פלוג מציגה את התחזית לעניין מחירי הדירות - ושולחת עקיצה לכחלון

הנגידה משגרת עקיצה לכחלון שהלין על האינטרסים של ב"י בעניין מחירי הדיור, ומסבירה כי הבנקים יעמדו בירידה דרמטית במחירי הדיור
 |  (23)
קרנית פלוג, צילום: תמר מצפי
חברי הפורום הישראלי למנהיגות לא יכלו לבקש תזמון יותר טוב מזה שנבחר אתמול בערב כדי לארח את נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לשיחה פתוחה על מצב המשק. בדיוק בשבוע בו פורסם הצפי של בנק ישראל למחירי הדיור, באווירה לא מעונבת במרכז הכנסים של הבורסה לניירות ערך באחוזת בית, הנגידה סיפקה התבטאות חריגה לגבי כיוון מחירי הדיור, לגבי הוויכוח עם האוצר בעניין הכללת מחיר למשתכן בנתוני הלמ"ס, לגבי האשראי לטייקונים בצל פשיטת הרגל של פישמן, לגבי על היציבות המערכת הבנקאית וגם על המנהיגות של מקבלי ההחלטות בירושלים.
טעיתם בזמנו עם ההחלטה להוריד את הריבית שתדלקה את שוק הדיור?
"אלמלא היינו מורידים את הריבית - לא היינו רואים את נתוני הצמיחה של המשק כפי שהם היום. לגבי מחירי הדירות, אין ספק שאלו מושפעים מריבית נמוכה, אך בראש ובראשונה הם מושפעים גם מהשאלה כמה דירות בונים. מחירי הדירות החלו לעלות ב-2007 אחרי 10 שנים של ירידה מתמשכת. מה שקרה זה שלקח המון שנים עד שהממשלות הגדילו את ההיצע באופן שעונה על הביקוש המדובר. רק בשלוש השנים האחרונות היקף התחלות הבנייה מגיעה לרמה שעונה על זרם הביקושים שנובע מהדמוגרפיה. אם הממשלה היתה פועלת בצורה נמרצת לפני 8-7 שנים - אני מניחה שלא היינו מגיעים לעליות מחירים שראינו במהלך התקופה. היקף הבנייה הנוכחית הוא משמעותי ועונה על זרם הביקושים שנובע מהדמוגרפיה וצריך להתמיד בו בשנים הקרובות. הריבית על המשכנתאות עלתה לאחרונה וזה כשלעמנו מצנן את הביקוש לדירות. צריך להתמיד בהיקפה הבנייה הנוכחיים, כולל באזורי ביקוש, וזה בסוף יעשה את העבודה. אנו עדים בינתיים להתייצבות במחירי הדירות, אני חושבת שעם המאמצים האלה של הגדלת ההיצע אנו נראה גם ירידה במחירים. אני חושבת שהמפתח לפתרון לבעיה טמון בכך שייבנו יותר ובסופו של דבר נראה שינוי מגמה במחירים".
כאשר נשאלה פלוג על היחסים המעורערים עם שר האוצר, משה כחלון, ועל העובדה שהשניים אינם רואים עין בעין בהרבה נושאים (בעיקר סביב הוויכוח האם להכניס את תכנית 'מחיר למשתכן' למדד מחירי הדיור), פלוג שיגרה עקיצה לעבר כחלון כאשר השיבה כי הלמ"ס היא אשר תקבע זאת, וראוי שלא ייכנסו למדד זה אלמנטים של בעלי אינטרסים שמעוניינים להציג ירידה במחירי הדיור.
פלוג: "יש נושאים במחלוקת ויש עליהם דיון עניני וזה בסדר גמור. חשוב שכל דבר רלוונטי ייעשה לפי מתודולוגיה מקובלת, אגב זה לא אנחנו אלא הלמ"ס שמחליטה על מתודולוגיה. צריך לבדוק בצורה עקבית ושיטתית, וזה מה שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עושה".
בהקשר של מחירי הדיור, ביטלה פלוג את הביקורת שהוטחה כלפיה מצד כחלון לאחרונה, לפיה לבנק ישראל יש אינטרס לשמור על מחירי דיור גבוהים. "אף אחד לא היה רוצה לראות צניחה במחירי הדירות משום שזה יכול להיות מאד לא מייצב, אבל ירידה הדרגתית במחירי הדירות אני חושבת שזה כיוון שמאד היינו רוצים לראות. אגב, גם מבחינת היציבות, מבחני הקיצון שנעשים בבנקים מצביעים על כך שהבנקים יכולים לעמוד בירידות חדות יחסית במחירי הדירות - אז ודאי שזה לא השיקול. הצעדים בהן נקטנו הפכו את התחום להרבה פחות מסוכן".
מה עומד בראש מעיינכם בעת קבלת ההחלטות לגבי ההתערבות בשוק המט"ח?
"הציבור הישראלי. כאשר אנחנו מדברים על היצואן מדובר למעשה במעסיק. היצרנים הם המעסיקים והעובדה שענפי הייצוא שלנו גם ככה צריכים להתמודד עם ייסוף מאד מאד משמעותי, מה שבעזרת ההתערבות הצלחנו לקזז ייסוף יתר שנובע מהעובדה שחלק מהבנקים המרכזיים מחזיקים ריבית שלילית או עושים פעולות שמביאה להחלשה של המטבעות שלהם, ולחיזוק השקל הישראלי. השקל התחזק מתחילת 2015 בערך ב-15% והדבר בא לידי ביטוי בירידת המחירים המיובאים וראינו זאת במדד המחירים לצרכן, אז קשה לומר שלא אפשרנו הוזלת מחירים לצרכן הישראלי".
בעניין קבלת ההחלטות מצד הפוליטיקאים בישראל, אמרה פלוג: "היבט אחד שאני רואה כבעייתי זו העובדה שאופק ההסתכלות נהיה קצר מדי. אולי זה קשור לזה שיש לנו בחירות כל שנתיים שלוש אז אנשים במערכת רוצים לראות הישגים מהירים, אני חושבת שזה בא לפעמים על חשבון בעיות ארוכות טווח".
איך לא נופלים לזיג זג בגלל השיקולים השונים?
"דווקא בתחום שאני מופקדת עליו, המדיניות המוניטרית, חלק מהיתרון שהיא צריכה להיות מאד גמישה, כלומר מגיבה לתמונת המצב המתגבשת על בסיס התמונה העדכנית. בעצם היתרון זה שהמדיניות מגיבה להתפתחויות. במקרה שלנו המדיניות כבר הרבה מאד זמן לא השתנתה בתחומים הקשורים למאקרו".
האם צריך להקים גורם אחד שיהיה מעל הרגולטורים הפיננסים במשק?
"לפני המשבר הפיננסי של 2009 המודל שחלק מהמדיניות שהלכו אחריו היה של אנגליה, עם רגולטור על. ואז בא המשבר והראה שהמודל הזה לא כל כך עבד והפיקוח על היציבות הוחזר לבנק מרכזי. גם המודל בהולנד לא עבד. אין איזה מודל מנצח והעובדה שצלחנו את המשבר הפיננסי ללא פגע אומר שגם המודל הזה עובד".
למרות נתוני המשק הטובים, איך משפרים את מצב מעמד הביניים?
"נתוני המשק מצביעים שאין לנו כמעט אבטלה, לא הייתי מזלזלת בהישג הזה. אם נפתח את החלון לעבר מדינות באירופה, שם שיעור אבטלת הצעירים ירד ל-44%. אני חושבת שכאן השכר באופן כללי עלה והעובדה שיש ביקוש לעובדים, זה הישג שלא הייתי מזלזלת. יחד עם זאת אני מודעת לבעיה מאד יסודית שיש לנו והיא בפריון של העובדים בחלק גדול במשק. זה מתחיל בחינוך ומגיע עד להכשרה מקצועית שכמעט ולא קיימת. הפערים ושוויון הזדמנויות זה אתגר לממשלה שמסתכלת לטווח הארוך".
מה דעתך על התנהלות הבנקים בעניין החובות לטייקונים שלא הוחזרו?
"הסדרי חוב יש גם לקמעונאים ולמשקי בית ולא בשיעורים נמוכים יותר מהסדר חוב ללווים גדולים. לגבי המקרה של פישמן, היתה הכרזה של פשיטת רגל, אבל אפשר לומר באופן כללי כי הרבה לקחים הופקו מתוך הפרקטיקה שהופקה בעבר. היו דברים שהיה צריך לתקן כמו הבנקאות של העבר".
מדובר באותם אנשים שיושבים היום בבנקים.
"הם לא יפעלו באותן פרקטיקות בגלל ההנחיות של הפיקוח על הבנקים. אנשים לומדים מטעויות. למשל מגבלות על לווה בודד הוקשחו במידה ניכרת ולכן היקפי האשראי ללווים גדולים הרבה יותר נמוכים, וגם האופן שבו מעריכים את כושר ההחזר הרבה יותר מחמיר. נעשו ביקורות על ידי הפיקוח על הבנקים, מה שהיה צריך לתקן - תוקן. ככל שהיו נושאים שהיה בהם ספק לגבי האם דברים נעשו פסולים זה מועבר למשטרה. המטרה שלנו בסוף זה לדאוג שהפרקטיקות למתן אשראי יהיו נאותות".
תגובות לכתבה(23):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 21.
  שמענו מה אתם רוצים שהיא תגיד שהיא לא תעמוד?
  בסדר 30/07/2017 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מישהו פה פעם האמין לבנק?
  סגור
 • 20.
  קוראת רק גראפים ולא מביטה למציאות ההרסנית של הכלכלה
  אדם 27/07/2017 20:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  "אין אבטלה" זה פשוט קשקוש ! אם לא מודדים אז אין ! "אין יוקר מחייה "! זה פשוט קשקוש - אם לא מודדים אז אין
  סגור
 • 19.
  הצעה לבנק ישראל
  צפוני 27/07/2017 19:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לאחר קריאת הפוסטים פה הייתי מציע לנגידה לשלוח דחוף נציג ממחלקת כח אדם לקרוא בפוסטים פה ולגייס דחוף כמה מוחות מבריקים איך לא חשבו על מה שכתבו פה בפוסטים, זה ממש גאוני מה שנכתב אז....יסלחו לי כמה פה...אבל לא כל מי שקנה ומכר שתי מניות בבורסה מבין בכלכלה, וגם אם סיימתם קורס מבוא לכלכלה זה או אחר, או אפילו שניים....עדיין.....קצת צניעות
  סגור
 • 18.
  פלוג מכינה את הציבור לירידה דרסטית במחירי בדיור
  ליאור 27/07/2017 19:10
  הגב לתגובה זו
  10 1
  וכמובן גם את התירוץ שלה = הממשלה אשמה!
  סגור
 • 17.
  הבנקים יעמדו, הציבור לא יצליח ויקרוס... (ל"ת)
  דוד 27/07/2017 19:07
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 16.
  לצערי המחירים ימשיכו לעלות (ל"ת)
  ישראלי 27/07/2017 16:15
  הגב לתגובה זו
  2 8
  סגור
 • 15.
  ממש סתומה
  ג'קי 27/07/2017 15:50
  הגב לתגובה זו
  9 0
  רק לפני חודש פרסם בנק ישראל (זה שהיא בראשו) מחקר שטען (תחזיקו חזק) שאין מחסור בדירות למגורים ושכל הקטע של המחיר זה "עניין של מנטליות" כלומר ספור של השקעה ואמונה כי בבטון הכי כדאי לשמור הכסף. ועכשיו היא מספרת לנו "שבראש ובראשונה צרך לבנות??!!" אין מילים.
  סגור
 • 14.
  מדוע לא הוקם אף בנק אינטרנטי חדש של קשור למונופולים?
  אדם 27/07/2017 14:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בנק ישראל דואג בעיקר לחונטה הבנקאית שיוכל לחלוב מקסימום עמלות סרק ולעזאזל כל האחרים!
  סגור
 • 13.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 27/07/2017 14:33
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל את אזרחיה!
  סגור
 • 12.
  למה למקור סחורה זולה של בזק לאחר 50 אחוז נפילה (ל"ת)
  אבי 27/07/2017 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 11.
  פלוג קצאת סדר בבורסה במה שקרה שם (ל"ת)
  דוד 27/07/2017 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  לפלוג למה אני צריך להשקיע במניה חזקה כמו בזק להפסיד 50
  דוד 27/07/2017 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה הגיני שאני צריך לסים את כספי על בזק מניה חזקה להפסיד 50 אחוז מכספי שאני סך הכול פעל אם משקורת שבנק לאומי אומר להשקיעה בבזק והכול רק נפל אם הם באפסד לו שמים כסף אבל הוא רווחי למה הוא נפל אז יש חקירות מה זה קשור למניה שהי צריך ליפול 50 אחוז משוויה בשוק זה לו צריך לקרות כסף של הציבור הוא לו זבל זעשים בו מה שרוצים אז מה מחקים שיבו עוד כריש כמו שעשו לנחי לזה הם רוצים להגיעה
  סגור
 • 9.
  זה מה שעשים לבזק כך עשו לנחי דנקנר (ל"ת)
  דוד 27/07/2017 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  לפלוג זה מה שעושים בבורסה מפלים את בזק לקרשים שהקופות (ל"ת)
  דוד 27/07/2017 13:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  שתמשיך לדבר בינתיים אני לא קונה דירה במחיר בועה!!! (ל"ת)
  אדי 27/07/2017 12:58
  הגב לתגובה זו
  43 2
  סגור
 • 6.
  וואו , היא באמת מאמינה שיותר היצע יגרום לירידת מחירים
  איזה נעל 27/07/2017 12:50
  הגב לתגובה זו
  8 2
  בסביבת ריבית 0 ? היא ממש ממש לא מבינה כלום בכלכלה מעל 50 אלף מחזיקים ב 3 דירות ומעלה מה שאומר שאם לכולם היתה רק דירה אחת למגורים היה עודף אדיר
  סגור
 • היא לא בינה כלום
  שמיל 27/07/2017 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למען הצניעות כדאי שתכתוב לדעתי והבנתי "המלומדה".
  סגור
 • 5.
  כמה עוד צריכים להרג את בזק עד שהיהה כמו נחי דנקנר (ל"ת)
  tch 27/07/2017 12:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אבל צודקת..החלק של המדינה בבניה לא יושם.לטנגו צריך 2 (ל"ת)
  לא חסיד של פלוג 27/07/2017 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 3.
  לצערי הרב היא לא נשאלה את השאלה הנכונה
  בריחה מאחריות 27/07/2017 12:03
  הגב לתגובה זו
  333 2
  מדוע לא השארתם את ריבית המשכנאות גבוהה אחרי הורדת הריבית, והעלתם אותה רק אחרי 7 שנים? הריבית על משכנתאות הורדה לשפל היסטורי והיה צפוי מה הולך לקרות בשוק הדיור כשהריבית על פקדונות היא אפסית. כל הטיפוסים "המלומדים" האלה מבנק ישראל צריכים לתת את הדין על ההתנהלות המופקרת בתחום הריבית מאז 2009.
  סגור
 • צודק מאה אחוז (ל"ת)
  זיו 27/07/2017 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  מחסור הדיור=מכוון=בהוראה=ונומק עי בובו והנגיד =הנימוק :
  כותבי תרחישים 27/07/2017 11:44
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מחסור הדיור=מכוון=בהוראתו ונומק עי בובו(וגיד פישר)- בנימוק ::דאגה לעמידות הבנקים בשנת 2011 התחלו הבניה היו 46800 דירות - לאור ההוראה ההזויה-הבניה קטנה=בשנית הבניה קטנה ב 4 השנים 2012-2015 ממוצע הבניה- 43500 ופחות שר השיכון אריאל טען שהחל מש 2012 יבנו 53000 דירות 10000 הזייות יותר מהאמת ו10000 פחות דירות מהאמת הגב פלוג =טוענת נכון =רק בהווה בנושא הגדלת הבניה אנחנו מאמינים שהגב פלוג מודעת-להסכם קואליציה של בובו עם שני המפלגות/שרי האוצר והשיכון ממה נפשך= שר המעמ 0 שהפך ל00- לה הגדיל הבניה אלה הציע שוחד שלטוני עי מעמ 0 או 00 לקבוצה - ופוטר גם עייר גידם פיסח עיוור וחירש היה מבין את ההונאה מעניין חכ ושרים שותקים = במחסור חריף שפוגע באזרח=??!!
  סגור
 • 1.
  בנק יעמוד אבל יש עליות מחירים של %5 ירידות לא באופק (ל"ת)
  רחל דנינו 27/07/2017 11:26
  הגב לתגובה זו
  4 24
  סגור