הפד' יכול לסמן ניצחון: ביקושים גדולים הערב להנפקת האג"ח של ארה"ב

משרד האוצר האמריקני הנפיק הערב בהצלחה 27 מיליארד דולר לתקופה של 10 שנים. הפרט המפתיע בהנפקה היה הזינוק בביקושים מהגופים הזרים, שנבעו בין היתר מהורדות הריבית האחרונות
|
(3)
פאואל, צילום: gettyimages

ברקע להורדות הריבית האחרונות מצד הפד', משרד האוצר הערב הנפיק הערב בהצלחה אגרות חוב בהיקף של 27 מיליארד דולר 10 שנים. אם לשפוט על פי התנהלות ההנפקה הערב, הפד' יכול לסמן לעצמו ניצחון גדול כאשר הביקושים הזרים לחוב האמריקני היום גבוהים במיוחד. 

התשואה בהנפקה עמד על 1.809%, לעומת תשואה של 1.59% בלבד בהנפקה דומה בחודש אוגוסט. יחס הביקוש/היצע עמד בהנפקה היום על 2.49, נתון גבוה משמעותית מממוצע ההנפקות האחרונות שעמד על 2.36. בנוסף, הביקושים העקיפים (Indirects Bids) שנובעים גם ממוסדיים מחוץ לארה"ב עלה לרמה של 64.5% לעומת הממוצע בהנפקות האחרונות שעמד  59.4% בלבד. 

כתוצאה מהביקושים הזרים הגדולים, הדילרים בהנפקה לקחו רק כ-23.1% מהסחורה, נמוך משמעותית מהממוצע ההנפקות ב-6 החודשים שעמד על 27.7%. נזכיר כי הלחץ בשוקי המימון שהתפרץ במהלך חודש ספטמבר ונמשך עד היום, נבע בעיקר מחוסר היכולת של הדילרים בארה"ב לממן את הנפקות האג"ח הרבות של הממשל האמריקני, וזאת לנוכח ההיעדרות של הגופים הזרים (לכתבה המלאה). 

מה השתנה בהנפקה היום?
כפי שסברנו בחודש אוגוסט האחרון (לכתבה המלאה), הירידה בהשתתפות הגופים הזרים בהנפקות של ארה"ב בשנה האחרונה נבע בעיקר מהעובדה שהריבית שהפד' הציע לגופים אלו (RRP) הייתה גבוהה מהתשואות שהעניקו אגרות החוב של ארה"ב. בעקבות הורדת הריבית האחרונה, ריבית ה-RRP לגופים הזרים עומדת כעת סביב רמה של 1.5%, נמוך משמעותית מתשואה של 1.8% שמעניקה כעת תשואת אג"ח ל-10 שנים. לפיכך, הגידול בביקושים הזרים הערב לא צפוי להפתיע. 

חודש אוגוסט האחרון: תשואות האג"חים של ארה"ב מול הטווח התחתון של הריביות של הפד'. יתרון ברור להשקיע את הכסף בחשבונות הפד'

היום: תשואת האג"ח ל-10 שנים גבוהה מהתשואה שמעניק הפד'. הביקוש לחוב האמריקני גדל

תהליך זה מסביר היטב מדוע הפד' הודיע בפגישתו האחרונה כי הוא צפוי "להמתין בתקופה הקרובה עם הורדות הריבית בארה"ב". כל עוד הריבית שמציע הפד' לגופים הזרים קטנה מהריבית שמעניקות תשואות האג"חים של ארה"ב, הביקושים לחוב האמריקני יגדלו.  

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הפוך גוטה
  כריש 06/11/2019 21:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו הפוך ממה שחשבת כל השנה התשואות תמשכנה לעלות עד 2.2 כדאי שתחליף מקצוע
  סגור
 • 1.
  רבותי היכונו לעליית ריבית וצמצום הכסף בשוק אני מעריך...
  קשקש 06/11/2019 21:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לפי דעתי הריבית תגיע בעתיד לרמות של 5.5-6% משנת 2020 יהיה מאוד קשה לקבל כסף בבנקים וכל לקוח יבחן בזכוכית מגדלת .בקשר לשוק הדיור 2018 תהיה שנת השיא שלא תחזור בעשור הקרוב.
  סגור
 • רוצים כסף זול (ל"ת)
  למה שיעלו ריבית? 07/11/2019 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות