ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

10 מיליארד שקלים בדרך לשוק הדיור הישראלי

 |  8
טיוטא של בנק ישראל
Share
בנק ישראל בוחן אפשרות של הרחבת היצע האשראי לענף הבינוי והנדל"ן בהיקף של 10 מיליארד שקל לצורך המשך מימון פרויקטים, כך לפי טיוטא שהעביר הפיקוח על הבנקים למערכת הבנקאית. בנק ישראל צפוי לאפשר את המהלך על ידי שינוי אופן המדידה של מגבלת החוב לענף כך שביטוח האשראי שהבנקים ביצעו באמצעות חברות בחו"ל, יסווג מעתה בעיקר תחת ענף שירותים פיננסים במקום אשראי לענף הנדל"ן.


במצב כיום, על מנת לשמור על יציבות הבנקים המפקח הגביל את משקל האשראי שבנק יכול להעניק לענף במשק ל-20% (או 22% בנסיבות מסוימות). עם זאת, העלייה בהיקפי הבנייה בשנים האחרונות, יחד עם תכנית 'מחיר למשתכן', הביאו לכך שבמספר בנקים בישראל משקל האשראי לענף הנדל"ן קרוב למגבלה, והיכולת להגדיל את האשראי מוגבלת בהתאם. הדבר הוביל חברות בענף הנדל"ן לדווח על קשיי מימון,  שיחד עם דרישות הלימות ההון שבהן הבנקים נדרשים לעמוד, אילצו את הבנקים לרכוש בשנה האחרונה פוליסות ביטוח להגנה מפני סיכוני אשראי הנובעים מערבויות בנקאיות שניתנו על פי חוק המכר. אותן פוליסות שנרכשו מחברות ביטוח בינלאומיות, מוכרת למטרות חישוב הלימות הון, בהתאם לתקנים הבינלאומיים של ועדת באזל, וצמצמו את החשיפה של הבנקים הללו לסיכוני אשראי בתחום הנדל"ן.

המפקחת היא שוקלת כעת, כאמור, לשנות את הסיווג של סכומי ערבויות המכר שבגינם נרכש הביטוח, כך ש-70% מהסכומים יסווגו בהתאם לענף הפעילות העיקרי של ספק ההגנה, תחת ענף שירותים פיננסיים, ולא בענף הנדל"ן. השינוי הרגולטורי שמוצע כעת, יאפשר לבנקים להגדיל את האשראי ולממן פרויקטים בתחומי פיתוח תשתיות ובניית פרויקטים למגורים בכ-10 מיליארד שקל נוספים. חדוה בר, המפקחת על הבנקים: "עדכון ההוראה מביא לידי ביטוי את צמצום החשיפה לענף הבינוי והנדל"ן שביצעו הבנקים בשנה האחרונה באמצעות רכישת ביטוח כנגד ערבויות המכר שהוציאו. העדכון יאפשר לבנקים להמשיך ולממן את הפרויקטים התשתיתיים הגדולים והחשובים למשק ואת הגידול בהיצע הפרויקטים למגורים, שמשרד האוצר והממשלה מובילים במטרה למתן את עליית מחירי הדיור. רכישת פוליסות הביטוח וההתאמה של ההוראה הרגולטורית מאפשרים את הגדלת היצע האשראי לענף חשוב זה, תוך שמירה על מגבלות הסיכון שנקבעו בעבר על ידי הפיקוח כדי להגן על יציבות הבנקים והמערכת הפיננסית".מאיר סלייטר מירושלים ברוקראז', אמר בשיחה עם Bizportal: "זה מהלך טוב גם לבנקים וגם למשק. יש היגיון להגיד שזו לא חשיפה ישירה לשוק הנדל"ן אלא חשיפה פיננסים במהותה לחברת ביטוח. יש פה בסיס טוב וחזק לבצע את השינוי. הבנקים סגרו את הברזים לנדל"ן בחודשים האחרונים והמהלך ישפר את המצב, והראשונים לשמוח אלו הקבלנים. עם זאת, מתן אשראי יקטין את הלימות ההון ולכן לא בטוח כלל שהבנקים ישמחו לתת את האשראי הזה. יש להם יותר גמישות אבל קודם כל צריך לראות שהם רוצים לתת אשראי. מה במתמקדים לסוף השנה זה לעמוד ביעד הלימות ההון".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

8 תגובות ב-5 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
5 PAN 26/07/2016 21:09 למה לא מורידים 25% מס בורסה ? ובכך לעודד השקעות וגיוסים
דרך הבורסה?
4 קס 26/07/2016 13:53 יפה,הגדלת היצע משמעותית (ל"ת)
3 זז 26/07/2016 13:52 לא יעזור כלום - יתפוצץ לכם בפנים
במקום לשאול איך הגענו למצב הזה יושבים בבנק ישראל אנשים שכפי הנראה קשה להגדיר אותם כלכלנים, ויחד עם חוסר השקיפות המובנית בעשייתם לא נותר אלא להגדירם מניפולטורים בתשלום.
2 יש ביקוש לדירות 26/07/2016 13:42 לבנקים אין מה לחשוש כי אין כעת בועה בכלל
מחירים גבוהים כתוצאה מביקוש חזק זה הכל
1 מומחה 26/07/2016 13:39 מדוע לא מקדמים יבוא עובדים זרים
יש ליבא לארץ באופן מידי חברות בנייה מסין או טורקיה או מדינה אחרת על מנת לקדם את הבניה.לא ברור מדוע כל הסוגיה הזו מתעכבת.יש לאפשר פתרון מידי לבעיה של דור שלם. לא יתכן שהמחירים של הנדל"ן כל כך גבוהים ולא עושיח כלום. צריך לפעול באופן מידי .....עם פתרונות אמיתיים.
לא מומחה 26/07/2016 14:05 ל"מומחה"
הבעיה היא לא פועלי הבניין. הבעיה היא כל ההליך עד שהטרקטור עולה לשטח. מדובר ב - 10 שנים בממוצע. הבנייה עצמה - זה כבר החלק הקל.....
אחד העם 26/07/2016 13:57 תתעורר מומחה בשקל
כחלון מנסה ומצליח חלקית בהבאת עובדים זרים. בגלל הקשיים שמדינות שונות מערימות במתן אישורי עבודה לעובדים הזרים (בעיקר סין). ובנוגע לחברות הבניה הזרות, כחלון יצא ביוזמה חדשנית להבאת חברות בנייה זרות ופורסם מכרז קול קורא על כך בעולם. ובחודשים הקרובים ייבחרו חברות הבנייה הבינלאומיות שייכנסו לשוק הישראלי. וכחלון עושה דברים מצויינים אלה למרות כל הביקורות של כל הגורמים האינטרבנטיים שמנסים לעצור בו מלעשות זאת. כך שכדאי שתתעורר ותבוא בטענות לאנשים שאתה בוחר בהם למנוע מכחלון לעשות את הדברים המתבקשים.
מגיב 26/07/2016 15:26 כבר עברו כמעט שנתיים ...מה הקושי
כבר יכלו להיות בארץ מספר חברוץ בנייה זרות. לא מסכחם עם כל התרוצים על הסינים שלא באים. כחלון מפחד....מה יגידו. שהוא פוגע בקבלנים המושחטים המקומיים? לא מאמין לכחלון עד שלא רואה חברות במייה זרות בארץ.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.