הרגע המרכזי השבוע בשווקים הפיננסים - נראה תנודה?

 |  (6)
כשהמחזורים בשפל
ימי סוף אוגוסט בדרך כלל שקטים מאוד בשווקים הפיננסים. פעילים רבים נמצאים כעת בחופשות קיץ והשוק נוטה להיות מנומנם, וכך לדוגמה מחזור המסחר הבוקר בבורסה בטוקיו היה נמוך ב-30% מהמחזור הממוצע בחודש האחרון. ביום שישי האחרון מחזור המסחר בבורסות אירופה היה נמוך ב-18% מהממוצע, ובוול סטריט המחזור הסתכם ב-5.7 מיליארד מניות בלבד, נמוך ב-17% מהממוצע בשלושת החודשים האחרונים. דווקא בשל המחזורים הדלילים כ"כ, ייתכן שאירוע שיתקבל כהפתעה - עשוי לגרור תנודה חזקה. 
האירוע המרכזי השבוע הוא ללא ספק נאומה של נגידת הפד' ג'נט יילן, אותו תישא בסימפוזיון הכלכלי השנתי של הפד' בג'קסון הול ביום שישי בשעה 17:00 (שעון ישראל). בימים האחרונים התקבלו מספר איתותים מצד בכירים בפד' שטענו כי האפשרות של העלאת ריבית השנה לחלוטין נמצאת על הפרק. אתמול היה זה סגן ראש הפד', סטנלי פישר, שאמר בנאומו בקולורדו שהכלכלה האמריקנית כבר קרובה מאוד ליעדי הפד' - והצמיחה צפויה לצבור תאוצה. "בהסתכלות קדימה אני צופה שקצב הצמיחה יצבור תאוצה ברבעונים הקרובים כאשר היקף ההשקעות יתאושש מהרמה הנמוכה אליה הגיע באופן מפתיע והשפעת ההתחזקות האחרונה של הדולר תפחת", כך אמר פישר שנמנע מלהתייחס מפורשות לעניין הריבית, אבל ללא ספק הכין את הקרקע.
כעת עיני המשקיעים מסביב לעולם נשואות לדבריה של יילן בג'קסון הול, ומדובר באירוע שבו באופן מסורתי הפד' נוטה לשחרר הצהרות משמעותיות בנוגע למדיניות העתידית. מספיק אם יילן תאשר את דבריו של פישר כדי לתת למשקיעים את האיתות לכך שהעלאת ריבית נוספת הולכת ומתקרבת. הסוחרים נותנים כעת סבירות של 22% בלבד לאפשרות של העלאת ריבית ב-21 בספטמבר. זו אמנם עלייה ביחס לשבוע קודם, אז ההסתברות עמדה על 16% בלבד, אך עדיין ברור שהשוק לא מתמחר כעת העלאת ריבית בספטמבר. כלומר אם יילן תאותת באופן ברור שהעלאת הריבית קרובה מאוד - השווקים צפויים להגיב.
נציין כי עד סוף השנה יש עוד שלושה עדכוני ריבית (ספטמבר, נובמבר ודצמבר) והסבירות להעלאת ריבית (אחת) לפי בורסת החוזים בשיקגו עומדת על 51%. או במילים אחרות, אי הוודאות נמצאת בשיאה - לכן כולם מחכים ליילן. לסיום נזכיר כי בחודש דצמבר האחרון העלה הפד' את הריבית ל-0.25%-0.5% כאשר תחזיותיו היו לארבע העלאות ריבית נוספות במהלך 2016. מאז דחה שוב ושוב הפד' את העלאת הריבית בטענות כאלו ואחרות, בעיקר חיצוניות (חשש להאטה חריפה בסין, ואז אירוע הברקזיט). 
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מגמתי
  דוד 22/08/2016 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגמתי
  סגור
 • 4.
  פד
  אמיר 22/08/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מי שבאמת רוצה לעשות משהו , הוא עושה , לא מדבר . פד לא באמת רוצה לעלות ריבית , כי כלכלת ארה״ב עדיין שברירית , ובנקל יכולה לעבור למיתון . אך פד לקראת בחירות רוצה לעודד שווקים , לכן מוציא כל מיני סיפורי סרק או לפי פולקלור- מושך באף .
  סגור
 • 3.
  הבורסה תגיב
  מגיב 22/08/2016 11:06
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הודעה מאוד דרמתית מסרתם. זה הולך כך: אני אמרתי לו ואז הוא אמר לי, כי הוא אמר ואז כשהיא תומר, הבורסה תגיב. היי, חבריי, הבורסה מגיבה כל יום!
  סגור
 • 2.
  לא נמאס לכם כל יום מחפשים תנודה.רק למעלה
  רק למעלה 22/08/2016 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 4
  איזה תנודה .תבינו 0 ריבית כסף מדפיסים, אל איזה תנודה אתם מדברים. רק למעלה
  סגור
 • 1.
  כל שבוע אתם מחפשים משהו דרמטי ולא מוצאים. (ל"ת)
  מני 22/08/2016 10:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • זה הלחם שלהם!
  דוד 22/08/2016 14:06
  הגב לתגובה זו
  2 1
  זה הלחם שלהם! פושט!
  סגור