התחזקות הדולר: נתוני המאקרו בארה"ב השבוע יוכיחו האם ברננקי צדק

הדולר רושם בימים האחרונים התאוששות מסביב לעולם. נתוני המאקרו שיפורסמו השבוע יגידו - האם מדיניות ברננקי נכונה?
|
(1)
הדולר מתחזק

בורסות העולם מתאוששות בימים אלו מתקופת החגים ומחזורי המסחר צפויים לחזור למסלולם הרגיל (בימים האחרונים נסחרה וול סטריט ב-25% פחות מהרגיל), כאשר ברקע נמשך הדיון סביב החלטת הפד' לצמצם רכישת האג"ח. למהלך זה הייתה השפעה על המטבעות מסביב לעולם, וגם אצלנו החליטה הנגידה כי אין מנוס מלהתערב.

ביום חמישי האחרון החליטה הנגידה קרנית פלוג על רכישת דולרים בשווי של 250 מיליון דולר בשתי פעימות, זאת בנוסף לרכישה חודשית קבועה של 300 מיליון דולר לערך. כאשר נחלש הדולר לרמה של 3.46 שקלים - שפל של שנתיים - החליטה הנגידה להתערב והדולר רשם התאוששות לרמה של 3.49 כמעט מייד. כעת נסחר הדולר בעלייה קלה של 0.11% לשווי של 3.507 שקלים לדולר.

היקף ההתערבות של פלוג היה חריג ונבע מחשש להמשך החלשות הדולר, זאת בהמשך לקולות הרבים שנשמעו בשבועות האחרונים וקראו לבנק ישראל להתערב. בין הפתרונות שהועלו היו קביעת מחיר רצפה לשער הדולר, הורדת הריבית במשק, ואף הטלת מס נוסף על ספקולנטים בשוק המט"ח.

על-פי סקירה של הבנק הבינלאומי, ישנן מספר נקודות ציון השבוע שצפויות להשפיע על הדולר - לחיוב או לשלילה:

ראשית, ביום שלישי יחלו החברות בפרסומי דוחות הרבעון האחרון לשנת 2013, אז תתברר התמונה המלאה של מצב החברות בעולם בשנה שחלפה.

שנית, ביום רביעי צפוי הפד' לפרסם את הפרוטוקולים של הוועידה האחרונה (זו שהחליטה על צמצום הרכישות), אז יוכלו המשקיעים להבין מה עמד מאחורי ההחלטה ואולי לנחש מה כוונתו של הפד' לגבי הריבית במשק האמריקני.

שלישית, ביום שישי הקרוב צפוי להתפרסם דו"ח התעסוקה לחודש דצמבר. הכלכלנים חוזים המשך מגמה חיובית, עם תוספת של 195 אלף משרות חדשות בסקטור הייצור. שיעור האבטלה יישאר כנראה על רמה של 7%. הנתונים הללו יאשרו האם מדיניות הפד' החדשה הועילה או לאו.

שי חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס מעריך היום כי הדולר ימשיך להתחזק בעולם ולכן גם מול השקל. אולם זה עשוי לא להספיק ולהיות איטי מידיי בשבשיל השקל ולכן נדרשת התערבות משמעותית יותר של הבנק המרכזי ושל הרשות המחוקקת. חברון מדגיש כי בעולם מתקיימת "מלחמת מטבעות" וכי בנקים מרכזיים לא מהססים לנקוט באמצעים אגרסיביים כגון הרחבות מוניטאריות ללא יעד כמותי, מיסוי וכדומה.

בנוסף, חברון מתנגד לרעיון של קביעת שער רצפה לשער הדולר, בייחוד מפני שצעד כזה מחייב ליהנות מאמינות איתנה אולם המבצב לא כזה בכל הקשור לשוק המט"ח.

הדולר רושם התחזקות גם בשווקי העולם המובילים. כך, הניקיי נפל הלילה 2.3% בעקבות החלשות הין מול הדולר. בשיאו, נסחר הין ב-105 לדולר וכעת נסחר בשווי של 104.4 ין לדולר. גם מול האירו רושם הדולר התחזקות, כאשר נסחר ביום שני שעבר במחיר של 1.376 דולר לאירו ואילו כעת נסחר הדולר לפי מחיר של 1.359 דולר לאירו.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רוצים דולר חזק לטובת התעשייה
  רון 06/01/2014 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרת נמשיך לסגור מפעלים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות