בשפל חדש: הסטייה הנמוכה בהיסטוריה של וול סטריט

 |  (7)
אמש חתמה וול סטריט את המסחר ביציבות יחסית, ובסטיית תקן של 9.5%. זו לא הפעם הראשונה שאנו חותמים בחודש האחרון סביב רמות אלו כשכל שפל אפשרי הקשור לסטייה כבר נפרץ: הסטייה הנמוכה בהסטוריה; מספר הימים הארוך ביותר עם סטייה מתחת ל-10%; החודש, הרבעון והשנה עם תנועה מעלה בסטייה הנמוכים אי פעם ועוד רבים וטובים אחרים.
לעיניים לא מתמטיות אלא כלכליות או סתם מביטות מהצד הדבר תמוה לחלוטין. ניחא, אם מדובר היה בתקופה "רגילה" קרי בסטיה של כ-17% כממוצע בעשור האחרון אבל לא זה המצב כעת. צפון קוריאה מאיימת, העלאות ריבית מצד הפד, נשיא שמצייץ עצמו לדעת ולא ברור כלל על מה ניתן להסתמך מתכניותיו, אם בכלל קיימות כאלו, וכן הלאה. שום דבר מזה לא סודק את אופורית המשקיעים והכלכלה אינה מצליחה להתמודד עם תמחור האפס סיכון.
ישנם לא מעט הסברים תאורטיים לעניין. הנפוץ הוא עניין הנגישות, שכן כיום כל אחד יכול לבצע בקלות קניה-מכירה במרווח אפסי ובהתאם יורדת הסטיה. זה ההסבר האקדמי אלא שהוא לא עודכן כבר שנים ארוכות בהן טכנולוגית הקצה למשקיעים לא השתנתה. ההסבר השני, מאוד נפוץ בניו יורק, הוא פעילות הגידור שנוקטות קרנות הגידור המובילות בעולם שלמעשה מונעות תנועה אלימה מטה בשל השימוש בחוזים על פני נכס בסיס והותרתו לציבור שבגדול או קונה או יושב על הגדר אבל למכור הוא מוכר רק בזמני לחץ קשים שמלכתחילה מגיעים אחת לתקופה ארוכה (מעגל ה-7).
ברידג'ווטר היתה הראשונה שהראתה שדוקא הגידור מבחינתה הולך והופך פחות רלונטי ובעקבותיה הלכו קרנות גידור נוספות והקטינו גידור מהטעם הפשוט שגידור הוא סוג של ביטוח, וביטוח עולה כסף וזה די אידיוטי כשכבר 8 שנים השוק רק בכיוון אחד.
ההסבר לטעמי הוא אחר לחלוטין. המשקיעים הפכו תלותיים בנגידים שנחלצו לעזרתם בשנת 2008. עד 2010 עוד אפשר היה להבין את המעורבות המוניטארית האגרסיבית אבל משם עלו 2 קולות. הראשון, קרא להפסקה הדרגתית של המעורבות ואילו השני קרה להמשיך. עד מתי? עד אין קץ כי הדפסת הכסף עובדת ובעצם מדוע לא. אז ברננקי לא רצה שהסיפור יתפוצץ במשמרת שלו ולא נקט עמדה. יאלן מחליפתו הלכה בדרכו (ע"ע פישר – פלוג שזהו למעשה גוף היברידי של נגיד אחד עם אותן הטעויות) וגלגלה את תפוח האדמה הרותח לבא אחריה וכן הלאה.
נקודת התפנית, גם זו של הסטיה, הגיעה ב-2011 עת המשבר היווני תפס תאוצה. מדינה קטנה עם כלכלה קיקיונית נקלעה למשבר. קרה וקורה פעם בכמה שנים אבל המשקיעים קיבלו במתנה תגובת אמוק של הנגידים. דראגי מתראיין מדי יומיים ומבטיח להזרים עוד כסף. מאריך את תכנית הרכישות, מוסיף עוד נכסים לארסנל הרכישות וכן הלאה. כמעט כל שבוע עוד 10 מיליארד יורו שאין סיכוי שיוחזרו ניתנו ב"הלוואות". ברננקי, נגיד שהמדינה הקטנה מבין ה-50 שלו יותר יצרנית מיוון, נרעש והודיע על דחית מועד העלאת ריבית לאופק לא ידוע וכולם יישרו קו והיוונים – הם בכלל לא ידעו שהם כאלה חשובים.
המשקיעים עברו תהליך התיילדות – התרגלנו שההורים/נגידים פותרים כל משבר וברוב המקרים בצורה חסרת פרופורציה לחלוטין אז אין סיבה לא לקנות והסטייה שעד 2011 עוד נסחרה בהגיון יחסי החלה לצלול. גם בבועת הדוט.קום מרבית הזמן הסטייה נסחרה כפול מערכה כיום אלא שכאן אין מדובר בתמחור חברות או מגזר אלא עניין גורף. בקנה מידה של שפל שכזה, וחשוב מכך באופן גלובאלי לחלוטין המשקיעים מוכנים להמר שאין משבר גדול מדי. זו כמובן קונספציה מוטעית אבל כשאין בנמצא מיידי הרה גורל האינרציה עושה את שלה ודי בזה בכדי ש 2017 תירשם כשנת גיוס הקרנות המוצלחת מאז ומעולם.
כמו תמיד ישראל רוצה להיות ארה"ב אבל הסיפור כאן שונה. המצב הביטחוני הוא רגיש ותמיד מעבר לפינה מחכה חבית נפץ להתפוצץ. הוסיפו לכך ראש ממשלה שספק אם יצליח לסיים קדנציה וקיבלנו איומים ממשיים הרבה יותר מהחלפת מהלומות בטוויטר. חשוב מכך, בנק ישראל הוא גוף חסר שיניים שאין לו שום יכולת השפעה ממשית להבדיל מהנגידים באירופה וארה"ב. משבר נדל"ן לא יכול להוביל לריבית שלילית שגם ככה מאופסת; נפילה בדולר לא נבלמת גם עם רכישה של 110 מיליארד ואם מחר מתחיל משבר מנייתי מקומי בנק שלא מצא עד היום לנכון להפנות שבריר מהסכום האדיר של הרכישות למניות מבית, וכשכבר עשה כן החל לרכוש בארה"ב בוודאי לא ימצא דרך להתערב.
במצב דברים זה הדרך הנכונה לגידור תיק היא ע"י קניה חודשית וכתיבה שבועית על אותו סטרייק. התקבול של 3-4 שבועיות (תלוי בחודש) מכסה כמעט במלואו עלות הקניה החודשית ובגדול בעוד שארה"ב כאמור יכולה להתקדם, תיקון בישראל הוא שאלה של זמן לא משום גורמים מיוחדים אלא בשל חוסר יכולת התמודדות. 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
אתר שחקן מעו"ף הינו אתר כלכלי העוסק בניתוחים ודעות בכל תחומי שוק ההון לרבות נגזרים
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  vix ב-9.5%, סטייה גלומה ב-7.5% (ל"ת)
  לא נכון 24/12/2017 09:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  מה היעד הבא בסנופי? (ל"ת)
  איתי 23/12/2017 00:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2200 (ל"ת)
  היעד הבא 23/12/2017 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 4.
  תודה רבה מאמר מאוד מקצועי (ל"ת)
  סוחר 21/12/2017 20:50
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 3.
  מילים יפות, הפסדים כבדים (ל"ת)
  אני 21/12/2017 20:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  רעלי סופשנה קבלו מתי יורדים חזרה? (ל"ת)
  בן 21/12/2017 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  מאוד מעניין
  רוי 21/12/2017 15:46
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סקירה סופר מקצועית, מעניין מה שחקן חושב על 2018
  סגור