סוף המירוץ: 'יינות ביתן' תרכוש את מגה, מה ההשלכות הצפויות? הנה תגובות האנליסטים

האנליסטים בשוק מציגים גישה מערובת ביחס להשפעת הרכישה של יינות ביתן את מגה על סקטור הקמעונאות
 |  (3)
מגה בעיר, צילום: אריה בר
הנאמנים של רשת מגה שנקלעה לבור עמוק המליצו לבית המשפט על מכירת הרשת ליינות ביתן כאשר התמורה מוערכת בעד 450 מיליון שקל. האנליסטים בשוק מעורבים ביחס להשפעה על הסקטור כולו, אבל מסכימים פה אחד כי הרכישה תשפיעה לשלילה על השחקנית הגדולה שופרסל +0.17% שופרסל 2,428 +0.17% שופרסל בסיס:2,424 פתיחה:2,426 גבוה:2,432 נמוך:2,419 תמורה:1,914,786 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: .
מיכל אלשיך, מאקסלנס, כותבת בשורה התחתונה כי הזכייה של יינות ביתן צפויה להיות שלילית עבור הסקטור. "מעבר הבעלות על מגה ליינות ביתן מהווה ידיעה שלילית עבור שופרסל עקב צפי לאובדן נתחי שוק. כניסה של הבעלים החדשים לסניפי מגה בפועל, הדורשים שיפוץ מאסיבי, עשויה אמנם להימשך מספר חודשים אך זכיית יינות ביתן במכרז, אם תתרחש בפועל, מעידה על התקדמות מהותית".
שופרסל - צפי פגיעה
"מי שצפויה להיפגע בעתיד ממעבר הבעלות היא להערכתנו שופרסל, שבשנה האחרונה, מעבר למהלכי התייעלות שנשאו פרי, נהנתה מנגיסה בנתחי השוק של רשת מגה המדשדשת. הסיבה לפגיעה העתידית נובעת פשוט מהיותה של שופרסל הרשת הגדולה בישראל, עם כ-277 סניפים, שחלקם ממוקמים בקרבה גיאוגרפית לסניפי מגה בעיר. את הפגיעה בגין מגה נראה רק בעתיד, ובתלות בקצב כניסת המתחרה החדש לסניפי מגה בפועל. נזכיר כי במקביל, גם הפתיחה של סניפי YOU, שכבר נמכרו למתחרים אחרים וחלקם עדיין סגורים, צפויה להשפיע על שופרסל, בתלות בקצב הפתיחה של אותם סניפים".
ביחס לרשת רמי לוי מציינת אלשיך כי "מרבית הסניפים של רמי לוי לא קרובים גיאוגרפית לרשת מגה בעיר, ולכן הוא לא צפוי להערכתנו לאבד נתחי שוק מהותיים בשל כך. יחד עם זאת, מדובר בידיעה מאכזבת גם עבורו, שכן רשת רמי לוי בעצמה הייתה אחד המציעים במכרז. עבור רמי לוי, עדיין קיימת אפשרות כי הוא ייקח חלק מהסניפים מידי יינות ביתן, במידה שהרגולטור ידרוש זאת. במקרה כזה תהיה לרמי לוי הזדמנות, אם כי עדיין פחות טובה מהאפשרות הראשונית לרכישת כלל מגה בעיר, כי במקרה כזה הוא יהיה מוגבל בבחירת הסניפים".
"יתר השחקניות יכולות להתחזק"
דורין פלס
, אנליסטית הקמעונאות של IBI כי הדבר יכול להיות דווקא חיובי לענף. "רכישה נוספת של יינות ביתן תוליד רשת ממונפת בעלת שדרה ניהולית שתעמוד בפני אתגר לא פשוט של "החלפת תקליט" והתמודדות מול פורמט עירוני ששונה בתכלית מפורמט הדיסקאונט. בתרחיש כזה, צפויים חבלי לידה לא פשוטים ל"מגה החדשה", ובזמן הזה יתר השחקניות יכולות להתחזק. רכישה בגובה מאות מיליוני ₪ מגבילה מאוד את יכולת מתן ההנחות והמבצעים, ולכן לא סביר שנראה סחרור מחירים בפורמט העירוני".
אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר Sell Side בפסגות: "על פניו נראה שבנקודה הנוכחית קריסתה של מגה נמנעה. רכישת הרשת על ידי שחקן מקומי עדיפה עבור השחקניות הקיימות מאשר רכישתה על ידי גורם חיצוני לענף, כאשר נראה שהשפעה תחרותית צפויה להיות יותר על שופרסל מאשר על שחקניות אחרות בענף. באם תבחר הרשת להתמודד על נתח שוק באמצעות הנחות ומבצעים, שופרסל תצטרך להתמודד עם תחרות מחודשת מצד יינות ביתן בעיקר בתוך הערים".
"ההשפעה על רמי לוי עשויה להיות אף חיובית. במידה ואכן העסקה תצא לפועל, אנו לא ממש מאוכזבים שרמי לוי לא זכה במכרז. להזכירכם אחת החששות המרכזיות שלנו בהקשר זה הינה היכולת לנהל רשת כזו ענפה ומעבר מרשת קטנה ומשפחתית לרשת השנייה בגודלה המצריכה ניהול, אסטרטגיה ולוגיסטיקה שונים באופן מהותי. יתרה מזו הפוקוס של יינות ביתן צפוי להשתנות והמיקוד שלו בתחרות בתחום הדיסקאונט צפוי לרדת ולחזק את הרשתות הבינוניות קטנות".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כלקוח אני לא ממש נלהב
  יוסי 10/05/2016 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם חווית הקניה בכל החנויות החדשות תהיה כמו שהיא היום ביינות ביתן, זה שינמוך רציני בשרות.
  סגור
 • 2.
  למגה יש מרלוג
  dw 10/05/2016 16:31
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ולדעתי זו אחת הסיבות מדוע רמי לוי, יינות ביתן וטיב טעם חשקו ב-מגה. מרלוג (מרכז לוגיסטי) זה צעצוע יקר, וכל מי שרוצה לגדול חייב את הצעצוע הזה. זה לבד שווה המון כסף. בנוסף מיקומי הסניפים הם פצצה. באמת בלי להעליב, אבל מיקומי רמי לוי, יינות ביתן, ויקטורי וטיב טעם פחות מוצלחים. לא פלא שכולם חשקו ב-מגה, וניסו ללכלך הכי הרבה שאפשר כדי לנסות לצוד את מגה במחיר הכי הכי נמוך. גם עובדים מיומנים שיודעים לתפעל עסק מ day1 שווה כסף.
  סגור
 • 1.
  מחיר מוגזם בלי פרופורציה לרווח ההולך וקטן במינוף גדול
  שישקו 10/05/2016 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי עדיף בעל בית יותר עמיד שמשלם פחות על הרשת אבל בעל יכולת עמידות טובה לאורך זמן המנהל מטעם בית משפט הולך לגזור קופון על המכירה? כי אים כן זה נראה מסריח ולזמן קצר.
  סגור