התפוצצה עסקת כלל ביטוח: השליטה בדרך להימכר בבורסה - המניה צונחת

מקרולינק הסינית ציינה כי הקשיים של מכירת חברת ביטוח אחרת בישראל הניעו אותה לפיצוץ העסקה
|
אדוארדו אלשטיין, צילום: יח"צ

אם המפקחת על הביטוח נתנה לאי.די.בי הארכה למכירת חברת כלל ביטוח עד מחר - כעת מתברר כי כלל אין צורך בכך. אי.די.בי דיווחה היום (ד') כי הופסקו המגעים למכירת חברת הביטוח עם קבוצת מקרולינק (Macrolink Holding). כעת אין מגעים למכירה עם שום גוף אחר.

שעור האחזקה המינימלי לצורך שליטה בכלל החזקות עומד על 30% בעוד אי.די.בי מחזיקה ב-54.9% מהשליטה. כעת, עם פיצוץ המגעים, אי.די.בי תיאלץ למכור את השליטה באמצעות מניותיה בבורסה, וזאת בהמשך לחוק הריכוזיות להפרדת נכסים ריאלים מפינסיים. משכך, במהלך 4 החודשים הקרובים אי.די.בי תיאלץ למכור לפחות 5% מהשליטה באמצעות הבורסה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מניית  כלל עסקי ביטוח -2.1% כלל עסקי בי 4,148 -2.1% כלל עסקי ביטוח בסיס:4,237 פתיחה:4,213 גבוה:4,219 נמוך:4,112 תמורה:6,921,282 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:  צונחת כעת (14:27) ב-8.6% במחזור של 4.2 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי ממוצע של 2.89 מיליון שקל בחודש האחרון.

מניית {אי.די.בי פתוח} מתרסקת ב-11.5% במחזור של 1.8 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי ממוצע של 2.45 מיליון שקל בחודש האחרון.

לאחר שנפגשו בימים האחרונים בכירי מקרולינק עם נציגי הממונה על הביטוח, הקבוצה הסינית הגיעה למסקנה כי חוסר הוודאות ביחס להליך האישור הרגולטורי מדאיג מספיק כדי להפסיק את המגעים, וכי "התפתחויות, ידיעות ועסקאות אחרות בשוק הביטוח הישראלי, בעת האחרונה, העלו את מידת חוסר הוודאות האמורה", לשון ההודעה.

סגן נשיא החברה, ד"ר וו טאו (Wu Tao), הודיע היום למנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, כי עקב דרישות רגולטוריות חריגות שהוצבו בפני החברה על ידי הגורמים הרגולטוריים בישראל, החליטה אתמול בערב הנהלת החברה לסגת מהעסקה.

העסקאות "האחרות"  שהבהילו את מקרולינק, ככל הנראה, מיוחסות להליך המכירה של הפניקס שנקלע לקשיים. כזכור, יו"ר הקבוצה הרוכשת - פוסון - השתתף בחקירה משטרתית, מה הביא את סלינג'ר לבחון את מתן היתר השליטה בהפניקס ליו"ר הנעלם.

לדברי עו"ד רפי קרימן, שותף במחלקת שוק ההון במשרד ברנע ושות': "יש פה חשש של המפקחת מפני השתלטות של גופים שלא נאמנים מבחינתה לשלוט בחסכונות הציבור. גרירת הרגלים של המפקחת הביאה למצב של פיצוץ העסקה. לאחרונה נשמעו טענות של בנק פועלים לזכויות מהסכם בעלי מניות היסטורי בכלל ביטוח וזה העיב. כלל ביטוח מנוהלת על ידי נאמן וין לה למעשה בעל שליטה, כאשר המפקחת רצתה לנתק את כלל ביטוח מהבעיות של החברה האם. מה שאנו מבינים מההודעה הוא כי פמה פרי הנאמן יכול למכור את השליטה בכמה ערוצים. הוא יכול למצוא רוכש חדש וזה תהליך ארוך ולא פשוט שכן החברה נמצאת מזה זמן על המדף".

"האופציה הנוספת היא להפיץ 'בלוקים' של מניות בשוק. המקרה האחרון שמקרה זה קרה מיוחס לבנק דיסקונט עת המדינה התייאשה מלמכור את האחזקות בחבילה אחת. בדרך כלל מדובר בהפצה של עד 4.9% כדי שהרוכש לא ייחשב בעל עניין. המצב עשוי ליצור מצב מעניין כאשר יהיה גוף שלישי גדול המתנהל ללא גרעין שליטה. יש דרך נוספת להפצת המניות אבל דרך זו מורכבת יותר - כאשר הנאמן ימצא גוף שיציע הצעת רכש, אבל נראה כי זה התרחיש הפחות סביר. להערכתי הנאמן יבחר בדרך של הפצת בלוקים בשוק. המהלך נעשה תוך כדי המסחר בבורסה ולא כרוך בתשקיף", סיכם קרימן.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות