הצרפתים בחרו באשליה, בזמן שהמציאות כבר דופקת בדלת

עמנואל נבון, מרצה ליחסים בינלאומיים במרכז הבינתחומי הרצליה על האמת המרה שהצרפתים לא רוצים לשמוע
 |  (25)
על אף שעליתי לארץ לפני יותר משני עשורים (מצרפת), לעתים אני עדיין מתקשה להבין את התקשורת הישראלית. עיתון "הארץ," למשל, קורע לגזרים את יאיר לפיד (בצדק לדעתי) אך מוקסם ממקבילו הצרפתי (עמנואל מקרון). "מה שנכון בצד הזה של הרי הפירנאים" אמר בלז פסקל "לא נכון בצד השני".
כך גם בפוליטיקה: הונאות פונזי פוליטיות נחשפות רק בצד המזרחי של הים התיכון, כנראה. הרי עמנואל מקרון הוא תוצר הממסד, אך מציג את עצמו כמועמד אנטי-ממסדי; הוא בן טיפוחו האישי ושר לשעבר של הנשיא פרנסואה הולנד, אך טוען שהוא בא להפוך את הדף של ממשלתו הכושלת; והוא קיבל כמעט רבע מקולות המצביעים בסיבוב הראשון, אף שהוא כולו סיסמאות ריקות ולא מציג תכנית ברורה באף תחום.
אחד הפרדוקסים של הבחירות בצרפת הוא שמועמד השינוי האמתי היה איש מבוגר וראש ממשלה לשעבר (פרנסואה פיון), בעוד ומועמד הסטטוס-קוו והממסד הוא איש צעיר בן 39 שמעולם לא לנבחר לתפקיד ציבורי (עמנואל מקרון). אמירה זו תפתיע רבים, בשל תדמיתו של מקרון כאאוטסיידר, אך תדמית זו היא השלייה אופטית.
מקרון היה חבר במפלגה הסוציאליסטית בשנים 2006-2009, יועץ בכיר של הנשיא (הסוציאליסטי) פרנסואה הולנד בנשים 2012-2014, ושר הכלכלה בממשלה סוציאליסטית בשנים 2014-2016. כשהולנד מינה את מקרון לשר הכלכלה ב-2014, הוא הכריע לטובת האגף המתון במפלגתו (שתמך בליברליזציה כלכלית) והדיח את ה"מורדים" של האגף השמאלי (שתבעו העלאת מסים והתנגדו לקיצוצים תקציביים). בין המורדים היה בנואה המון, המועמד הכושל של המפלגה הסוציאליסטית לנשיאות - אותה מפלגה סוציאליסטית שנטשה את הולנד בשל חוסר הפופולריות שלו, עד שהוא נאלץ לוותר על התמודדות.
מועמדותו של מקרון וריסוק המפלגה הסוציאליסטית היו נקמתו של הולנד. מקרון הוא גם המועמד של הממסד התקשורתי: הוא נהנה מתמיכתם של פייר ברג'ה (הבעלים של "לה מונד") ושל פטריק דראי (הבעלים של אימפריה תקשורתית הכוללת ערוצי טלוויזיה ועיתונים מובילים בצרפת).  כאשר מקרון הכריז על מועמדותו לנשיאות בקיץ 2016, סיכוייו היו כמעט אפסיים. בנובמבר 2016, פרנסואה פיון ניצח בהפרש גדול בפריימריז של הימין.  על פי כל הסקרים, פיון היה הנשיא הבא של צרפת.
כעבור פחות מחודשיים, העיתון "לה קאנר אנשנה" האשים את פיון בהעסקה פיקטיבית של אשתו כעוזרת פרלמנטרית. פיון שימש כחבר פרלמנט במשך למעלה משלושים שנה, והעובדה שאשתו הועסקה על ידו הייתה ידועה לכל (בצרפת, העסקת קרובי משפחה על ידי נבחרי ציבור הוא נוהל נפוץ ומותר על פי חוק). העובדה שההאשמות על העסקה פיקטיבית עלו בעיתוי זה מעידה על יד מכוונת. 
פיון מאשים את הולנד בהדלפות מתוכננות לתקשורת כדי לחסל את מועמדותו. ספר שיצא לאור לאחרונה ("ברוכים הבאים לכיכר בובו") מתאר את שיטת ההדלפות הסדרתית של הולנד נגד יריביו הפוליטיים. בן אם הולנד עומד מאחורי חיסולו של פיון או לא, הרי שפיון חוסל: הוא מעולם לא התאושש ובסוף הפסיד בבחירות שהוא היה אמור לזכות בהן.
צרפתים רבים טוענים שהם לא הצביעו לפיון בשל החששות שעלו נגדו. איני קונה את הטיעון הזה. קיימים חששות דומים כלפי לה פן, והדבר לא פגע בה. המספרים לא מסתדרים בהצהרות ההון של מקרון, אך התקשורת העלימה עין. אני טוען שהחששות נגד פיון שימשו לבוחר תירוץ נוח כדי לא לקבל את תכניתו הכלכלית האמיצה.
פיון היה המועמד היחיד שאמר את האמת המרה לצרפתים על מצבם הכלכלי העגום: צמיחה אפסית, אבטלה של 10% (ושל 20% בקרב בצעירים), חוב לאומי של 2,170 מיליארד אירו (כמעט 100% של התוצר הלאומי), גרעון תקציבי של יותר מ-3% מהתל"ג, הוצאות ממשלתיות המהוות 57% מהתל"ג (השיעור הגבוה ביותר ב OECD), חוקי עבודה ותנאים סוציאליים שמרתיעים מעסיקים ומיסוי כבד שפוגע ברווחיות החברות ושמבריח משקיעים.
רק פיון הציע צעדים קונקרטיים כדי להוציא את צרפת מן המלכודת הכלכלית שלה, כגון ביטול החוק האוסר לעבוד יותר מ-35 שעות בשבוע, העלאת גיל הפרישה, קיצוץ במספר עובדי המדינה, וצמצום הרגולציה בשוק העבודה. הצרפתים פשוט לא רצו לבלוע את התרופה שהם זקוקים לה. הם מעדיפים להמשיך לחיות באשליות הכלכליות שלהם, על אף שהמציאות כבר דופקת בדלת.
לכן הם הלכו על מקרון, זורק הסיסמאות ובעל החיוך הכובש. למקרון אין תכנית כלכלית ברורה ונועזת. גם לא ברור איזו ממשלה הוא יקים. ביוני הקרוב ייערכו בחירות לאסיפה הלאומית. נשיא צרפתי ממנה ממשלה, אך זו חייבת לקבל אמון מן האסיפה הלאומית. שיטת הבחירות בצרפת היא אזורית-רובנית, ולכן היא נוטה לצור שתי מפלגות גדולות ודומיננטיות.
למקרון יש תנועה משלו עם מועמדים לבחירות של יוני, אך קשה להאמין שתנועתו החדשה תכבוש יותר מ-50% מ-577 המושבים של האסיפה הלאומית. אם הסוציאליסטים יקבלו רוב, מקרון יאלץ להקים איתם ממשלה והוא לא יוכל לקדם את הליברליזציה ההכרחית של הכלכלה. אם הרפובליקנים ינצחו, מקרון ייאלץ למנות ממשלה מנוגדת להשקפותיו. מול ממשלה ימנית והפגנות נגד קיצוצים, הוא יסכסך בין יריביו (כפי שעשה הנשיא הסוציאליסט פרנסואה מיטראן נגד ממשלתו הימנית של ז'אק שירק בשנים 1986-1988).
קיים גם כמובן הסיכוי הנמוך שלה פן תנצח בסיבוב השני.  פיון קרא להצביע למקרון בסיבוב השני, אך רבים בימין מוחים על המלצתו. הם יצביעו ללה פן או יימנעו. מועמד השמאל הקיצוני ז'אן-לוק מלנשון נמנע מלהמליץ על מקרון בסיבוב השני. התכנית הכלכלית של לה פן (הכוללת פרישה מן האירו וגידול ההוצאות הממשלתיות) רק תחמיר את מצבה הכלכלי של צרפת.
הצרפתים בחרו באשליה. בסוף, הם יקבלו את המציאות.   
 
ד"ר עמנואל נבון הוא מרצה ליחסים בינלאומיים במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטת תל-אביב, עמית בכיר בפורום קהלת ופרשן בערוץ i24news
תגובות לכתבה(25):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  כתבה יפה
  פרנסואה 01/05/2017 19:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנראה זה הטבע האנושי
  סגור
 • 12.
  ואם ביבי היה מעסיק בתשלום
  סוציאליסט 26/04/2017 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 3
  את שרה ויאיר ולא מדווח על כך גם אז היית ממליץ לבחרו? ממה שאתה כותב נראה לי שכן.
  סגור
 • הבנת הנקרא
  שמואל 27/04/2017 12:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כתוב במפורש שהעסקת בני משפחה בצרפת הנו דבר מקובל. אתה לא יכול להשוות בין צרפת וישראל.
  סגור
 • מקובל גם כשלא מדוווח?
  לא מאמין 27/04/2017 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  וכשמדובר על מקובל אז השאלה היא מקובל על ידי מי. מקובל וחוקי זה שני דברים שונים. תשאלו את איציק מרדכי.
  סגור
 • 11.
  אין היום בעולם מדינה
  בנקאי לשעבר 26/04/2017 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 3
  שכלכלתה אינה "במצוקה" אשר לרוב מתבטאת בחובות ענקיים אך לא רק, וזה כולל גם את ישראל. רק תראו את ההתחיבויות העתידיות של הפנסיה התקציבית של מדינת הסטארט אפ ניישן ותבינו את הבלוף. אפילו גרמניה עם כלכלה יחסית חזקה אך עם מאות אלפי המהגרים החדשים ואלה שבדרך נמצאת במצוקה. אז הפיון המושחת הוא הפתרון לחולי הכלכלי של צרפת. הצחקת אותי אדון פרופסור אידיאולוג ימני.
  סגור
 • 10.
  פרשן ימני הזוי
  זאב 26/04/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 10
  תקראו כמה פעמים הוא תוקף את ה"סוציאליזם". הכותב הוא בטח ממוצא בבוני ימנוני שהחליף את שמו לנבון למרות שהוא לא באמת כזה. פיון נתפס בעיני הצרפתים כמושחת ובצדק. והוא גם משחיל את יאיר לפיד לכתבה בלי שום שייכות לענין.
  סגור
 • 9.
  מאמר של מאוכזב ?
  יגאל 26/04/2017 14:35
  הגב לתגובה זו
  1 4
  פיון לא הכחיש ששילם לאישתו מבלי שעבדה רק טען שהציבור יקבע. זה איש שאסור שינהיג מדינה כי כנראה אינו ישר. מקרון נראה היחיד שאינו הזוי, מסוכן או לא ישר ולכן כצעיר כנראה בעל יכולת הצרפתים מהמרים עליו וזה הגיוני. ממילא לאף אחד מהאחרים אין קסמים לטיפול מידי בכלכלה. זה דורש זמן
  סגור
 • 8.
  כל עוד אפשר להשתכר למה להתפקח ?
  לילי 26/04/2017 13:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הגדלת החוב הממשלתי אפשרית כל עוד אין כוח שיעצור זאת . את יוון עצרו ואז התפקחו כל התושבים עם כאב ראש גדול . אם מוסלמים יכולים ללדת 7 ילדים ולחיות מקצבת ילדים למה להתפקח ??
  סגור
 • 7.
  כתבה מאירת עיניים
  לייזר 26/04/2017 12:51
  הגב לתגובה זו
  8 2
  האשליה תתנפץ להם בפרצוף,גם מבחינה ביטחונית.
  סגור
 • 6.
  אם דרכו הכלכלית של פיון היא הנחוצה אזי המציאות לא תתיר
  אלי 26/04/2017 11:44
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לנשיא החדש ברירה אלא לפעול על פיה (אם אכן הכלכלה שם באמת במצוקה ולא על פי דעת כותב זה או אחר).
  סגור
 • טען עוד
 • תתפלא אילו ברירות מנהיגים מוצאים לעצמם כשהם צריכים... (ל"ת)
  יאצק 26/04/2017 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 5.
  יופי של פרשנות על ממלכת הצפרדעים.שאפו!
  אנליטיקאי בינל 26/04/2017 11:21
  הגב לתגובה זו
  10 2
  הצרפתים כבר מאה שנים ויותר הם עם של קשקשנים שחי על אדי דלק היסטורי של גדולת נפוליאון.אין להם כיסוי.יש להם תרבות עצלה שלמזלם פרודוקטיבית לשמר את הקיים אבל לא מעבר לכך.טכנולוגיה ופרזטיות הם תחליפים טובים לסטטוס קוו מתמשך.כלכלת צרפת אינה יעד להשקעה בשום מצב.צרפת זקוקה לרפומטור כלכלי ברמת נפוליאון ועד שזה לא יופיע הם נדונו לאכול באגט ארוך עם שמנת ולשתות יין על הסיין ולדבר על פילוסופיה בגרוש בארשת פנים סופר חמורת סבר....פוזאים הפריזאים הללו כמו תמיד.
  סגור
 • רוב בני האדם בעולם היו שמחים על מצב כזה (ל"ת)
  לא אומת סטרטאפ אז מה 26/04/2017 11:53
  הגב לתגובה זו
  5 8
  סגור
 • 4.
  הנסתר והגלוי
  שמואל מנשר 26/04/2017 11:13
  הגב לתגובה זו
  20 3
  אין פלא שכלי התקשורת , והמיסד בכלכלי והאקדמי תמכו במקרון, מאחורי מועמדות של מקרון , עומדים הכסף הגרמני ומוסדות האיחוד האירופאי הממנים את האקדמיה והעיתונות הצרפתית ברובה, כל זאת במטרה לשמור על ההגמוניה הגרמנית באירופה, ובמאמר מוסגר אותה גישה שחצנית -גרמנית של -גרמניה אובר-אלס משתקפת באותו שר חוץ גרמני חצוף, הפוגש באירגונים אנטי ישראלים,ובתמיכת גרמניה בפלסתינים
  סגור
 • נראה שאין לך מושג איזו תמיכה קבלנו ומקבלים מגרמניה.
  ranr 26/04/2017 14:03
  הגב לתגובה זו
  1 7
  הגרמנים תומכים בישראל תמיכה משמעותית ביותר אבל הם לא עובדים אצלנו. שר החוץ הגרמני רשאי לפגוש איזה ארגון שהוא רוצה ובלי לבקש מישראל רשות. מה גם שהוא לא נפגש עם ארגון שנמצא אצלנו מחוץ לחוק. אז גרמניה תומכת בשתי מדינות ? גם ביבי תומך (לפעמים) בשתי מדינות, אז מה ???
  סגור
 • 3.
  העולם הפך למכור למראה חיצוני בלי רצון לחשוב ולהתעמק
  מק 26/04/2017 10:32
  הגב לתגובה זו
  7 0
  גם בארץ אנו בדרך חתחתים של סמי דיקטטורה
  סגור
 • 2.
  50 מליון מטומטמים ורק אתה חכם!!!!?????? (ל"ת)
  איציק מנדל 26/04/2017 10:16
  הגב לתגובה זו
  2 6
  סגור
 • הרבה יותר מ 50 מיליון מטומטמים. (ל"ת)
  ranr 26/04/2017 14:04
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 1.
  3 הערות
  אזרח 26/04/2017 09:40
  הגב לתגובה זו
  3 3
  1. העדפת את פיון ונתת הסבר לכך אך נראה כי היה חסר בו. הוא נכשל. 2. להשוות בין יאיר לפיד לבין מקרון (או אחרים) ? בישראל המעומד שאיכזב נותר על הבמה ונעשה כוכב. באירופה הם יורדים מהבמה. איזה הבדל. 3. כתבתי לך לפני הבחירות כי לא רק אישיות המועמד חשובה אלא גם עולם ערכים שהוא בא מתוכו (ולעיתים נותן לו פרשנות משלו) הם נכסי צאן ברזל. הולנד לא צלח אך תפיסת העולם המבקשת את אחדות המין האנושי עדיין תקפה. נכון, לא בישראל.
  סגור
 • נכון. איראן, חמאס, סוריה ולבנון מבקשות אחדות
  tzvika91 26/04/2017 10:38
  הגב לתגובה זו
  3 2
  רק ישראל לא. רק שכחת להוסיף שהעולם המוסלמי מבקש את אחדותו שלו על מנת להרוג את כל יתר האנושות. גם פה, גם בצרפת, וגם בכל מקום. יתרה מזאת, גם אם תיקח שיעי וסוני, שניהם יבקשו את אחדות המין האנושי על מנת להרוג אחד את השני. את זה שכחת להוסיף. רק את עמך אתה שונא. עמים אחרים אתה לא. כנראה לזה התכוונת בדבריך כשדיברת על אחדות. אני בז לך ולשכמותך עלוב שכמוך.
  סגור
 • סעיף 2 מועמד שאכזב - שאלת טריוויה
  שמואל 26/04/2017 10:23
  הגב לתגובה זו
  7 3
  כמה נכון! רק בישראל!! מי היה המועמד הקבוע שאכזב פעם אחר פעם בבחירות לראשות הממשלה ? לאחר כל כישלון המשיך כוכבו לדרוך ונעשה לאיש החשוב ביותר בארץ ובעולם. לא רק הפסיד בבחירות פנימיות במפלגה(מה אני לוזר?) הפסיד לראשות הממשלה, הפסיד לתפקיד הנשיא. רק התקשורת החזיקה אותו מעל המים. עד שנבחר סוף סוף לנשיא, ולא הפסיק להתערב ולשים רגליים לממשלה. במקביל הגדיל את תקציב הבזבוזים של בית הנשיא. כאמור במאמר המלומד, בכל מדינה מתוקנת אחרת האיש היה פורש מזמן.
  סגור
 • פרס היה גאון בניהול ואשף יחסים עם מנהיגי עולם
  ranr 26/04/2017 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 3
  הערתך בנוגע ל"ביזבוזי בית הנשיא" נועדה להסיט את דעתנו מבזבוזי בית, יותר נכון בתי נתניהו. לדעתי די שפל להעלות השמצות נגד איש ציבור שתרם כה הרבה למדינה ושהלך לעולמו. של נעליך.
  סגור
 • מנחם בגין
  אזרחית 26/04/2017 10:48
  הגב לתגובה זו
  4 0
  גם הוא, פעם אחר פעם. עד שהודה בפני הציבור: אני לא יכול יותר. לזכותו ייאמר כי פסוקו : ויתורי השלום נכונים יותר מכאבי המלחמות, הוליד הסכם השלום. לא במקרה של רה"מ הנוכחי.
  סגור
 • הוא לא למד
  שמואל שמואל 26/04/2017 10:44
  הגב לתגובה זו
  1 3
  הבזבוזים ? אך במקום ללמוד לקח ואמות מוסר ציבורי מלמד אותנו ראש הממשלה הנוכחי שיעור מאלף איך מבזבזים עוד ועוד. לשבחו של הננזף על-ידך ייאמר כי לא צבע את שערו (על חשבונך) פעם אחר פעם.
  סגור
 • צבע שיער
  שמואל 27/04/2017 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מכל מה שכתבתי רק על הבזבוזים מצאת להגיב. יום הולדת שאפילו מלכת בריטניה לא עושה על חשבון משלם המיסים, הזמין את כל מי ומי מכל רחבי העולם. אף אחד לא העיר על כך, ונראה דבר טבעי ומקובל. מתקופתו תקציב בית הנשיא הגיע ל 60 מיליון שח ויותר לשנה(בדוק באתר בית הנשיא). אף אחד לא חקר ולא שאל. מה זה לעומת צבע השיער של נתניהו או הגלידות. אכן השוואה לתפארת. כאשר רוצים להגחיך מישהו מתייחסים למראה החיצוני. עלות החקירות סביב הגלידות של נתניהו ובני ביתו, עולים למשלם המיסים הרבה יותר גם אם היו שופכים חבית של גלידה כל יום לרחוב. קטנוניות לשמה.
  סגור