מנכ"ל מזור: "התוצאות הנוכחיות משקפות את קצה הקרחון"

אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה, אומר אחרי התוצאות החלשות לרבעון: "מזור שועטת קדימה. מי שבוחר להיאחז ברבעון בודד מפספס את התמונה המלאה"
 | 
(4)
אורי הדומי, צילום: ישראל סאן

מאז פרסום תוצאות  {מזור רובוטיקה} לרבעון השני של השנה בסוף שבוע שעבר, נפלה מניית החברה בכ-25%. הסיבה המרכזית, ככל הנראה נעוצה בירידה של כ-14% בהכנסות, כאשר בנוסף, החברה שכבר רשמה רווח סמלי ברבעון האחרון של 2017, חזרה למעשה להפסיד.

את הרבעון הראשון של 2018 סיכמה החברה עם הפסד נקי של כ-1.27 מיליון דולר, וכעת, ברבעון השני, העמיקה את ההפסד פי 3. על רקע צניחת המניה בימים האחרונים, בראיון שערכנו עם אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה, Bizportal ביקש הבהרות לגבי מצב החברה הנוכחי ולאן החברה צפויה להתקדם מכאן.
מה קרה במזור?
"מזור שועטת קדימה, ביחד עם השותפה שלה, מדטרוניק, החברה בונה תשתיות ומשיקה מוצר חדש, אנחנו מאד מרוצים מהאינטגרציה עם מדטרוניק, התהליכים מתפתחים בהתאם לצפיות שלנו. צריך להתמקד בתמונה המלאה ולא בתוצאות של רבעון בודד. כפי שאמרנו, שנת 2018 תהיה שנת מעבר - וזה מה שקורה בפועל", אומר הדומי.

מנית מזור בחצי השנה האחרונה
אז למה ההכנסות קטנו ברבעון?
"לפני כשנתיים ביצעה מזור שינוי מהותי בדפוס הפעולה שלה בשוק, כאשר עד אז מזור ביצעה את שיווק המערכות באמצעות אנשי המכירות של החברה ובעצם קיבלה את מלוא התמורה לשורת ההכנסות. במהלך שנה שעברה, עד ספטמבר ובהתאם להסכם שיתוף הפעולה האסטרטגי שלנו עם חברת הציוד הרפואי הגדולה בעולם, שיווקה החברה את המערכות בשיתוף פעולה עם השותפה העסקית מדטרוניק והחל מספטמבר, כל השיווק מבוצע על ידי מדטרוניק, באופן בו רק כ-50% מהתמורה מועברת למזור. אבל חזרנו ואמרנו וגם כתבנו, בשיחות עם המשקיעים ובפרסומים שונים, לא לצפות שהצמיחה השנה תהיה חזקה כמו בעבר, כי זוהי שנה ראשונה עם שותף, שנה בה אנחנו בונים מערכי הפצה ומשיקים מוצר חדש. זוהי שנה של אינטגרציה, בה אנחנו נערכים לפריצה. חשוב לי לציין שאנחנו מאד מרוצים מהשותפות העסקית עם מדטרוניק. אנחנו נמצאים בשוק ענק, ולא נוגעים עדיין אפילו ב-3% מהשוק. כלומר, התוצאות הנוכחיות משקפות את קצה הקרחון", אומר הדומי.
למה אתה חושב שהמשקיעים מאוכזבים?
"ראשית, התברכנו באמון המשקיעים לאורך השנים ואני אסיר תודה על כך. בסיטואציה הנוכחית, לדעתי חלק מהמשקיעים מגיבים לאירוע מקומי, אבל מפספסים את התמונה המלאה. התמונה המלאה היא שמזור ממשיכה לתפקד ולהתנהל על פי האסטרטגיה שלה וההתקדמות היא מאד טובה, עם השותף הכי גדול בעולם, ואנחנו בדרך להיות החברה הגדולה ביותר בעולם ברובוטיקה בתחום עמוד השדרה. אין לי ספק בזה. מי שמקבל החלטות על סמך רבעון אחד, שתוצאותיו גם היו צפויות מראש, לדעתי מגיב תגובת יתר".
האם אתם מתכננים שיתופי פעולה עתידיים בשביל להאיץ את המכירות?
"כן. מזור לא שוקטת על שמריה, אנחנו נדווח לכשיהיו", מוסיף הדומי.
איך חזרתם להפסד אחרי שהחברה הצליחה לרשום רווח ברבעון האחרון של 2017?
"מזור היא חברה שמתעסקת כרגע בשיפור הצמיחה. בהמשך בוודאי שיהיה קיטון בהפסד, אבל בשום שלב לא אמרנו שבשנת 2018 אנחנו נעבור לרווח. מה שאמרנו, אנחנו מספקים. אמרנו שנקטין ב-13 מיליון דולר לשנה את ההוצאות, נגדיל את כמות המכונות הנמכרות ונחבור לחברה אסטרטגית. את שלושת הדברים האלו עשינו. מי שבכל זאת בוחר להיאחז ברבעון בודד של רווח, לדעתי מפספס את התמונה המלאה", אומר הדומי.
מה אתה מתכוון לעשות על מנת להחזיר את החברה לקווי רווחיות?
"מזור בפירוש מתקדמת ומשפרת את תפקודה הכלכלי ובוודאי שבעתיד היא גם תהיה רווחית. מי שמסתכל על הפרמטרים רואה את זה ובדוחות אפשר לראות את מגמת השיפור לאורך השנים. השוק מקבל אותנו מאד יפה, והתוצאות העסקיות יגיבו בהתאם", אומר הדומי.
כמה מערכות אתם צריכים למכור בשביל לחזור להרוויח בשורה התחתונה?
"הכל תלוי בהיקף ההשקעה במחקר ופיתוח. בסך הכל, מזור יכולה להיות רווחית גם היום, אם היא תבחר לא להשקיע במו"פ. הוצאות המו"פ מהוות את רכיב ההוצאה המרכזי של מזור, כי אנחנו מאמינים שכחברה שעוסקת בחדשנות, אנחנו צריכים לספק פתרונות חדשים", מסכם הדומי.

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מזור מאוד מאוד מאוד בזבזנית. למרות שכל המכירות נעשות
  אלכס 08/08/2018 21:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ע''י השותף החברה ממשיכה לשרוף מזומנים בעשרות מיליונים כאילו אין מחר. המשקיעים לעולם לא יקבלו דיווידנד בחברה הזו לדעתי.
  סגור
 • 2.
  שווה "רק" 4.5 מיליארד שח (ל"ת)
  האניליסט 08/08/2018 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  קניה של מניות
  משקיע 08/08/2018 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היה מאוד משכנע אם המנכ"ל היה מבצע קניה של מניות בבורסה..
  סגור
 • קניה בסכום משמעותי
  zfd 08/08/2018 15:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שער המניה 8500. אם המנכל ישים 5 מליון שח לפחות בקניית מניות בשער זה אסכים איתך. קניה בסכום שנמוך מזה מבחינתי איתות מכירה. מסכים עם המנכל כי החברה טובה...קצה הקרחון...שותף אסטרטגי ... וכו. אבל שער המניה מאד גבוה. גם בשער מניה של 4000 שווי החברה הינו 2 מיליארד וזה נכון שהחברה טובה וכו. שווי חברה של 4 מיליארד משמעו שבטווח הנראה לעין (3-4 שנים) החברה תגיע לרווח נקי של 400 מליון (לא ריאלי) או אם "החברה משקיעה במו"פ" אזי תגיע למכירות של 4 מיליארד.
  סגור