תושבי צפון ת"א נגד תכנית שדה דב: "לטובת כיסו של בעל עניין"

"התכנית דוחסת כ-16 אלף יחידות דיור בשטח הקרקע היחיד הפתוח שנותר לאורך חופי ת"א. היא מפנה את גבה לשכונות הוותיקות והופכת לחומה"
|
(18)
שדה דב, צילום: Istock

תושבי שכונות צפון תל אביב יוצאים ביוזמה למניעת התכנית לסגירת שדה דב. במכתב פניה שהעביר יו"ר שכונת למד, אלון לוי, מטעם תושבים המתחברים בימים אלה לטובת שדה דב, נטען כי "התכנית דוחסת כ-16 אלף יחידות דיור וכל הנלווה להן, בשטח הקרקע היחיד הפתוח שנותר לאורך חופי תל אביב". 

סגירת שדה התעופה מתוכננת בתחילת יולי 2019 כאשר בחודש אפריל האחרון הופקדה התכנית להתנגדויות הציבור והיא צפויה לעבור את אישור ועדות הבניה בתחילת חודש יוני הקרוב. במינהל התכנון הבהירו כי בהיעדר הנחיה אחרת בנוגע לפינוי השדה, תימשך התכנית כסדרה. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

במכתב ההתנגדות הלינו כי התכנית "מפנה את גבה לשכונות הוותיקות והופכת אותן למעברי גישה למגדלי יוקרה אגרסיביים החוצצים בין הים לשכונות מרידינג ועד הרצליה - פשוט חומה! במגדלים יוצעו דירות רפאים ו"דיור בר השגה" למי שידו משגת ללא מתן מענה קיים לתשתיות האדירות הנדרשות לכך".

עוד הוסיפו: "תכנית זו, שהינה אחת התכניות הגדולות והמשמעותיות ביותר שהוכנה בשנים האחרונות בישראל בכלל ובמחוז תל אביב בפרט, תשפיע באופן ישיר על חייהם של אלפי תושבים החיים בסמיכות לשדה, אבל לא רק עליהם אלא על כל תושבי המחוז, ותושבים בערים הניזונות מהקשר אל המרכז שלהן במדינת ישראל".

"משלם המיסים יאבד זכויותיו לטובת כיסו של בעל עניין"
כחלק מהטענות שהועלו נכתב כי "תכנית שדה דב פוגעת באופן מהותי בתושבים רבים, מה שמעלה את החשש האם הוצעה לבינוי? או האם מהווה כלי לפיצוי כלכלי על חשבון החברה כולה? לא יעלה על הדעת שמשלם המיסים יאבד את זכויותיו הבסיסיות לטובת כיסו של בעל עניין כזה או אחר שבמילא מפוצה".

"סגירת השדה לא רק שאינה ראויה מבחינה חברתית ותכנונית, הרי שהיא צפויה לפגוע בכלכלה ובפיתוח המקומי, בנגישות ויעילות התחבורה בישראל. שדה התעופה הינו עורק תחבורה חשוב במאזן חופש התנועה בארץ וביעדים קרובים שלא ניתן יהיה להחזירו אם יוסר", ציינו.

מנגד, סייגו התושבים: "חשוב לציין ששדה תעופה הפועל במשך שנים כה רבות, גורם באופן טבעי לזיהום הקרקע. טיהור הקרקע כאמור ותשלום פיצויי פגיעה כתוצאה מהתוכנית, צפויים להשית על הקופה הציבורית הוצאות כספיות בהיקף ניכר, העשוי להגיע לסך של מיליארדי שקלים ולהכביד על הקופה הציבורית באופן בלתי מידתי".

ממנהלי הגוש הגדול נמסר בתגובה: "פינוי השדה נקבע בהוראת בית המשפט כבר לפני כעשור ומאז קיבל תוקף בהחלטות ממשלה ואישור כל הגורמים המוסמכים אשר נערכו בהתאם. כל דחייה בפינוי תגרום לנזק של מיליארדי שקלים לתקציב המדינה ולעצירה משמעותית של פיתוח הנגב וגוש דן".
 
