טבע נסחרת במכפיל רווח 4, אבל זה לא אומר הרבה!

טבע לכאורה נסחרת בתמחור אטרקטיבי, אבל זה לא מבטיח שהמניה תעלה; מהן הצרות בטבע, איפה נקודות האור, והאם החברה מתקרבת לחדלות פירעון - ניתוח מיוחד

|
(28)

טבע נסחרת במכפיל רווח 4 אבל זה לא אומר הרבה. לא כל יום מוצאים חברה שנסחרת במכפיל רווח של פחות מ-4, נדיר עוד יותר למצוא חברה שנסחרת במכפיל כזה ועוד צפויה לצמוח, בהכנסות ובעיקר ברווח, בשנה הבאה. זה בדיוק המקרה בטבע. מניית טבע נסחרת נכון לכתיבת שורות אלו ב-9.32 דולר וצפויה לייצר ב-2019, לפי הערכות האנליסטים, רווח נקי מתואם למנייה של 2.37 דולר, כשהרווח למנייה צפוי לעלות ל-2.56 דולר ב-2020. מנייה שנסחרת במכפיל כזה היא אנומליה, גם אם היא חלק מהתעשייה הגנרית מדוכאת המכפילים. איך ניתן להסביר את האנומליה במניית טבע?

(למידע על מניית טבע +0.26% טבע 3,529 +0.26% טבע בסיס:3,520 פתיחה:3,520 גבוה:3,531 נמוך:3,520 תמורה:1,374,380 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: )

השוק מתבונן על אינדיקציות משלו
כשמנייה נסחרת במכפיל רווח כל כך נמוך זה בדרך כלל בגלל שיש האטה משמעותית בפעילות שלה והשוק לא יודע מתי ההאטה תיעצר. לכן, משקיעים לוקחים מרווח ביטחון ומתמחרים את המנייה בשמרנות קיצונית. כשמנייה נסחרת במכפיל נמוך במיוחד אבל צפויה לייצר צמיחה בעתיד הקרוב, זה יכול ללמד על אחד מ-3 מקרים:

האחד, השוק לא מאמין למספרים של האנליסטים – לפעמים השוק מאמין שתחזיות החברה, ובהתאם גם תחזיות האנליסטים, מוטות משמעותית כלפי מעלה ולכן, יהיה לחברה קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בהן. השוק עושה התאמות לתחזיות שלו וקובע מכפיל רווח "ריאלי". להערכתי, זה לא המצב בטבע. קודם כל, נדיר שמצב כזה מתרחש בחברה שמסוקרת כל כך בכבדות כמו טבע. קשה להאמין שכל כך הרבה אנליסטים, שמבצעים כל כך הרבה בדיקות, מפספסים בענק את המצב במציאות.

חשוב יותר, אחרי שטבע נתנה תחזית ראשונית מאכזבת ל-2019, היא הותירה אותה על כנה בדו"חות הרבעון הראשון, מה שמלמד על יציבות יחסית בפעילות העסקית. הנהלת טבע נשמעת קצת פחות בטוחה באפשרות שתחזור להציג צמיחה ב-2020, אבל עדיין, אם מסתכלים על השינוי בתחזיות הקונצנזוס בשוק, רואים שהן לא זזות הרבה ובטח שלא קורסות, וירדו רק בסנטים בודדים בתקופה האחרונה.

המקרה השני קשור בהבדלים בין מספרי ה-GAAP למספרי ה-non-GAAP. מדובר בנושא קצת יותר פילוסופי שעוסק בסעיפים שהחברה מגדירה כחד פעמיים ולכן, לא כוללת אותם במספרי ה-Non-GAAP (שנקראים גם Adjusted /Pro Forma ובשמות אחרים).

רבות דובר על הנטייה של טבע להציג הבדלים ענקיים בין הרווח הנקי שלה בפועל לפי כללי החשבונאות המקובלים (רווח GAAP) לבין הרווח המתואם ועל אי הכללה של סעיפים כמו הפחתת מוניטין או ירידה בערך נכסים בלתי מוחשיים. לשם המחשה, בשנת 2018 רשמה טבע הפסד נקי GAAP של כ-2.4 מיליארד דולר, כאשר בנטרול סעיפים חד פעמיים (להגדרת החברה), היא עברה לרווח של כ-3 מיליארד דולרים. אני מעריך שגורם זה מהווה הסבר מסוים למכפיל הרווח הנמוך מאוד שבו נסחרת מניית טבע ושעבור משקיעים מסוימים, המספרים המתואמים של טבע אינם מייצגים היטב את מצב החברה ולכן, יש לבצע התאמת מכפילים לרווח/ הפסד האמיתי שלה.

תרחשי אפשרי נוסף הוא שהשוק מודאג ממשהו אחר. ייתכן צפי לחולשה גדולה בתעשייה מסוימת, שינוי במבנה בעלות, סיכון רגולטורי ועוד הרבה גורמים אחרים. במקרה של טבע, השוק כמובן מודאג מהשפעת הפרשות האחרונות על האיתנות הפיננסית של החברה. חשוב לציין שהתבוננות על מכפיל רווח היא כמובן התבוננות חלקית בלבד וכי מכפיל ה-EV/EBITDA של טבע הוא סביב ה-8, שהוא מכפיל יותר סביר שגם דומה לשל חברות גנריות אחרות.
 

התפתחות מחיר מניית טבע בשנה האחרונה - המניה איבדה כ-60% מערכה

אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהנה
אתחיל במתן קרדיט להנהלת טבע הנוכחית, ולעומד בראשה קאר שולץ. עם כניסתו לתפקיד, שולץ ביצע מהלך קיצוצים נרחב וכואב, ולא נרתע מהביקורת הציבורית סביבו. זה היה מהלך הכרחי בהתחשב במצב החברה. במידה וטבע תעמוד בתחזית הורדת העלויות שלה, ויש את הסיבות להאמין שזה יקרה (נכון לרבעון הראשון 2019 כ-83% מיעד החיסכון כבר הושג), בשנת 2019 היא תציג הוצאות גולמיות ותפעוליות של כ-13 מיליארד דולר, ירידה של כ-3 מיליארד דולר לעומת 2017.

הורדת בסיס ההוצאות בכמעט 20% היא מהלך מרשים, במיוחד עבור חברת ענק כמו טבע, שהחזיקה עשרות מפעלים והעסיקה עשרות אלפי עובדים בעולם.

עם זאת, בחודשים האחרונים טבע מתמודדת עם 2 פרשיות ענק שבהן היא מואשמת בגרימת נזק עצום לצרכנים האמריקאים – פרשת שיווק תרופות מבוססות אופיואידיים ופרשת תיאום מחירים נרחבת. בשני המקרים, להנהלת טבע הנוכחית הייתה השפעה מינימלית, אם בכלל, על הפגמים בהתנהלות, והיא צריכה כעת לכבות שריפות שרובן נוצרו לפני הגעתה.

האווירה הנוכחית בארה"ב היא אינה אווירה נוחה לחברות התרופות. לאזרחים האמריקאים מתחיל להימאס מלממן את הוצאות הבריאות של העולם והקמפיין לנשיאות שהולך ומתחמם עוסק ויותר ויותר בהוצאות הבריאות העצומות במדינה, שמחירי התרופות מהווים חלק מרכזי מהן. בהתחשב באווירה זו, אפשר להעריך בזהירות שמערכת בתי המשפט בארה"ב תחפש להחמיר עם החברות מעורבות בפרשיות אלה, וטבע ביניהן.

הערכות האנליסטים בנוגע לקנס שתשלם טבע במסגרת פשרה בפרשות אלו הן מגוונות מאוד, וחלקן מדברות על קנס משולב של 8 מיליארד דולר ואף יותר. דעתי היא שקשה מאוד לדעת מה יהיה הקנס, אבל בהתבסס על הפשרה שאליה טבע כבר הגיעה עם מדינת אוקלהומה (תשלום של 85 מיליון דולר על פרשת האופיואידיים בלבד), אפשר להעריך שהקנסות הכוללים בפרשות יהיו כבדים מאוד ושהם יכריחו את טבע לקבל החלטות קשות.

נכון לסוף הראשון 2019, יחס החוב נטו ל-EBITDA של טבע היה 5.45 (לעומת יחס של 4.69 בסוף הרבעון השני 2018) ותחזית תזרים המזומנים שלה ל-2019 היא 1.6-2 מיליארד דולר (לעומת תזרים מזומנים של 3.7 מיליארד דולר ב-2018). המשמעות היא שקנס של כמה מיליארדי דולרים, גם אם ייפרס על פני מספר שנים, יחזיר את טבע כמה שנים אחורה מבחינת הקטנת נטל החוב ויכניס אותה למצב מאתגר מאוד ברמה הפיננסית.

טבע עלולה לא לעמוד באמות מידה פיננסיות (Covenants) על חלק מהחוב שלה – לפי החברה, על חלק מהחוב שלה יש Covenants של יחס חוב נטו ל-EBITDA (לא כולל EBITDA מחטיבת ה-Woman Health שנמכרה) של 6.25 בשנת 2019. כלומר, גם קנס משולב של כ-2 מיליארד דולר עשוי להפעיל את ה-Covenants האלה ולהכריח את טבע לבצע צעדים מרחיקי לכת.

לטבע הולכים ונגמרים השפנים בכובע
הנהלת טבע, וקאר שולץ ספציפית, הביעו הסתייגות בעבר מהאפשרות לבצע הנפקת מניות על מנת לחזק את מצבה הפיננסי. הסיבה הפורמלית היא אי רצון לגרום לדילול ולפגוע בבעלי המניות שלה. העניין הוא שהשוק אולי רואה את הדברים אחרת ומגביר משמעותית את הלחץ על החברה לפעול.

ערב פרסום פרשת תיאום המחירים, בתחילת מאי, עמדה מניית טבע על כ-14 דולר. החברה יכלה לבצע בדק בית מהיר, להבין את פוטנציאל הנזק מהפרשה וללכת להנפקת מניות גדולה במחיר של 11-12 דולר. בכך, יכלה החברה להקטין משמעותית את הסיכון הפיננסי מהפרשות, תוך כדי נזק מינימלי לבעלי המניות. היא לא עשתה זאת ולפחות כרגע, יש עדיין אי וודאות גדולה סביב החברה ויכולתה לעמוד בזעזועים הצפויים לה. מאז הדיווח על הפרשה איבדה המנייה כשליש מערכה.

אפשרות נוספת שיש לטבע היא לבצע מהלך קיצוצים נרחב נוסף. העניין הוא שאחרי מהלך קיצוצים כל כך מסיבי, שכלל סגירה של פרויקטי מו"פ ומפעלים רבים, לא נותר הרבה מרחב לקיצוצים נוספים. להערכתי, טבע תוכל לבצע קיצוצים קוסמטיים בלבד ואם תרצה לעשות מהלך קיצוצים דרמטי, היא עלולה לפגוע משמעותית בעתיד שלה.  

לאן הולכים מכאן?
להערכתי מניית טבע תמשיך להיות תחת לחץ בתקופה הקרובה בגלל עננת אי הוודאות הפיננסית הענקית שנמצאת מעליה. החדשות הטובות הן שאם ההנהלה תבצע את הצעדים הנכונים, שהם לדעתי בראש ובראשונה הנפקת מניות, השוק יחזור להתבונן על טבע כאל חברה שנמצאת במצב עסקי לא כל כך גרוע, שעשויה לחזור לצמיחה בשנה הבאה, ושנסחרת במכפיל נמוך באופן מגוחך.


הכותב הוא מייסד ושותף מנהל בקרן הגידור Tree Garden Capital, המחזיקה פוזיציות Short על מניית טבע.

המידע המוצג בסקירה זו מהווה מידע כללי והינו חומר מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בהשקעה בני"ע, וכן אין לראות במידע האמור כהמלצה או כתחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או לרכישת נייר הערך. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס בידי מי שמוסמך לכך, המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

פרסום מידע זה אינו מהווה הצעה לציבור להשקעה בשותפות. ההשקעה בשותפות הינה על בסיס הצעה פרטית בלבד, בכפוף למגבלות כמפורט בהוראות הדין החל, ולפי שיקול דעתו המוחלט והבלעדי של השותף הכללי.

תגובות לכתבה(28):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  שורט
  עוז 23/07/2019 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשימו לב שהכותב עובד בחברה שמחזיקי פוזיציות שורט על טבע
  סגור
 • 22.
  וואו ניתוח מעולה
  ניצן 08/07/2019 10:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צריך שההנהלה של טבע תקרא את זה
  סגור
 • 21.
  בדיוק ביום שישי קיבלה המלצת קניה עם יעד של 12 דולר
  TEVA 06/07/2019 09:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  Teva Stock Upgraded: What You Need to Know Meanwhile, Argus believes that 3.9 times earnings is an "excessive discount" on Teva shares, and that they should sell for something closer to $12, instead of the less than $10 they cost today. Accordingly, Argus believes now is a good time to buy Teva stock on the cheap.
  סגור
 • 20.
  הטעות הבסיסית שלך אדון חצב זה שאתה מתבלבל בין רצון לדעה
  יוסי 04/07/2019 13:00
  הגב לתגובה זו
  5 1
  המשפט אם ההנהלה תבצע את המהלכים הנכונים שהם בראש ובראשונה הנפקת מניות אומר הכל על הכתבה אתה הרי פתוח שורט והנפקה כזאת תפגע במחיר המניה מה שאומר רווח בשבילך
  סגור
 • לכל מחזיקי טבע - תפתחו את העיניים
  מיקי 06/07/2019 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הניתוח של ניר חצב מעולה
  סגור
 • טען עוד
 • 19.
  וורן באפט הגדיל את הפוזיציה
  משה 04/07/2019 11:22
  הגב לתגובה זו
  1 2
  השורטיסט הזה יכול ללכת לעזאזל ושיפסיק לתת עצות אחיתופל לחברה
  סגור
 • 18.
  פתחו גרף של GE ותראו איך עלתה כבר 65 אחוז מהנמוך
  ge 04/07/2019 09:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פתחו גרף בתאר כמו finviz נקודה קום. כבר נתנו לה יעד של 5 דולר (האנליסט המפורסם סטיבן טוסה מ jpm שצדק כול הדרך בשורט מ 30 ל 6 דולר כשהוא כול הזמן מוריד עוד ועוד את מחיר היעד) בסוף הוריד אפילו ל 5 דולר אבל המניה "סרבנית" וכבר ב 10.5 דולר. לא הכול מספרים - יש גם עניין של אמון בהנהלה וכו.
  סגור
 • תיקון צ"ל "המניה עלתה ל 10.5 דולר" (ל"ת)
  ge 04/07/2019 10:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 17.
  הכותב שורטיסט
  מאמר- בושה 04/07/2019 08:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כל המאמר וכל התוכן לא מדויק כותב המאמר מדבר מתוך פוזיציה , גם החשבונאות לא מדויקת ולא נכונה , למה להטעות ציבור משקיעים , שכול אחד יעשה כפי שהוא חושב . הרי כותב המאמר מציין שהוא : הכותב הוא מייסד ושותף מנהל בקרן הגידור Tree Garden Capital, המחזיקה פוזיציות Short על מניית טבע. זה אומר הכל , פשוט בושה נותנים למהמר להביע דעתו .
  סגור
 • המחקר הכי טוב שקראתי על טבע (ל"ת)
  מיקי 04/07/2019 13:16
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 16.
  טבע היא מניה מסוכנת
  הנביא 03/07/2019 23:00
  הגב לתגובה זו
  2 3
  יש הרבה אלמנטים מלבד מכפיל רווח. צריך גם לראות את הריבית הריבית עבור המניה (בדר"כ הלוואות) ויש עוד מבפר דבאחם של חברה במשבר. יש גם עניין של רווח למניה. מניות עכובות מדם עלו לאחר נפילה גדולה וכיום הן נחשבות טוהות. ראו את bac. אצל טבע זה לא המקרה כיוון שלא היתה בעיה במאקרו טו במגזר (מיקרו). זוהי בעיה מניחתית. יש מספיק מניות בשוק. לא הייתי מפתח סנטימנטים לטבע.
  סגור
 • 15.
  זמן טוב לקנות טבע (ל"ת)
  שי 03/07/2019 20:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 14.
  הכתב שורטיסט?!!! הבנתי (ל"ת)
  דנה 03/07/2019 19:54
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 13.
  מכפיל רווח 4,אבל
  מומחה לקנוניות 03/07/2019 16:29
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כל הרווחים הולכים לחובות,לא לבעלי המניות,במשך שנים ארוכות.
  סגור
 • 12.
  50 מדינות להכפיל ב 85 מליון דולר זה נשמע לא תואם את מה
  אני 03/07/2019 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חברה יצרנית אבל לא מנהלת סיכונים ובכדי להגדיל ב10% את ההכנסות הם סיכנו 40%.זה לא ישתנה זה רק יחמיר
  סגור
 • 11.
  מניית טבע הבעירה מנועים לטיסה שיצאה בשער 2950 נק'
  המומחה 03/07/2019 15:12
  הגב לתגובה זו
  11 4
  כעת טבע נחתהלרענון ב 3400 נק' וטבע כעת טסה בנתיב המהיר לעבר 6000 נק'. כשתגיע ל 6000 נק' יבואו החכמולוגים וינתחו ויסבירו
  סגור
 • 10.
  2 אנליזות-אחת פנימית עם הדעה האמיתית והשניה שקרית
  עמי 03/07/2019 13:47
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אחת כדי שלא ישקיעו והאנליסטים ולקוחותיהם יאספו סחורה, השניה כדי ....
  סגור
 • 9.
  מה ציפיתם משורטיסט
  הותיק 03/07/2019 13:43
  הגב לתגובה זו
  7 2
  מגמתי
  סגור
 • 8.
  מה שבטוח שהמיליונים יזרמו לכיסו של המנכל המהולל והגאון (ל"ת)
  ספרטקוס 03/07/2019 13:05
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 7.
  קנייה טובה
  קובי 03/07/2019 12:42
  הגב לתגובה זו
  9 3
  לדעתי, טבע קנייה טובה, לפחות עד 4500.יכולה להגיע תוך שבוע-שבועיים.
  סגור
 • 6.
  חוב של 30 מליארד דולר עם דוחות עם הפסדים קבועים (ל"ת)
  איך מכפיל 4 ???? 03/07/2019 12:39
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • ייקח זמן עד שטבע תרוויח את אמון הציבור (ל"ת)
  הנביא 04/07/2019 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  טבע שווה 0
  גלעד 03/07/2019 12:17
  הגב לתגובה זו
  5 7
  אין אף שווי שוק חיובי ששווה את שווי החברה ביחד עם החובות שלה. לכן שוויה האמיתי הוא 0.
  סגור
 • 4.
  ניתוח מעולה
  דניאל 03/07/2019 12:14
  הגב לתגובה זו
  4 7
  כתבה אחת שמסבירה את כל הסיפור של טבע - תודה לניר חצב
  סגור
 • סתם שאלה מעניינת
  תוהה 03/07/2019 16:27
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אם ניר חצב כותב תודה לניר חצב, האם ניר חצב צריך גם לענות "בבקשה" לניר חצב?
  סגור
 • 3.
  קרן הגידור של הכתב פושטת את הרגל תוך שנה
  כתבה הזויה 03/07/2019 12:12
  הגב לתגובה זו
  19 0
  לכתב אין מושג בשוק ההון והוא נותן עצות לא ריאליות. הנפקת הון במחיר הנוכחי אחרי שהמנכ"ל התבטא מספר פעמים שאין סיכוי להנפקת הון (גם כשהמניה הייתה ב20$+)? איך הנפקה כזאת תעזור בכלל? כמה ינפיקו? 20%? 2 מיליארד $? זה כסף קטן שלא יעזור ורק יעשה נזק. בסוף מצוין שאתם בשורט על טבע. מה גרם לך להכנס לפוזיציה כזאת במחיר הנוכחי? לאן לדעתכם המניה יכולה לרדת? מכפיל 2? מכפיל 1? בקיצור עדיף שתתחילו לחפש עבודה
  סגור
 • 2.
  אז מה אומר ומה אדבר... (ל"ת)
  פסימיסט על טבע 03/07/2019 12:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  הכותב מנסה לסגור שורט ע"י קניה בהנפקה ולחסוך שורטסקוויז (ל"ת)
  לילי 03/07/2019 11:52
  הגב לתגובה זו
  13 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות