האם צריך לחשוש מהתהפכות העקום?

הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות פסגות אורי גרינפלד ממליץ להתחיל לצמצם את החשיפה המסוכנת בתיק ההשקעות. למה?
|
(11)
הדובים באים, צילום: Istock
התהפכות העקום האמריקאי בשבוע שעבר העלתה לכותרות את האפשרות שהמשק האמריקאי בדרך למיתון, או לפחות להאטה משמעותית.
בסקירה שפרסם היום אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות פסגות, מציין גרינפלד כי על אף שעקום התשואות הוא בבירור האינדיקאטור הטוב ביותר לחיזוי מיתון, הוא כמובן לא האינדיקאטור היחיד שמלמד על השינוי במחזור העסקים במשק האמריקאי.
 
בפסגות מציינים כי אינדיקאטורים מקדימים אחרים כמו יחס המלאי למכירות, הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה או מדד המדדים המקדימים של הקונפרנס בורד, מלמדים כולם על שינוי מהותי לרעה בפעילות הכלכלית בארה"ב. לכן, השאלה "האם המשק האמריקאי מאבד מומנטום?" כבר איננה ממש רלוונטית שכן מדובר על תרחיש שדרוש נס על מנת שהוא לא יתממש.
"גם אם נדמה ש'הפעם זה שונה' ושהתהפכות עקום התשואות היא מקרית בלבד ולא סימן ברור לכך שהפסנתר עומד לצנוח לכלכלה האמריקאית על הראש, אינדיקאטורים אחרים מלמדים שזה לא רעיון רע כל כך לעשות כמה צעדים אחורה ולהתרחק מהאזור שבו משהו שנראה כמו פסנתר ונשמע כמו פסנתר מתקרב מלמעלה במהירות גבוהה", כותב גרינפלד.
 
מודל ההסתברות למיתון שהשיק בית ההשקעות לפני כשנה ובוחן את הסיכוי למיתון בארה"ב על סמך המרחק של מספר אינדיקאטורים מערכים קריטיים שמהווים טריגר לכניסה למיתון, מלמד כיום על הסתברות של 62% למיתון בשנתיים הקרובות.
"הבעיה העיקרית עם התהפכות העקום או האינדיקאטורים האחרים שמלמדים על ההאטה שמתקרבת היא שאין לאף אחד מאלו יכולת ללמד אותנו על התזמון שבו יורגש שינוי כיוון מהותי בכלכלה וכתוצאה מכך בשווקים. במילים אחרות, גם אם השאלה 'מתי?' הפכה להיות חשובה יותר מ'האם?', לא ניתן לספק תשובה רצינית לשאלה זו", כותב גרינפלד.
 
בפסגות מציינים כי היסטורית, השתטחות עקום התשואות תמיד באה לידי ביטוי בירידות בשוקי המניות, אבל זמן התגובה נע בין חצי שנה לשנה וחצי, נתון שלא ממש עוזר למשקיעים שרוצים להקטין סיכון באופן אופטימלי. מנגד, לדברי גרינפלד "כיוון שאנו מניחים תרחיש עם תוצאה שלילית שההסתברות להתממשותו גדלה בכל חודש שעובר מבלי שהוא התממש, כדאי להערכתנו להתחיל כבר עכשיו בתהליך הדרגתי ומתון של הקטנת סיכונים".
 
מה קרה ל-S&P500 בפעמים הקודמות שהעקום השתטח?


מקור: פסגות בית השקעות

בתרחיש הבסיס של בית ההשקעות, על אף הסימנים הרבים לשינוי בכיוון המחזור הכלכלי, המשק האמריקאי לא צפוי לחוות מיתון מתמשך במחזור הנוכחי אלא רק האטה בקצב הצמיחה. עם זאת, גם בתרחיש זה קצב הצמיחה צפוי לרדת לרמה של כ-1.0%.
בפסגות מעריכים, כי כיוון שמדובר על צמיחה איטית יותר מקצב הצמיחה הפוטנציאלי של המשק האמריקאי, מדובר על תרחיש שבו שיעור האבטלה חוזר לעלות, הצריכה הפרטית נפגעת והשקעות הפירמות נעצרות. בתרחיש זה הפד מתחיל להפחית את הריבית לקראת סוף השנה/תחילת 2020, וזו חוזרת להיות נמוכה מ-1% תוך שנתיים.
לדברי גרינפלד, "כיוון שהמשקיעים מבינים שהכלים העומדים לרשות מקבלי ההחלטות בעולם מוגבלים מאוד, סביר להניח שהציפיות לריבית נמוכה לאורך זמן ארוך יתבססו מחדש. בהתאם, לתשואות האג"ח האמריקאיות יש עוד לאן לרדת".
מבחינת הפירמות, מציין גרינפלד כי בתרחיש שבו הצמיחה במשק היא סביב 1%, שיעור הגידול ברווח למניה צפוי להיות אפסי. "באופן ברור, זה לא התרחיש ששוק המניות מתמחר כרגע כאשר הצפי הנגזר לגידול ברווח למניה בשנה הקרובה עומד על 9.5%, מה שמקטין את האטרקטיביות של האפיק. בנוסף, אם בוחנים את הסיכונים להתממשות התרחיש המרכזי, נדמה שאלו מוטים בעיקר כלפי מטה. הסקטור העסקי בארה"ב ממונף מאוד ואיכות האשראי בו נמוכה באופן יחסי, תודות למדיניות הריבית האפסית והמרדף אחד תשואות של השנים האחרונות. אם נוסיף לכך את ההאטה החריפה באירופה ובסין, את מלחמת הסחר ואת אבדן האמון בבנקים המרכזיים הרי שההסתברות לתרחיש של מיתון בארה"ב אינה נמוכה כל כך, סיכם גרינפלד.

תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  עוד דובי איבד 1.1%
  גרגר 02/04/2019 14:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא חבל לכם על הכסף לבלבל במוח?
  סגור
 • 9.
  אומר.
  הדוב 01/04/2019 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא תאמינו אבל התשובה ניתנה כבר בתמונה. דוב רעב. רעב מאד. וזה אומר: כשרעבים-עובדים. כשרעבים עובדים- קונים. כשרעבים עובדים קונים-צומחים. ודי לחכימא.
  סגור
 • 8.
  ירידות של אחוזים בודדים. חוץ 2000 היתה מפולת לא קשורה
  גרגר 01/04/2019 11:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקסימום יורד יותר מ30% אפשר להתחיל להחשף לממונפות השקעות זה פשוט מדי תפסיקו לעשות מזה כזה סיפור ולהפחיד את כולם הטעות הכי גדולה למשוך את הכסף למזומן כמו כל הפחדנים בסוף 2018
  סגור
 • 7.
  אין מה לחשוש מתהפוכות לרעה
  אליאס 01/04/2019 08:49
  הגב לתגובה זו
  1 2
  השוק משדר חד וחלק שהחוזים עולים בחדות ולדעתי זה עוד ימשך בניגוד להפחדות עם נרות ואם הsp של גורביץ שצריך להחליף מקצוע למורה באידיש
  סגור
 • ומה המקצוע שלך חוץ מעודף ביטחון עצמי? (ל"ת)
  ארי 01/04/2019 13:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  המציאות בשטח הישתנתה לחיובית
  ברכה 01/04/2019 02:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אנו נמצאים כרגע בשוק עולה כי טראמפ אם הנגיד שלו מנהלים שוק שונה שהוא עליות טראמפ איש עסקים שהוא עצמו מושקע ומעוניין בשוק עולה המסקנה היא השוק יטוס למעלה מנגד גם החוזים מראים עליות כרגע
  סגור
 • 5.
  החוזים מראים עליות בדרך ליום נוסף לעליות
  אליאס 01/04/2019 01:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עליות בדרך גם לבורסה בבת״א
  סגור
 • 4.
  המשק האמריקאי מספיק חזק (ל"ת)
  אליאס 01/04/2019 00:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אהבתי את התמונה של הדב
  רק למעלה 31/03/2019 23:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  11 שנה עולים ועיתונאים רק דובים מראים.כמה חוכמה יש להם
  סגור
 • 2.
  לא עקום ולא נעליים , מחשבי העל מתוכנתים להתגבר על הכל .
  דן 31/03/2019 22:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין מסחר אמיתי , הכל מחשבים .
  סגור
 • 1.
  מחר ירידות לפחות 1%
  אלעד 31/03/2019 20:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בהמשך מימוש עמוק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות