מחיר התירס - הצריכה גוברת והעליות בדרך

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את התהליכים אותם עבר התירס בתקופה האחרונה, ומציג את כיוון מחירו לתקופה קדימה
|
(1)
משרד החקלאות של ארצות הברית פירסם בשישי האחרון תחזיות עבור הייצור, הצריכה והמלאים של הסחורות החקלאיות. לפי התחזית, למרות שהגשמים שירדו בחודש שעבר הקלו על תנאי היובש בברזיל ובארגנטינה, מלאי התירס העולמי צפוי לרדת ב-30 בספטמבר השנה ל-124.5 מיליון טון - ערכו הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. זאת לעומת תחזית מהחודש הקודם לירידה במלאי התירס העולמי בשיעור נמוך יותר. צריכת התירס העולמית צפויה להגיע השנה ל-869.5 מיליון טון - 3% יותר מאשר בשנה שעברה, והייצור העולמי צפוי להגיע השנה ל-865 מיליון טון בלבד. זו השנה השלישית בה הצריכה העולמית גבוהה יותר מהייצור העולמי.

החל מה-15 בדצמבר 2011 אז עמד על 5.76 דולר לבושל (25.4 ק"ג) התחזק מחיר התירס ב-12% ל-6.45 דולר בשישי האחרון. מחירו הגבוה ביותר אי פעם נרשם ביוני 2011, 7.99 דולר לבושל, אם כי במונחים ריאליים מתואמים לאינפלציה, בעבר היה מחיר התירס גבוה אף הרבה יותר. לדוגמה מחירו ביולי 1974, 3.80 דולר לבושל, שקול למחיר של 17.41 דולר בערכים של ימינו.

מקור התירס במרכז אמריקה. הוא היה מוצר החקלאות העיקרי של האינדיאנים בני המקום ושימש אותם למאכל, להכנת ביגוד ואפילו לייצור מעין בירה פשוטה. לאחר גילוי יבשת אמריקה הופץ התירס בעולם כולו. ההתקדמות בשיטות גידול התירס ופיתוח הזנים המורכבים החסינים מפני מזיקים, שהושגו באמצעות טיפול בזרעי התירס באמצעים ביו-טכנולוגיים ושימוש בציוד ממוכן מתוחכם, הניבו יבולים גדולים יותר של גרעינים משובחים בשטח אדמה קטן יותר.

לנוכח הירידה במלאי התירס העולמי ובמלאי התירס של ארצות הברית, יצרנית, צרכנית ויצואנית התירס הגדולה ביותר, האנליסטים צופים עלייה במחירו לפחות עד סוף הקיץ - אז מסתיים איסוף היבול הנזרע באביב. איכרי ארצות הברית צפויים להגדיל את שטח גידול התירס השנה לערכו הגדול ביותר מאז 1944, לאחר שמחיר התירס הממוצע ב-2011 היה הגבוה ביותר אי פעם. העלייה הצפויה במחיר התירס תקשה על חברות כמו Archer Daniels Midland, יצרנית האתנול הגדולה ביותר בארצות הברית, ו-Tyson Foods, יצרנית הבשר הגדולה ביותר בארצות הברית, כיוון שהיא צורכת תירס להזנת משק החי שלה.

התירס הוא הגידול הראשון בהיקפו בארצות הברית. ב-2012 הגיע ערכו השנתי ל-66.7 מיליארד דולר. ארצות הברית מייצרת כ-40% מהתירס העולמי, צורכת כ-35% ומייצאת כ-61% מיצוא התירס העולמי. השימוש העיקרי של תירס בארצות הברית הוא כמזון למשק החי, אך ישנם גם שימושים נוספים. אם בשנת 2001 השתמשו ב-75% מהתירס למזון לבעלי חיים וב-8% לייצור אתנול, הרי ב-2011 השתנו היחסים - רק כ-44% מהתירס שימשו למזון למשק החי וכ-40% לייצור אתנול. אתנול הוא האלכוהול המוכר לכולנו כמרכיב העיקרי במשקאות האלכוהוליים. האתנול משמש כיום בעיקר לדלק למכוניות כמרכיב יחידי או כתוספת לבנזין.

בעירתו נקייה מבעירת הבנזין ומזהמת פחות את האוויר. תוספת אתנול לבנזין מעלה את האוקטן בתערובת. תערובת סטנדרטית בתחנות הדלק בארצות הברית מורכבת מ-90% בנזין ו-10% אתנול. השאיפה היא להגדיל את אחוז האתנול בתערובת ובכך להקטין את כמות הנפט המיובא. מהתירס מייצרים גם סירופ עשיר בפרוקטוזה, המשמש כמרכיב בממתיקים מלאכותיים, עמילנים, אלכוהול למשקאות, דייסות וחטיפים.

סין, יצרנית התירס וצרכניתו השנייה בגודלה בעולם, צפויה לייצר השנה כ-192 מיליון טון. אבל כמות זאת לא תספיק לה להזנת כ-600 מיליון החזירים ויתר בעליי החיים שהיא מגדלת לצורכי מזון, לכן תיאלץ לייבא השנה כ-4 מיליון טון תירס.

צרכניות התירס העיקריות ב-2011 במיליוני טון היו: ארצות הברית - 282.2, סין - 186.5, האיחוד האירופי - 62.5, ברזיל - 52, מקסיקו - 32.1, הודו - 18.9, יפן - 16.1, קנדה - 11, דרום אפריקה - 10.8 ומצרים - 10.4.

התירס נחשב מאז ומעולם לגידול החקלאי השני בחשיבותו לאחר החיטה, אם כי מבחינת כמויות יבול התירס העולמי ב-2011, 860 מיליון טון, היה גדול יותר מהיבול העולמי של החיטה, 683 מיליון טון, באותה שנה.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר ירידות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-1.7%. מדד CCI נמוך כיום ב-15% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.איך משקיעים בתירס?

באמצעות חשבון ב-ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בתירס בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל החדשה לתירס, Teucrium Corn Fund, החלה להיסחר בבורסת ניו יורק בסימול CORN ב-9 ביוני 2010. הקרן משקיעה בשלושה לתירס לתקופות שונות. דמי הניהול 0.74% לשנה.

קרן הסל לתירס ETFS Corn נסחרת בבורסת לונדון ובבורסות אירופיות נוספות מספטמבר 2006 וסימולה CORN. דמי הניהול הם 0.49% לשנה, והתעודה צוברת המחושבת על בסיס יומי. קרן הסל ETFS Short Corn נסחרת בסימול SCOR, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר התירס עתיד לרדת, דמי הניהול הם 0.98% לשנה. קרן הסל ETFS Leveraged Corn נסחרת בסימול LCOR, התשואה של קרן הסל הזו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר התירס. היא מתאימה למי שצופה שמחיר התירס יעלה ושואף למנף את רווחיו, דמי הניהול הם 0.98% לשנה.

***אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של תירס או כל סחורה, או כלשהי.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נראה שמחיר התירס כבר מגלם את הצפי לחוסרים.
  משקיע בסחורות 12/03/2012 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם היבול הנוכחי לא ייפגע עקב סופות או צרות אחרות לא נראה לי שהמחיר הולך לעלות, וגם לא לרדת הרבה אם לשפוט על פי זה שהוא תקוע מזה חודשים ברמת מחירים גבוהה יחסית.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות