הדולר היציג נחלש ל-3.587 ש'; "ההססנות עלולה להביא למפולת בדולר"

האירו היציג התחזק ב-0.75% ב-4.73 שקלים ובעולם הוא נסחר ברמה של 1.322 דולר לאירו. FXCM ישראל: "ההתערבות של בנק ישראל הייתה צפויה מדי וקטנה מדי"
|
(6)
פרופ' סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
הספקולנטים נגד פישר: גם ביום המסחר הראשון של חודש מאי שערו של הדולר המשיך לרדת. זאת למרות ניסיונותיו של אתמול לתמוך בדולר על ידי התערבות, נוספת על זו שכבר ביצע במהלך חודש אפריל.
עם קביעת השערים היציגים נחלש הדולר ב-0.2% ונקבע על 3.587 שקלים. ברמה דומה לזו החלה אתמול ההתערבות של בנק ישראל.

לעומת זאת שערו של האירו התחזק גם בשוק המקומי כנגד השקל וגם בעולם כנגד הדולר. בשוק המקומי התחזק היום האירו היציג ב-0.76% ונקבע על 4.731 שקלים ובעולם הוא נסחר ברמה של 1.323 דולר לאירו, ובכך הוא משלים עלייה של 3% מסוף מארס.

היום צפוי להיות עמוס באירועי מאקרו. החלטת הריבית וסקר התעסוקה של ADP בארה"ב, ירכזו את מלוא תשומת ליבם של המשקיעים. דוח התעסוקה צפוי להצביע על כך שנוספו בחודש אפריל 154 אלף משרות לסקטור הפרטי. נתון מעודד עשוי לדחוף את המדדים האמריקנים אל עבר שיאים חדשים.

"החלטת הריבית לא צפויה לחדש לנו הרבה. ברננקי ימשיך לשמור על הרטוריקה שלו ולא ימהר לשנות או לפזר רמזים כלשהם בנוגע לשינויים עתידיים. היקף הרכישות החודשיות העמודות על סך 85 מיליארד דולר בחודש, לא צפוי להשתנות", נכתב בסקירה של ATRADE.

בנוסף, המשקיעים ימתינו בדריכות להחלטת הריבית באירופה אשר תתפרסם מחר. אנליסטים צופים להורדה בריבית של 0.25% לרמה של 0.5%.

ההססנות של פישר עלוללה להביא לקריסת הדולר-שקל

FXCM ישראל מזהיר הבוקר כי "המשך המדיניות ההססנית של בנק ישראל עלולה להביא לקריסה של הדולר-שקל. לא נראה שהשוק מתרשם מההתערבות של בנק ישראל שהייתה צפויה מדי וקטנה מדי. לא ברור עד כמה נחוש בנק ישראל להפשיל שרוולים במלחמה בספקולנטים, והדבר מתבטא באסטרטגיה הססנית למדי שעשויה לחולל יותר נזק מאשר תועלת. היקפי ההתערבות מצומצמים מאוד וכמעט חסרי משמעות לאור נפחי המסחר הספקולטיבי התומך בשקל. המדיניות הנוכחית אף עשויה להביא לתוצאה הפוכה – מפולת של הדולר-שקל כלפי מטה".

"במלחמתו הקודמת בספקולנטים פישר הקדיש מאות מיליונים של דולרים בכל התערבות, השתמש ברטוריקה חריפה והפך את הסוגיה לאג'נדה המרכזית שלו, אבל לא ברור אם כעת, כה סמוך לפרישתו, הנגיד מוכן לעשות את כל מה שצריך. לא נראה כי משהו יכול לשנות את מגמת הירידה של הדולר-שקל, אלא אם כן נראה איזה מפנה דרמטי בשוקי המט"ח העולמיים שיביאו להתחזקות משמעותית של הדולר. רמת המפתח הבאה תהיה 3.56, השפל של אוקטובר 2011".

חזי ינושבסקי ראש מחלקת מחקר ATRADE אומר הבוקר כי "המהלך של הבנק לא גרם להיסטריה בשווקים, היות שלא דובר על התערבות בהיקפים גדולים, אלא בהתערבות נקודתית בלבד, אשר נועדה לאותת למשקיעים על כך שהבנק ישראל עומד על המשמר ולא יהסס להתערב שוב בעתיד. אנו מעריכים כי התערבות גדולה יותר תתרחש אם וכאשר הצמד יבחן את אזור 3.55. היחלשותו של הדולר בעולם הופכת את המשימה של בנק ישראל, לקשה הרבה יותר".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו : "לאור העובדה שאנו בתחילת חודש קלנדרי, היצעי המט"ח של הסקטור העסקי עשוים להמשיך וללחוץ לירידת שער הדולר, כאשר פריצת רמת 3.58 שקלים מטה תתמוך בהמשך התנועה אף לעבר רמת 3.55 שקלים לדולר. לדעתנו, בהיעדר פעולה בנפח משמעותי לא יהיה בה כדי לבלום את השקל ובהמשך אף לעבר רמת 3.4 שקלים ואף פחות מכך".

"פעולה משולבת של הפחתת , לצד התערבות עקבית בשוק המט"ח יהיה בה כדי להחזיר את הדולר אל מעל לרמת 3.65 שקלים. הפעולות המבוצעות בשלב הנוכחי ועל רקע חולשת הדולר אל מול המטבעות המרכזיים בעולם, עשוי המטבע להמשיך ולהיחלש בזירה המקומית".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הרסתה לנו את היצוא והעלתה את הדיור לממדים לא נורמאלי לך
  לך הביתה פישר 01/05/2013 18:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הרסתה דור שלם לך כבר זוגות צעירים לא יכולים לקנות דירה .. 4 קירות כולה ועם אין בררה וחיבים לקנות אז צריך לקחת משכנתא לכל החיים לך לך כבר .........נמעסת
  סגור
 • 5.
  סטנלי גומר עלנו צריך להתעורר
  תשקיעו דקה בלקרוא 01/05/2013 18:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אמרו לנו שהמצב שלנו במדינה הרבה יותר טוב מכל המדינות אבל איפה זה נכון ?לאט לאט לא שמנו לב שהמדינה עשקה אותנו והעבירה עלנו את כל העול ונהינו משועבדים למשכנתאות ל 30 שנה .זה עוד נורמאלי הבעיה תהיה שהריביות יעלו ואנחנו נשאר עם חובות ענקיים למשך כל חיינו ... זה אומר ששעבדו אותנו והעבירו עלנו האזרחים חובות עצומים . שמדינות אחרות יצאו מזה האזרחים יהיה במצב טוב להבדיל מאזרחי ישראל שיחיו עם חובות למשך חיים שלמים תחשבו על זה
  סגור
 • 4.
  סטנלי פישר גדול האימפוטנטים של כל נגידי בנק ישראל (ל"ת)
  קולומבו 01/05/2013 17:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  אין לי ספק שפישר יבלום את התחזקות השקל
  קותי 01/05/2013 17:23
  הגב לתגובה זו
  6 2
  גם אם פישר פורש, התוצאות הקשות למשק בגלל התחזקות השקל ייזקפו לחובתו ויפגעו בשמו. לכן, פישר יפעיל אמצעים אחרים שעומדים לרשותו כדי לבלום את התחזקות השקל, כמו הורדת ריבית גדולה והטלת מס על תנועות הון ספקולטיביות נכנסות. הצעדים החדשים יגיעו בהפתעה, והספקולנטים שפוגעים בכלכלת המדינה ייפגעו בצורה קשה! צוחק מי שצוחק אחרון.
  סגור
 • 2.
  הספקולנטים יפסידו (ל"ת)
  סוחר 01/05/2013 13:22
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 1.
  הנגיד הפורש
  jeky1234 01/05/2013 09:35
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כדאי להפנים את האינטרס האישי של הנגיד לשימור שקל חזק, לפחות עד לפרישתו, המבין יבין...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות