עונת הדו"חות: מדוע הכלכלנים צופים אכזבה מהחברות בניו יורק?

|
פאסימיות באוויר

ממש מתחת לרדאר החלה השבוע בוול סטריט עונת הדו"חות האחרונה לשנת 2015. המדווחת הראשונה אלקואה הציגה רווחים צנועים ביותר בסך של 4 סנט למניה והשוק העניש אותה על כך כאשר שלח את המניה לצניחה של מעל ל-9% במחירה. האם אלקואה  היא רק הסנונית הראשונה במה שאמור להיות עונת דו"וחות מאכזבת במיוחד?

אלו הם הקשיים העיקריים שהחברות בוול סטריט יצטרכו להתמודד איתם בדרך לעונת דו"חות סבירה 

נפט: האיום הראשון הוא המחיר הנמוך של הזהב שחור. מתחילת השנה הנפט נמצא בהתמוטטות כאשר מחירו ירד ב-16% לכדי 33 דולר לחבית. נתונים אלו יפגעו באופן משמעותי ברווחי חברות האנרגיה. על פי צפי הכלכלנים, האחרונות יציגו ירידה של 67% ברווחיהן לעומת הרבעון המקביל אשתקד. 

סין: בנוסף לנפט, החברות יצטרכו להתמודד עם החולשה הכלכלית בסין. הירידה הצפויה בצמיחה הסינית הביאה לטלטלה בשווקים מתחילת 2016 וצפויה לתת אותותיה גם בעונת הדו"חות האמריקנית.

החברות האמריקניות מושקעות היטב בסין שהפכה מיצואנית של עבודה זולה לצרכנית חומרי גלם ושירותים שונים. זאת בעקבות הגדילה של מעמד הביניים במדינה. ביטול מדיניות הילד היחיד בסין אמורה אף להאיץ תהליך זה. אם כי בינתיים קשיי הלידה של האומה הסינית עצמה אמורים להכביד על הצמיחה הכלכלית ובתוך כך על רווחי החברות המערביות. 

אפל: אם מישהו מבקש למצוא את הקשר בין החברות האמריקניות לבין השוק בסין, כל מה שהוא צריך לעשות הוא להביט על הדו"חות של אפל. החברה הגדולה בעולם על פי שווי שוק עושה שימוש במפעלים סיניים לייצור מוצריה וחלק משמעותי מהצרכנים שלה נמצא במדינה זו. אפל גם הציגה סימן מקדים (ופאסימי) לעונת הדו"חות כאשר המניה של החברה ירדה אל מתחת ל-100 דולר לאור ההודעה על קיטון ביצור של האייפון 6. הקיטון הגיע לאור מכירות מאכזבות בעונת החגים בסין.

דולר: חוזקו של הדולר אל מול סל המטבעות אינו נתון חדש לאחר שהראשון זינק ב-20% בשנים 2013-2014. אם כי לעיתים תהליכים כלכליים לוקחים זמן ושנה לאחר התחזקותו של המטבע האמריקני שמייקר את הייצוא של המדינה פוגע במכירות החברות הבינלאומיות. לכן לא מן הנמנע שאת מלוא ההשפעה של התהליך, המשקיעים יחוו דווקא בעונת הדו"חות הנוכחי. 


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות