הכישלון של מיטב דש - סוגרת פעילות ההלוואות החברתיות

פעילות ה-P2P לא הגיעה למסה קריטית ומיטב מחסלת את הפעילות על רקע טיוטא של הרגולטור כי עליה לבחור בין הלוואות חברתיות לבין פעילות האשראי הצרכני
|
(10)
אילן רביב מנכל מיטב דש, צילום: רמי זרנגר
מיטב דש המנוהלת על ידי אילן רביב, ועוסקת בעיקר בניהול השקעות (קרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל ופנסיה), החלה בשנים האחרונות לפזר את עסקיה לתחומים משלימים - הלוואות, ביטוחים ועוד.
בתחום ההלוואות לעסקים היא מצליחה (דרך חברת פנינסולה), אבל בתחום ההלוואות החברתיות היא נכשלה. הפעילות הזו החלה עם רכישת eLoan לפני מעל שנתיים, ולמרות מספר שינויים שנעשו לרבות שינוי מנהלים ושינוי המותג, הפעילות לא התרוממה.
כעת החליטו במיטב דש לסגור את הפעילות באופן סופי. החל מה-30 ביולי 2019 לא ניתן להשקיע כספים חדשים בפלטפורמת ההלוואות החברתיות (P2P) וכן לא יהיה ניתן להלוות מהפלטפורמה.
תחום ההלוואות החבריות צומח בעולם וגם בארץ דרך פלטפורמות של הלוואות חברתיות כמו בלנדר וטריא. הרעיון של הפעילות הזו הוא פשוט - לחסוך את התיווך של הבנקים. הבנקים כיום מקבלים הלוואות מהציבור (דרך הפיקדונות) בריבית אפסית ומספקים הלוואות ללווים בריבית גבוהה. הרעיון של הלוואות חברתיות שיהיה מפגש שוטף, רציף וזול בין משקיעים/ מלווים לבין לווים. במקום להשקיע בפיקדון ולקבל אולי 1% בשנה, משקיעים יוכלו להשקיע בכמה הלוואות חברתיות ולקבל כמה אחוזים טובים. נכון, הסיכון גדול יותר ותלוי במצבו הפיננסי של הלווה וביכולתו להחזיר את הכסף. ועדיין לפחו מהנתונים של כל הפלטפורמות המקומיות וגם בהתייחס לקורה בעולם - מדובר בתשואה טובה.
מנגד, הלווים שפונים למערכת, מקבלים ריבית שבמקרים רבים היא תחרותית לבנקים. אז למה זה נכשל במיטב דש? כנראה כי זה עדיין מאוד קטן, כנראה בגלל שהחיתום בהלוואות חברתיות עדיין לא מושלם, ומעבר לכך - הרי מי מגיע לקבל הלוואה מהפלטפורמות האלו? סביר שכאלו שלא מקבלים מימון בבנקים, ואם כך, אז קיים סיכון לגביהם. המשקיעים מבינים זאת.
במיטב דש הסבירו את המהלך בכוונתם להעמיק ולהרחיב את פעילות האשראי הצרכני. על רקע טיוטא של הרגולטור כי לא ניתן יהיה לפעול במקביל בשוק ההלוואות החברתיות לצד הלוואות לאשראי צרכני, בחרו במיטב דש באשראי הצרכני.
אסף עזרא, יו"ר מיטב דש הלוואות הסביר את המהלך - "מיטב דש הלוואות בחנה בחודשים האחרונים את פעילותה בתחומי האשראי. לאחר ניתוח מעמיק אשר מביא בחשבון גם את הוראות הרגולטור אשר צפויות להיכנס לתוקפן בקרוב, הוחלט על הרחבה וגיוון של תחומי פעילות האשראי הצרכני ממקורות עצמיים. אנו מאמינים שגוף המעניק אשראי צרכני חייב להיות שקוף ומפוקח. מיטב דש הלוואות צפויה להמשיך ולהתפתח לתחומי פעילות נוספים תוך שימוש ביכולות הטכנולוגיות שפותחו בחברה".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  התנהלות לא ראויה
  טומי 13/07/2019 13:28
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ולמה שדש תפעל כעת לגבייה חובות שלווים לא החזירו? לא היה נראה שפעלו לפני ועל אחד כמה וכמה שלא יפעלו עכשיו מול לווים שלא החזירו את ההלוואות. מסכנים המשקיעים בהלוואות . כמו שנאמר היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו. כך פעלה דש בהלוואות חברתיות וכך תפעל בשאר התחומים. ראו הוזהרתם
  סגור
 • 9.
  מדהים
  מיטב דש 13/07/2019 11:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חברה שכל שבועיים עושה ניסוי חדש, מבזבזת משאבים מטורפים על שיווק וסוגרת פעילות. השעון החדש הוא ניהול תיק השקעות ב25000 שקל, כדי לתפעל את השיט הזה להגיע לרווחיות צריך לגייס עשרות מיליונים ודמי הניהול צריכים להיות 2%, לא פחות, עוד שבוע הקמפיין ירד והלכו עוד כמה מאות אלפי שקלים לטימיון, שמישהו יחליף שם את ההנהלה, בית השקעות שמתנהל כמו מוסך
  סגור
 • 8.
  הבא להיסגר זה קרן ליקווידיטי
  ענת 13/07/2019 09:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הלוואות לעסקים כשהרווח העתידי משועבד.-הזוי!. לפחות המשקיעים היו מקבלים מניות.
  סגור
 • 7.
  מערכת טכנולוגית
  אילן 13/07/2019 00:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עובדים עליכם עם סיפורים על מערכות טכנולוגיות. סה״כ מוציאים דוח אשרי צרכני ולפי זה מחליטים למי לתת את ההלוואה. בשורה התחתונה אחוז גבוה של לווים שפושטים את הרגל ללא כל בטחונות.
  סגור
 • 6.
  מתארגנת תביעה ייצוגית כנגד החברה החובבנית
  שחר 12/07/2019 23:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפרטים, הסתכלו בפורום הסולידית
  סגור
 • 5.
  שוב כישלון מבית היוצר מיטב דש. (ל"ת)
  אבי 12/07/2019 21:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 4.
  עשו סיבוב על המשקיעים. קארמה.
  מגיע להם 12/07/2019 19:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיטב דש הביאו לנפילת חברת אילון יחד עם עוד מוסדיים, ואז קנו את המשקיעים הפרטיים באגורות. קארמה.
  סגור
 • 3.
  אבנר סטפק המושחתת
  אחד שיודע 12/07/2019 19:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חברה פחחח ואבנר סטפק הבעלים הוא מושחת בן מושחת יום יגיע והכל יתפוצץ לחברה הזו בפנים תברחו כל עוד נפשכם בכם
  סגור
 • 2.
  חברה זבל
  אלון 12/07/2019 16:24
  הגב לתגובה זו
  6 1
  שלא רק שלא הצליחה להתרומם גם גרמה נזק למשקיעים עם הלוואות זבל של לווים בפשיטת דגל
  סגור
 • 1.
  ללוות מהפלטפורמה-כרגיל כתבים שלא למדו עברית באתר (ל"ת)
  אריה 12/07/2019 15:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות