פירעונות מוקדמים באג"ח, למי זה טוב ובעיקר - מתי?

אודי קושל, אנליסט נדל"ן וחוב במגדל שוקי הון, מתייחס ודן בהשפעות הפירעון המוקדם על ציבור המשקיעים
 | 
כבדרך טבע, אנו ממשיכים בתקופה סוערת בשוק ההון, הן בעקבות אירועי מאקרו עולמיים והן בשל התנהלות "טייקונים" מקומיים. אך לעומת זאת, בשעה טובה ומוצלחת, באמצע אי הוודאות מגיעה חברה ומודיעה על פדיון מוקדם. אירוע שאמור להיתפש לרוב כהודעה חיובית לחברה ולמשקיע, אולם לא תמיד זה כך.

הפדיון המוקדם יכול להיטיב או לפגוע הן בחברה והן במשקיעים, הכיצד? ככלל, שטרי נאמנות רבים ומגוונים, חלקם מתייחסים לנושא וחלקם לא. לרוב נמצא בשטר את המנגנונים הבאים לפירעון מוקדם:
- אין התייחסות
- קביעה כי הפדיון המוקדם יעשה בפארי.
- קביעה כי הפירעון המוקדם יעשה לפי ממוצע של מחירי האג"ח בתקופה מסוימת.
- קביעה כי הפירעון המוקדם יעשה לפי של ממשלתי בעל מ.ח.מ זה בתוספת אחוז מסוימים (לרוב בטווח של 1%-3.5%).
- הגבוה מבין החלופות המפורטות לעיל.
- אם קורה X הפירעון המוקדם יהיה לפי מנגנון א' אחרת הפירעון המוקדם יהיה לפי מנגנון ב'.

לכן, כאשר חברה מודיעה על פדיון מוקדם, הדבר נעשה לרוב מרצונה החופשי. למה לרוב? כי לפעמים הדבר מבוצע כתוצאה מהתנייה שקיימת בשטר הנאמנות, למשל אם קרה X (למשל מכירת נכס משועבד, אי עמידה בקובננט ועוד) על החברה המגייסת לבצע פדיון מוקדם. במקרה שכזה הדבר נכפה על החברה ולא תמיד משרת את צרכיה. מאידך, כאשר לחברה יש כסף נזיל שממילא ממתין לפירעון האג"ח ובאפשרותה לבצע פירעון מוקדם ולחסוך כסף רב - הדבר בהחלט משרת את מטרתה.

מנגד, חובה על כל משקיע לקרוא ולהכיר היטב את תנאי הפירעון המוקדם בכדי להישמר או לחפש את הסיטואציות הבאות:
- בשטר קיימת קביעה כי זכות החברה לבצע פרעון מוקדם בפארי והאג"ח נסחר במחירים שגבוהים מהפארי. במקרה זה ייווצר הפסד למשקיע שקנה במחירי שוק (שגבוהים מהפארי).
- בשטר קיימת קביעה כי החברה חייבת / זכאית לבצע פירעון מוקדם בעת מימוש הבטוחה. במקרה זה ההפסד יכול להיות כפול. ראשית מחיר הפירעון המוקדם יכול להיות נמוך ממחיר השוק. שנית, יתרת האג"ח יכולה להיוותר ללא בטחונות ובכך גדל הסיכון ליתרת הסדרה.
- לרוב כאשר אין התייחסות תנהג החברה כאילו ניתן לפרוע את האג"ח בפירעון מוקדם בפארי.
- כאשר הפירעון הינה במנגנון התאמה לאג"ח ממשלתית, הפירעון המוקדם יהיה גבוה מהפארי (ככל שהמחמ ארוך יותר תוספת הפיצוי לפירעון המוקדם תהיה גדולה יותר), במצב זה ירוויחו המשקיעים הכי הרבה מביצוע הפירעון.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה