מה יותר מסוכן לאג"ח - הממשלה החדשה או הראלי בארה"ב?

בהראל ממליצים על הרכב תיק אג"ח - אג"ח מדדי 30%, אג"ח שקלי - 25% ומדגישים שכדאי לעבור מאגרות חוב ארוכות לבינוניות וקצרות
|
(5)
ראש הממשלה נתניהו בטקס השבעת הכנסת ה-21, צילום: מסך: כאן 11

אגרות החוב הן ניירות הערך הנסחרים ביותר בבורסה. שוק האג"ח מרכז מחזור יומי של 3 מיליארד שקל, בעוד שוק המניות מרכז מעט מעל מיליארד שקל. ובכלל - רוב הנכסים שלנו נמצאים באג"ח ולא במניות. אז נכון, במניות יש יותר "אקשן", הן עולות ויורדות בשיעורים חדים, אבל האג"ח זה הבסיס לתיק ההשקעות ולחסכונות שלנו.

אגרות החוב מתחלקות בעיקר לאגרות חוב שקליות ואגרות חוב צמודות מדד (ראו פירוט תשואות האג"ח הממשלתיות בסוף הכתבה), כאשר הריבית באגרות החוב אמורה לעלות ככל שהתקופה לפדיון ארוכה יותר, כלומר ככל שהמח"מ - משך חיים ממוצע, ארוך יותר. הסיבה לכך היא שתקופה ארוכה יותר לפדיון, משמע סיכון גדול יותר למחזיק האג"ח, ובגין הסיכון הזה הוא מקבל פיצוי - ריבית גבוהה יותר.

להפחית את האג"ח במח"מ ארוך
"שמירה על תיק אג"ח במח"מ בינוני בישראל תאפשר לנצל את עקום התשואות התלול המקומי", כך ממליצים כלכלני הראל פיננסים. לגבי האג"ח הדולרי, מציינים בהראל כי "ציפיות אגרסיביות להורדת ריבית הפד ולגידול בתנודתיות, תומכים במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצר".

מה יותר מסוכן, הממשלה החדשה בישראל או הראלי בארה"ב?
ביום שני האחרון פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש יוני אשר הפתיע מטה כשירד ב-0.6% לעומת הצפי שעמד על ירידה של 0.3%. בשוק האג"ח המקומי, ירידת המדד באה לידי ביטוי בירידה בצמודים הקצרים - אך בצמודים הארוכים נרשמו אפילו עליות, באופן אשר מבטא את הצפי בשוק ללחצים אינפלציוניים כתוצאה מצעדים שצפויה לנקוט הממשלה החדשה לאחר הבחירות בספטמבר.

לעומת זאת, שוק האג"ח הדולרי מושפע בעיקר מהצפי האגריסיבי להורדות ריבית בארה"ב ב-12 החודשים הקרובים, אך גם מהעליות החדות שנרשמו במהלך המחצית הראשונה. לאור זאת, מעריכים בהראל כי "כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי, כפי שראינו כבר בשבוע האחרון כאשר הצפי להורדות ריבית בשנה הקרובה החל להתמתן – מה שהוביל לעליית תשואות לקראת סוף השבוע".

הגיע הזמן לממש רווחים בחלק הדולרי ולקצר מח"מ
"ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך", מציינים בהראל.

בשוק הישראלי, נרשמה מגמה חיובית בזכות הצפי להורדת ריבית בחו"ל בהמשך השנה. מתחילת השנה מדד התל בונד תשואות שקלי עלה בכ-9.3% ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה בכ-7%. "האפיק הקונצרני מעניין בעיקר בדירוגי A ומעלה", מציינים כלכלני הראל. "לנוכח מבנה עקום האג"ח המקומי התלול – בישראל יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של 'גלישה על העקום' על ידי אחזקת אג"חים עד לפדיון".

בהראל ממליצים על השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון, "השקעה זו מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת ודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות", סיכמו בהראל.

תשואות האג"ח הממשלתיות
הרוב הגדול של כספי המשקיעים מוחזק באג"ח ממשלתיות. נכון להיום האג"ח הממשלתיות צמודות המדד במרבית המח"מים מציגות תשואה שלילית למשקיעים. כאשר באג"ח הממשלתיות השקליות, ניתן להשיג תשואה לפדיון בטווח של 0.3% עבור מח"מ של עד שנה וחצי, לעומת תשואה לפדיון של כ-2.5% במח"מ של 15 שנים ומעלה. עם זאת, התשואות השליליות של האג"ח הצמודות, לא בהכרח ממקמות אותן בעמדה נחותה מהאג"ח השקלי, שכן המחזיקים באג"ח הצמודות נהנים גם מתשואת המדד. 
 

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שאלה עם תשואות כאלה מי ממליץ להשקיע ולשלם עוד דמי ניהול (ל"ת)
  משה ראשל"צ 23/07/2019 07:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ביביהו לבית שרה ויאיר
  לרון 22/07/2019 22:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עבר להיות משר האוצר של ישראל לשר האנטי אוצר של אירן תורכיה סוריה ועוד!!!אותנו השאיר עם פחלון יש לי,הכלכלה תחלש עוד לבטח!
  סגור
 • עוד שמאלן מתוסכל שלא רואה שמעולם לא היה כה טוב (ל"ת)
  משה ראשל"צ 23/07/2019 07:04
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • ימני עיוור שנדפק פעם אחר פעם על ידי ביבי וכנופיתו (ל"ת)
  עמי 23/07/2019 07:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • מאגר נתוני אשראי יסיים את החגיגה קריסה
  רועי 23/07/2019 09:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאגר נתוני אשראי יסיים את החגיגה קריסה נעימה לכולם הנדלן אשראי ירסק כלכלת ישראל ויגלהאת שקר הצמיחה הישראלי בעשור האחרון ביבי פלא הצמיחה.....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות