זה כנראה הטריגר לראלי הגדול החודש בשוקי המניות - האם זה יימשך?

יום המסחר האחרון לחודש מארס. מדד ה-S&P500 השלים ראלי גדול וסגר בשיא מאז סוף דצמבר
 | 
הצבע הירוק
אחרי פתיחת שנה מזעזעת, וול סטריט ממשיכה להוביל את ראלי ההתאוששות בשוקי המניות מסביב לעולם, זאת כאשר הדולר הולך בכיוון ההפוך. המטבע האמריקני בדרך להשלים את הנפילה החודשית הגדולה ביותר מאז 2011, והדבר מספק רוח גבית חזקה למחיר הנפט - וגם לוול סטריט. מדד ה-S&P500 רשם החודש ראלי של 6.8% וסגר אתמול בשיא של סוף דצמבר.
הסיפור המרכזי כרגע הוא היחלשות הדולר. המטבע האמריקני צלל כ-4.5% מול האירו החודש, זאת בין היתר ברקע לעדכון מצד הפד' לפיו הצפי כעת הוא ל-2 העלאות ריבית השנה, ולא 4 העלאות כפי שעלה מהצפי ששוחרר בחודש דצמבר. בתוך כך, נאומה של יילן השבוע בו היא נשמעה מאוד זהירה בכל הקשור להעלאות ריבית נוספות, התקבל כסוג של מסר ברור אצל הסוחרים (ראו גרף בציוץ). הסבירות להעלאת ריבית בחודש הבא לפי בורסת החוזים בשיקגו עומדת על 7% בלבד ובחודש יוני על 21%. רק בחודש דצמבר הסבירות מטפסת מעל 50%. כלומר, השוק צופה בקושי העלאת ריבית אחת השנה, שינוי דרמטי לעומת הצפי לפני מספר חודשים - והדולר מגיב.  
 
הנתון המרכזי הבא הוא דו"ח התעסוקה לחודש מארס שיפורסם מחר (יום ו'). הצפי הוא לתופסת של כ-210 אלף משרות (אחרי תופסת חזקה מאוד של 242 אלף משרות בחודש פברואר) ושיעור אבטלה שיישאר ללא שינוי ברמה של 4.9%. בפד' יפקחו עין על הנתון, ואולי בעיקר על סעיף השינוי בשכר השעתי. בחודש פברואר הנתון אמנם היה חזק, אבל השכר רשם ירידה של 0.1% והדבר העיב (מאותת על חולשה באינפלציה). הפעם הצפי הוא הוא לעלייה של 0.2% בשכר. נתון חזק עשוי לשלוח את הדולר למהלך עליות.
ולאן מכאן בעבור הדולר? במחלקת המחקר של ענקית הבנקאות, BNP Paribas, אומרים השבוע כי "הדולר עדיין מוערך ביתר, בעיקר מול היין והאירו". בבנק צופים כי הדולר ייחלש מול האירו לרמה של 1.16 בתקופה הקרובה. גם בסיטי אומרים השבוע כי הצפי הוא להמשך היחלשות של הדולר. בענקית הבנקאות הצרפתית סוסייטה ג'נרל הלכו אפילו צעד אחד קדימה, והכריזו אחרי נאומה של יילן השבוע כי "השמש שוקעת על הראלי בדולר".     
לסיום, העלאת ריבית נוספת בארה"ב ככל הנראה הולכת ומתרחקת, בישראל עדכן הבנק המרכזי את הצפי להעלאת ריבית ראשונה רק בעוד למעלה משנה (במהלך Q2 של 2017) וזאת מול צפי קודם להעלאת ריבית בסוף 2016. על אירופה ויפן אין מה להרחיב מהבחינה הזו. המשמעות היא שסביב הריבית האפסית נמשכת - והשווקים מגיבים. 
מדד ה- S&P 500 -0.67% S&P 500 2,840.23 -0.67% S&P 500 סגירה:2,859.53 פתיחה:2,841.94 גבוה:2,853.86 נמוך:2,831.29 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: בחודשים האחרונים
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה