הפרוטוקולים נחשפים: רוב חברי ה'פד' נגד הפסקת תכנית הרכישות במיידית

אולם בסביבות מחצית מחברי ה'פד' תומכים בהפסקת תכנית הרכישות עוד השנה, " הצמיחה, האינפלציה והתעסוקה - שיקולים קריטיים "
 |  (5)
דוחות
הפרוטוקולים של וועידת השוק הפתוח שדנה בריבית לחודש יוני נחשפו בשעה 21:00 (שעון ישראל) ומהם עולה כי בסביבות מחצית מתוך 12 חברי הפדרל ריזרב אשר יושבים בוועדה תומכים בהפסקת תכנית הרכישות עוד בשנה הנוכחית.

עוד עולה מהפרוטקולים כי "חלק ניכר" מהמשתתפים תומכים בתכנית וחושבים כי יש צורך להמשיך את התכנית גם ב-2014. קומץ מסויים מחברי הוועדה היו מעוניינים להפסיק את התכנית מיידית ולא לגלוש לחודש יולי.

התומכים בתכנית הרכישות, שעומדת נכון להיום על 85 מיליארד דולר בכל חודש, מבססים את עמדתם על מצב התעסוקה בארה"ב כאשר הם מעוניינים לראות רמת אבטלה נמוכה ויציבה טרם הפסקת התכנית.


נזכיר כי בישיבה האחרונה של וועידת השוק הפתוח, אשר דנה בריבית לחודש מאי, רק חברה אחת בוועדה הייתה מעוניינת להפסיק את תכנית הרכישות השנה בשנה הנוכחית.

הפרוטוקולים בהרחבה


ראש ה-SOMA (המאזן של השוק הפתוח בארה"ב) הציג בפני חברי הוועדה את ההתפתחות בשוק המקומי ובשוקי חו"ל מאז הפגישה האחרונה שהתקיימה ב-30 לאפריל. הסקירה כללה את העובדה שהרכישות של נכסים לטווח ארוך בארה"ב לא עלו במידה מספקת.

לאחר מכן חברי הוועדה קיבלו סקירה כוללת לגבי המצב הכלכלי במדינה. מהסקירה עלה כי מגמת הצמיחה בשוק היא חיובית אך איטית. בנוסף המגזר הפרטי הוסיף כמות נאה של משרות בחודשים האחרונים בעוד שהאבטלה הכללית ירדה ביחס לרבעון הראשון של השנה. למרות הדברים, הסקירה הצביעה על העובדה שהאבטלה עדיין גבוהה.

עוד נאמר כי, הוצאות משקי הבית וההשקעה של החברות עלו. שוק הדיור מציג סימני התאוששות נאים במיוחד אולם המדיניות הפיסקאלית מעכבת את התפתחות הכלכלה.

הוועדה הייתה מעוניינת לראות שהמדיניות הנוכחית מעודדת את הצמיחה במדינה ומדכאת את האבטלה. כאמור, חברי הפדרל ריזרב מעונייניםשרמת האבטלה תתייצב ברמה של 6.5%, כפי שהיה טרם המשבר של 2008.

בשורה התחתונה

בהחלטתם לגבי תכנית הרכישות לטווח הקצר, כל חברי הוועדה מלבד מתנגד אחד, סברו כי נוכח הצמיחה החיובית והאינפלציה יש להמשיך את תכנית הרכישות. המתנגד הבודד סבר כי על מנת להמשיך ולעודד את שוק העבודה יש לצמצם את תכנית הרכישות בתקופה הקרובה.

ביחס לטווח הבינוני, חברי הוועדה סברו כי הפסקת תכנית הרכישות תלויה בצמיחה, בצמצום האבטלה ובאינפלציה של 2%. חברי הוועדה הביטו בחיוב לעבר נתוני המאקרו אשר פורסמו מאז המשבר של 2008 אולם טענו כי שיפור נוסף דרוש.

לבסוף נאמר: "על מנת לתמוך בצמיחה הכלכלית ועל מנת למצמם את האבטלה לרמה ששררה טרם המשבר הכלכלי של 2008 יש להמשיך עם התכנית. בפירוט, "הוועדה החליטה להשאיר את הריבית ברמה של בין 0 ל-0.25% וקובעת כי כך ישאר עד שרמת האבטלה תתייצב על 6.5%. בנוסף, האינפלציה הנדרשת בשנתיים הקרובות צריכה להתייצב על, לא יותר מ-2.5% כאשר היעד הינו 2%."

"על מנת לבחון כמה זמן יש להמשיך במדיניות, על הוועדה להעזר באינדיקטורים נוספים הכוללים נתוני תעסוקה משלל המגזרים, האינפלציה נוכחית ואם עומדים ביעדי האינפלציה. כאשר הוועדה תבחן בשנית את המדיניות היא תבחר בגישה מאוזנת אשר מתחשבת בכל היעדים המדוברים"

בעד האמור הצביעו 10 חברים כאשר 2 התנגדו. המתנגדים הדגישו את חוסר היציבות שהתכנית להקלה כמותית מייצרת במשק.תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שיגעתם אותנו ,מחצית ,חלק ניכר ,דניאל מה ניסגר איתך
  בא 11/07/2013 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה לא מובן ,כמה קיבלת בלשון בתיכון ,בטח 70 או 60 .
  סגור
 • 4.
  האם חלק ניכר>או< ממחצית?????-הסבר (ל"ת)
  יובל 10/07/2013 21:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  רק זהב לקנות (ל"ת)
  רמי 10/07/2013 21:26
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  קנו זהב ומניית GG (ל"ת)
  אבי 10/07/2013 21:25
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 1.
  כשהודיעו שיפסיקו את הריכושות הבורסה ירדה חזק
  מה חדש? 10/07/2013 21:17
  הגב לתגובה זו
  3 1
  עכשיו שוב אותה הודעה הבורסה עולה? נבלות
  סגור