נתניהו וגלנט: אישרו חוק שימנע פגיעה ברוכשי הדירות מקבלנים

הממשלה מתניעה את שינוי חוק המכר שיגן על רוכשי הדירות.  השר גלנט: "במשך שנים היו פרצות בחוק המכר, שהביאו לניצול של רוכשי דירות ולפגיעה כלכלית בהם מצד גורמי מקצוע"
 |  (4)
נדל"ן, צילום: Bizportal
הממשלה אשרה הבוקר את שינוי חוק המכר שהגישו רה"מ, בנימין נתניהו, ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, להסדיר את מערכת היחסים בין רוכשי הדירות לקבלנים ולמנוע פגיעה בדיירים. תיקוני חוק המכר יגנו על  הצרכנים, שמשקיעים לצורך רכישת דירה את עיקר הונם.
החלטת הממשלה תניע את תהליך הבחינה של התיקונים, שכעבור 30 יום יופצו כתזכיר חוק ויופנו להליך החקיקה המקובל.
השר גלנט ברך על החלטת הממשלה: "במשך שנים היו פרצות בחוק המכר, שהביאו לניצול של רוכשי דירות ולפגיעה כלכלית בהם מצד גורמי מקצוע. מטרת התיקונים החדשים שאשרה הממשלה היום היא לספק בטחון לרוכשים ולוודא שהם לא מופקרים בעת חתימה על אחת העסקאות המשמעותיות בחייהם. בנוסף לשקיפות רבה יותר שתקבע בחוק, על פי התיקונים, ערבות חוק המכר לא תכלול את מרכיב המע"מ במחיר הדירה, שהיום מייקר באלפי שקלים את העסקה עבור הרוכשים. באחריותנו לדאוג לקורת גג עבור הציבור, ובו בזמן לוודא שכל התהליכים הנוגעים לדיור מתבצעים בהגינות ותוך הגנה חוקית".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
חוק המכר נועד להעניק הגנה לרוכשי דירות חדשות במסגרת עסקאות רכישת הדירה. בעסקאות של רכישת דירה מקבלן או יזם ישנם פערי כוחות משמעותיים בין הרוכש למוכר, לטובת המוכר. לרוב, אין לצרכן יכולת מיקוח והשפעה על הספק, קיימים פערי מידע בין הצדדים, כוחו הכלכלי קטן יותר, וכך גם יכולתו להתמודד עם מורכבות העסקה.
השינויים שהוצעו:

עדכון המפרט - במצב הנוכחי, קבלנים רבים ממלאים את המפרט באופן שעומד בתנאי החוק, ואולם הוא אינו מספק תמונה ברורה ומחייבת, אלא נוטה לניסוחים מעורפלים מול רוכש הדירה. התיקונים החדשים יוצרים דיוק במפרט. המפרט החדש יציין גם חיובים אשר צפויים להיות מוטלים על רוכש הדירה, מעבר למחיר הדירה אותו הוא משלם לקבלן, כדוגמת – חיובים בגין חיבור לחשמל, לתשתיות גז ומים, אשר עלותם מגיעה כיום לאלפי שקלים.
 
חיזוק חובת גילוי מידע על ידי הקבלן
- על פי התיקון, חוזה המכר יכלול נתונים המצויים בידי הקבלן, שעשויים להשפיע על ההחלטה בדבר רכישת הדירה. כך, למשל, יידרש הקבלן לפרט כל שינוי בתכנית שאותו הוא יזם, כדוגמת תוספת זכויות בניה בבניין. כן ימנע מהקבלן לבצע שינוי מהותי בשטחים המשותפים של הבניין, באופן שחורג מהתמונה שהוצגה בפני הרוכש בזמן מכירת הדירה.
תיקון ההסדר החוקי הנוגע ל-"ערבות חוק המכר" - מדובר בערבות בנקאית אותה מקבל רוכש הדירה מקבלן, כערובה לתשלומים ששילם על חשבון הדירה, עד לקבלת חזקה בדירה. על פי החוק, ערבות חוק המכר כוללת את סכום רכיב המע"מ הכלול המחיר הדירה (17%), וזאת, על אף שרכיב המע"מ המשולם על ידי הקונה למוכר אינו נשאר בידי המוכר, כי אם מועבר מהמוכר לרשויות המס.

עו"ד אריאל נדלר, ראש מחלקת הנדל"ן במשרד עורכי הדין ברנע ושות' מציג את הבעייתיות בחקיקה: "מכלל התיקונים המוצעים, התיקון המוצע היחיד שעלול לפגוע ברוכשי הדירות הוא הפחתת ערבויות חוק המכר שניתנות לרוכשי דירות בגובה מרכיב המע"מ. משמעות הדבר הוא כי במקרה של מימוש הערבות, הכספים ששילם הרוכש כמע"מ אינם מובטחים ולא יוחזרו לו, כך שכשירצה לרכוש דירה חליפית יחסרו לו אותם 17%. על המדינה יהיה לגבש פתרון לגבי רכיב המע"מ, בנסיבות של מימוש ערבויות כאמור". 

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 28/02/2016 20:26
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 2.
  על הקבלן להראות לרוכש את התב"ע של השכונה כדי שלא יופתע
  שקיפות 28/02/2016 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי מול ביתו עומדים לבנות מגדלים, לבדוק תשתיות ברחוב ועוד.
  סגור
 • שיקחו שמאי מקרקעין, גם לפני רכישה מקבלן.
  שי 28/02/2016 18:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים אין להם מושג שקבלן יכול לקרוע אותם במחיר, והדירה שהוא מוכר לא שווה את הכסף. לרוב אנשים חושבים שקבלנים זה טאבו, לא ניתן להתווכח, אם הקבלן מוכר במחיר x אז צריך לקנות במחיר x. קבלן/יזם הוא בדיוק כמו מוכר עגבניות, רק קצת יותר חכם.
  סגור
 • 1.
  מה עם שינויי דיירים? בזה הקבלנים ממש שוחטים את הדיירים (ל"ת)
  דויד 28/02/2016 14:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור