"מרגישים בנוח עם חשיפה לאג"ח של דיסקונט השקעות"

איך ניתן להרוויח מהשינויים בקבוצת דסק"ש, ומה האפסייד במניה? בבית ההשקעות IBI ניתחו את המהלכים האחרונים של אדוארדו אלשטיין בחברת האחזקות
|
אדוארדו אלשטיין, צילום: דרור עינב
בתחילת השבוע פרסמה חברת דיסקונט השקעות +0.72% דיסקונט השק 543.9 +0.72% דיסקונט השקעות בסיס:540 פתיחה:540 גבוה:546 נמוך:537 תמורה:28,997 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:  בשליטתו של אדוארדו אלשטיין (82%) רצף הודעות בנוגע לרכישה עצמית של אג"ח, חלוקת דיבידנד בשילוב של מזומן ואג"ח וכן דווח על פתיחה במו"מ לרכישת השליטה בכלל ביטוח (25.3%) מידי חברת החברה האם - אידיבי פתוח.
בתגובה להודעות אלו, פרסמה דורין פלאס, מנהלת מחקר באי.בי.אי בית השקעות המלצה להיחשף לאג"ח של דסק"ש. "הרבה מהלכים בקבוצת אידיבי-דסק"ש, חלקם ברורים יותר וחלקם יתבהרו בעתיד. כרגע אנו עדיין מרגישים בנוח עם חשיפה לאגרות החוב של דסק"ש", מציינת פלאס.
דסק"ש דיווחה בתחילת השבוע על אישור תכנית רכישה עצמית של אג"ח מהסדרות ו', י' בהיקף של עד 150 מיליון שקל.  דיסק השק אגח ו +0.63% דיסק השק אג 120.41 +0.63% דיסק השק אגח ו סגירה:119.66 פתיחה:119.66 גבוה:120.57 נמוך:120.38 מחזור:158,684 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא:  נסחרות כרגע בתשואה ברוטו של כ-6.3% במח"מ של 3.5 שנים.  דיסק השק אגח י +0.17% דיסק השק אג 87.5 +0.17% דיסק השק אגח י סגירה:87.35 פתיחה:87.35 גבוה:87.88 נמוך:87.37 מחזור:298,020 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא:  נסחרות בתשואה ברוטו של 9% במח"מ של 4.6 שנים.
יתרות המזומנים מספיקות לשירות החוב לשנים הקרובות
בסקירתה מציינת פלאס כי לדסק"ש יתרת מזומנים בהיקף של 2.6 מיליארד שקל לאחר התאמות וחוב פיננסי ברוטו בהיקף של כ-4.5 מיליארד שקל ומעריכה כי תמונת המצב הנוכחית מצביעה על כך שיתרות המזומנים מספיקות לשירות החוב לשנים הקרובות.

מקור: IBI בית השקעות
כלל ביטוח? ממש לא בטוח
מבין ההודעות השונות של דסק"ש, הדרמטית מכולן הינה ההודעה על תחילת המו"מ לרכישת השליטה בכלל ביטוח על ידי דסק"ש מידי אידיבי פתוח. לדברי פלאס, מדובר על עסקה מסובכת עם הרבה שאלות מסביב, כאשר בראשן באיזה מחיר תתבצע העסקה?
לדברי פלאס, "המחיר צריך להיות אטרקטיבי מספיק עבור דסק"ש כדי שלא יפגע ביכולת שירות החוב וכדי שיעבור ללא התנגדויות, ומצד שני כזה שיסייע לאידיבי לשרת את החוב שלה עצמה. נכון להיום, כלל ביטוח נסחרת בחצי על ההון. כדי שהעסקה תהיה כדאית לאידיבי בטווח הקצר-בינוני ולפי ההנחה שתמכור את מלוא המניות שלה בכלל ביטוח, עליה לכוון למכור את כלל לפי מכפיל גבוה, ובכל מקרה כזה שלא יפחת מרמה של 0.7-0.75, מה שמשקף שווי של כ-1.8 מיליארד שקל לחלקה של אידיבי בכלל ביטוח".
דסק"ש צפויה להיפרד מנכסים ובנין
כחלק מהוראות חוק הריכוזיות, לצורך החזקה בתאגיד פיננסי ובתאגיד ריאלי במקביל, מחזור המכירות הקובע וגם האשראי הקובע לא יעלה על 6 מיליארד שקל. לדברי פלאס, "בתנאי הראשון דסק"ש עומדת, בשני לא ממש. על מנת לרדת מרמת האשראי הנוכחית שעומדת על יותר מ-12 מיליארד שקל, על דסק"ש להיפרד מאחת ההחזקות העיקריות שלה. נכון להיום נראה שהתכנית היא להיפרד מנכסים ובניין בדרך זו או אחרת".
האם יתקבל אישור הרגולטור?
בענין זה מציינת פלאס כי "על פניו, דסק"ש עומדת בדרישות ההון לשליטה בחברת ביטוח, אבל גם אלשטיין צריך להוכיח עמידה בדרישות ההון האישיות ובאופן כללי, הדרך לשליטה בחברת ביטוח מקומית רצופה באתגרים".
האם יתקבל אישור בעלי המניות והחוב בקבוצה?
בתשובה לשאלה זו מעריכה פלאס כי "בעלי מניות דסק"ש לא אמורים להתנגד למהלך בו הם מקבלים שליטה בחברת ביטוח במחיר אטרקטיבי פחות או יותר. בעלי החוב בדסק"ש יתנגדו למהלך רק אם הוא יוביל לפגיעה ביכולת שירות החוב, ולכן יש להמתין ולראות באיזה מינוף ותנאים תתבצע העסקה, ואילו מחזיקי החוב של אידיבי ממתינים למכירה של הנכס העיקרי של החברה במחיר שיספיק לשירות החוב בעתיד הנראה לעין ולכן גם הם רגישים לנושא המחיר".
אלשטיין הנהנה העיקרי מהדיבידנד
במסגרת חלוקת הדיבידנד עליה דיווחה דשסק"ש בתחילת השבוע, יחולקו לבעלי המניות 40 מיליון שקל במזומן וחלוקה בעיין של אידיבי פת אגח ט כאשר כל מחזיק של מניית דסק"ש יקבל 0.585 יחידות של האג"ח. לדברי פלאס, "הנהנית העיקרית מחלוקת הדיבידנד תהיה דולפין שבשליטת אלשטיין שמקבלת 'בייבק בחינם' לאג"ח אידיבי ט' בתוספת מזומן".
פלאס מציינת כי במונחים אבסולוטיים, חלוקת האג"ח בעין מהווה מימוש בהפסד של כ-14 מיליון שקל, שכן דסק"ש רכשה את אג"ח אידיבי ט' לפי שער ממוצע של כ-87 אגורות והיא מחלקת את ההחזקה כאשר כיום האג"ח נסחרות בשער של כ-69.5 אגורות. עם זאת, בהנהלת דסק"ש טוענים כי בעלי המניות צריכים להיות אדישים לשתי החלופות, שכן או שבעל המניות מחזיק בחברה שמחזיקה באג"ח או שהוא יחזיק בהן ישירות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות