עדכון ה-MSCI בשבוע הבא שמשגע בימים האחרונים 2 מניות מעו"ף - הנה ההערכות

הסוחרים בת"א נערכים לעדכון שיכלול 2 מניות גדולות ממדד המעו"ף, ובשטח הכסף כבר זורם
 | 
מרכזות עניין
הסוחרים בבורסה המקומית רגילים לראות את טבע, פריגו, בזק או מניות הבנקים בצמרת מחזורי המסחר. אבל בימים האחרונים מניה אחרת תופסת את המקום דרך קבע, זו אלביט מערכות שבשלושת ימי המסחר האחרונים (כולל היום) מרכזת את מחזור המסחר הגדול בשוק. ביום חמישי ריכזה מניית אלביט מערכות מחזור של 98.5 מיליון שקלים, המחזור הגבוה במניה מזה למעלה מ-4 שנים. והיום המניה ריכזה מחזור של 95.6 מיליון שקלים (הגבוה בת"א). מניה נוספת שמרכזת מחזורי מסחר חריגים מאוד בימים האחרונים היא פרוטרום שהיום ריכזה מחזור של 55 מיליון שקל (יותר מכפול מהמחזור היומי הממוצע בחודש האחרון) וביום רביעי האחרון ריכזה את מחזור המסחר הגבוה במניה מאז ינואר האחרון.
שתי המניות נסחרו בימים האחרונים בשיא כל הזמנים. ביום חמישי פרסמה אלביט מערכות את דו"חותיה הכספיים וזכתה להמלצות צוננות מאוד מצד האנליסטים. בפסגות טענו כי מדובר ב"דו"ח פושר" וקבעו את מחיר היעד על 337 שקלים (כלומר צפי לירידה של כ-15%) ואת ההמלצה הותירו על 'תשואת חסר'. ב-IBI טענו כי מדובר ב"דו"ח פושר" וקבעו את מחיר היעד על 92.8 דולר (כלומר צפי לירידה של 11%) ואת ההמלצה חתכו מ'תשואת שוק' ל'תשואת חסר'. באותו היום מניית אלביט מערכות איבדה 1.9% משיא כל הזמנים, אבל יומיים לאחר מכן המניה כבר נסחרת כעת במחיר גבוה יותר. צריך גם להגיד שאלביט מערכות קיבלה רוח גבית חזקה מהניצחון של טראמפ שמקושר לגידול בהוצאות הביטחון (ראו התייחסות בהמשך).
לגבי פרוטרום, אתמול סגרה המניה בשיא כל הזמנים לקראת פרסום הדו"חות מחר (יום ג'). באקסלנס נקבו השבוע המלצת 'תשואת שוק' לקראת פרסום הדו"חות במחיר יעד של 205 שקלים (נמוך בכ-2% ממחיר המניה כעת).
הסיבה למחזורים הגדולים ואולי גם למומנטום הנקודתי במניות, היא עדכון ה-MSCI שיתבצע בסוף החודש הנוכחי ובו אלביט מערכות ופרוטרום ייכנסו למדדים הגולבאלים של ענקית המדדים. העדכון לגבי כניסתן של השתיים למדדים הגלובאלים הגיע ב-14 בנובמבר לאחר הסגירה בת"א ומאז רשמה פרוטרום מהלך עליות של כ-8% (כולל זינוק של 3.5% ביום המסחר הראשון שלאחר הודעת ה-MSCI). באלביט מהלך העליות היה מתון יותר (אולי בהשפעת הדו"חות הפושריים) ובכל זאת לשיא כל הזמנים.
השאלה הגדולה היא ללא ספק - מה יהיה היקף הביקושים ב-30 בנובמבר (יום רביעי בשבוע הבא) לשתי המניות. אחד הגופים בשוק המקומי העביר ל-Bizportal הערכה לפיה אלביט מערכות צפויה לביקושים של 108 מיליון דולר ופרוטרום צפויה לביקושים של 100 מיליון דולר. גוף זר שפועל בארץ איתו שוחחנו מסר הערכות דומות על ביקושים של קצת מעל 100 מיליון דולר לכ"א. לפי חלק מהערכות, הסכומים נמוכים יותר (סביב כמחצית). בשונה מעדכוני מדדים בארץ, עדכון ה-MSCI הוא קשה יותר לחיזוי מבחינת ביקושים-היצעים ובעבר היו לא מעט הפתעות. מדובר בסכומים גדולים מאוד ביחס למחזורי המסחר בשתי המניות הללו. ביקוש של 420 מיליון שקלים (108 מיליון דולר) לאלביט מערכות שבשנה האחרונה מרכזת מחזור ממוצע של 21 מיליון שקלים זה כסף גדול. דומה הדבר אצל פרוטרום.  כך או כך, ניתן לצפות לעצבנות סביב העדכון ואולי בימים שלאחריו וזאת בהתאם להיקף הביקושים שיגיע בסופו של דבר. 
לגבי אלביט מערכות, טראמפ הצהיר לקראת הבחירות כי הוא מתכוון להיות מחוייב לברית נאט"ו, אבל באותה נשימה גם הבהיר כי בכוונתו לבחון את שיעור ההוצאה לביטחון בכל מדינה ומדינה בארגון. הקונפליקט הזה בין ארה"ב למדינות נאט"ו קיים כבר זמן רב, אבל טראמפ הוא היחיד שלחץ על הנקודה הזו בעוצמה וייתכן שגם מתכוון לעסוק בה. המצב הוא שחלק ממדינות הארגון מוציאות מעט מהמוסכם (2% מהתל"ג) על ביטחון, וטראמפ ידחוף לשינוי המצב. כך לדוגמה, דנמרק מוציאה על ביטחון רק 1.2% מהתל"ג ולפי הערכות כדי להגיע ליעד של 2% היא תצטרך להוציא עוד 2.1 מיליארד דולר בשנה על ביטחון. מבחינת חברות בסקטור התעשייה הביטחונית זו רוח גבית משמעותית. מדד החברות בסקטור באירופה זינק 7.3% מאז בחירתו של טראמפ. בוול סטריט מדד חברות התעשייה הבטחונית זינק כ-8.5% עד כה לאחר בחירתו של טראמפ. מהבחינה הזו, אלביט מערכות שקפצה כ-9% מאז הבחירות, ביצעה את ההתאמה. 
אלביט מערכות +0.45% אלביט מערכות 49,630 +0.45% אלביט מערכות בסיס:49,410 פתיחה:49,410 גבוה:49,720 נמוך:49,330 תמורה:5,118,205 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
{פרוטרום}
גרף פרוטרום מתחילת השנה:
גרף אלביט מערכות מתחילת השנה:
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה