חוזקו של הדולר - האם הראלי יימשך?

אורן אלדד, מנכ"ל ATRADE, מתייחס לחוזקו ושערו של הדולר מול המטבעות המובילים, ומציג שלושה תרחישים להמשך התנהלות הפד' האמריקני
|
(4)
השטר הירוק בדרך לסגור את החודש הטוב ביותר שלו השנה. הנפגע העיקרי מול השטר הירוק הוא הדולר הניו זילנדי, שסגר את אחד החודשים הגרועים ביותר בשנה האחרונה. השטר הירוק התחזק ביותר מ-7% מול מקבילו הניו זילנדי. אחריו נפל האוסטרלי בכ-6% מול הדולר, האירו והפרנק השוויצרי פחתו מול הדולר האמריקני בכ-5% כ"א.

חוסר הוודאות בשווקים הפיננסיים והשיפור היחסי בכלכלה האמריקנית, ממשיכים לספק רוח גבית לשטר הירוק. ההתפתחויות האחרונות באירופה עשויות להגביר את קצב הרכישות של הדולר, בעיקר כנגד האירו אשר עלול לספוג הפסדים כואבים נוספים, אם וכאשר המצב ביבשת מוכת החובות יחמיר.

לקראת פרסום נתוני התעסוקה של חודש מאי בארה"ב, החלטתי לכתוב מספר תרחישים אשר עשויים להשפיע על כיוונו של הדולר.

ראשית, מספר עובדות

סקטור התעסוקה האמריקני מקרטע בחודשיים האחרונים. המשק האמריקני הצליח לייצר 269 אלף משרות (דוחות של חודש אפריל - מארס), מספר כמעט זהה לדוח של חודש פברואר, בו הצליח המשק לייצר כ-240 אלף משרות. מתחילת השנה נוספו למשק האמריקני בסה"כ קרוב ל-800 אלף משרות, מספר נמוך משמעותית מן הממוצע המייצג שוק תעסוקה תקין.

שיעור האבטלה לעומת זאת, ירד ב-0.4% מתחילת השנה - משיעור של 8.5%, לשיעור של 8.1%. דוח חודש מאי שיפורסם בשישי הקרוב, צפוי להציג שיפור מסוים בסקטור התעסוקה החבוט. על פי ההערכות המוקדמות, המשק האמריקני הצליח לייצר כ-152 אלף משרות, לעומת 115 אלף משרות שנוספו לסקטור בחודש הקודם. שיעור האבטלה צפוי להישאר ללא שינוי, ברמה של 8.1%.

תרחישים אפשריים

האויב מספר אחד של הדולר כיום הינה תוכנית רכישות שלישית (QE3). לכן כל עוד האופציה להשקת תוכנית כזו מונחת על השולחן, השטר הירוק ימשיך לספוג הפסדים בכל פעם שנתוני המאקרו בארה"ב יעידו על חולשתו של המשק האמריקני.

לעומת זאת, קיים תרחיש "ורוד" עבור השטר הירוק. במידה שהמשק האמריקני יצליח לייצר בחודש מאי מעל 200 אלף משרות ושיעור האבטלה יישאר ללא שינוי (רמה של 8.1% או אף ירד עוד יותר), הסיכויים להשקת תוכנית רכישות שלישית (QE3) יפחתו משמעותית והדולר יצבור כוח, בעיקר מול הין היפני. המדדים המובילים ברחבי העולם צפויים לזנק.

העסקאות אשר אמורות להניב רווחים במקרה זה
- שורט על הין, בעיקר מול הדולר (לונג דולר - ין).
- לונג על המדדים המובילים של ארה"ב.
- לונג על המניות המובילות שספגו הפסדים כבדים לאחרונה, כגון "אפל".

התרחיש הגרוע ביותר עבור השטר הירוק

במידה והמשק האמריקני לא יצליח לייצר בחודש מאי אפילו 100 אלף משרות ושיעור האבטלה יעלה, השטר הירוק צפוי לספוג הפסדים כבדים, בעיקר מול הין היפני, היות והסיכויים להשקת תוכנית רכישות שלישית יגברו משמעותית. המדדים המובילים ברחבי העולם צפויים לצנוח.

במקרה זה, העסקאות אשר אמורות להניב רווחים במקרה זה:
- לונג על הין, בעיקר מול מטבעות בעלי גבוהה, הפגיעים ביותר בעיתות של ירידות בשווקים.
- שורט על המדדים המובילים של ארה"ב.

אך בין השחור לורוד ישנו תמיד התרחיש ניטראלי עבור השטר הירוק - במידה ונתוני התעסוקה יצאו על פי הצפי או קרוב אליו, השטר הירוק ינוע בהתאם לסנטימנט הכללי בשווקים. להערכתי, מסע התחזקותו של הדולר יימשך, אם הנתונים לא יאלצו את הפד' להתערב שוב במסחר, וזאת במטרה לעודד את הצמיחה במשק.

לסיכום, לנתוני התעסוקה של חודש מאי עשויה להיות השפעה מכרעת על כיוונו של הדולר בחודש הקרוב. מבחינה מאקרו כלכלית, הפד' יכול להמשיך לשמור על מדיניותו המוניטארית המקלה עוד זמן רב, היות ושיעור האינפלציה נמצא ברמות נמוכות מאוד. הפד' יוכל להשיק תוכנית רכישות שלישית אם וכאשר תחול התדרדרות נוספת בסקטור התעסוקה.

על פי הדיווחים בתקשורת, הפד' ירכוש מגובות משכנתאות, במטרה להוזיל את הריביות בשוק הדיור האמריקני שמתקשה להתאושש. במקרה זה ניתן לצפות לשחיקה משמעותית בערכו של הדולר. אם נתוני התעסוקה יפתיעו לטובה, השטר הירוק ימשיך לצבור כוח מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תודה... (ל"ת)
  אילן 02/06/2012 10:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מחמאה
  סוחר ותיק 30/05/2012 11:41
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אני עוקב אחריך כבר תקופה - כה לחי
  סגור
 • 2.
  לונג על האוסטראלי + 4-5% ריבית (ל"ת)
  כותבי תרחישים 30/05/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 1.
  או שורט על הדולר או שורט על מניות
  י 30/05/2012 08:55
  הגב לתגובה זו
  3 2
  התחזקות הדולר תלויה בעיקר במשבר באירופה ופחות במצב בארה"ב. אם המניות יפלו הדולר יעלה וההפך. ולכן למי שחושב שהמצב יהיה יותר רע מומלץ לקנות תעודות שורט דולריות על המדד ולהרויח משני הכיוונים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות