הסדר החוב בקבוצת אלון: שני הכובעים של המנכ"ל אביגדור קפלן

ראובן קפלן, משנה למנכ"ל חברת כלל, הוא בנו של אביגדור קפלן. חברת הביטוח היא מחזיקת האג"ח הגדולה ביותר באלון
|
(1)
אביגדור קפלן, צילום: בוצ'צ'ו
קבוצת אלון שבשליטת שרגא בירן (53%) ומספר קיבוצים (47%) פתחה במו"מ להסדר חוב עם נושיה - שהמוסדיים מחזיקים בהיקף של 2.2 מיליארד שקל. את המו"מ ינהל מטעם ויסמן ובירן, מנכ"ל קבוצת אלון, אביגדור קפלן. אלון לא מבקשת "תספורת", אלא הקדמת מועדי תשלומי הקרן בתמורה להגדלת הבטחונות לנושים. המוסדיים צפויים לבקש פיצוי נוסף, יתכן בדרך של גבוהה יותר.

אביגדור קפלן מונה לפני מספר חודשים לתפקיד מנכ"ל חברת אלון במקומו של דודי ויסמן במסגרת מאבק השליטה בקבוצה בין שרגא בירן ודודי ויסמן - אמו היא בת דודה של שרגא בירן.

נקודה מעניינת היא הפוזיציות השונות של אביגדור קפלן: ראשית - בשנת 2013 עזב קפלן את קבוצת לאחר 20 שנה כשרק ב-10 השנים האחרונות גרף שכר בעלול של יותר מ-70 מיליון שקל בעשור. חברת הביטוח היא מחזיקת האג"ח הגדולה ביותר בקבוצת אלון היא חברת כלל עסקי שם המשנה למנכ"ל, הוא ראובן קפלן - בנו של אביגדור קפלן.

בתקופתו של מנכ"ל קבוצת אלון היום בכלל ביטוח נפתחה הפוזיציה באג"ח

מנכ"לית זרוע ההשקעות החדשה של כלל ביטוח היא ענת לוין. קולגה שלה מימים עברו לימור דנש, היום מנכ"לית כלל עמיתים מקבוצת כלל. מנהלי ומנהלות ההשקעות בכלל ביטוח יוצאים למאבק על כספי החוסכים מול אביגדור קפלן, לשעבר יו"ר כלל ביטוח, כשבתקופתו נפתחה פוזיציה ענקית בקבוצת אלון.

אלון חברת הדלק לישראל, כך בשמה המלא, היא שהנפיקה אג"ח שנסחרת ברצף מוסדיים. אלון מחזיקה ב-80% מחברת אלון גז -0.87% אלון גז 2,052 -0.87% אלון גז בסיס:2,070 פתיחה:2,070 גבוה:2,080 נמוך:2,047 תמורה:41,771 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו-73% מחברת {אלון רבוע כחול}. אלון גז, המחזיקה ב-4% ממאגר תמר, דיווחה ביום ראשון על חלוקת בגובה של 50 מיליון שקל.

הקבוצה מחזיקה במניות של חברות רבות בעיקר בתחומי קמעונאות המזון והדלק: "מגה בול", "מגה בעיר", "דור אלון"," רבוע נדלן +0.94% רבוע נדלן 17,200 +0.94% רבוע נדלן בסיס:17,040 פתיחה:17,040 גבוה:17,500 נמוך:17,040 תמורה:894,510 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ", "דרך ארץ - מפעילת כביש 6", "נעמן" ו-"Alon USA Energy".

קבוצת אלון פרטית ואינה מפרסמת דוחות כספיים

אלון היא חברה פרטית ולכן דו"חותיה הכספיים אינם מפורסמים. מטעמי חוסר שקיפות בדוחות הכספיים שכן מפורסמים באתר הבורסה דרך החברות הבנות, קשה לבצע ניתוח מעמיק של מצבה של רשת מגה או של רשת AM-PM שהקבוצה שולטת בהן. סביר להניח שאם המצב היה טוב הנתונים היו מובלטים, אלא ששוק הקמעונאות סובל מתחרות עזה.

השווי הנכסי של קבוצת אלון הפרטית מגיע לכ־3.5 מיליארד שקל, חלק ממנו במניות שלא משועבדות. מנגד יש לאלון התחייבות פיננסית של 2.2 מיליארד שקל למחזיקי אג"ח ועוד כחצי מיליארד שקל לבנק הפועלים.

אג"ח א' של אלון משלמת ריבית חצי שנתית של 2.675% בחודשים ינואר ויולי (סך הכל ריבית שנתית של 5.35%) והקרן אמורה להיפרע מדי חודש ינואר במשך 8 שנים בין 2016 ל-2023 בכל תשלום פדיון של 12.5% מהיתרה.

כלכלני בנק לאומי הזהירו בעבר מהשקעה באג"ח של אלון

דודי רזניק מבנק לאומי הזהיר עוד בשנת 2012 מהשקעה באג"ח של קבוצת אלון וכתב בזמנו כי קבוצת אלון החלה להיתפס לאחרונה כמסוכנת לאור רמת המינוף הגבוהה והשחיקה באחזקות הסחירות. בכך מצטרפת האג"ח של קבוצת אלון לאג"ח של חברות הנסחרות בתשואות המשקפות תסריט מוחשי להסדר חוב".

מנגד, נציין את הדירוג הגבוה "A מינוס" שהעניקה חברת מעלות S&P לחברה בחודש מארס 2014. האנליסטים מתן בנימין וצבי בוימר כתבו בזמנו: "בתרחיש הבסיס שלנו, אנו מעריכים כי יחול שיפור בביצועים התפעוליים של הקבוצה בשנת 2014. התרחיש התפעולי הבסיסי שלנו משקף שיפור ביחסים הפיננסים והמשך מגמה של הורדת מינוף בשנתיים הקרובות. רמת הנזילות - הולמת".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קפלן בן 76 צריך לצאת לפנסיה מייד
  אריק 16/07/2015 08:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן ,שאביגדור קפלן ,יצא כבר לגמלאות, עד מתי ? יגייסו אותו לחברות כושלות שכיום , אינו יכול עוד לשקמם.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות