ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

שעת המבחן למשקיעים במניות הגיעה, עכשיו הזמן לשיטה של באפט - ה"חפיר"

פרשן וול סטריט של Bizportal מציג את תיק ההשקעות הווירטואלי של טור זה, ומסביר מדוע הגיעה שעת מבחן
 |  106
מבט עומק
Share
הגיעה שעת המבחן, הרגע שמבדיל בין המשקיע הסולידי/הגיוני/ארוך הטווח לשחקן הטווח הקצר, בין המבוגר האחראי למהמר. מי שעוקב אחרי טור זה מכיר היטב את רשימת המניות שלדעתנו מייצגות השקעה טובה לטווח הארוך, בעלות הנהלה טובה, חפיר כלכלי רציני (ראו בהמשך) וכיוצא בזה. הטור מתמקד במניות מובילות בתחומן אבל יש בו גם את "פינת החלומות" שמוקדשת לחלומות (רפואיים, בעיקר אבל לא רק) ופינה ל"חברות שהוספדו קודם זמנן ושחוזרות לחיים", חברות שבעקבות ניהול כושל נקלעו למשבר ושלדעתנו קיים הפוטנציאל שיצליחו לצאת ממנו בעתיד.


תיק ההשקעות הווירטואלי של טור זה מורכב מ-80-85% חברות מובילות, 10-15% מחברות פינת החלומות והחוזרות לחיים ו-5-10% במזומן. דוגמאות לחברות המובילות שמככבות בטור זה לאורך השנים: TMO, EW, ISRG, GE, PFE, אמג'ן, סלים כמו SPY, XLV ו- XLK, קרנות המים של בנק פיקטאט, מייקרוסופט, בואינג, פייסבוק, אפל, סימנס ועוד וישראליות כמו אלביט מערכות, פרוטרום, טאואר וסיליקום. בפינת החלומות שוכבות חברות כמו קומפיוג'ן, CVM, RADA ושכמותן ובסקטור החוזרות לחיים נמצאות VEI, NOK, ORA, SAN ועוד כמה (את TEVA, שעד 2010 הייתה מהמובילות בתיק, נכניס לרשימת "החוזרות לחיים" לאחר שיימצא המנכ"ל המתאים שהרי מנכ"ל רציני יכול להחזיר את החברה לימי זוהרה).

המצב הנוכחי הוא שהרוב המוחלט של החברות המובילות נמצאות היום בשיא כל הזמנים, כל "החוזרות לחיים" אכן חוזרות וחברות החלום עדיין חלומיות. שעת המבחן זו השעה שבה המשקיע מנצל את רמות השיא, מממש רווחים באמצעות מכירת חלק מהמניות המובילות שנמצאות בשיא וצובר מזומן לתיקון הבא שיגיע. כל החברות המובילות שהוזכרו בשלות למימוש רווחים. יכול מאוד להיות שבדיעבד יגלה שמכר מוקדם מדיי אבל זה הזמן שמבדיל בין משקיע הגיוני לחזיר (זוכרים? "בוול סטריט שורדים השוורים או הדובים לחזירים אין מה לעשות שם").מה עושים בכסף המזומן? מביטים בו, משתמשים בחלקו לבילוי וממתינים לתיקון נאה על מנת לחזור לאותן המניות. אפשר לנצל חלק מהמזומן ולהוסיף לחברות מובילות "מאכזבות" כמו GE (שלצערנו חלק מהאנליסטים הצעירים אינם מבינים את תהליך הרה ארגון שלהם) או לחוזרות לחיים שעדיין בתהליך יציאה מהמשבר כמו ORA ואולי להוסיף טיפה לחלומות. זו הדרך שלנו ויש כמובן דרכים נוספות. מאז תחילת 2009 יכולים היו קוראי הטור הזה לבצע תהליך כזה 3 פעמים לפחות, ב-2010, 2011 וב-2015.השימוש בחפיר הכלכלי (The economic moat) לבניית תיק השקעות: החפיר הכלכלי מגדיר את היתרונות שיש לחברה על המתחרים בתחום העיסוק שלה. המונח החל להופיע, בשנות ה-90, במכתביו השנתיים של וורן באפט לבעלי מניות ברקשאייאר (Berkshire shareholder letter) כשהסביר כיצד הוא מקבל החלטה לרכוש חברה. "כשאני בוחן חברות בעולם העסקים", כתב, "אני מחפש מבצרים שמוגנים ע"י חפיר שאין דרך לפרוץ דרכו" (I look for economic castles protected by unbreakable moats). אתר המורנינגסטאר, אחד האתרים היותר רציניים בתחום הפיננסי, אימץ אסטרטגיה זו כאבן הפינה של פילוסופית ההשקעה שלו. "ההצלחה של השקעה במניות לטווח הארוך", מסביר עורך האתר, "תלויה ביותר מזיהוי אובייקט השקעה רווחי, שעסקיו יציבים, שצומח במהירות ושאפשר לרכוש אותו במחיר כלכלי נוח.

