השותף השקט של באפט - צ'רלי מאנגר; מה הוא חושב על השווקים?

מאנגר שמאמין בהשקעות ערך, מסביר למה משקיעים בבורסה צריכים לקחת בחשבון שהתיק שלהם יאבד מחצית משוויו, ולמה זה לא משנה לטווח הארוך; וגם - קרנות סל וקרנות מחקות, האם כדאי?
|
(9)
באפט, צילום: gettyimages

צ'רלי מאנגר (נולד ב-1924) - הוא אחד ממשקיעי הערך הגדולים מעולם. אז למה הוא לא  מקבל כותרות כל שני וחמישי? כי השותף שלו - וורן באפט הוא "הפרונט" של חברת ההשקעות המשותפת - ברקשייר הת'וואיי. ליד באפט קשה לבלוט (הרחבה - כללי ההשקעה של באפט). 

מאגנר הוא סגן יו"ר החברה המשותפת, זה עשרות שנים רבות. ההתחלה של מאגנר היתה בכלל בנדל"ן, ובעקיפין זה קשור לשאלה הגדולה - מה עדיף, השקעה בנדל"ן או השקעה במניות (הרחבה כאן).

מאגנר התחיל בהשקעות בנדל"ן, ועבר להשקעות במניות. הוא לא מאמין בהשקעות אופנתיות, הוא לא מאמין בהשקעות בחברות שהמודל העסקי שלהם לא ברור, הוא לא משקיע בחברות שהוא לא מבין את המוצרים שלהם. שיטת ההשקעות שלו דומה מאוד ואפילו זהה לשותפו - וורן באפט. 

מה הוא אמר?
מאנגר, מזהיר בשנים האחרונות מירידת רמת החיים. לדעתו זה תהליך שיימשך כמה עשורים ויהיו לו השלכות מרחיקות לכת על הצריכה, צמיחה ועל מכלול הפרמטרים הכלכליים. זה ישפיע כמובן גם על שוק המניות.

ביחס לשוקי המניות אמר מאנגר את האמירות הבאות - 

"משקיע שאינו מוכן לאפשרות שתיק ההשקעות שלו יספוג ירידה של 50% בתוך 12 חודשים אחת לכמה שנים - מקומו לא בשוק המניות". מאנגר בעצם ביטא באמירה זו את העובדה הפשוטה - שוק המניות מסוכן משמעותית משוק האג"ח ומהשוק הסולידי. הסיכון הזה עשוי לגרום לירידות חדות, אבל , וזה האני מאמין שלו - לאורך זמן המניות מספקות תשואה גבוהה יותר מההשקעות הסולידיות. 

עוד אמר מאנגר - "אנחנו חושבים שההשקעה האינטליגנטית היא השקעת ערך. צריך סבלנות במקרים רבים, אבל הערך בסוף צף".

מאנגר לא מאמין בהשקעות מורכבות, הוא נגד נגזרים, חוזים, וממש לא במטבעות דיגיטליים. המודל שלו הוא השקעה במניות איכותיות שיספקו ערך - הן בשל שווי שוק נמוך לעומת השווי הכלכלי, והן בשל תחזיות חיוביות להמשך.

לגישתו ההשקעה בהשקעות ערך מבטאת יתרון גדול לעומת השקעה בנכסים עוקבי מדדים. הוא סבור שהשקעות ערך מספקות תשואה גבוהה יותר מהמדדים , ויש לו כמובן קבלות - ההשקעות שלו הניבו תשואה פנומנלית ביחס למדדי המניות. עם זאת, הוא סבור שלאנשים ללא ידע והבנה בשוק ההון, השקעה פסיבית לרבות קרנות מחקות, עשויה להיות אלטרנטיבה טובה, במידה ויודעים למצוא מנהל שדמי הניהול שלו סבירים.

דמי הניהול אגב, הם נושא חוזר באמירות של באפט. דמי הניהול השוטפים לגישתו פוגעים משמעותית בתשואה הנצברת של המשקיעים, כך שהם הופכים את ההשקעה בנכסים עוקבים ללא כדאית. 

המסר שלהם למשקיעים שמעוניינים בהשקעות פסיביות הוא - עדיף השקעות ערך, אבל אם אתם בהשקעות פסיביות, בחנו את דמי הניהול - וזה נכון כמובן גם לכם - משקיעים מקומיים בקרנות מחקות וקרנות סל. דמי הניהול עלו בשנה האחרונה וכדאי אחת לתקופה לבדוק את האלטרנטיבות - דמי הניהול בקרנות שלכם ביחס לדמי הניהול בקרנות אחרות.
 
עשרת הדיברות של באפט

דיוויד אינהורן - משקיע השורט האגדי

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  קרנות הסל' בישראל גובות גם עמלה מטורפת גם פער קנייה/מכי
  זמבלה 19/07/2019 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קרנות הסל' בישראל גובות גם עמלה מטורפת גם פער קנייה/מכירה פסיכי רחוק מאוד מה ETF בארה"ב אליו התכוון כותב ההערות בספר של גרהם
  סגור
 • 7.
  להלן מה שאמר מאנגר, כדלקמן, "משקיע שאינו מוכן לאפשרו...
  Sassi6 14/07/2019 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להלן מה שאמר מאנגר, כדלקמן, "משקיע שאינו מוכן לאפשרות שתיק ההשקעות שלו יספוג ירידה של 50% בתוך 12 חודשים אחת לכמה שנים - מקומו לא בשוק המניות". אז האם גם הם ספגו ירידה של 50% בבועת הדוט.קום ובמשבר משכנתאות הסב-פריים? אם כן, אז קשה לי להבין איך וכיצד הצליחו להגיע לתשואה כזו גבוהה פנומנלית, ואם לא, אז מדוע ולמה הם לא הזהירו אותנו, ושתקו כמו דג?
  סגור
 • 6.
  הוא לא משקיע במניות של היי טק בכלל
  אורי 13/07/2019 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש להם כמה מניות אבל אותם הביאו הדור השני של החברה. באפט ומאנגר לא משקיעים בכלל בהיי טק ואמנם החברה שלהם מצויינת כבר שנים רבות, אבל פחות בשנים האחרונות כי הם מתקשים ללכת עם הזמן. למרות זאת העסקים הסולידיים שלהם עדיין טובים מאוד.
  סגור
 • 5.
  רווחים כלואים...
  משהמשה 12/07/2019 20:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "..כדאי אחת לתקופה לבדוק את האלטרנטיבות - דמי הניהול בקרנות שלכם ביחס לדמי הניהול בקרנות אחרות .."
  סגור
 • 4.
  הבן אדם בן 95 ראבק , הלוואי שאנחנו ניתן המלצות בגיל כזה (ל"ת)
  אלי 12/07/2019 16:09
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  וטבע?
  בן 12/07/2019 15:59
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בכל זאת, נפלו עם טבע. בדיוק כמוני. טבע מייצרת ערך?
  סגור
 • 2.
  מחזיקים טבע והרבה..... (ל"ת)
  רפי 12/07/2019 14:01
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 1.
  אין להתווכח על הכישורים
  לרון 12/07/2019 11:38
  הגב לתגובה זו
  5 2
  בעיקר ההיסטוריים,אך קשה לעיתים להבין למה ברקשייר אינם חותכים כשלונות ברורים מבחינתם כמו ibm קודם ו khc עכשיו!
  סגור
 • ולא דיברתי
  לרון 12/07/2019 20:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על טבע רווית החובות!ויגודמן יחזיר פעם משהו,איזה שקל?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות