"פרופיל הסיכון-סיכוי מצדיק הגדלה של רכיב המזומן"

הכלכלן הראשי של IBI: "השוק מגלם בהסתברות גבוהה מאוד תרחיש של הידרדרות בנושא הסחר, אשר במידה ויתממש יוביל להפחתת ריבית, אך גם להרעה בתנאים הפיננסיים שאינה מתומחרת כיום"
 |  (1)
ערימת מטבעות, צילום: Istock
"בהתחשב בכך שהתמחור הנוכחי בשווקים נשען על צפי להפחתת ריבית אגרסיבית, פרופיל הסיכון-סיכוי של נכסי הסיכון ושל שוק האג"ח אינו אטרקטיבי במיוחד ומצדיק הגדלה של רכיב המזומן על חשבון אפיקים אלו". כך מעריך רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI. לדבריו, "תרחיש שבו ה-FED משדר מסר של המתנה בנוגע לתוואי הריבית, ובפרט אם מושגת רגיעה בנושא הסחר בין ארה"ב לסין, יוביל לתמחור מחדש של תוואי הריבית כלפי מעלה". 
השוק מתמחר הפחתת ריבית אגרסיבית
החלטת  הריבית בארה"ב ביום ד' הקרוב צפויה לרכז עניין רב. אמנם הציפיות הן להותרת הריבית ללא שינוי ברמתה הנוכחית 2.25%-2.5%, אך התמחור בשווקים הוא לתוואי הפחתת ריבית אגרסיבי של קרוב ל-4 הפחתות ריבית (של 0.25% כל אחת) לאורך השנה הקרובה, עם הסתברות כמעט מלאה להתחלת התהליך כבר בהחלטת הריבית בסוף יולי הקרוב.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
לדברי גוזלן, תמחור זה נשען ברובו על רטוריקה של חלק מחברי ה-FED בדבר אפשרות להפחתת ריבית, התפתחות שצברה תאוצה כאשר ברקע ריחף האיום של התרחבות מלחמת הסחר גם לכיוון מקסיקו. התממשות איום זה הייתה מציבה את ארה"ב במלחמת סחר מול שתי שותפות הסחר הגדולות שלה, ובכך מגדילה את ההסתברות לפגיעה בפעילות.
הידרדרות בשווקים מובילה לנסיגה מהרטוריקה הלוחמנית
עם זאת, מציין גוזלן כי הנסיגה המהירה של טראמפ מהטלת המכסים על מקסיקו, אשר מזכירה במידת מה את ההתפתחויות בסוף הרבעון האחרון, כלומר הידרדרות בסנטימנט בשווקים, מפעילה לחץ לנסיגה מהרטוריקה הלוחמנית, הפחיתה את מידת הדחיפות בנקיטת צעדים מרחיבים. למרות זאת, השווקים נותרו בשלהם והציפיות להפחתת ריבית ממשיכות לנוע סביב רמתן הגבוהה ביותר מתחילת השנה.
"תמונת המאקרו הרחבה אינה תומכת בשלב זה בשינוי כיוון מצד ה-FED. השנה האחרונה בה הורגשה בהדרגה השפעת מלחמת הסחר אופיינה אמנם בהיחלשות בצמיחה העולמית, אך לא בעוצמה חריפה. הצמיחה ברבעון הראשון של השנה בארה"ב הייתה גבוהה מהצפי והגיעה לכ-3% (גם במהלך הרבעון וגם בשנה האחרונה), והאומדן לרבעון השני של השנה התעדכן כלפי מעלה לכ-2%", כותב גוזלן.
"גם סקרי הציפיות בארה"ב הפתיעו ברובם כלפי מעלה בחודש האחרון, אחרי תקופה בה ההחרפה בנושא הסחר באה לידי ביטוי. אם נוסיף לכך את הלחץ שמפעיל טראמפ על ה-FED  בכיוון של הורדת ריבית, הרי שבכדי לשמור על עצמאותו, הרף להפחתת הריבית דווקא עולה כלומר מצריך הידרדרות בתמונת המאקרו או בתנאים הפיננסיים".
ארה"ב וסין צפויות לעלות על מסלול התנגשות ממושך
לפי גוזלן, למעשה השוק מגלם בהסתברות גבוהה מאוד תרחיש של הידרדרות בנושא הסחר שיוביל את הבנק המרכזי בארה"ב לנקיטת צעדים מרחיבים שימתנו את עוצמת הפגיעה. תרחיש זה מניח כי ארה"ב וסין יעלו על מסלול התנגשות ממושך ושפגישת ה-G20 בסוף החודש לא תוביל להסכם או להתפתחות חיובית, אלא שטראמפ יממש את האיום ויטיל מכסים על כלל היצוא הסיני לארה"ב.
"במידה ותרחיש זה יתממש הוא אכן עשוי להוביל להפחתת ריבית, אך סביר שיוביל גם להרעה בתנאים הפיננסיים תוך פגיעה בנכסי הסיכון ועלייה בתנודתיות באופן שאינו מתומחר כיום", מסכם גוזלן וממליץ בהתאמה להגדיל את רכיב המזומן בתיק.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הזמן להגדלת רכיב המזומן. מה לעשות?
  ישראל 17/06/2019 16:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תזכה בטוטו. קח אישה עשירה ומבוגרת!!!
  סגור