המוח של וול סטריט - אלו המעטים שהתעשרו בגדול

אין ספור מועמדים מתמודדים על מספר מוגבל של משרות בבנקאות השקעות, המקצוע הכי מרתק ונחשק בעולם. מהן ההזדמנויות שמייצר תחום ה-M&A למשקיעים?

 |  (84)
המקצוע הכי מרתק ונחשק בעולם: בנקאי ההשקעות בוול סטריט. אין שום ספק שמהפכות הטכנולוגיה, האינפורמציה והגלובליזציה מאיצות את תהליך הקונסולידציה במגזרים העסקיים השונים. 
עסקאות מיזוג ורכישה תופסות תאוצה
קונסולידציה היוותה מאז ומעולם חלק מאסטרטגיית צמיחה של חברות ובמיוחד כשהדברים נוגעים לשיווק, להתייעלות ולפריצה לתחומים חדשים. אמנם, מאז החלה מהפכת הטכנולוגיה להשפיע על  הכלכלה הריאלית, באמצע שנות התשעים ובמיוחד מאז החלה להתמזג לתוכה, לאחר משבר 2008, הרקיעו עסקאות ה-M&A שחקים. המנוע שמוביל את הקונסולידציה הוא ההתקדמות עצמה שיוצרת סביבה עסקית שמחייבת חברות לרכוש ולהתמזג.
ב-2018 יגיע היקף עסקאות אלו לכ-5 טריליון דולרים לעומת כ-600 מיליון ב-1995. מאז 2009 עולה הפעילות בהתמדה מ-2.2 טריליון ל-5 ב-2018 כאמור ואם שום ברבור שחור לא יפתיע המגמה תימשך לעתיד הנראה לעין.
קחו למשל את מגזר שירותי הבריאות המשולבים (קופות החולים למעשה). השבוע אושרה סופית רכישת חברת Aetna (סימול: AET) על ידי ענקית השירותים CVS בסכום של 79 מיליארד (כולל כיסוי חובות AET) מה שיביא ליצירת "הוולמארט של הקמעונות הרפואית" עם הכנסות של כרבע טריליון ולמעלה מ-80 מיליון לקוחות וולמארט היא אחת המתחרות הגדולות שלה.
מדוע נעשתה הרכישה הזו? גם בגלל וולמארט אבל הסיבה העיקרית קשורה בהתפתחויות שנוצרו בעקבות התקדמות המהפכה ועלויות התפעול של מערכות הבריאות. ההחלטה התקבלה בשל כל ההתפתחויות בתחום ההפעלה של הקופות מאז 2009 ועם הסתכלות לעשור הבא.
CVS, שהציבור מכיר בעיקר כרשת בתי מרקחת, קמעונאית ענקית שמובילה בשיווק של תרופות מרשם היא הרבה יותר מזה. הכנסות החברה, שהשנה יגיעו לכ-190 מיליארד דולרים ורווח נקי של כ-7.5 מיליארד, מגיעות מתרופות מרשם כאמור, 46.6%, ניהול בתי מרקחת וקליניקות (למעלה מ-1,000 מרפאות) ומערכות תשלומי ביטוחים רפואיים, 41.3% וממכירת תרופות גנריות ומוצרי בריאות שונים, 12.1%.
החברה הנרכשת, Aetna, היא בעיקר חברת ביטוח רפואי אבל לא רק, היא מתחרה גם בקמעונאות וגם בניהול מערכות רפואיות מול הממשל. היתרון שלה שהיא מובילה כיום בעולם הביטוח הרפואי האמריקאי שמורכב מתערובת בין האובמהקר לשוק הפרטי ולביטוח הממלכתי לקשישים ומעוטי יכולת. היא גם מביאה ל-CVS כ-50 מיליון "לקוחות שבויים" חדשים, כוח קניה נוסף (השפעה על עלויות) והתחזקות בתחומים שבהם המתחרות הגדולות, כמו וולמארט, פועלות.
המיזוג הזה הוא צורך שנובע לא רק מהתחרות ומהצורך בהתייעלות אלא גם מהעובדה שההתפתחויות בתחום שירותי הבריאות בארה"ב (וכך גם בעולם) מושפעות יותר מהפוליטיקה, מהחלטות הממשלה, ופחות מהכלכלה. הסיבה היא ששירותי הבריאות, בגלל העלויות המטורפות, הופכים במהירות לבעיה תקציבית ממלכתית ומעורבות הממשל, במיוחד בארה"ב בגלל ההשפעה שיש לנושא על הבוחרים, תלך ותגדל. הממשל יעדיף לתקצב מספר קטן של חברות שמכסות מה שיותר שירותים, שיציגו התייעלות ומחירים תחרותיים ועל מנת לעשות זאת מתחייבת הקונסולידציה. 
אם תבדקו תגלו שכל מתחרותיהן של CVS ו-AET נמצאות בתהליכי קונסולידציה דומים. המתחרה הגדולה ביותר של CVS, Walgreen (סימול: WBA), שבבעלות החברה השוויצרית הגלובלית הענקית Alliance Boots GmbH ושפרושה גלובלית טוב יותר מ-CVS, נמצאת במו"מ לרכישת Humana (סימול: HUM), שהיא המתחרה הגדולה של AET וש-AET עצמה ניסתה לרכוש ב 2016. ענקית הקמעונות וולמארט (סימול: WMT) שהזכרנו מנסה גם היא לרכוש את Humana.
UnitedHealthcare (סימול: UNH) רכשה לאחרונה 2 חברות בתחום ו-Cigna (סימול: CI) רכשה לאחרונה את סקריפט-אקספרס (סימול: ESRX). לבסוף מגיעות לתחום 3 חברות ענק שעד כה מעולם לא פעלו בתחום הבריאות, אמאזון (סימול: AMZN), ברקשאייר (סימול: BRKA) וג'י פי מורגן (סימול: JPM) שביחד הקימו חברה שתיכנס לתחרות על שירותי הבריאות. השלוש הללו, עם עצמתן הכספית והשיווקית לא רק שיכולות להתחרות בכל חברה הן גם יכולות לרכוש כל חברה ונגד ענק חדש שכזה הקונסולידציה מתחיבת. התהליך הזה רואים בכל המגזרים, חדשים כישנים, טכנולוגיים ושאינם טכנולוגים (אין למעשה דבר כזה).
בנקאי ההשקעות מובילים את הקונסולידציה 
על הקונסולידציה "מנצחים" בנקאי ההשקעות, האנשים שמזהים הצורך, שמציעים תכנית למימוש הצורך, שמזהים מועמדים לרכישה/מיזוג ושמבצעים את הפעולה כולה. המקצוע הזה, שבו אין ספור מועמדים מתמודדים על מספר מוגבל של משרות, הוא "המוח של וול סטריט", מקצוע אינטר-דיסציפלינרי מפרך ומעניין שהתדמית המלווה אותו זוהרת ביותר אך בדומה לעריכת דין, אחוזי "ההצלחה" האישית נמוכים. יש המון בנקאי השקעה אבל הזוהר שאופף את המקצוע נוצר מאותם מעטים שהובילו מיזוגים ורכישות ענקיים ומוצלחים והתעשרו בגדול, אנשים בעלי יכולות זיהוי מצבים, אבחון הערכות, ניהול ויכולות מכירה גבוהות.
חלומו של כל בוגר מנהל עסקים בין הרווארד לסטאנפורד הוא להתקבל למחלקות בנקאות ההשקעה בחברות כמו גולדמן סאקס, מורגן סטנלי או בוטיקים בעלי מוניטין לבנקאות השקעה מהסוג של Allen & Co. צריך להבין שבנקאי השקעה טובים יכולים להשפיע לא רק על עסקה אלא גם על ההתפתחויות העתידיות של חברה ואפילו של מגזר שלם במיין סטריט. נוסיף שבמיין סטריט ובתקשורת לא הכל אוהבים את המקצוע שבמקרים לא מעטים הוציאו לו כמה מהבנקאים שם רע של תאבי בצע והמחזה/סרט המפורסם "Others people money" הוא דוגמה אחת אבל בנקאות ההשקעות היא מרכיב מרכזי וחשוב באסטרטגיה של חברות ובמיוחד כאמור בעולם הכלכלי הנוכחי.
מהו בנקאי השקעות טוב?
ניתנה לנו הזכות, בעבר הרחוק, להכיר את Allen & Co מקרוב ולהבין מה המשמעות של בנקאי השקעות טוב. הרברט אלן ג'וניור, שמוביל את Allen & Co מאז 1966, כשהיה בן 26 בלבד, ענה למגזין פורבס על השאלה, "מה בעצם אתם עושים?". "אנחנו, כבנקאי השקעה", אמר, "מנסים לאתר נכסים, שמסיבות שונות שאנחנו מזהים, מוערכים הרבה מתחת לערכם העסקי/כלכלי הפוטנציאלי. אנחנו מנסים ובדרך כלל מצליחים לראות נכון את הפוטנציאל העתידי ויודעים, בעזרת אומנות הניהול, להוביל למטרה הסופית מבחינתנו שהיא או למכור את העסק לקונה שאנחנו מזהים וברווח מקסימלי כמובן או להמשיך ולנהל אותו ולהנפיקו, בזמן הנכון, לציבור ולהשתמש בהצלחה לצבירת מוניטין בתחום על מנת שחברות מובילות יחליטו לשכור השרות שלנו בתחום כיועצים מלווים לפעילות ה-M&A שלהם".
ב-1973 ולאחר שכמעט הגיעה לפשיטת רגל, רכש אלן דבוקת שליטה בחברת הפקת הסרטים קולומביה תמורת כ-1.5 מיליון דולרים כאשר אלן עצמו שם מיליון דולר מכיסו ועוד חצי מיליון הביאו השותפים דאז בחברה. "התחלנו לעקוב אחרי החברה שלוש שנים קודם", סיפר לפורבס, "ורגע לפני הכניסה להגנה משפטית נכנסנו אנחנו כי הפלטפורמה לרכישה ולניהול הייתה מוכנה". הוא מינה כמנכ"ל את אחד השותפים בבית ההשקעות, אלן הירשפלד, מומחה לנושאי מדיה ותקשורת שכבר ניהל מטעם Allen & Co ובהצלחה גדולה את אולפני Warner Bros שאותם רכשה Allen כשנתיים קודם (,בנקאי השקעות טוב חייב לטפל בעסקה שבתחום הפעילות שלה התמחה לפני שהפך לבנקאי השקעות", אמר).
בניצוחו של הירשפלד, הגיבוי הפיננסי של Allen & Co והכנסת שחקני מדיה ענקיים כשותפים לאורך השנים (ביניהם המיליארדר Kirk Kerkorian, הבעלים של מטרו-גולדווין-מאייאר וסטיבן שפילברג וקבוצתו שלימים הפכה ל-DreamWorks ועוד) החלה קולומביה בתהליך שיקום ובתוך עשור הפכה לחברת ההפקה והמוסיקה המובילה והרווחית ביותר במגזר. תחום ההפקה והמוסיקה היווה, לדעת מומחי Allen, תחום מעניין עבור קונגלומרטים שלאחר עליית הנשיא ריגן והדחיפה שנתן לגלובליזציה ולטכנולוגיה, החלו להתעניין בהתרחבות לתחומים שמחוץ לעיסוקיהם המסורתיים.
"התחלנו לחפש את אותו מנהל חברת ענק שמחפש הזדמנויות כאלו וההזדמנות הגיעה כאשר מונה מנהל חדש לקוקה קולה, Roberto Cantera", סיפר אלן, "האיש חיפש דרכים לחדור לתחום הבידור וקולומביה, שכאמור הייתה רווחית ביותר וצומחת ובנוסף הייתה חברה שיוצרת מזומנים, דבר שידענו שבקוקה קולה אוהבים, חשבנו שקולומביה מתאימה לו. גם לא הסתרנו ממנו שגם ענקית המדיה סוני, לקוחה שלנו, מתעניינת, מה שדחק אותו להחליט ועזר לנו להעלות המחיר. התחייבנו שהירשפלד ימשיך להוביל וש-Allen תמשיך להשגיח וגם הסכמנו שהעסקה תעשה בהחלפת מניות". "למה?", שאלו בפורבס. "כי הערכנו שזה יקל על מועצת המנהלים של KO להסכים לפרמיה. מנית KO הייתה "יקרה" מאוד באותם ימים, מחיר המניה, בתקופת המו"מ, שבר שיאים".
קוקה קולה רכשה את קולומביה ב-1982 ב-750 מיליון דולרים, פי 500 ממה ששילמה Allen עשר שנים קודם ובהחלפת מניות כאמור. "אחת הסיבות לעסקה במניות, מבחינת Allen", סיפר אלן, "הייתה המודעות שבעקבות העסקה אנחנו נהפכים לבעלי המניות השניים בחשיבותם ל-KO אחרי ווארן באפט והחלטנו לדרוש נציג בבורד וקוקה קולה אכן הסכימה". החברה והרברט עצמו לא מכרו עדיין ולו מניית KO אחת (לפי פורבס) כך שהיום, על השקעה של 1.5 מיליון יש לקבוצה מניות KO בשווי של כ-6 מיליארד דולרים.
Allen מובילה עסקאות ענק
אלא שזו הייתה רק ההתחלה. במסגרת העסקה צורף הרברט ג'וניור כדירקטור לקוקה-קולה לצידו של וורן באפט. השניים התידדו ו-Allen הפכה לבנקאית ה-M&A של KO וכמה מהדילים הגדולים שעשתה KO במהלך השנים מאז 1982 נעשו ביוזמת ועל ידי Allen שגם חברה לוורן באפט בהשפעה על ניהול KO עצמה. Allen & Co הפכה לבנקאי ה-M&A של כמה חברות "קטנות" כמו AIG, אקספדיה, TripAdvisor, ברקשאייאר האתאוויי, וול מארט, מייקרוסופט (יזמה והובילה את המיזוג עם לינקדין), בריטיש פטרוליום, צ'רלס שוואב, האמפריה של רופרט מרדוק, פייסבוק ועוד.
לאחרונה הובילה את עסקת הענק AT&T/ טיים ורנר והיא גם מהמובילות בתחום הון הסיכון. לא סתם קיבלה את הכינוי "Trillion dollars consigliere". בין הדילים המפורסמים שיזמה והובילה Allen & Co היו הרכישות של EMI ושל מיקרוניקס על ידי סוני, וואטסאפ על ידי  פייסבוק, ג'ט.קום על ידי  וולמארט, רכישת Yahoo, הפרדת אי ביי מפייפל, רכישת לינקדין על ידי  מייקרוסופט ואפילו הובילו את הנפקת גוגל שהגדולים לא רצו בזמנו.
פעילות ה-M&A תמשיך לגדול ותייצר הזדמנויות למשקיעים, שמסוגלים לבדוק חברות, מגזרים וכיווני התפתחות, לבנות "תיק של חברות שעשויות להירכש", "פינת החלומות" כפי שכינינו אותה בעבר, מחליטים על סכום שמפזרים בין כמה מניות בעלות סיכוי להירכש. הסיכויים שחברות ישראליות תירכשנה הולכים וגדלים. מדוע? בגלל הטכנולוגיות הייחודיות, בגלל שחברות קטנות בעלות טכנולוגיה מבוקשת מבינות שלבד קשה מאוד להגיע לגדולה ובגלל "תרבות האקזיט" הישראלית.
בנקאי השקעות רבים בשירות חברות הענק מחפשים מועמדים בישראל. החברות שנראות לנו המעניינות ביותר לתיק כזה הן אותן אלו שכבר הוזכרו בטור זה. פרוטרום (שכבר נרכשה), אוטוניטי, סיווה, סיליקום, קומפיוג'ן, טאור, אלוט, מלנוקס, כל חברות הסייבר כולל צ'קפוינט כמובן שהאטרקטיביות שלה גדלה מידי יום ועוד כמה שכרגע נשמטו מהזיכרון. צריך הרבה סבלנות אבל מספיק ניסיון אחד שמצליח.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(84):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  בייבק זה רמאות אחת גדולה
  איילון 14/12/2018 08:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שמוכר זה בעלי עיניין בתוך החברה ומי שקונה "אעלק" זה החברה עצמה במחיר מופקע
  סגור
 • 27.
  חברות רבות קנו מניות של עצמן, אבל ירדו מאד בתיקון הזה
  מה עם ה-BUY BACK 13/12/2018 20:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה שאני מבין זה שחברות רבות דאגו להעלות את שוויין (=או לדעתן לשמור על ערך המניות שלהן), אבל הנה בא התיקון והוריד מחירן של הרבה מהמניות הללו. בקיצור, כסף טוב "נזרק לפח". האם השיטה הזאת הגיעה לסוף דרכה?
  סגור
 • 26.
  שלמה מייקל קורס
  גוני 13/12/2018 18:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  kors חברת אופנה תכשיטים שעונים וכו'מתומחרת בחסר.. תחרות רצינית.מה דעתך על החברה ועתידהתודה
  סגור
 • לא עוקב מקרוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/12/2018 07:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  אבי טיומקין טוען שכדאי להשקיע באג"ח ל-10 שנים של ארה"ב
  האם האג"ח כדאי? 11/12/2018 18:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לטענתו הריבית 3% שמקבלים היום, היא ריבית נהדרת. מה דעתך?...אם הבנתי כמובן נכון את דבריו
  סגור
 • אחרי דמי ניהול ומיסים מה נשאר לך מ3%
  שמשון 12/12/2018 11:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נשאר 2% מה לגבי אינפלציה ?
  סגור
 • למה דעתי?
  שלמה גרינברג 12/12/2018 08:42
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תחליט בעצמך אם הריבית מתאימה לך או לא
  סגור
 • 24.
  מחזורים ומכפילים
  ELIZ 10/12/2018 23:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה מחזורי המסחר נמוכים מכפילים גבוהים הכל אמור להיות בהמתנה עד שיתברר הכיוון טוב יעשה מלומדינו להביא זאת לידי הקוראים.
  סגור
 • הכותב שלמה לא חייב לכתוב זאת
  בני 11/12/2018 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 3
  אם אימבציל כמוך הבין זאת
  סגור
 • אתה שפוט
  יבין 11/12/2018 18:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוי לאדם ששפוט על תילי תילין של מילים ולא רואה את המציאות ולמה אתה בכנויי גנאי מה מביא אותך ליישר קו לכ כתבה יפה כתה eliz
  סגור
 • 23.
  שלמה לא עכשיו
  eliz 10/12/2018 23:02
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ככל שאתה מפרט ביתר שאת אנחנו לא קשובים.
  סגור
 • לא הבנתי. יש סתירה לוגית בדבריך. (ל"ת)
  איצ לאליז 18/12/2018 11:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • נפלא, אפרט עוד יותר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/12/2018 11:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • שלמה ניכבדי
  לרון 12/12/2018 07:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה בעצמך טוען שאנשים קוראים רק כותרות אזי מאמצי הפירוט שלך לא מובנים כ"כ
  סגור
 • קוראי הכותרות מפספסים את העיקר (ל"ת)
  איצ 18/12/2018 11:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • יש אין ספור אלטרנטיבות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/12/2018 13:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • טען עוד
 • גולדמן זקס
  לרון 12/12/2018 17:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מספיק מהימנים בהערכתם להאטה ????
  סגור
 • לפעמים כן ולפעמים לא אבל
  שלמה גרינברג 13/12/2018 16:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תקרא שוב את מה שכתבו אבל באתר שלהם לא בכותרות
  סגור
 • שלמה על תתייחס אליו (ל"ת)
  eliz העליז 11/12/2018 16:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • הוא איש גדול הוא יודע מה לעשות (ל"ת)
  איצ 18/12/2018 11:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 22.
  נטען שהירידה בגודל הפנסיות בארה"ב, תדחוף השוק למטה
  מה עם הפנסיות? 10/12/2018 06:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הירידה (=ואולי גם הקיצוץ) בפנסיות של הבייביבומרס שיוצאים בשנים האחרונות בהמוניהם לפנסיה, יאלצו אותם למכור מניות לטובת המחיה השוטפת. וכך מיליארדים רבים יגרעו מהשוק. מה דעתך שלמה? תודה
  סגור
 • דעתי שזו כותרת נפלאה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/12/2018 14:00
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 21.
  ניתוח טכני
  אפי 09/12/2018 22:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח לדעת מה יחסך לניתוח טכני ככלי (לא יחיד)בניהול השקעות. ברשותך שאלה לגבי טבע-האם לדעתך החוב והצורך בעתיד במיחזורו מכביד על החברה בעיקר לנוכח העלייה בתשואות של אגרות החוב.
  סגור
 • ניתוח טכני הוא כלי עזר
  שלמה גרינברג 10/12/2018 14:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לגבי החוב ומיחזורו כתבתי ארוכות תשובה לשאלתך מצריכה כתבה מלאה
  סגור
 • 20.
  שלמה, מה עם כמה דברי הלל לטראמפ?
  אחד העם 08/12/2018 23:44
  הגב לתגובה זו
  0 4
  לאחרונה אתה כבר לא מזכיר אותו, עבר בניכם חתול שחור?
  סגור
 • טראמפ אולי צדק "באופן עקרוני" אבל טעה בבצוע
  התמונה מתבהרת לרעה 10/12/2018 06:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הסכם הסחר החדש עם סין עדיין לא נחתם (=ועכשיו יש לנו פרשת וואווי באמצע), אבל הפער בגרעון לרעת ארה"ב גדל מאז שהחלה מלחמת הסחר. מסתבר שכלכלה זה דבר הרבה יותר מסובך מססמאות בחירות ותיאוריות למיניהן
  סגור
 • זה תמיד כיף לראות אנשי שמאל מתפוצצים מבפנים.
  דגן 09/12/2018 13:16
  הגב לתגובה זו
  5 1
  .
  סגור
 • מאז 2008 הממשלה היא זאת שמכתיבה לשוק כמה ולמה
  הכל בדימיון שלך 10/12/2018 06:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם טראמפ וגם BB הם מזמן לא נציגי "השוק החופשי", והכל מתווזמר מלמעלה (=ברור שלא הכל). "היד הנעלמת" מזמן נעלמה מהשוק, והממשלה והנשיא הם ש"מכתיבים" כמה תעלנה התרופות ובוודאי כמה תהיה הריבית. כי מי יוותר על כוח שילטוני כך סתם?
  סגור
 • מה זה קשור לכתבה ולמדור זה
  פוני 09/12/2018 10:18
  הגב לתגובה זו
  4 1
  תעשה טובה תחסוך מאיתנו הקוראים את תגובושטויותייך
  סגור
 • 19.
  שלמה מה דעתך על חברת סרגון CRNT ?
  משקיע 08/12/2018 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הפוטנציאל שלה בדור 5? גם היא צריכה להיכנס לרשימה שלך?
  סגור
 • כתבתי דעתי בהרחבה בעבר, לא קרה משהו מיוחד מאז (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/12/2018 12:12
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 18.
  שלמה. ואף מילה על הבנקים
  יוסי 08/12/2018 15:02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שהביאו למשבר הענק של 2008 וחולצו מכספי משלם המיסים האמריקאי וכל הבנקאים המושחתים שממשיכים למשוך משכורות ובונוסים בעשרות ומאות מליוני דולרים מכספי החילוץ?
  סגור
 • אף מילה???
  שלמה גרינברג 09/12/2018 12:13
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הרי הסברתי בפרוטרוט, פעמים רבות, את שעשו הבנקים ב 2007-8
  סגור
 • 17.
  http://schrts.co/ZtauzL
  כותב 08/12/2018 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדד מנהלי השקעות בוול סטריט
  סגור
 • תבדוק שוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/12/2018 12:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • בדקתי
  כותב 10/12/2018 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  STOCKS OF ASSET MANAGERS ARE LEADING MARKET LOWER... Chart 5 shows one of the scariest trends in the stock market. The weekly bars show the Dow Jones US Asset Managers Index ($DJUSAG) plunging to the lowest level in two years. Since the start of 2018, the index has dropped -24%. That huge drop dwarfs an -8% drop in the rest of the financial sector, and is twice as bad as the -11% loss in bank stocks. Not to mention its comparison to an S&P 500 index that is basically flat for the year. That terrible relative performance is seen by the Asset Managers/SPX ratio (bottom box) that has fallen to the lowest level since the bull market in stocks began more than nine years ago. That may be important because asset managers often reflect trends in the stock market. A Wall Street Journal article this week suggested that weakness among asset managers may be reflecting investors' waning interest in owning stocks. Smaller stock portfolios produce smaller management fees, which can weaken shares of a
  סגור
 • בדקת מה?
  שלמה גרינברג 10/12/2018 13:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התגובה שלך הייתה http://schrts.co/ZtauzL מדד מנהלי השקעות בוול סטריט איךציפית שאגיב? את הקטע מהכתבה שהבאת אני מכיר (קראתי הכתבה) ואיני מסכים עם הדעה שמובעת שם
  סגור
 • 16.
  תודה שלמה! כתבה נפלאה , שאלה קטנה
  א 08/12/2018 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם קודמת כתבת על הבייבי בומרס שמתקשים לחפש השקעות , האם תוכל לכתוב גם עבור הקוראים בגילאי ה20 וה30 שלך? שגם הם מתקשים למצוא השקעות ראויות? ועל טכניקות השקעה בשבילהם וכו'
  סגור
 • 15.
  שלמה יקר מה דעתך על אופקו מוחזקת
  בנצי 08/12/2018 07:15
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ע"י פרוסט וסגניתו ב50% ועם מוסדיים גדולים שמחזיקים ביחד מגיעים ל75% אחזקה האם כולם שם המטומטמים?
  סגור
 • כן (ל"ת)
  שלמה המלך 08/12/2018 11:56
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 14.
  שלמה מעניין אותי מה אתה קונה בימים אלה ? (ל"ת)
  Rsi 08/12/2018 06:46
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • פוטים (ל"ת)
  אחד שמבין 09/12/2018 06:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • בעיקר ירקות ופירות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2018 13:29
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • עובדים עליך שלמה. תברר מי שולט בשוק הסיטונאי (ל"ת)
  סמי האורגני 10/12/2018 06:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  עד שהגעת לעיקר התעייפתי לקרוא את הכתבה הארוכה (ל"ת)
  יובי 08/12/2018 05:04
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • שן( תישן)ביינתיים בקוראך את הכתבה עד לבוא העיקר.. (ל"ת)
  א ליובי 08/12/2018 20:02
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 12.
  זה הזמן
  לרון 07/12/2018 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להחזיר את הפרופסור בן ברננקי המומחה האמיתי למשברים פיננסיים עוד מעט גם באפט יקנה בשפל או שלא???
  סגור
 • 11.
  האם לדעתך IBM בכוון הנכון להמציא עצמה מחדש
  משקיע קטן 07/12/2018 19:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  או שנטל החוב שלקחה על עצמה ברכישת הענק האחרונה יפיל אותה לקרשים?
  סגור
 • כתבתי על השאלה כתבה שלמה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2018 09:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אכן מכיר - עדיין שואל אם הנטל הפיננסי לא יכריע את IBM (ל"ת)
  משקיע קטן 08/12/2018 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • IBM/RHT
  שלמה גרינברג 09/12/2018 13:59
  הגב לתגובה זו
  4 0
  נתחיל בכך שהעסקה, אם תאושר, תאושר רק במחצית השניה של 2019. המהלך, מצד IBM, היה לדעתי הכרחי אבל המחיר גבוה מאוד. סוכנות הדירוג הורידה את הדירוג של IBM ל A מ + A אבל הזהירה שההורדה עלולה לגדול בכמה מצבים ואלו עדיין נעלמים. ישנה השאלה איך יחולק הסכון (% המניות ואחוז המזומן). איני רואה בעיית מימון ל IBM השאלה היא אם יצליחו בעזרת RHT לנגוס משמעותית בתחום הענן ולכך נצטרך להמתין.
  סגור
 • גגל לכתבה על IBM מתאריך 30.6.18
  ibm 08/12/2018 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאש בשדה קוצים, IBM מובילה את הסקטור החם בוול סטריט שלמה גרינברג בוחן את המעצמה הגלובלית כאופציית השקעה לטווח הארוך. האם תשוב לראש הפירמידה הטכנולוגית עם טכנולוגיות הבלוקצ'יין? שלמה גרינברג | 30/06/2018 08:38
  סגור
 • 10.
  שינוי אסטרטגיית השקעה
  נחום 07/12/2018 19:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה אם אני (אישית) חושב שיגיע תיקון ותקופה לא קצרה של תשואות רווח נמוכות יחסית במדדים וברוב המניות..האם נכון מבחינתי לקנות קרנות ומניות גדולות שמחלקות דיבידנדים ותשואה עד ש"יעבור זעם" ? תודה
  סגור
 • אתה צריך לעשות את זה גם בשוק לא תנודתי
  דגן 08/12/2018 21:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  דיבידנד זה מזומן, וכמאמר המשפט - אין נאמן כמו כסף מזומן.
  סגור
 • שאלה שתצטרך להחליט לבד (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2018 09:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 9.
  spxx של ניובן
  גילי 07/12/2018 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם מכיר את הקרן הזו שמחלקת כל שנה 7.15% תשואה למי שקונה אותה ?? מ ה דעתך אם מכיר..? תודה
  סגור
 • מכיר
  שלמה גרינברג 08/12/2018 09:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הקרן אינה מחלקת כל שנה 7.15% אלא סכום שמשתנה מפעם לפעם. כרגע הדיווידנד עומד על 28 סנט לרבעון כך שהתשואה השנתית הנוכחית היא % 7.10. זו קרן שעוקבת אחרי ה 500 S&P
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  גילי 08/12/2018 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • SPXX מתי אנשים יפנימו סוף סוף שמדובר בעבודה בעיניים
  עבודה בעיניים 08/12/2018 11:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם תכודת סל SPY ירגה השנה 2 אחוז (ובנוסף חילקה 2 אחוז דיבידנד). אז SPXX שמחלקת 7 אחוז וירדה השנה 9 אחוז - מחלקת את הכסף מהקרן. בולשיט אחד ענק ושום תשואה. ועל הדיבידנד ממשלת ארצות הברית לוקחת 25 אחוז מס שלא ניתן לקיזוז מהפסדים בניירות ערך.
  סגור
 • 8.
  השוק חזה
  לרון 07/12/2018 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  והמיתון היגיע טראמפ לא יתן לנגיד להמשיך במדיניות הספיגה והצימצום וזה הפיתרון הזמני לכעת
  סגור
 • המיתון הגיע? מתי? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/12/2018 09:51
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • בסדר
  לרון 09/12/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סוג של מיתון ולבטח האטה הירידות חריפות מידי בזמן קצר
  סגור
 • 7.
  patrik industries thor
  אלוני 07/12/2018 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שתי חברות שקשורות לתחום הפנאי-שטחמוצרים לרכבי שטח ויוקרה ומוצרים נוספים ליאכטות וכו' שתי החברות יורדות בחדות, מכפילים נמוכים מאודמה דעתך ? תודה שלמה
  סגור
 • PATK
  שלמה גרינברג 08/12/2018 09:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אותה אני מכיר היטב וכמו השוק גם היא יורדת. THOR אני מכיר כחברת ביוטק בתחום הגנטיקה שאני עוקב אחריה עוד כשהייתה פרטית. היא הונפקה השבוע ובהצלחה
  סגור
 • הוא כנראה מתכוון ל Thor Industries סימול THO (ל"ת)
  Thor Industries 08/12/2018 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • צודק
  לרון 09/12/2018 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכוונה לייצרנית הקרוונים סימבול tho ולא thor שלמה מיתמם כהרגלו בקודש
  סגור
 • 6.
  Ge
  גולן 07/12/2018 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם ההתרסקות של מניית ge משקף את מה שקורה בחברה? והאם לדעתך יש מצב של פשיטת רגל?
  סגור
 • די כבר על קושיות על ge נמאס. (ל"ת)
  סמי 07/12/2018 22:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • שלמה לא מכיר חברה בשם ge
  גיא 07/12/2018 18:58
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בחייך כל שבוע הוא כותב ועונה לגבייה
  סגור
 • 5.
  היו כבר תקופות של קונסלידציה בעבר
  תהליך לא חדש 07/12/2018 02:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השאלה היא: מה זה אומר בנוגע לשוק? האם השוק הגיע למצב שרק לגדולות יש סיכוי, ולא לצמיחתן של כוחות חדשים. ואולי זה קשור להפחתת כמות הכסף בשוק ולעליית הריבית, שפוגע בקטנות והרזות במזומנים?
  סגור
 • זה כתוב במאמר במפורש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/12/2018 13:53
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • הממשל רוצה לתקצב כמה שפחות גורמים..
  הכל בא מלמעלה 07/12/2018 18:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשוק הבריאות, הממשל כדי לחסוך בעלויות רוצה לתקצב כמה שפחות גופים, שיש להם מספיק שומנים לקצץ. זה יגרום בסוף למערכת יחסים דומה כמו בארץ, בין קופות החולים לממשלה...בור ללא תחתית
  סגור
 • 4.
  הנתונים מראים שהפער בגירעון המסחרי בין ארה"ב לסין גדל
  האם טראמפ נכשל? 07/12/2018 02:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש לנתונים האלה משמעות כלכלית ולא רק פוליטית?
  סגור
 • בעיקר כלכלית (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/12/2018 13:53
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  אפל
  אבנר 06/12/2018 18:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום רב שלמה, רציתי לשאול מה דעתך על אפל בימים אלה? סובלת מסתמונת הפסימיות המוגזמת או שיש דברים בגו?
  סגור
 • דעתי על אפל ברורה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/12/2018 09:44
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • בבקשה בכל זאת כמה מילים לאחר 30 אחוז ירידה. מה יהיה
  ולשלמה 08/12/2018 06:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה עוד עלולה לספוג
  סגור
 • כמה עוד יכולה לספוג? עד -100% אבל לא
  מזרחי 08/12/2018 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא יותר ממינוס 100% !!
  סגור
 • 2.
  השוק והכלכלה גמורים
  אחד שמבין 06/12/2018 17:12
  הגב לתגובה זו
  3 3
  וכל מי שאומר אחרת לא מבין מה הוא מדבר
  סגור
 • והמבול מתקרב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/12/2018 09:45
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • לא המבול
  לרון 07/12/2018 19:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל כן שוק אמריקאי ועולמי ממותן הספיגה מהירה מידי הנגיד כנראה עקשן וכך גם טראמפ שיחליפו תוך מיתון מלחמות הסחר
  סגור
 • 1.
  כתבה מעולה ומחכימה
  לרון 06/12/2018 16:51
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ותודה על כך וכפי שציינתי בעבר הכל נסב על מחיר ריבית בתוספת אומץ לקנות נמוך שזה תמיד לא קל
  סגור
 • המיתון יתגבר אם
  לרון 07/12/2018 19:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדיניות הספיגה של הנגיד לא תשתנה ותואט אין דרך אחרת בתוספת למיתון במלחמות הסחר הכל מואץ ללא סיבה כי אין אינפלציה והספיגה יכולה להתבצע יותר לאט אך נגיד עם אגו ועקשנות הוא מיכשול וטראמפ במדד סנופי 2500 יחליפו
  סגור
 • האם ילכו גרינברג&גורביץ על M&A לקונסולידציה של התיקים? (ל"ת)
  Sassi6 10/12/2018 02:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור