מחירי הנדל"ן בארה"ב נסקו לשיא של 30 חודשים

|
(1)
בדומה לארץ

בזמן ששוק הנדל"ן הישראלי תופס יותר ויותר כותרות בתקופה האחרונה, עם הצעד האחרון של בג"ץ שהוציא צו העוצר את חוק מיסוי דירה שלישית, פורסם היום מדד מחירי הדיור בארה"ב שהציג עלייה גבוהה, מעבר לציפיות הכלכלנים. בדומה למצב בארץ, שילוב של היצע נמוך וריבית משכנתאות ברצפה דחפו את מחירי הדיור בארה"ב לשיא של 30 חודשים במהלך חודש דצמבר האחרון לפי מדד מחירי הבתים של S&P וקייס-שילר.

המדד, שעוקב אחר מחירי הדיור ב-20 ערים מרכזיות בארה"ב, רשם עלייה שנתית בשיעור של 5.6% בחודש דצמבר, כשהוא עלה משיעור של 5.2% כפי שנרשם בנובמבר. העלייה הגבוהה ביותר במחירי הדיור נרשמה בסיאטל שהציגה התייקרות שנתית של 10.8%. מתוך 20 הערים הגדולות בארה"ב, 7 מהן הגיעו לרמות שיא כל הזמנים במהלך חודש דצמבר. המדד הלאומי הרחב יותר הציג עלייה בשיעור שנתי של 5.8% במהלך חודש דצמבר, הזינוק החד ביותר מזה 30 חודשים, וזאת לעומת הערכת הכלכלנים לעלייה של 5.3% בלבד.

בהודעה לתקשורת, יו"ר ועדת המדד, דוד בלצר, אמר כי "מחירי הדיור ממשיכים להתייקר, עם ממוצע ארצי שממשיך לעלות בקצב המהיר ביותר בשנתיים וחצי האחרונות". בעוד עלייה חדה במחירי הדיור יכולים להפעיל טריגר בכל הקשור לרמות האינפלציה, בלצר אמר כי הקצב המהיר אינו מסמן נורה אדומה, והדגיש כי הדבר נובע בעיקר בשל מחסור בהיצע. בלצר הוסיף כי "בעוד מכירות הבתים הפרטיים הקיימים עקפו את רמת ה-5 מיליון יחידות בשיעור שנתי במהלך חודש ינואר, הקצב הגבוה ביותר מאז 2007, היצע הבתים למכירה נשאר נמוך עם 360 אלף בתים לחודש". בלצר ציין כי כמות מכירות הבתים החדשים גבוהה יותר מבשנים קודמות, עם סך של 555 אלף בתים בשנת 2016, אך עדיין מתחת לקצב הממוצע מאז שנת 1990 שעומד על כ-700 אלף בתים.

בלצר הוסיף כי שיעור הריבית על המשכנתאות גם היווה גורם משמעותי בעליית מחירי הדיור, ואמר כי "הריבית הקבועה על משכנתא ל-30 שנה עומדת כיום על שיעור של 4.2% לעומת השיעור הממוצע מאז שנת 1990 העומד על 6.4%".

נציין כי בהקשר דומה, מוקדם יותר פורסם שיחה בין אחד מעמודי הפייסבוק הפעילים ביותר  בתחום הנדל"ן ל-Bizportal, בה מסמן מנהל עמוד מחאת הדיור את היעד הבא, "אנחנו הולכים לגדול בקרוב בצורה דרמטית. המלחמה שלנו היא על התודעה". לכתבה המלאה, לחץ כאן.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  צריך לשלוח את האדיוט מהאינטרנט שפותח אתרים להלחם כנגד
  נטע 01/03/2017 07:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עליית המחירים הארה"ב....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות