כתב אישום בפרשת מניות IDB: "דנקנר ושטרום עמדו בקשר שוטף במסחר"

הפרקליטות הגישה היום כתב אישום נגד בעל השליטה לשעבר באידיבי, נוחי דנקנר, איתי שטרום והחברות אידיבי אחזקות ו-ISP פייננשיאל
 | 
(2)
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו), צילום: בוצ'צ'ו
עכשיו זה רשמי - פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הגישה היום כתב אישום כנגד נוחי דנקנר (לשעבר בעל השליטה באידיבי), איתי שטרום והחברות {אידיבי אחזקות} וקלוז טריידינג (לשעבר ISP פייננשיאל טריידינג).

כתב האישום מייחס לנוחי דנקנר ולאיתי שטרום עבירות של השפעה בתרמית והנעה בתרמית מכוח סעיף 54 לחוק ניירות ערך, ועבירות של פעולה ברכוש אסור על פי חוק איסור הלבנת הון. לדנקנר מיוחסות גם עבירות דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר. לשטרום מיוחסת בנוסף עבירה של הדחה בחקירה.

בפברואר 2012, לקראת מועד הנפקת מניות וכתבי האופציה של אידיבי אחזקות לציבור, הסכימו השניים, ששטרום יבצע רכישות בהיקפים גדולים של מניית אידיבי אחזקות בבורסה, במטרה למנוע את ירידת שער מניית אידיבי ולהעלותו, להגדיל את מחזורי המסחר, ולהציג מצג של התעניינות במנייה מצד קונים משמעותיים.

מטרת התוכנית הייתה להגביר את העניין בהנפקה, להבטיח את הצלחתה ולמקסם את המחיר שייקבע בה.

לצורך ביצוע התוכנית הורה שטרום לעדי שלג, סוחר בניירות ערך שהיה עד זמן קצר קודם לכן שותפו של שטרום, לרכוש באמצעות חשבונות חברת ISP מניות אידיבי אחזקות בבורסה במטרה להשפיע על שער המנייה. שלג פעל בהתאם להוראותיו של שטרום ורכש מניות עד לניצול מלוא מסגרת האשראי שהייתה קיימת בחשבונות ISP בבנק הבינלאומי.

לצורך המשך המימון של תוכנית ההשפעה, ולאחר שהבנק סירב לבקשתו של שטרום לקבלת אשראי נוסף, פנה דנקנר להנהלת הבנק וגרם להעמדת האשראי המבוקש. בהמשך, לאחר שנוצל גם האשראי הנוסף מהבנק, פנה דנקנר למספר משקיעים, שידע שבכוונתם להשתתף בהנפקה, ביקש מהם כי במקום לרכוש מניות בהנפקה כפי שתכננו ירכשו מניות אידיבי משטרום, ותיווך בינם לבין שטרום לצורך זה.

באמצעות המימון שהושג מהבנק ומהמשקיעים פעל שלג בימי המסחר שבין 21.2.2012 ו-23.2.2011 על פי הנחיית שטרום, בידיעתו ובהסכמתו של דנקנר, להוצאתה לפועל של תכנית ההשפעה. דנקנר ושטרום עמדו בקשר שוטף זה עם זה לאורך ימי המסחר, ובהתאם לעדכונים שקיבל דנקנר משטרום על תמונת המסחר, הסכימו דנקנר ושטרום לגבי המשך הפעילות, ושטרום הנחה את שלג בהתאם.

סך הכל רכש שלג בחשבונות של חברת ISP בשלושת ימי הפעילות מניות אידיבי אחזקות בהיקף של כ-40 מיליון שקל.

עם תום פעילותו של שלג נדרשה ISP לסגור את מסגרת האשראי שהועמדה לרשותה על ידי הבנק. לשם כך רכש שטרום את יתרת מניות אידיבי מחשבונות ISP לחשבונו הפרטי, על מנת להזרים כספים לחשבונות החברה, באופן שיאפשר את החזר האשראי לבנק. לצורך מימון רכישת המניות נטל שטרום הלוואה בנקאית בסך חלק מהסכום הנדרש, ויתרת המימון הועמדה על ידי דנקנר, שהעביר לשטרום ביום 28.02.2012 סכום של 8 מיליון שקל מחשבונו הפרטי. נכון למועד פתיחת החקירה הגלויה בפרשה, לא החזיר שטרום את הכספים שקיבל מדנקנר.

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד חנה קורין ועו"ד עמית בכר ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). הפרשה נחקרה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר של רשות ניירות ערך
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בארה"ב על תרמית כזו - 25 שנה בפנים
  מלקין 30/06/2014 15:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תרמית בנירות ערך משמעותה גנבת כסף מאזרחים תמימים המזעזע בכל הסיפור הם "החברים" מראשי המשק שנהנים מהלוואות ציבוריות נוחות על חשבוננו . תאוות הבצע לא יודעת גבולות . והאמירה שכולם מושחתים אינה קלישאה לצערנו !!!
  סגור
 • 1.
  טפו להקיא עליכם מושחתים
  פייי לרוק עליכם 30/06/2014 14:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רק לבלוע עוד ועוד לא מספיק עוד יאכטה עוד וילה עוד קוויאר תרקבו בסוף בקבר יא סתומים טיפשים אתם לא לוקחים זהב וחומר לקבר יא דבלים
  סגור