הריבית תישאר ב-2.5%; "יעד הלימות ההון נותן תשובה מספקת"

23 מתוך 24 הכלכלנים בסקר הכלכלנים צופים כי בנק ישראל ישאר בהמתנה. עם זאת רון אייכל ממיטב מסייג: "לפי התנהגות העבר של בנק ישראל - זהו גם העיתוי להפחתת ריבית"
 | 
(1)
סטנלי פישר (צילום יח''צ)
צפוי לפרסם את הריבית לחודש אפריל מחר (ב') בשעה 17:30. הקונצנזוס לקראת ההכרזה מחר הוא שהריבית תישאר על כנה ברמה של 2.5% כאשר 23 מתוך 24 הכלכלנים בסקר הכלכלנים צופים כי בנק ישראל ישאר בהמתנה בעוד כלכלן אחד מ-HSBC סבור כי בנק ישראל יוריד את הריבית ברבע האחוז.

ברקע ההחלטה, האינפלציה נותרה במרכז היעד הממשלתי (1.7%), לאחר שלושה מדדי מחירים אפסיים (דצמבר – פברואר). עם זאת, מציינים במיטב כי לפי נתוני המגמה לתקופה זו, קצב הגידול השנתי של הגיע ל-2.6%. גם, בציפיות האינפלציה הנגזרות משוק ההון, נמשכה מגמת העלייה, ובמהלך חודש מרץ, הגיעו, לפי נתוני בנק ישראל לרמה של 2.8% לתקופה של שנה. זאת, לאחר שהציפיות היו ברמה של 1.7% במהלך חודש אוקטובר בשנה הקודמת.

כזכור, בנק ישראל בחר להותיר את הריבית לחודש מארס ללא שינוי ברמה של 2.5%. בפרוטוקול מהדיון המוניטרי טרם החלטת הריבית, עולה כי ששת חברי הוועדה המוניטרית הצביעו בעד הותרת הריבית על כנה נתמכים בנתוני החודש האחרון, הן בתחום האינפלציה והן בתחום הפעילות הריאלית.

"ציפיות האינפלציה והפעילות המשקית תומכים בהותרת הריבית ללא שינוי", סבורים בבית ההשקעות מיטב. "עם זאת, לפי התנהגות העבר של הבנק - זהו גם העיתוי להפחתת ; ייתכן כי בבנק ישראל חוששים מפני חולשה עתידית", מסייג הכלכלן הראשי, רון אייכל.

בין הנימוקים להשארת הריבית על כנה מציינים במיטב את מצב האינפלציה והפעילות הריאלית הנוכחית בישראל שנמצאת ברמה סבירה יחסית. מדד הייצור התעשייתי עלה בחודש ינואר בשיעור של 0.9%, בהמשך לעליה של 0.6% בדצמבר.

בנוסף המשך התייצבות השווקים הפיננסיים ונתוני המגמה בהכנסות שמצביעים על מגמת התייצבות עם נטייה קלה לעליה הן בגביית מיסים ישירים והן בגביית מיסים עקיפים תומכים.

תשומת לב מיוחדת ניתנה להודעה הדרמטית של המפקח על הבנקים בהנחייתו ליעד הלימות ההון החדש של הבנקים. "הודעה זו עשויה להקל על מתן אשראי ולתמוך בכלכלה המקומית. יתרה מכך, בדיונים המוניטריים לגבי החלטת הריבית הקודמת הביעו בבנק ישראל דאגה בסוגיית זמינות האשראי במשק. נראה כי, פעולה זו, של המפקח על הבנקים, בדבר סוגיה זו, נותנת תשובה הולמת לבעיית האשראי במשק, ובהחלט עדיפה על הפחתת ריבית נוספת".

מנכ"ל קבוצת פריקו יוסי פריימן: "הציפייה של בנק ישראל להתאוששות בשיעורי הצמיחה של המשק בשנה הקרובה תומכים בנקיטת משנה זהירות ושמירה על שער הריבית הנוכחי גם בחודש אפריל. התייצבות האינפלציה ברמות נמוכות מותירה בידי בנק ישראל מרחב פעולה ותומכות בשער הריבית הנוכחי. בנק ישראל שומר לעצמו את האפשרות להוריד את הריבית במקרה שיידרש להגיב להידרדרות נוספת במצב הפיננסי באירופה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שנים עושים מיליארדים ע" ח העם הפראייר=חרם,צרכן (ל"ת)
  בנק,אוצר,ממשל גנבים 25/03/2012 11:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור