אחרי חצי שנה בתפקיד: "טראמפ לא מצליח לספק את הסחורה"

יניב חברון מאקסלנס מסכם את מחצית השנה של הנשיא המאריקאי בתפקיד, ומספק תחזית לשוק הדיור הישראלי
 |  (3)
סיכום תקופה
לאחר חצי שנה בתפקיד, ולא מעט שערוריות, נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ מסכם תקופה לא פשוטה שבמהלכה הוא לא הצליח לאייש הרבה משרות בממשל, וברקע עולות ספקות באם יש לו יכולת להעביר את הרפורמות הכלכליות עליהן הוא דיבר. 
יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, כותב בסקירתו השבועית: "טראמפ לא מצליח לספק את הסחורה - 9 חודשים אחרי שנבחר להיות נשיא ארה"ב עם שלל הבטחות לשינוי כלכלי ותמיכה מלאה של השווקים בארה"ב ובעולם, דונלד טראמפ פשוט לא מצליח לממש את ההבטחות שלו".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
לדברי חברון, "התוכנית הכי חשובה עבור המשקיעים ואולי זו שהייתה הגורם המאיץ של השווקים מאז בחירתו של טראמפ היא תוכנית המיסוי עם הבטחות להפחתת מיסוי בסקטור העסקי והפרטי בצורה משמעותית. בינתיים לא הוצג יותר מדף אחד וכבר נרמז שלא בטוח שתוצג תוכנית כזו עד סוף השנה. גם השינוי שאותו מבקש טראמפ להעביר ברפורמת הבריאות כדי לפנות תקציבים לתוכניות שלו, לא ממש מצליח וכבר נכשל פעמיים".
חברון מוסיף כי "להפוך את הוצאות הגנים וטיפול בילדים להוצאה מוכרת, לתת תמריצים לספקים שמטפלים בילדים ותמיכה בחסכונות של צעירים וקשישים. כל אלה אמורים היו להגדיל את ההכנסה הפנויה, להגדיל את התמריץ לשלוח ילדים לגנים ולצאת לעבודה ולכן לתמוך בצריכה ובצמיחה אבל אלה בינתיים נשארו במגירה!".
חברון אומר כי "ההבטחה של טראמפ להרתיע חברות אמריקאיות מלפטר אמריקאים ולהעביר את הייצור שלהם למדינות זולות יותר ואז משם לשווק מוצרים חזרה לארה"ב ללא מיסים, נכשלה. טראמפ הבטיח שיטיל מיסים כבדים על חברות שיעשו את זה אבל גם בנושא הזה כבר התבטא בשבוע שעבר דובר הבית וחבר בממשל טראמפ ואמר border adjusment tax plan is dead. בתחום ההשקעה בתשתיות – למרות שהרבה מאוד כסף כבר גויס לקרנות פרטיות ומוכן לפעולה, ההבטחה לתוכנית ארוכת טווח (10 שנים) לחוק האנרגיה והתשתיות הכוללת השקעות באמצעות שותפויות פרטיות והשקעות פרטיות לא מומשה עדיין".
עוד כותב חברון כי "טראמפ הבטיח לסיים את ההגירה הלא חוקית ממקסיקו כולל מימון בניית חומה ע"י מקסיקו. אז היו כאלה שתכננו על רווחים ויצירת משרות כתוצאה מבניית החומה, היו תעשיות שחששו ממחסור בעובדים ועליית מחירים, אלא שבינתיים כל אלה גם נשארו במגירה. טראמפ גם נקט באיומים במלחמת סחר עם סין, הכרזה עליה כמניפולטורית מטבע והגנה על תעשיות אמריקאיות שנפגעו במשך שנים ממניפולציות אלו, אך בינתיים גם הבטחות אלה לא קוימו. גם חימום היחסים עם רוסיה שהצית עוד יותר את הדמיון של הסוחרים בשוק ההון, הגיעו למבוי סתום והתקררות יחסים מחדש עם סילוק 800 דיפלומטיים אמריקאים מרוסיה. גם ברמה הפרטנית יותר הגדלת תקציבים לשיטור ואכיפה או הקפאת העסקת עובדים פדרליים נוספים (בעיקר אנשי צבא) - לא מומשו, בינתיים הוחלפו בתוכנית 'חכמה' יותר ומי כמונו הישראלים יודעים מה זה אומר".
חברון מסכם כי "למרות שבינתיים טראמפ לא מצליח לממש הבטחות, השווקים ממשיכים להיות חיוביים, הרבה אולי בזכות תשואות האג"ח שממשיכות להיות מתונות והשיפור בצמיחה בעולם. התחזקות מחודשת של הנפט תומכת באינפלציה ועונות דו"חות שבינתיים טובה. אז כנראה בשביל להצליח לא צריך יותר ממזל, תיזמון מצוין או סתם רוח טובה, אבל מהיקרה כשאלו יגמרו או ישתנו לרעה".
חברון מתייחס בסקירה גם לשוק הדיור בישראל ומעריך כי "השינוי בתוכנית 'מחיר למשתכן' עליה דווח בשבוע האחרון לפיה החל מחודש ספטמבר הקרוב יוכלו לגשת אל מכרזי התוכנית גם משפרי דיור ולא רק כאלו שזו דירתם הראשונה, צפוי לתרום להערכתנו בתקופה הקרובה להגברת הקיפאון בשוק הדיור ויענה בצורה רחבה יותר על עודפי הביקוש שהצטברו מהשנים הקודמות, שיש שטענו כי בהינתן התוכנית הקיימת לא קיבלו מענה מספק, משום שרובם המכריע של צרכני הדיור הם דווקא משפרי דיור ולא כאלו שזו דירתם הראשונה".
חברון מעריך עוד כי "בדומה למה שראינו בחודשים האחרונים, בטווח הקצר צפוי הקיפאון בשוק הדיור להכביד על מחירי הדיור והשכירות בישראל. בטווח המעט ארוך יותר, יתמודדו אחד נגד השני אורך הרוח של הקבלנים מחד וזה של צרכני הדיור מנגד. על מנת שידיהם של צרכני הדיור תהיה על העליונה, בממשלה יהיו חייבים להמשיך ולהגדיל את היצע הדירות למגורים במקביל. ללא הגדלת ההיצע לא יעבור הרבה זמן עד שה'עומדים על הגדר' יתייאשו ויחזרו ב'ריצת אמוק' אל השוק".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  האם הרבה מאוד מהכישלונות שלו זה לא בגלל הדמוקרטים?
  אבי3 01/08/2017 15:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדמוקרטים אינם מקבלים את תוצאות הבחירות ואת בחירת העם ועושה הכל, הכללל בשביל לעצור אותו.תוסיפו לזה בן אדם חסר ניסיון וברור שיכשל.יש לו הרבה רצון טוב למרות מה שהתקשורת מוכרת, אבל בפועל הדמוקרטים לא נותנים לו לעשות טוב לעם שלהם כדי שלא יקרה עוד פעם מישהו שאשכרה רוצה לעשות הרבה לעם שלו, שלא יבוא להם עוד רפובליקני כזה.
  סגור
 • 2.
  כל הדברנים הגדולים לא מספקים ת׳סחורה
  אזרח 01/08/2017 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  טראמפ וביבי טובים בלדבר, נכשלים בעשייה. המנהיגים הפחות דברנים כמו רבין ואשכול היו אלה שעשו וקידמו בצורה משמעותית
  סגור
 • 1.
  מה שחשוב שהוא טוב ליהודים השאר לא רלונטי (ל"ת)
  משה 01/08/2017 10:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור