השורה התחתונה בעדכון ריבית הפד' - והמלצה למשקיע

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות, מגיב להחלטת הריבית של הפדרל רזרב
 |  (2)
בהחלטה האחרונה של שנת 2016 בחרו חברי הוועדה המוניטארית של הפד להעלות את הריבית בארה"ב ב-0.25 נ"א, העלאה ראשונה מאז זו של דצמבר 2015. מכיוון שכל הכוכבים – האינפלציה, הפעילות הריאלית, הציפיות בשווקים וכו' - סוף סוף הסתדרו בקו אחד לכבוד הפד, ההחלטה להעלות את הריבית היתה כמובן צפויה מאוד. לכן, תשומת הלב של המשקיעים התמקדה, ובצדק, בתחזיות הפד לתוואי הריבית העתידי ובדבריה של ילן במסיבת העיתונאים.
בהיבט זה, נראה שחברי הפד ובראשם ג'נט ילן עדיין לא הפנימו שעדיף להיות זהיר משאנן, מה שבא לידי ביטוי במסיבת עיתונאים אופטימית במיוחד של ילן ובתגובה חדה בשוקי האג"ח. תשואות האג"ח ל-10 שנים עלו ב-10 נ"ב ל-2.57% ותשואות האג"ח לשנתיים ב-10 נ"ב ל-1.27%. מה נאמר ומה נגיד? מילא שהפד עדיין לא מבין איך לנהל את הציפיות בשוק אבל מה שבאמת מטריד שהשוק עצמו עדיין לא מבין איך להתייחס לאמירות הפד. למרות האופטימיות של ילן כדאי לזכור שאנחנו במחזור כלכלי מתון עם צמיחה פוטנציאלית, אינפלציה וריבית ריאלית נייטרלית נמוכות מבעבר. לכן, גם אם הכל יהיה בסדר ותחזיות הפד לצמיחה ולאינפלציה יתממשו, הריבית תוותר נמוכה באופן אבסולוטי עוד זמן רב.
שורה תחתונה
מכיוון שהאינפלציה תחזור ליעד הפד כבר בתחילת השנה הבאה ומכיוון ששוק העבודה כבר נמצא כיום במצב של תעסוקה מלאה, הפד ימשיך להעלות את הריבית במהלך 2017 ו-2 העלאות ריבית נראית תחזית אכן סבירה מאוד. למרות האופטימיות של ילן, התחזית ל-3 העלאות ריבית תתממש רק אם טראמפ אכן יוציא לפועל הרחבה פיסקאלית משמעותית שתייצר לחצים אינפלציוניים משמעותיים (מדד הליבה מעל 2.5%). זהו תרחיש אפשרי אבל פחות סביר. מנגד, כך או כך הגורמים המבניים הבעיתיים בארה"ב לא השתנו ולכן הריבית בטווח הארוך תהיה נמוכה כך שעליית התשואות החדה בחלק הארוך של העקומים נראית מוגזמת ואלו חזרו להיות מעניינים להשקעה. הסיכונים המרכזיים לתחזית זו הם מגמה שלילית בשווקים כתוצאה מגורמים חיצוניים כמו אירופה או סין (טוב לאג"ח ורע למניות) או לחצים אינפלציוניים בשל מדיניות מרחיבה מהצפוי של הנשיא הנבחר והעלאות ריבית מהירות יותר (רע לאג"ח ורע למניות). לכן, במקביל להארכת מח"מ כדאי להערכתנו גם לתת עדיפות משמעותית לאפיק הצמוד למדד בשוק האג"ח.
 
עוד נקודות מההודעה וממסיבת העיתונאים:
 • ילן הדגישה בנאומה שאי הוודאות בסביבה הכלכלית גבוהה במיוחד כיום. ניתן כמובן לפרש הערה זו לכל כיוון אך סביר להניח שילן מתייחסת בעיקר לחוסר הוודאות לגבי המדיניות הצפויה של טראמפ.
 • התחזית החציונית של חברי הפד לריבית ב-2017 עלתה מעט (מ-1.1% ל-1.4%). לא פחות חשוב מכך, התחזית של חברי הפד לריבית הטווח הארוך נותרה פחות או יותר ברמתה (3.0% לעומת 2.9% בתחזיות ספטמבר), מה שמלמד על כך שבפד מפנימים שמחזור הריבית הנוכחי יהיה הדרגתי בהרבה ממחזורים קודמים.
 • בתשובה לשאלה מדוע תחזית הריבית ל-2017 הועלתה ילן ציינה שהשינוי הוא פשוט תוצאה של העובדה שחלק מחברי הוועדה הכניסו כבר לתחזית שלהם את ההשפעה של הרחבה הפיסקאלית.
 • בהמשך לכך, ילן כן בחרה להתייחס באופן ישיר למדיניות הפיסקאלית הצפויה וציינה כי עוד מוקדם להעריך כיצד זו תשפיע. בהינתן שלאף אחד חוץ מלטראמפ עצמו אין מושג מה הולכת לכלול התוכנית הפיסקאלית, יש משהו בדבריה.
 • יותר מכך, ילן גם הדגישה שההרחבה הפיסקאלית לא בהכרח נחוצה על מנת שהפד יצליח לעמוד ביעדיו וכי היא לא המליצה מעולם לנסות לחמם יתר על המידה את המשק ולתת לאינפלציה לחרוג לאורך זמן מהיעד.
 • כדי להמשיך את הקו האנטי-טראמפ ילן גם ציינה שהרגולציה על הבנקים הגדולים חשובה ושלא כדאי להחליש אותה. בבנקים הקטנים לעומת זאת יש מקום לדה-רגולציה לפי ילן. 

 
כל מה שנותר זה לקוות שהבנק המרכזי האנגלי (ההחלטה היום ב-14:00) ילמד את ילן נימוסים והליכות.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אבל לומר בבטחון כזה שיילן טועה זה מרחיק לכת (ל"ת)
  נתןח מענין 16/12/2016 06:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  לדעתי גם טראמפ איננו יודע מה הולכת להיות התכנית הפיסקלי (ל"ת)
  יד הנפץ 16/12/2016 03:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור