חשיפה ראשונה: מעריכי השווי לצורך מחיקת אידיבי פיתוח קיבלו 800 א' ש'

היום נחקר בבית המשפט המחוזי בתל-אביב מומחה של אידיבי לעניין רכישת מניות הציבור בשנת 2009; "בעלי המניות קיבלו מחיר הוגן"
 | 
(3)
נוחי דנקנר, צילום: אבי שאולי
הליך התפרקות קונצרן אידיבי מספק עבודה להרבה מאוד עורכי דין, היום הגיעה תורה של תביעה שמתנהלת עוד משנת 2009 - תביעה בגובה 680 מיליון שקל בטענה שמחיקת אידיבי פיתוח מהמסחר נעשתה בשער נמוך של 41 שקל למניה לעומת שער ראוי של לפחות 140 שקל למניה.

היום נחשף לראשונה בבית המשפט שכר הטרחה שקיבלו שני כלכלנים עבור הערכת שווי לאידיבי פיתוח - 800 אלף שקל. בזכות עבודה זאת הצליח נוחי דנקנר למחוק את אידיבי פיתוח מהמסחר. "בעלי המניות קיבלו מחיר יותר מהוגן - שולמה גבוהה לציבור" , אמר. "היה לדנקנר אינטרס לקנות אז הוא קנה", הוסיף.

היום נחקר בבית המשפט המחוזי בתל-אביב המומחה של אידיבי לעניין רכישת מניות הציבור באידיבי פיתוח, פרופ' חיים בן . המומחה הכלכלי ביחד עם קולגה שלו, פרופ' אשר בלס, מנכ"ל חברת הייעוץ הכלכלי ERCG העריכו בשנת 2009 את השווי של חברת אידיבי פיתוח ב-1.2 מיליארד שקל.

בן שחר התגונן: "מי ידע שהבורסה תעלה בשנת 2009" .

התובע: איך פרסמתם חוות דעת ללא נספחים בהם מידע שעליהם שהסתמכתם?

בן שחר: "יש לנו את זה במשרד. אם תרצה נוסיף נספחים - הם אצלי".

התובע: אתה יודע שעשיתם טעות של מאות מיליוני שקלים בחישוב לפי מודל DCF?

בן שחר: "אין כל טעות. מדובר בחברת החזקות והחישוב נעשה לפי מועד הצעת הרכש. בית המשפט העליון תמך בגישה זאת בעבר וכך פעלנו (ולא לפי שיטת ה-NAV)".

התובע: מה השיטה העדיפה להערכת שווי של חברת החזקות?

בן שחר: "בספרות הכלכלית עדיפה שיטת ה-NAV וגם בה השתמשנו בהמשך".

התובע: שיטת ה-DCF מעניקה הרבה הנחות?

בן שחר: "נכון, אך מדגישים זאת במסגרת הערכת השווי. כתבתי שהשיטה העדיפה היא NAV ושם אגב הערכת השווי הייתה יותר נמוכה. צריך לדעת לאיזה מטרה נעשית הערכת השווי". בעולם נהוג לבצע הערכת שווי לחברת החזקות לפי שיטת NAV.

התובע: "מדוע השתמשת במידע פומבי בלבד?"

בן שחר: "הסתכלתי מבחוץ והעדפתי שלא להיחשף למידע פנים".

עוד הסביר בן שחר כי "ערך הספרים של החברות הבנות בחברת החזקות אינו רלוונטי. הסתמכות על הספרים באידיבי אינה סבירה. ודאי באותה תקופה היה משבר כלכלי עולמי. הייתה פאניקה מהמשבר שפרץ בסוף 2008".

בתביעה נטען כי 9 מתוך 14 הדירקטורים בחברה הרוויחו אישית כ-88 מיליון שקל כתוצאה מביצוע הצעת הרכש. בין הדירקטורים בחברה אמו ואביו של דנקנר, זהבה ויצחק, ואחותו, שלי ברגמן.

השופטת דרורה פילפל חייבה את אידיבי לחשוף מסמכים

בשנת 2010 הורתה השופטת דרורה פילפל לאידיבי לחשוף דוחות ופרוטוקולים שלפיהם הגיעו לחישוב המחיר למחיקה מניות אידיבי פיתוח לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל אידיבי אחזקות השקיעה יותר מ-1 מיליארד שקל במטרה למחוק את מניות הציבור. באותה תקופה הוערכה אידיבי פיתוח במסמכים פנימיים של אידיבי אחזקות בשווי של 2.8-4.6 מיליארד שקל .

בן שחר: "לא ידעתי על הערכות השווי שאידיבי ביצעה באותה תקופה. השיטה שהשתמשתי בה לא תיאורטית. מעולם לא עשיתי משהו שנגד את השקפתי. הערכת השווי נעשתה בנקודת זמן שאתה לא יודע מה יקרה בעתיד".

תובע: "המלצת לחלק 150 מיליון שקל דיבידנדים, אז איך התעלמת מחלוקת דיבדנדים אגרסיבית שאידיבי פיתוח עשתה?

בן שחר: "לא ידעתי שיחלקו 1 מיליארד שקל דיבידנדים בשנה אחת".

תובע: באידיבי מעריכים שאידיבי פיתוח שווה כ-2 מיליארד שקל יותר מאידיבי אחזקות. מדוע התעלמת משווי החברות בקבוצה?

בן שחר: "ערך הנכסים של החברות הבנות בבורסה לא רלוונטי".

את החברה מייצגים עוה"ד יוסי בנקל ושמואל גלינקא ממשרד ראב"ד-מגריזו-בנקל. הנתבעים טוענים שהתמורה ששולמה במסגרת הצעת הרכש הייתה הוגנת יחסית לתקופה וכי התביעה מתבססת על חוכמה שלאחר מעשה.

למי שמטיל ספק באפשרות לזכות בתביעה, נזכיר כי עו"ד יצחק אבירם, מעורכי הדין הוותיקים בניהול תביעות ייצוגיות, גזר בשנת 2011 קופון של 7.8 מיליון שקל בגין תביעה ייצוגית נגד חברת מכתשים אגן. גם אז דובר במחיקת חברה מקבוצת אידיבי בטענה שמכירת השליטה לכימצ'יינה מקפחת את בעלי המניות מהציבור.

פרופ' חיים בן-שחר הוא פרופסור אמריטוס לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, יו"ר ומנכ"ל חיים בן-שחר השקעות ויו"ר קרן המר לשיתוף פעולה כלכלי במזרח התיכון.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בעל מניות לשעבר
  דני 08/10/2013 19:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרכישה הכפויה היתה גזל ברשיון - הדירקטורים נהנו אישית, המוסדיים נרדמו בשמירה, ובעלי מניות כמוני שסירבו להצעה נאלצו בסוף למכור בבמכירה שנכפתה עלינו. אני מקווה שיזמברו אותם כמו שהם זימברו אותנו!
  סגור
 • 2.
  מקווה שהשופט/ת מבין שכל הצעת הרכש הזאת היתה מגוכחת
  אנונימי 08/10/2013 12:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כמו גם ההסברים של "המוממחים" הנכבדים,ונועדה לגזול את המניות מהציבור חסר הישע ,תוך תשלום של כמה אגורות,ע"י ניצול ציני של המפולת ב2008-9 .בושה. שישלמו מחיר הוגן!!
  סגור
 • 1.
  בשביל 800 אלף גם אני הייתי מוכן לשקר לכולם וגם לעצמי.. (ל"ת)
  אנונימי 08/10/2013 12:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור