המצגת שמעודדת את האנליסטים בפז

בכנס משקיעים הציגה החברה אומדנים בקשר עם השפעות תקן ספנות עולמי חדש, מתקן השבת גזים ומקרר פצחנים, הצפויים לשפר את הרווחיות
 | 
יונה פוגל, צילום: יח"צ
תקן ספנות עולמי חדש המחייב אניות לעשות שימוש במזוט דל גופרית, ביחד עם תחילת פעילותו של מתקן השבת גזים צפויים להגדיל את מרווח הזיקוק של פז נפט -1.33% פז נפט 56,500 -1.33% פז נפט בסיס:57,260 פתיחה:57,690 גבוה:57,690 נמוך:56,300 תמורה:16,157,740 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בכ-1.8 עד 4.7 דולר לחבית, כך על פי ניתוח שערכה חברת המחקר Argus עבור בית הזיקוק באשדוד ותוצאותיו הוצגו הבוקר (ד') בכנס משקיעים שהתקיים בתל אביב. בנוסף, הציגה החברה מתקן קירור פצחנים חדש אשר צפוי לשפר את מרווח הזיקוק בכ-0.7 דולר לחבית. על פי הערכות החברה, סך כל ההשפעות האמורות יסתכמו בשיפור של כ-4.5 דולר לחבית במרווח הזיקוק, כלומר גידול של כ-160 מיליון דולר ברווח הגולמי השנתי. 
השפעות התקן החדש
במפגש המשקיעים דיווחה פז כי תקן IMO 2020 – תקן ספנות עולמי, שעתיד היכנס לתוקף בתחילת שנת 2020 ולאסור על תעשיית הספנות שימוש במזוט עם שיעור גופרית של מעל 0.5% (ביחס לתקן הנוכחי עם מגבלה של 3.5%),  עתיד להשפיע באופן משמעותי על רווחיות בית הזיקוק.
התקן עתיד להשפיע על תעשיית הזיקוק העולמית היות ומרבית בתי הזיקוק אינם יכולים לספק מזוט עם רמות גופרית נמוכות מספיק. בעקבות זאת, צופה החברה כי הביקוש לסולר, כתחליף למזוט, יגדל באופן משמעותי, ולהוביל לעלייה במחיר הסולר מנגד לירידה במחירי המזוט, אשר ישפיעו על רווחיות בתי הזיקוק.
מתקן השבת הגזים
במהלך המפגש הציגה פז נפט פרויקט נוסף בבית הזיקוק שהשלמתו וכניסתו לפעילות צפויה בקרוב - מתקן השבת הגזים. מתקן זה מעבד את גז הבערה המופק מחבית הנפט לצורכי המפעל, משיב ממנו מוצרים בעלי ערך כלכלי גבוה, כמו מרכיבי גפ"מ ומימן, המתווספים לסל המוצרים, ומחליף אותם בגז טבעי. על פי הערכות החברה מתקן זה צפוי להשפיע על מרווח הזיקוק בכ-0.4 דולר נוספים לחבית.
שחקן החיזוק החדש של פז נפט - מקרר הפצחנים
כחלק מהיערכות בית הזיקוק לכניסתו לתוקף של התקן החדש, משקיעה החברה בהקמת מתקן Cat Cooler המאפשר לעבד מזוט באופן רווחי יותר, על ידי קירור מתקן זיקוק הנפט (הפצחן) וניצול אנרגיית החום לצורך הפקת אנרגיה, אשר צפוי להיכנס לפעילות במהלך שנת 2019 ותרומתו למרווח הזיקוק מוערכת על ידי החברה בכ-0.7 דולר לחבית.

הובלת מתקן ה- Cat Cooler. מקור: מצגת למשקיעים של פז נפט.
על פי מצגי החברה, כיום כ-17% מתמהיל התזקיקים המיוצר בבית הזיקוק הנו מזוט, שנחשב לתזקיק הכי פחות רווחי, וצפוי לירידה נוספת ברווחיות עם כניסת התקן החדש לתוקף. עם תחילת פעילות ה- Cat Cooler, תהיה בידי החברה היכולת לצמצם את היקף ייצור המזוט לרמה של עד 6% מתמהיל המוצרים, כאשר השיעור של שאר הדלקים, הרווחיים יותר, כגון סולר, בנזין ודס"ל יגדל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה