אורנשטיין בדיון של פישמן: "זו התנהגות אופיינית של בנקים שמביאים על עצמם מסה כזו של חובות במשך שנים?"

במהלך דיון בבקשת פשיטת הרגל, עורכי דינו של אליעזר פישמן מנסים לקדם הליך של גישור ורשות המסים מתנגדת ודורשת מינוי כונס נכסים זמני: "הליך גישור הוא כמו הליך פשיטת רגל דלוקס"
|
(14)
אליעזר פישמן, צילום: ישראל הדרי
בבית המשפט המחוזי בתל אביב מתקיים דיון ראשון בבקשת רשות המסים להכריז על אליעזר פישמן כפושט רגל. הדיון מתנהל על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שופט הפירוקים איתן אורנשטיין.
השופט אורנשטיין במהלך הדיון שאל את עורך הדין מטעם בנק הפועלים, פיני רובין על התנפחות החוב לכדי מיליארדים: "לא היית אומר שחריג מה שקרה, זוהי התנהגות אופיינית של בנקים שמביאים על עצמם למסה כזו של חובות במשך שנים?"
עו"ד רובין מטעם בנק הפועלים השיב כי השופט אורנשטיין 'הרים לו להנחתה' ולגופו של עניין החוב שנוצר הינו תוצר של שתי סיבות, האחת האשראי שנית והשניה הלירה הטורקית: "האשראי שניתן לפישמן בעבור רכישת מניות ידיעות אחרונות, כאשר ידוע כי למכור כעת מניות מיעוט בתאגיד כשיש בעל שליטה ללא מצרים – זה מאוד קשה. יש צורך להיות נבון כיצד מתנהלים עם החוב. סיבה נוספת היא הלירה הטורקית שהוביל לחוב של 50 מיליון שקל". 
עורכי דינו של פישמן מעוניינים בגישור ורשות המסים מסרבת ומבקשת כונס זמני 
עו"ד גולדבלט המייצג את פישמן בפתח הדיו ניסה להסביר מדוע אין סיבה למנות כונס זמני, אך מודה שפישמן איננו יכול לכסות חובתיו: "אין חולק שנכסיו של פישמן אינם יכולים לכסות את מלוא ההתחייבות ואיננו יודעים מהם ההתחייבויות המלאות. אך הסברנו מדוע אין זה נכון למנות היום כונס נכסים זמני".
"אמנם יש 9 נושים אבל בהיקף של כמעט 5 מיליארד שקל", השיב אורנשטיין לעורך דינו של פישמן. גולדבלט הגיב על כך כי "למעט חוב קטן לרשות המסים ובנק אגוד מדובר בחוב קפקאי". אורנשטיין הגיב על כך בכעס "בית המשפט העליון אישר את החוב הזה ואתה אומר שהוא קפקאי?".
גולדבלט טוען כי כולם מבינים שהכנסת החברות לבית המשפט יגרום לכאו ועל כן מנסה לקדם הוא הליך גישור: "יש רק גורם אחד שהוא רשות המסים שלא מסכים לגישור - ולמה? ככה. תהליך הריסת החברות יעזור?". 
אורנשטיין משיב כי איננו חושב כי יש צורך בהליכי גישור. "רשות המסים הנה נושה בדין קדימה. אין כאן פתרון במימוש. מה תגשרו, יש צורך בהסדר נושים. אני מבין מדוע רשות המסים לא נוטה לכך". 
מטעם רשות המסים טענו כי הליכה לגישור היא קיום של "הליך פשיטת רגל דלוקס" וכי לא מוצע גם הליך גישור אמיתי שיביא לפתרון מחלוקת. "במקרה הנידון אין כל מחלוקת, יש כאן חייב חדל פרעון. בנק לאומי תמך במינוי בעל תפקיד. בנק הפועלים הגיש בקשה למינוי בעל תפקיד זמני. מכאן שאנו מסכימים ואין מחלוקת לגובה החוב לרשות המסים וכפי שצוין קודם לכן הוא סופי חלוט וניתן על ידי בית המשפט העליון בפסק דין. כל שמבקש עו"ד גולדבלט הוא לפעול בדרך עוקפת לבית המשפט ולא בפיקוחו. הליך זה ועניין השקיפות שלו כהרחק מעיני התקשורת הוא נפגם ואנו לא ניתן יד למהלך שכזה" נציגת רשות המסים בדיון. 
עוד הוסיפו מרשות המסים שפישמן המשיך להתנהל כרגיל בתוך הסיטואציה שהוא לא יכול לפרוע חובותיו; "קיבל אשראים מהבנקים. הוסיף חברה נוספת כבעלת משכון" אמרה נציגת הרשות והוסיפה "ישנן גם הרבה סוגיות שמעלות חשש להעדפת נושים כמו בנק הפועלים וכל הנושא מעורר שאלה גדולה שמצריכה בדיקה יסודית. אנחנו חושבים שמן הראוי שחייב כזה יפעל תוך פיקוח בית המשפט ושינהל את העניין לטובת כלל הנושים. הצענו את עו"ד יונגר כבעל תפקיד מטעמנו ולדעתנו הוא מהווה גורם אוביקטיבי".  
הבקשה של רשות המסים - להכריז על פישמן כפושט רגל
רשות המסים הגישה בקשה בחודש שעבר להכריז על פישמן כפושט רגל בשל חוב של 196 מיליון שקל. מאז הבקשה הצטרפו הבנקים להם חייב פישמן מיליארדי שקלים והגישו בקשות מטעמם. בנק הפועלים הגיש אתמול (א') לבית המשפט ושם ביקשו לאכוף את השעבודים של החברות הפרטיות של פישמן. הבנק בחן את העסקים השונים של פישמן תקשורת (דרכה מחזיק במניות 'ידיעות אחרונות') שחייבת לבנק כ-382 מיליון שקל. הבקשה פירטה שורה של חובות של החברות שנאמדים ב-1.8 מיליארד שקל. החובות לבנק לאומי נאמדים בכ-1.7 מיליארד שקל. 
ברקע לבקשת רשות המסים, פנה אתמול לבית המשפט בנק הפועלים, שמהווה הנושה הגדול ביותר, בבקשה לאפשר לו לממש את השעבודים הרשומים על שם החברות הפרטיות של פישמן בעקבות חובות של למעלה מ-1.8 מיליארד שקל. סה"כ ממעקב אחר הבקשות נאמד החוב של פישמן בכ-5 מיליארד שקל לכלל הנושים.
בשבוע שעבר פישמן הציג בבקשתו את האפשרות שהתיק יעבור לגישור בפני השופטת בדימוס ורדה אלשיך. בתגובתו של פישמן לבית המשפט הוא לא התכחש לחובות והציג כי הם נאמדים בכ-1.75 מיליארד לבנקים ושווי הנכסים הוערך בכ-70 מיליון שקל. עוד טען בתגובה זו כי מטרתו העיקרית היא "לגונן על החברות המוחזקות ולעצור את גלגולו של כדור השלג, שהחל עם הגשתה של הבקשה על ידי רשות המסים. כפי שתואר לעיל ובתגובת בנק הפועלים, ההליך שננקט על ידי מס הכנסה חסר תוחלת כלכלית, אך יש בו סכנה של ממש לגרימת נזקים מיותרים ובלתי הכרחיים לכלל הגורמים המעורבים, לרבות חברות מוחזקות, מטה לחמם של אלפי עובדים וספקים וכיוצא באלה".
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  פישמן "הדייג"
  אורן 05/09/2016 20:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פישמן פירושו דייג אז הוא דג מיליארדים מהבנקים עם פיתיון מחוייך ועכשיו אף אחד לא יודע איך לטפל בגולם הזה
  סגור
 • 12.
  צריך לחקור למה ניתן האשראי ולתבוע את כל האחראים
  אדם 05/09/2016 19:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צריך לחקור את כל אלה שנתנו את האשראי ההזוי ללא בטחונות,ולהגיש תביעות אזרחיות נגד כל האחראים. כמובן הפסד של מיליארדים לא אמור לפגוע בבונוסים...
  סגור
 • 11.
  האם כלכלית ירושלים בשליטת פישמן ?
  שואל 05/09/2016 17:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומה זה אומר לגבי החברה אם פישמן מוכרז כפושט רגל ?
  סגור
 • 10.
  הלוואי ושלא יחזיר להם גרוש מחלקים לכולם כסף.
  אזרח 05/09/2016 15:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשביל האינטרס האישי שלהם שמרויחים מהריבית. אז כמו ששותפים ברווחים ככה יהיו שותפים בהפסדים.ולכן שלא ישלם להם גרוש
  סגור
 • 9.
  אבקש הליך גישור (ל"ת)
  גם כשאהיה חייב לבנק 05/09/2016 15:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  פישמן "הדייג"
  אורן 05/09/2016 14:54
  הגב לתגובה זו
  4 1
  פישמן פירושו דייג אז הוא דג מיליארדים מהבנקים עם פיתיון מחוייך ועכשיו אף אחד לא יודע איך לטפל בגולם הזה
  סגור
 • 7.
  מדינת הגנבים (ל"ת)
  ליכודניק לשעבר 05/09/2016 14:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  כדאי לברוח מכל החברות של פישמן בעיקר מכלכלית ירושלים (ל"ת)
  לברוח 05/09/2016 14:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  נכסים
  מוקי 05/09/2016 13:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאדון פישמן נכסים "מבני תעשיה "שבמידה ויחולטו וימכרו אזי חובו ישולם לנושים.אינני מבין למה לא מדברים או כותבים .
  סגור
 • 4.
  סוף גנב לתליה
  דין 05/09/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  5 0
  קשה להבין כיצד ומהיכן צמחו כול הטייקונים האלה - ומה המכנה המשותף שלהם? רובם הם ממוצא אזרי - כוזרי מומר - אירופאי הכול במסגרת שמור לי ואשמור לך
  סגור
 • 3.
  לא לדאוג לבנקים, הם ישלימו את החסר מאיתנו הדלפונים שאין
  ehudhl 05/09/2016 12:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  להם חובות של מיליארדים ושמשלמים כל חוב עד הגרוש האחרון פלוס ריבית רצח או עיקול הבית. הנוול הזה, פישמן שאבי ז"ל עוד בשנות השמונים לא איפשר לקיבוצי עמק הירדן לתת את כספם למהמר הזה, הוא יכול להמשיך לחייך ולשבת ליד 'ההגה' של עסקיו.
  סגור
 • 2.
  לא משנה איך זה ייגמר פישמן סיים את הקריירה (ל"ת)
  הלך הפישמן 05/09/2016 11:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • מעניין לו אתה יודע את מה
  דניאל 05/09/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הוא מבוגר. ופעל באופן נכון בהנתן הנסיבות.
  סגור
 • 1.
  הבעיה היא לא פישמן. הבעיה היא הבנקים
  סתם אחד 05/09/2016 11:17
  הגב לתגובה זו
  7 0
  שנתנו לו מיליארדים למרות שהוא על הנייר פושט רגל כבר 25 שנה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות