יפן,ארה" ב - הבורוסות יעלו, אצלנו אם היו מעלים דירוג אשראי לישראל ע" י קרן המטבע-היינו טסים למעלה,לא העלו-נעלה גם כן,כך זה עובד.
  סגור
 • 13.
  תירוצים
  אין משבר הכל 26/04/2012 10:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתי לאחרונה שמעתם שיוון התפרקה?האם באמת התפרקה? לא. אם ספרד בבעיה,אז למה הבורסה שם יותר עולה ולא יורדת...... אם מודיעים שאנגליה ניכנסה למיתון והבורסה שם עולה,ועולה, האם אנגליה באמת במיתון?הכל בלוף,כדי שלא תרוויחו.
  סגור
 • בסדר, בסדר ,תישאר על המטוס .
  דן 26/04/2012 11:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל ורוד,ורוד ,ורוד......שחור שחור שחור שחור שחור שחור שחור......רגע ,אבל חשבתי שהכל תרוצים.
  סגור
 • 12.
  לא לגת-יירד עוד (ל"ת)
  לגבי התיקשורת 26/04/2012 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  שאנחנו הציבור ירוויח.... (ל"ת)
  הם פשוט לא רוצים 26/04/2012 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  דיסקונט
  שימעון 26/04/2012 09:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנה עוד חמור שיוצא בכתבה קצביאןכמה שאתה חמור רק את זה אתה יודע תן לשוק להתנהג לפי הצע וביקוש אתה יוצא עים מאמר כאילו שאתה מביו הרהבה אים אתה כזה חכם הבנק שאיתו אתה עובד לא היה ניראה כפי שהוא ניראה היום שים לך רסו בפה ותישתוק
  סגור
 • הכי קל זה ללכלך
  תשים לב אליהם... 26/04/2012 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי פעם לבחון מה כל אחד אומר ומה קרה בפועל. ודווקא הנאמר כאן נשמע הגיוני , בואו נעקוב.
  סגור
 • 9.
  תיקשורת
  שמעון 26/04/2012 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון שבזק קיבלה מכה לטוח ארוך אולי יש סיכוי שהיא תתרומם עי השקרן הכיא גדול אלוביץ איך שהוא ניראה ככה בזק ניראת חבל בזק שיש אנשים כאלה שעומדים מאחריה רמאים ושקרנים מהמעלה הרישונה
  סגור
 • 8.
  מניות תיקשורת
  שמעון 26/04/2012 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ערן יעקובי כותב שהשוק נימצא בחבטה תיסתכלו לא בעניים כמה שהוא שקרן מנסה להפיל אנשים בפח הלא אתה יודע ששוק התיקשורת לא יתרומם תמליץ לעצמך ליקנות מיות בזק הציבור כבר יודע ששוק ההון רק למקורבים בילבד אז תפסיק בבקשה לבלבל לאנשים את המוח
  סגור
 • 7.
  השוק יעלה חזק למעלה לבנקים אסור להקשיב (ל"ת)
  חנן 26/04/2012 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  סוף סוף
  הבכיר בעולם הכלכלה 26/04/2012 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הזמן אני אומר הבורסה מסוכנת.היום איש ברמתו אומר שהבורסה מסוכנת.אני יום ראשון בורח מיליון ק" מ מהבורסה.המשבר בעולם לא פםח על,איטליה,אנגליה,ספרד,בריטניה,צרפת,פורטוגל,יונייטד קינדים,יוון,ובהמשך גם גרמניה הולנד מיצרים אין להם מה לאכול.חוזרים למיתון של שנות החמישים,אוכל רק בתלושים.חג עצמאות שמח.
  סגור
 • 5.
  תגובה ל-1
  משקיע בבורסה 26/04/2012 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה צודק באופן חלקי, כי פאסימי בשוק אופטימי הוא האדם ההזוי ביותר, במיוחד שאי היגיון במה שהוא אומר, וזה מה שנראה כאן בכתבה, הזוי לחלוטין!!, לא הספיק לכם שהבאתם את רוביני בכמויות מטורפות בתקופות המשבר שחזה שהשוק ייכנס למשבר ולמרות זאת השוק יתאושש, עכשיו אתם מביאים משהוא מדיסקונט, מי זה ההזוי הזה ומי זה בנק דיסקונט בכלל, בושה!!!
  סגור
 • 4.
  נכון שכל המצב על הפנים
  ל 26/04/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל הבורסות (בייחוד אצלנו)- הכל עובד הפוך...יעלו ויעלו ויעלו בשביל לשרוף שורטים ופוטים .....וברגע של שאננות כשכולם יחשבו שהכל בסדר וממשיכים במגמת עלייה...אז תבוא ההתרסקות.
  סגור
 • 3.
  החזירים עשו קופה ועכשיו חושבים ש
  בנטוב 26/04/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנית כי במחשבה שנייה גורמים לשוק ליפול במידה מסויימת לפי האינטרס ועושים סיבוב נוסף בקיצור רוצים ליגרוף רוחים מהירים והמשקיעים לטווח ארוך אוכלים את החרה שהחזירים יוצרים יש לשנות את כללי המס ולתת הטבות למשקיעים לטווח ארוך
  סגור
 • 2.
  אני מתריעה על כך מזמן-כנסו
  ימנה 26/04/2012 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שהיה ביון זה רק הפרומו -למה שעתיד להיתרחש בקרוב אל תיתפתו להיכנס למלכודת הדבש הקרישים ישאירו אתכם בפנים ויברחו כאשר אתם תקועים עם 70% הפסד שלא תיצאו ממנו זמן רב---זיכרו אותי ממליצה מכל הלב ומניסיוני הרב תידללו או תברחו כל עוד נפשכם בכם הכתובת על הקיר ולא צריך להיות נביא אירופה אמריקה והמיזרח בקריסה-וכול העולם חוגגים כאילו אין מחר מישהוא ישלם את כל זה -אל תהיה אתה ממלץ לשבת על הגדר וליצפות בסרט מאשר אתה תהיה הסרט. חג עצמאות שמח
  סגור
 • 1.
  כתבות פסימיות
  משקיע ממוצע 26/04/2012 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכי קל שבעולם זה לכתוב כתבה פסימית. אם טעית? לפחות היית סולידי ולא מתלהם או לוקח סיכונים מיותרים (בעיני הבוסים שלך). אם לא טעית? שיחקת אותה. לכן כתבות פסימיות מוצאים בכמויות. אופטימיות? השתגעתם?
  סגור