אנחנו מאמינים שמה שחשוב לא פחות הוא ההערכה לגבי יכולת העסק לשמר את יתרונותיו היחסיים ולעמוד במבחן הזמן. כלומר, האם היתרונות הנוכחיים שעוזרים לעסק להוביל בתחומו יכולים להישמר לאורך זמן? יתרונות אלו הם הבסיס לחפיר". בשוק קפיטליסטי-חופשי וגלובלי שנמצא בתקופה של מהפכה טכנולוגית מתקדמת, התחרות היא הסכנה הגדולה ביותר לכול עסק. הבנת הסביבה התחרותית היא בעלת משמעות גבוהה בקבלת ההחלטות של המשקיע. כותב הטור הזה הוא מאמין פנאטי בפילוסופיה זו. זו הסיבה למשל לאזהרה שהבאנו בשבוע שעבר ביחס לנבידיה (סימול: NVDA). נבידיה יצרה לעצמה יתרון יחסי באחד התחומים החמים ביותר של מהפכת הטכנולוגיה/אינפורמציה, יתרון שמאפשר לה להוביל בתחום עיסוקה ושבגללו החברה מוערכת בהערכת חלל בהווה.

נבידיה, ללא ספק, מייצגת, למשקיע ההגיוני לטווח הארוך אובייקט השקעה מלהיב. נכון, מחיר המניה כרגע אינו כלכלי בכלל אבל נניח שמגיע תיקון ו-NVDA יורדת לסביבות של מחיר כלכלי האם צריך אז לרוץ ולקנות NVDA? "לא!!", אומרת תיאוריית החפיר הכלכלי, "לא לפני שבדקת את יכולת הבלימה של החפיר שחפרה נבידיה סביבה". העובדה ש-NVDA, גם במחירה הנוכחי, מומלצת בחום ע"י אנליסטים רבים לא מספקת משקיעים שמאמינים בפילוסופיית החפיר שהרי זו מנסה לזהות כיצד תשמור נבידיה על מעמדה המוביל בעתיד, מהן מערכות ההגנה שיצרה החברה לשם כך, עד כמה מהווה מגן עליה החפיר? חשיבות הערכת החפיר כלכלי למשקיע הולכת וגדלה עם כול צעד קדימה של מהפכת הטכנולוגיה כי התקדמות המהפכה מקצרת את הזמן שניתן לחברה ליהנות מיתרון יחסי שהצליחה לבסס בגלל יכולות החדשנות שלה.

כיצד מזהים את החפיר הכלכלי של חברה מעניינת? מחלקת המחקר של מורנינגסטאר פתחה את מדד ה-Morningstar Wide Moat Focus IndexSM (סימול: WMWIV) שכולל 50 חברות מובילות, בתחומים שונים בעלות "חפיר רחב (wide moat)" או "בעלות יתרונות תחרותיים ברי קיימא". יתרונות שמתחרים יתקשו מאוד להתגבר עליהם. לפי מורנינגסטאר, "חברות אלו הן בעלות פוטנציאל השקעה מצוין לטווח הארוך כיוון שהיתרון שלהן מבוסס על דברים כמו שם מותג, יכולות שינוי עלויות מהירה, יכולות מניעה ממתחרים להיכנס וכיוון שמדובר בחברות גדולות שמסוגלות לרכוש מתחרים פוטנציאליים, להוביל דעת קהל ובכלל לנצל כול שינוי שמתפתח בשוק לטובתן".

לדעת חוקרי מורנינגסטאר חברה שרוצה לשמר יתרון יחסי לאורך זמן זקוקה בעיקר ל- 5 תכונות:

1. אפקט רשת שזה תופעה כלכלית המתרחשת כתוצאה מההשפעה העקיפה שיש ליצרן של מוצר או שירות מסוים על הערך של אותו מוצר עבור משתמשים אחרים. ככל שמספר המשתמשים במוצר עולה, התועלת ממנו עבורם גדלה וגם הערך שלו עולה. אפקט כזה אופייני בתחומי התקשורת, המידע, רשתות תקשורת וגם ברשתות וירטואליות דוגמת קהילת משתמשי "חלונות".

2. נכסים בלתי מוחשיים (Intangible Assets) כמו קניין רוחני, זיכיונות ממשלתיים, סימן מסחרי ועוד.

3. יתרון בעלויות, היכולת להוריד מחירים לאורך זמן.

4. יכולות החלפת עלויות (Switching Costs) שהיא היכולת לעבור בתמחור מוצרים כדוגמה אחת.

5. יכולות פיתוח, ייצור ותפעול (Efficient Scale) מוכחות.

מה שמעניין הוא שהתקדמות מהפכת הטכנולוגיה העלתה את הקניין הרוחני למעמד של מרכיב מרכזי בעצמת החפיר, במיוחד בתחומי הבריאות והאינפורמציה. הקניין הרוחני מאפשר, במקרים של הצלחת התרופה/תהליך או פיתוח מוצלח של פריט טכנולוגי חשוב, לשמר יתרון יחסי לטווח הארוך. ואם בקניין הרוחני נגענו אז ברכות לחברת Neuroderm (סימול: NDRM) על האקזיט המופלא אבל מי שייהנה על באמת יהיו היפנים ששילמו 1.1 מיליארד עבור קניין רוחני שכאשר יגיע לתרופות שוויו יהיה פי כמה. יום יבוא ונצטער על עידוד תרבות האקזיט ע"ח יצירת סביבה ידידותית לפתוח חברות גלובליות.

יש קשר הדוק בין עצמת החפיר לגודלה ועצמתה של החברה. דוגמה קלאסית לכך היא וולמארט (סימול: WMT), חברת הקמעונות הגדולה בעולם. זו חברה שבמשך עשרות בשנים בנתה מוניטין, הוכיחה כושר התייעלות שאין שני לו, בעלת עצמה שיווקית אדירה ויכולת מוכחת להתאמה לשינויים. אלא שמהפכת הטכנולוגיה יצרה תחרות מסוג חדש, העלתה את אמאזון (סימול: AMZN) כאופציה להשקעה בקמעונות ומאז החל ויכוח עז בין משקיעים, אנליסטים ופרשנים לגבי יכולתה של WMT להמשיך ולהוביל מה גם שמי שבודק את התשואות של AMZN מול WMT מגלה שמה שנתנה AMZN למשקיעיה עלה, בעשור האחרון, פי 12-13 ממה שהניבה מניית WMT.

ה"מומחים" הצעירים בטוחים ש-AMZN תמשיך להכות את WMT וממליצים, אפילו ברמת ההערכה הנוכחית של AMZN למכור WMT ולקנות AMZN. אבל יש החולקים על כך. "נכון, בעשור האחרון הניבה AMZN הרבה יותר כי ההנהלה שלה ידעה לנצל חדשנות טכנולוגית להובלת קמעונות הרשת שנראית כמשתלטת על הקמעונות כולה. אבל האם מה שראינו בעשור האחרון ישכפל עצמו גם בעשור הבא?" לא ברור כלל, אפילו לא להנהלת אמאזון שלפתע מנסה לחדור לקמעונות המסורתית.

מומחים שממליצים להשקיע בוולמארט דווקא (ולא בגלל רמת המחירים וההערכות של המניות) טוענים שבעוד שאמאזון תתקשה מאוד להתחרות בוולמארט בקמעונות המסורתית הרי שוולמארט (שכבר היום היא קמעונאית הרשת המובילה), בעזרת החפיר שבנתה, בהחלט יכולה "לנצח" את אמאזון ברשת. "מהמחיר הנוכחי של המניות", אמר לנו אנליסט קמעונות בניו יורק, "אנחנו שמים הכסף ארוך הטווח בקמעונות על WMT". מתיו פסלר, אנליסט הקמעונות של גולדמן סאקס ודניאל בינדר, אנליסט הקמעונות של ג'פריס העלו, בשבוע שעבר ושבוע לאחר שאמאזון הודיעה על רכישת Whole Foods (סימול: WFM), את המלצותיהם ל-WMT לקניה. ומדוע? המניות של WMT, TGT, COST, KR ורשתות הקמעונות האחרות נפלו חזק לאחר הודעת אמאזון, הצבור, כך נראה, מאמין שאמאזון תשתלט על התחום כולו.

פסלר ובינדר מאמינים שוולמארט היא שתציע לציבור, בסופו של תהליך ההתמזגות בין קמעונאות רשת למסורתית, את המודל הנכון, "למעשה הם כבר מציעים ללקוחות את מה שמציעה אמאזון וגם את מה שאמאזון מתכננת להציע", כותב פסלר. מה שהאנליסטים בעצם אומרים הוא שמהרמה הנוכחית וול מארט, בגלל החפיר, תמשיך להוביל מה גם שהשקעותיה בתחום הרשת רק מתחילות להניב פרי.

איך משקיעים בחברות בעלות חפיר כלכלי? יש סלי השקעה וקרנות שעוקבים אחרי המדד שפותח במורנינגסטאר ה- Morningstar Wide Moat Focus Total Return Index ELEMENTS (סימול: WMWIV) שהיסטורית מכה את ה-S&P500 (ראה) הסל המוכר ביניהם הוא ה-Morningstar wide Moat ETF (סימול: MOAT) שנכון לסוף יוני הכיל 51 חברות שתוכלו למצוא באתר שכשליש מתוכן באות מתחום הבריאות (חברות פרמקולוגיה, ביו טכנולוגיה וציוד רפואי), כ-26% מהחברות באות מתחומי הצריכה, חברות תעשייה ו-IT ביחד מהוות 23% מהסל וחברות פיננסיות 10%. זה סל שמייצג חברות אמריקאיות בלבד ולכן הוציאו סל גלובלי בסימול MOTI שמכיל 76 חברות (ETF channel). יש אפשרות להתלוות לסלים מסוג זה גם באמצעות סלים עוקבים בישראל כמו קסם ארה"ב Morningstar Wide Moat.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

106 תגובות ב-43 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
43 מר מאני 02/08/2017 22:38 תודה רבה
תמיד מאלף לקרוא ומועיל ומרחיב דעת. חבל רק שאתה לאקוני בתשובות לקוראים - אך כמו שנאמר אתה לא חייב לי כלום
שלמה גרינברג 03/08/2017 11:00 מה שאלת ומה עניתי לאקונית? (ל"ת)
42 דוד 31/07/2017 14:13 תיק וירטואלי
המשמעות מהיא אחת .אין תיק כזה וטוב שששלמה "נעזר "באחרים כדי לא להגיב ואלי שלום זה בעצם שלמה.סבכל מקרה זה לא לעניין.אסור לתת ביקורת על שלמה
שלמה גרינברג 31/07/2017 16:27 דווקא הגבתי, כתבתי "תודה" על הערתך (ל"ת)
41 ירום 31/07/2017 13:57 שלמה מה אתה אומר על מה ששילר אמר? (ל"ת)
שלמה גרינברג 31/07/2017 16:37 מה אני אומר?
תקרא הכתבה
ירום 31/07/2017 17:23 קראתי , אבל הוא לא אומר תיקון הוא אומר 1929
על זה אני מדבר
שלמה גרינברג 31/07/2017 19:03 כנראה קראת לא במקור (ל"ת)
ירום 31/07/2017 22:08 כן נקרא פה באתר (ל"ת)
40 שלומי 30/07/2017 23:28 מאמר מצויין, כרגיל
לגבי קומפיוג'ן: העובדה שלא שומעים ממנה, שנים לאחר ההסכם עם באייר, אין בה כדי להחשיד שהעסק שם לא מתרומם?
שלמה גרינברג 31/07/2017 08:58 דווקא שומעים כול הזמן
רק בשבוע שעבר נודע שבאייאר הפסיק את אחד השתפי"ם עם החברה לכן היא בקטגוריית חלום
39 משה 30/07/2017 22:42 מניות חלום אמרת ?
שלומה אם מימוש קרוב אז צריך לברוח מכל חברות החלום שבד"כ מתאידות במימוש חזק. במימוש תשכח מפינת החלומות.
שלמה גרינברג 31/07/2017 08:56 נו? מישהו מונע ממך לברוח? רק שאלה
מאז 2009 היו למעלה מעשרה תיקונים גדולים ואין ספור "מימושים, ברחת? מכרת חלק וחזרת במימוש?
משה 31/07/2017 13:08 לא ברחתי
אם אתה בורח בד"כ גם קשה לחזור.
38 דוד מ 8 30/07/2017 20:52 תיק וירטואלי
"כל הכבוד"לתשובה שלך .ממש לעניין.גם לארז מספר 16 לא הגבת.זוהי דרכך כרגיל נראה אם תפרסמו את תגובתי
שלום 31/07/2017 09:33 דוד תגיד מישהו חייב לך משהו? (ל"ת)
שלמה גרינברג 31/07/2017 08:57 תודה (ל"ת)
37 יוסי 30/07/2017 18:19 שלמה פינת החלומות ?
ראדא הזכרת ? על איזה חלום אתה מדבר ? מכירות של קיוסק שכונתי.
שלמה גרינברג 31/07/2017 08:58 חלום אינו בהכרח טכנולוגי-רפואי (ל"ת)
36 תמים 30/07/2017 15:21 הגם אתה ברוטוס ?
תודה . מרתק כמו תמיד. אבל מסקרן, שלמה היקר , אני קורא כבר שנה תחזיות קודרות ולא מאמין לרואי השחורות ( או בעלי האינטרסים ) ונשאר בפנים. אבל כשאתה הוא זה שממליץ למכור אני מתייחס ברצינות . שלמה , אני מאמין שגם אתה דוגל בכך שאין לצפות סוף העליות או תחילת הירידות . אז לפני שאני מוכר חצי מהתיק , עם יד הל הלב, האם גם אתה שלמה לא עמדת במבול הכתבות על נפילות אפשריות בשווקים וממליץ גם אתה על מכירה?( אני מודה שקשה ללכת נגד זרם חזק שכזה) . האם המלצתך היא אכן למכור מעל 50% מהתיק ולהביט בו או לבלות איתו? (אינני ציני כמובן).
שלמה גרינברג 30/07/2017 15:54 לאחר שתקרא הכתבה בעיון
ואולי גם תעיין בכתבות עבר והשאלה הזו עדיין תטריד אותך , שאל שוב בבקשה. כרמז אומר שאותם דברים נכתבו בגלי העליות של 1999, 2006-7, 2010, 2011, 2015. זו שיטה בה אני פועל מזה 30 שנים ויותר ואינה קשורה לשום כתבות, טובות או רעות.
35 אבי3 30/07/2017 11:36 לא רציתי לכתוב את זה בתגובה 30 כדי לא להפריע
אבל יאי אני דמות פה (:
34 אבי 30/07/2017 11:31 סל או מניות טכנולוגיה
שלום שלמה, קורא ותיק שלך, אני מנסה לדעת האם קיים תעודת סל על חברות שמתעסקות עם פיתוח רובוטיקה אזרחית או צבאית. חיפשתי למשל על בוסטון דיינמיקס אבל החברה נמכרה לבנק.
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:55 יש ROBO, יש BOTZ ועוד (ל"ת)
אבי 30/07/2017 14:47 תודה (ל"ת)
33 עינת 30/07/2017 09:51 תודה שלמה על מאמרך! האם GOOGL נשכחה מהרשימה
הבסיסית?
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:49 המון חברות "הושמטו" (ל"ת)
32 משקיע על הגדר 30/07/2017 08:21 מישהו מאמין שכשהשוק יפול הוא יסתתר באיזו חפירה
כמו ב 2008 כל מי שבפנים אכל אותה
סלבין 30/07/2017 09:10 חחח אתה בטח בחוץ כבר 7 שנים
פיספסת את העליות והחגיגות ומשחק אותה חכם גדול.
31 אבי לא3 30/07/2017 01:02 חפירה על חפיר..
האם לדעתך הובלת ISRG בתחום ניתוחי רובוט הוא חפיר? למעשה כפי ששאל אחד לפני פה כל הובלה בתחום של חברה יכולה להתהפך בזמן קצר יחסית בעידן הטכנולוגיה של ימינו.. או שלא הבנתי מספיק טוב את המושג חפיר, נא האר את עיני.. ואגב בהקשר לשבוע שעבר,האם אתה מכיר את כפיר זילברמן ואם כן האם לדעתך הוא עונה להגדרות של משקיע פעיל? (אמנם בשוק ההון הישראלי בעיקר אבל אולי בכל זאת אתה מכיר..)
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:46 הובלת ISRG בתחום ניתוחי רובוט הוא חפיר?
לא. לך בבקשה לגוגל ותחקור ואיני מכיר את כפיר זילברמן
30 יואל 30/07/2017 00:01 כתבה מעניינת;חוכמה בדיעבד (ל"ת)
29 אילן 29/07/2017 23:28 חפיר
מה עם מניית equnix חברה מדהימה שמתאימה בהחלט ולא הוזכרה
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:49 מתכוון ל Equinix Inc ? (ל"ת)
28 ani 29/07/2017 22:12 למה השמות בקודים?
למה לא הצגתם רשימה של מניות והיתר לפי שם? רק לפי קודים. מי יכול לפענח את כולם? זה שירות לאזרח?
27 אלון 29/07/2017 20:53 קמהדע. למה הנפקה הפילה אותה 12%
שלמה אשמח לדעתך על קמהדע שירדה יפה אתמול ... אתה אוהב את החברה ?תודהנעל המאמר
שלמה גרינברג 30/07/2017 14:32 אתה אוהב את החברה ?
לא אוהב ולא שונא שום חברה. המניה ירדה כי יום קודם הייתה על 5.2 וההנפקה לפי 4.5 ואז מדוע שלא תרד מה גם שהיו שמכרו שורט ערב ההנפקה על מנת לקבל המניות במחיר ההנפקה. הפוטנציאל שם, המימוש תלוי בהנהלה.
אבי3 29/07/2017 22:16 ירדה כי הונפקה במחיר נמוך ממחיר השוק (ל"ת)
אלון 30/07/2017 09:11 נכון. הרגע ראיתי (ל"ת)
26 בני 29/07/2017 20:51 Wix אחרי ירידונת
שלמה מה הפוטנציאל של ויקס לדעתך?חברת חלום? כיצד אתה רואה את התחרות בתחום והאם ויקס יכולה לשמור על הובלה. תודה
שלמה גרינברג 30/07/2017 14:37 לא עוקב מקרוב אבל
ויקס אינה המובילה בתחום ולבטח אינה חברת חלום
25 משה 29/07/2017 16:06 דעתך על אופקו???
נראית לי מעניינת תודה
שלמה גרינברג 30/07/2017 14:40 הפוטנציאל שם אבל
איני עוקב מקרוב כי מדובר בחברת אחזקות מסובכת מאוד להבנה ולבטח להערכה.
אסף 30/07/2017 09:30 יש הרבה מאוד רכישות של בעל עניין .
לאחר ירידה חזקה במחיר המניה אחד מבעלי העניין קונה בחודשים האחרונים כמות מאוד גדולה של מניות , הוא בטוח מבין יותר מאיתנו. אני בפנים.
שלמה גרינברג 30/07/2017 15:56 כדאי שתלמד על "בעל העניין" (ל"ת)
פיצוחים 30/07/2017 14:52 אסף - לא מדוייק
גם אני קבוע קונה פיצוחים לשבת בלי קשר למצב המניות שלי. וברצינות - הקניה של פרוסט באופקו נמשכת שנים על שנים ולא אומרת כלום במקרה הזה. והסכומים האלה עבורו זה כמו ההוצאה שלך ושלי על פיצוחים. לא נכנס להאם מחיר המניה אטרקטיבי - פשוט עניין הקניה לא אומר כלום במקרה של אופקו.
24 איציק 29/07/2017 14:06 כתבה מאוד מעניינת -שאפו ! (ל"ת)
23 ן 29/07/2017 13:45 לדעתי יקח שנים על גבי שנים עד שאמזון תספק
למשקיעים את הרווחים שהם מצפים ממנה בתמחור המניה הנוכחי. מלחמות השליטה על כל מיני סקטורים לא יעלמו ככ מהר ומלחמות עולות כסף רב. בנוסף לגבי החפיר, הבעיה היום שיכול להיות לך חפיר בלתי מעורער אבל פתאום המצאה טכנולוגית חדשה יכולה לערער לחלוטין את המצב, אם אותה חברה לא תאמץ את השינוי הטכנולוגי היא תאבד את החפיר במהירות.
פאם 01/08/2017 21:10 אתה טועה, ובגדול.
אתה מדבר על אמזון כריטייל, ושוכח, או פשוט לא מודע לכך, שהיא ספקית it אדירת מימדים, שלוקחת נתחים מהשוק לענקיות כמו גוגל, מייקרוסופט ועוד.
22 שאלה 29/07/2017 11:51 יש לי רק שאלה
אני חדש בתחום ואני תמיד מפחד לקנות חברה בעליות כי אני תמיד מפחד אולי קניתי בשיא ומכאן היא רק תרד , איך אני יודע שזה לא יקרה? (לדוגמא על החברות שצוינו בהתחלה של החברות המובילות)
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:43 אינך יודע !! (ל"ת)
יד הנפץ 30/07/2017 00:10 לעולם לא תדע. (ל"ת)
אבי3 29/07/2017 22:18 רוצה שיטה פשוטה?
זה לא משנה עליות ירידות, תקנה וזהו אל תזוז רק תשקיע ותשקיע כל זמן שאתה יכול במדד אמריקאי וזהו אל תמא אף פעם לא בירידות ולא בעליות וככה שתצא לפנסיה תראה כמה יש לך.ויורם לפני טועה
יורם 29/07/2017 17:05 שאלת מיליון הדולר
כולם מנסים לאתר פיקים ולחלופין רצפה , אי אפשר לדעת רק להעריך על סמך אמונה בחברה ( שנובעת מבדיקת ההנהלה , תזרים מזומנים , צפי לעתיד ועוד ועוד) או בדיקה מבחינה טכנית , בכל מקרה בהצלחה
סמי וסוסו המקורי 29/07/2017 16:20 תחשוב שאתה נוהג ברכב
השמשה הקדמית שחורה לגמרי ואתה יכול לראות את הכביש רק דרך המראה של השמשה הקדמית (זו שמראה את החלון האחורי והמכוניות מאחור).תחשוב על מה שכתבתי טוב טוב ותבין עד כמה השאלה שלך מגוחכת ומופרכת. ובכלל - למה לא לבקש משלמה מניה שתעלה 100 אחוז במקום רמזים (איך אני יודע שלא תרד...)
אמיר 29/07/2017 20:48 ל-22 השאלה שלך בכלל לא רלוונטית לעולם ההשקעות
בהשקעות אתה אמור כול חודש להפריש סכום קטן ולבצע את זה חודש אחרי חודש לאורך עשרות שנים - כמו החיסכון הפנסיוני. כשעובדים ככה השאלה שלך מיותרת לגמרי..
21 דוד הגנן 29/07/2017 10:49 דיבורים יפים אבל כסף סופרים במדרגות . נתונים מדברים !! (ל"ת)
פאם 01/08/2017 21:13 מישהו חייב לך משהו?
.
20 משה 29/07/2017 10:41 שלמה,"תיקון נאה "יכול להמשיך לפגוע במנית GE (ל"ת)
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:42 ואז? (ל"ת)
משה 2 30/07/2017 09:13 משה תיקון יפגע ב95% מהמניות וגם ב ge (ל"ת)
19 אבי 29/07/2017 10:35 לשלומה אני 20 שנה בבורסה
שלומה הבורסה זה לו מה שאיה פעם בלי מכונות היום הם לו רואים שווי מניה הם מנצלים את המכונות לפי מה שהם רוצים כך לדוגמה טבע כמה היום השוי שלה זה לו הגיוני כך את פריגו כך את בזק ועוד אני פשוט לו מבין אך הבורסה נותנת לזה ליקרות או שיש סחקנים שמבלים את המכונות אך שהם רוצים כך לגוגמה טאואר ליפנה 5 שנים הם היו ליפנה פשיטאת רגל היום פפולרי ועוד כך את אינסולין תבדוק אותי שהי 3 פעמים איחוד און חתחו את המניה פי 70 אחוז משויה היום טסה 20 אחוז האם למשיך כך עבד הבורסה מי שרוצה להשקיעה שקעה
Goni 30/07/2017 10:07 20 שנה בבורסה ונשארת מעבול (ל"ת)
18 משקיע 29/07/2017 08:46 שלמה שלום. כיצד אתה רואה את ההתפתחויות בפלוריסטם ? (ל"ת)
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:40 איזה התפתחויות? (ל"ת)
17 מר בין 29/07/2017 07:21 שלמה, אתה מתרגם מעולה. ובונה כתבות פאזל מדהים.
אני חייב לציין שאני קורא את כתבותיך, ואני ספקן לגבי יכולתך האישית לכתוב בקשת רחבה של נושאים ובעיקר בשוק האמריקאי מבלי שתהיה שם כדי לחוש את האווירה. מידע אישי, האמריקאים ככלל אינם עוסקים בקשת כה רחבה של נושאים והתמחותם היא מאד נקודתית והיא חוזרת על עצמה. חשוב לציין כאשר אני קורא את כתבותיך אני מתמקד בנושא אחד בתוך הכתבה. אבל ממרום הותק שעומד אחריך אתה רוקם את הכתבות כמעשה קוסמות.
16 ארז 28/07/2017 18:31 הטענה בכתבה אינה נכונה
הנתונים מהקישור עצמו של MOAT מראים שהתעודה לאורך זמן א-י-נ-נ-ה מכה את ה-S&P500, ובהתחשב בשונות הגבוהה יותר ובדמי הניהול הגבוהים יותר, עדיף להשקיע ב-S&P500. נתונים, רבותיי, נתונים.
אחת 29/07/2017 10:50 ארז אתה צודק. גם אני בדקתי. (ל"ת)
אורן 29/07/2017 10:44 היא כן, תבדוק שוב. (ל"ת)
15 מה עם JCI 28/07/2017 15:57 כתבת בזמנו שהיא מהפייבוריטיות שלך, מה קורה איתה? (ל"ת)
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:38 אולי נעדכן בקרוב
ואגב, שום מניה אינה "מהפייבוריטיות שלי", איני כותב כך
14 BY BACK 28/07/2017 15:55 מניות בעלות יכולת ל-BUY BACK , זה חפיר...
אם יש חברות שיש להן כסף ואינטרס לקנות את המניות שלהן "בחזרה", זה אומר שהן "חפיר"
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:36 לא, הסברתי מה "התנאים"
ותלוי מה זה "יכולת"
13 בני 28/07/2017 12:20 שלמה מה דעתך על סקטור המתכות האם יש לך מניות
מועדפות בראדר שמתי לב שהדוחות יצאו מעל צפי אנליסטים ומחיר הברזל עולים מאז חודש יוני ומה בקשר לנפט האם אתה חושב שיחזור ל 55-60 לקראת סוף השנה?
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:35 תחפש כתבוטת שלי על X
דעתי על הנפט ברורה. האם יגיע ל- 55-60? יש מאות פרשנויות בנושא , תקרא ותחליט
בני 30/07/2017 15:45 לא מצאתי, תוכל לתת שוב את דעתך בנושא הזה (ל"ת)
12 yarok5 28/07/2017 09:49 ...מאמר מאלף...ושאלה.
שלמה שלום האם הכישלון של הרפובליקנים לבטל את "האובמה קר"- בשלב זה, ישפיע לרעה על תחום הפארמה? בתודה יוסי
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:33 לא (ל"ת)
11 משקיע מתחיל 28/07/2017 08:59 HACK
שלום שלמה, ראשית תודה על עוד טור מרתק. שנית הייתי שמח לשמוע איפה היית ממקם את תעודת הסל HACK שמצד אחד מכילה חברות מובילות (צק פוינט) אך גם לא מעט "חלומות". האם בפינת החלומות? שנית, הסל עלה משמעותית אך עדין לא נגע בשיא שנקבע לפני יותר משנתיים (בניגוד לנסדק). האם לדעתך גם רמת התימחור של ה-HACK גבוה? תודה, ושבת שלום.
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:33 כתבתי אין ספור פעמים על HACK
לגבי התמחור, קל לבדוק
10 זנזיבר 28/07/2017 08:37 האם לדעתך השקעות ערך עברו מן העולם
כל הניירות שציינת, אינם מעולם השקעות הערך.האם לדעתך שיטה זו של השקעות ערך, עבר זמנה? האם היום אחרי תיקון כדאי לשים כסף על מניות מובילות ? תודה
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:32 כל החברות שמופיעות הן רק מעולם הערכים (ל"ת)
9 ארז 28/07/2017 06:49 מאמר נהדר. תודה.
.
8 דוד 28/07/2017 06:13 תיק וירטואלי
אכן כתבה נהדרת.כתבת שיש לך תיק וירטואלי.היכן ן לראות אותו
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:31 הופיע כ 1000 פעם מאז 2000 (ל"ת)
7 היועץ 1 28/07/2017 01:26 מה דעתך על baba
האם זו חברה עם חפיר?
פאם 01/08/2017 21:16 אם אתה מעוניין בענק סיני, הייתי בוחר בbaidu
.
שלמה גרינברג 30/07/2017 12:30 תיגש לדוחות ותחליט
איני עוקב אחר BABA
בהחלט 28/07/2017 15:56 השליטה שלהם בשוק הסיני, מבטיחה מאד (ל"ת)
6 לאוניד 27/07/2017 23:44 תודה!
תודה שלמה! כתבה פשוט מעולה!!!
5 בני 27/07/2017 23:03 גוגל גם ברשימה לדעתך
הזכרת במאמרייך את שמות הגדולות ולא ראיתי שם את גוגל .אשמח לדעתך עלייה והאם מתאימה לרשימה שרשמת לטווח ארוך?תודה
שלמה גרינברג 28/07/2017 08:35 ברור שאמאזון בפנים, (ל"ת)
Guy 28/07/2017 10:41 התכוון לגוגל לא אמזון (ל"ת)
4 עמי 27/07/2017 20:36 ואו שלמה הפצצת הפעם אחלה מאמר
מה לגבי צ'ק פוינט, הפעם לא רשמת אותה, יש שינוי או שהיא עדיין ברשימהתודה על אחלה מאמאר
שלמה גרינברג 28/07/2017 08:35 ברור שהיא ברשימה, פשוט שכחתי (ל"ת)
3 אור 27/07/2017 16:52 יש תעודות סל ישראליות שעוקבות אחר ה MOAT
לקסם יש גם תעודת סל וגם קרן מחקה שעוקבות אחרי המדד, שתיהן מגודרות מטח. והן בין התעודות המובילות בגיוסים בשנה האחרונה
נתי 28/07/2017 10:44 לאור
אור שלום האם אתה יכול לתת את שם תעודת הסל של קסם ומספר הקרן לא מצאתי בברכה נתי
נתי2 28/07/2017 13:53 תרשום בגוגל קסם ארהב wide moat (ל"ת)
נתי 29/07/2017 00:52 תודה (ל"ת)
שלמה גרינברג 27/07/2017 18:13 זה מופיע בכתבה (ל"ת)
2 ישראל 27/07/2017 15:47 שלמה קראת על החוזה הגדול ש ATTU קיבלה ?
לצד הדוחות דיווחה אטיוניטי על הסכם OEM חדש עם חברת טכנולוגיות מידע מובילה, שתשלב את הטכנולוגיה של אטיוניטי לצורך הובלת נדידת נתונים במסדי ובמחסני נתונים. העסקה היא לשלוש שנים, ותניב לחברה הכנסות של 9 מיליון דולר, עם אופציה לעבור את הסכום באמצעות הרחבת השירותים. לאחר התקופה יוכל השותף להאריך את ההסכם בשלוש שנים נוספות או להמיר את ההסכם השנתי לרישיון תמידי תמורת 10 מיליון דולר. איך אתה מעריך האנליסטים באמריקה יקבלו את החדשות האלה לצד אכזבה מתוצאות של רבעון השני
שלמה גרינברג 27/07/2017 18:19 דעתי על ATTU ידועה
איך אתה מעריך האנליסטים באמריקה? החברה קטנטונת ואף אנליסט בכיר לא מכסה אותה עדיין. 4 האמליסטים שכן מכסים, Craig Hallum, Sun Trust,Roth ו - Ladenburg Thalmann שוליים. ייקח זמן עד שאנליסטים רציניים יביטו בחברה, לדעתי רק כשמישהו ישים הצעת רכש
ישראל 27/07/2017 20:39 תוכל להרחיב קצת על דעתך עליה ,קשה לעקוב
על דעתך עליה מהעבר .תודה
שלמה גרינברג 28/07/2017 08:36 דעתי חיובית מאז נכנס אלון (ל"ת)
1 אבי3 27/07/2017 15:36 ואו שלמה אחת הכתבות היותר טובות שלך אי פעם
ראיתי בסרט את וורן באפט מסביר על החפיר בהסבר על איזו חברת ממתקים שבבעלותו, מכיר?
שלמה גרינברג 27/07/2017 18:27 הוא מסביר זאת מפעם לפעם (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.