ברגע האחרון: הבורסה בוחנת שינוי זמני ברפורמת המדדים - הנה הפרטים

ל-Bizportal נודע כי בבורסה בוחנים כעת שינוי למשך 'תקופה מעבר'
 |  (5)
אחוזת בית
רגע לפני המועד הקובע לעניין רפורמת המדדים הגדולה בת"א, בבורסה בוחנים שינוי זמני. מדד ת"א 25 יורחב כמתוכנן למדד ת"א 35, אבל נראה שמדד ת"א 75 שאמור להיות מורחב לת"א 90, יושק עם יותר מ-90 מניות.
לפני כשבועיים עדכנה הבורסה כי בשל קושי מסוים מצד לא מעט חברות להגדיל את שיעור החזקות הציבור בהתאם לקריטריונים שנקבעו לצורך היכללות במדד, הבורסה תאפשר לאותן חברות להמשיך להיכלל במדדים למשך תקופה של 12 חודשים ממועד כניסת הרפורמה לתוקף. כעת ל-Bizportal נודע כי בבורסה בוחנים אפשרות להשאיר את אותן חברות כמתוכנן, אבל מצד שני בכל זאת להכניס למדד את החברות שאינן נמצאות כיום בת"א 75 ועומדות בקריטריונים לצורך כניסה למדד המורחב. המשמעות, לצורך תקופה מעבר שתימשך 12 חודשים, צפוי מדד ת"א 90 לכלול מעל 90 חברות. לפי הערכה, במידה ואכן תתקבל גישה זו, המדד יושק עם 95-96 מניות.
בפועל, בבורסה מנסים ללכת בין הטיפות ולא ליפול עם אף חברה שבשל מהלך כזה או אחר, תיבחר להימחק מהמסחר. ההקלות עליהן דווח לפני שבועיים לאותן חברות ת"א-75 שמתקשות להגיע ל-25% החזקות ציבור, למעשה משחקות לרעתן של אותן חברות שאינן במדד כיום ועומדות בקריטריונים לצורך כניסה. בבורסה לא רצו לעמוד במצב בעייתי מול אותן חברות ולכן בוחנים אפשרות של תקופת מעבר שבה פשוט יהיו יותר חברות במדד ולאחריה יתכווץ המדד חזרה ל-90 חברות כמתוכנן. מדובר ב-22 חברות שצפויות להישאר במדד ת"א 90 למרות אי העמידה בקריטריונים.
נציין כי לגבי מדד ת"א 35 אין כל בעיה, שכן כל החברות שצפויות להיכלל במדד הדגל, ת"א-35, עמדו ביעד זה ושיעור אחזקות הציבור בהן עולה על 30%. לגבי אותן 22 חברות שלא מצליחות לעמוד כעת בקריטריונים, הסיבות הן בין היתר בין שווי נמוך יחסית ועומק הנזילות בשוק.
*מידע ראשוני בדבר שינוי אפשרי התקבל ב'הוט סטוקס'
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מההתנהלות החובבנית של הבורסה
  די נמאס!! 22/12/2016 08:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מספיק עם השכונה הזו... הרי ברור שכל עדכון מדדים זה הפסד נקי למשקיע הפאסיבי ... חאלס לעשות טובות אישיות על חשבון הציבור הדומם !!! חאלס לשרת את המחזורים במקום לדאוג לניהול תקין!!! עד היום לא ברור איך מיסמסו את האחריות על מחדל מנקיינד וחברותיה ואיפה "הייצוגית בכאילו עומדת"... הרי ברור שגם הייצוגית בעניין באה על מנת לגרוף רווח לכיס של העורכי דין במקום באמת לדאוג לציבור שנפגע במסווה של "שיקול דעת"
  סגור
 • 4.
  בורסה
  אבי 22/12/2016 08:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה האות לעליות בבורסה . אין אלטרנטיבה. אין כדאיות לקנות דירה להשקעה. מס רכישה8% . מס על השכירות מעל 5000. מס על דירה שלישית. מס שבח במכירה אם הרווחת. עדיף להשקיע בחברות באמצעות הבורסה.
  סגור
 • 3.
  שתורידו את המס על רווחי הבורסה..... קשקשנים (ל"ת)
  גולן 22/12/2016 08:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  להכריח בעלי שליטה לדלל את עצמם !!!!
  יוסף 21/12/2016 21:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נוחי דנקנר הרס לעצמו כשהשתמש בכספי דיווידנדים מאי די בי כדי לקנות עוד ועוד מניות בחברה. עודף השליטה - הרסני. באותו אופן אני לא מבין למה לא מודיעים לתשובה שבמקום למכור 60% מהפניקס לסינים, ימכור רק 40-50% והיתר לציבור הרחב. זה עוול שבבורסה ציבורית מגייסים כסף תמורת נזידי עדשים שמקצים לציבור.
  סגור
 • 1.
  לא נעשה תחקיר עיתונאי באשר לסיבות.
  בולשיט!!! 21/12/2016 19:23
  הגב לתגובה זו
  7 1
  הבורסה מנוהלת כמו בסטה בשוק, אין חוקים, אין קריטריונים... הכל קומבינות ו״טובות״ למקורבים!!! ואם אתם לא מאמינים תתחילו את התחקיר בפניקס. ולעיתונאים - הגיע הזמן שתפסיקו לאכול את השטויות שמוכרים לכם ותתחילו לעבוד ולעשות תחקירים, כי כתבות כטלה הן פשוט בושה למקצוע שאתם מתהדרים בו.
  סגור