"מדובר בתועלת כלכלית וחברתית חסרת תקדים. על פי ההסכם עם המדינה, אשר צפויה לקבל כמחצית מזכויות הבעלים הפרטיים במתחם, הפינוי יאפשר מימון העברת בסיסי צה"ל לנגב ובנוסף פיתוח רחב היקף של מגורים, תחבורה ותשתיות ומתחמי פנאי ותיירות. בין היתר, תתאפשר הקמת אלפי יחידות לדיור בר השגה ודיור לזוגות צעירים, יצירת כ- 25,000 מקומות עבודה חדשים, פתיחת הגישה לים אשר סגור כיום לציבור והקמת הפארק החופי הגדול בארץ לצד גינות ושטחים ציבוריים רבים."   

"נתב"ג ערוך ומוכן לקליטת הפעילות של שדה דב והמדינה כבר השקיעה בכך עשרות מיליוני שקלים. מעבר לכך, בכל העולם יש מגמה להוצאת שדות תעופה ממרכזי הערים אשר מהווים מפגע בטיחותי, תברואתי וסביבתי".

תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  מעטפת ראשונה לת"א,אלטרנטיבה לת"א
  יש אלטרנטיבה לת"א 18/05/2019 03:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעטפת ראשונה לת"א,אלטרנטיבה לת"א
  סגור
 • 10.
  לבצע הלאמה של השטח להפוך אותו לסנטרל פארק
  אבנר 14/05/2019 23:01
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לתת 10% פיצוי לבעלי הקרקע לא צריך יותר. מה יעשו ? יפנו לבגץ ? גם ככה סוגרים אותו...
  סגור
 • פרצופו של הישראלי המכוער
  אביחי 15/05/2019 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גונבים ברזים, מגבות, מה זה כבר לגנוב כמה מיליארדי שקלים מאזרחים שעבדו כל החיים שלהם בשביל בית
  סגור
 • 9.
  באיזה זכות רושמים תושבי צפון תל אביב
  מאיר 14/05/2019 06:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רובם הגדול של תושבי צפון תל אביב מחכים ומייחלים על הפינוי של השדה. ״כתבה״ שלא הייתה מכבדת אף עיתון.
  סגור
 • 8.
  אני תושב שכונות הצפון ואנחנו מחכים לרגע שיסגרו את השדה
  ערן 13/05/2019 22:44
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כולם מצפים לסגירת שדה דב, זה מפגע תברואתי שהורג אותנו עם סירחון של אדי דלק ורעש. לא ברור בשם מי פרסמו את הכתבה הזו. אני יכול להעיד שרוב תושבי השכונות הצפוניות סובלים ורוצים שהשדה יפונה. יש ילדים בגנים ובבית ספר 100 מטר מהמסלולים.....סירחון של אדי דלק זה מה שהם נושמים כל היום.
  סגור
 • טען עוד
 • אתה פשוט שקרן! אני בטוח שאתה בעל עניין בשטח שדה דב.
  ארז(תושב השכונה) 14/05/2019 15:23
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אחרת, איך תסביר את זה שוועד השכונה הינו פעיל מאד כנגד סגירת השדה? השקרים על רעש, זיהום, וסכנה, מסגירים את היותך אינטרסנט קרקע ולא תושב השכונה!
  סגור
 • אני גם תושב הכונה ואתה שקרן! כולם סובלים
  רביב 15/05/2019 14:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם באמת היית תושב השכונה לא היית מעיז לכתוב שרעש זיהום וסכנה זה שקר, חצוף! יש לי ילדים שלומדים בבית ספר 100 מטר מהמסלול!! אין גבול לחוצפה של המתנגדים לפינוי השדה, אנשים סובלים יום יום מסרחון ורעש ואתה מעיז לומר שהם שקרנים.
  סגור
 • אכן סובלים
  א 14/05/2019 14:21
  הגב לתגובה זו
  4 1
  רק בפם אחרונה שרציתי לקנות דירת יד שנייה שם, ביקשו 5 מיליון. אבל המסכנים סובלים...
  סגור
 • 7.
  "תושבי צפון תל אביב"
  אילן 13/05/2019 20:07
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כאילו שאלתם אותנו אם אנחנו בעד או נגד. אני בעד סגירת השדה אוקיי? אז מה אתם מעדיפים? שהפרוייקטים במדינה יהיו חסרי עניין לציבור? או נקרא לזה בשמו, סוציאליזם?
  סגור
 • 6.
  עם מתלונן
  רון 13/05/2019 18:24
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אם יש משהו שהעם הישראלי מצטיין בו זה להיתלונן . שדה דב זה שטח פרטי של אנשים בני אדם . לאנשים יש זכויות במדינה דמוקרטית. וזכותם לבנות על הקרקע שלהם . אני מאחל לכל מי שמתלונן שהמדינה תיקח לו את הקרקע ותבנה עליו מנחת מסוקים . ומי שלא מבין אז השדה חייב להיסגר על מנת לאפשר לגוש דן להיבנות לגובה . זה מגביל את כל הבניה באזור ולכן ישראל מפגרת ביחס לעולם בבניה לגובה . תל אביב מהמטוס נראית כמו עזה . פשוט תושבי צפון תל אביב מתנגדים כי רוצים שימשיך להיות. מחסור בדירות בתל אביב וככה הבתים שלהם רק יעלו ללא היכר
  סגור
 • לא מדויק
  א 14/05/2019 14:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  קודם כל אינטרס לאומי קודם לאינטרס הפרטי. גם אם מדובר בקרקע פרטית. אפשר לתת פיצוי על סמך הערכת שמאי וגם אפשר להפקיע קרקע לשימוש ציבורי. אם המדינה היתה פועלת לפי מה שאתה מציע, שכל אחד יחליט מה הוא בונה בקרקע הפרטית שלו - אז היינו נראים כמו עזה. בלי פארקים, כבישים ורחובות - כי זה קרקע פרטית. בלי שום קשר, תבדוק מי הם בעלי הזכויות העיקריים בקרקע. מדובר בקומץ קטן של משפחות המחזיקות את מרבית הקרקע ותסיק מסקנות.
  סגור
 • 16 אלף איש זה לא כל כך קומץ
  אביחי 15/05/2019 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תבין. דופקים כאן ציבור גדול בשביל כמה טייקונים כמו המלונאים וארקיע שהיא גם מלונאית בנוסף לאינטרס הישיר שיש לה בשדה.
  סגור
 • 5.
  מי אלו?
  שחור 13/05/2019 17:28
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מי כותב"צפון תל אביבים" נגד סגירת השדה? חלק מאנשי ל'והרואים את הים אינם רוצים כי לוקחים להם את הנוף של הים.היתר בעד והם הרוב. זו כתבה מגמתית ולא מדוייקת.
  סגור
 • 4.
  אני מעריך שלשרה יש שם נדלן,
  איל 13/05/2019 17:16
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אחרת היא היתה מרשה לביבי להחליט פעם אחת ולתמיד שהנכס האסטרטגי, בטחוני, וחברתי הזה הקרוי שדה דב-ימשיך לשרת את כלל אזרחי ישראל ולא קומץ מחזיקי שטח שם!
  סגור
 • 3.
  נכס אסטרטגי
  רינת 13/05/2019 15:46
  הגב לתגובה זו
  6 6
  חובה להשאיר את השדה על מכונו, עם כל התשתיות שיש בו, הוא חיוני ואסטרטגיה לא רק לאילת, כי אם למדינת ישראל כולה.
  סגור
 • 2.
  הממשלה הזאת מצטיינת באטימות . ולכן השדה יסגר ותהיה בכיה
  אטימות 13/05/2019 15:18
  הגב לתגובה זו
  6 5
  לדורות . אבל מדינת ישראל הגיעה לגיל 70 עם החלטות סניליות מלכתחילה. אף אחד לא חשב אף פעם צעד אחת קדימה. העיריה יודעת להפקיע שטחים למדרכה בלי שום פיצוי. אבל מקומץ עורכי דין שרק ירויחו דירות ומליונים היא משקשקשת. מי צריך שם עוד דירות . במקום להרוס מרכזי ערים ישנים היא בונה חדש והורסת מה שקיים. ככה זה במדינת ישראל שמחלקת כספים לא שלה לטובת השרדותה ראו המחאה החברתית שחילקו גן לגיל 3 והעלו לנו מס על הבורסה. וראו גם חמאס המדינה מחלקת להם כסף קטארי ואנחנו מקבלים איומים וטילים. אז ברור שזה יאושר גם ככה יאיר נתניהו כתב שתל אביב העיר הכי מכוערת בעולם. אז יכערו ויטרידו עוד יותר . המס עלינו
  סגור
 • 1.
  לא יעזור השדה יסגר ואתם סתם מקשקשים
  יניב 13/05/2019 14:36
  הגב לתגובה זו
  16 12
  לסגור את השדה
  סגור
 • לא ייסגר בחיים
  אדי 23/05/2019 06:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה רק בחלומות שלך
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות