סכנת האינפלציה, איך צריך המשקיע להתגונן?

מור מרגלית, מנהל השקעות בחברת ניהול התיקים של מיטב דש, מתייחס לסיטואציה כעת בשוקי ההון
 |  (14)
כסף, לפי הפתגם הידוע, מניע את העולם, וכפי שמתברר בשנים האחרונות, בעיקר את מדדי המניות.

מזה תקופה לא מבוטלת מניבים מדדי המניות בשווקים המפותחים אל מול מדדי המניות בשווקים המתפתחים. זו הושגה למרות מצב כלכלי קשה ושברירי באירופה ובארה"ב ונשענת ברובה על שימוש מוגבר בהדפסות כספים. האמריקאים רוכשים מזה מספר שנים איגרות חוב בסיטונאות, האירופאים עושים זאת בצעד "מנומס" יותר על ידי שימוש בתוכנית ההלוואות לבנקים - LTRO. צעדים אלו לא ננקטו במדינות כמו ישראל, ברזיל או רוסיה ותשואת החסר שהניבו מדדי המניות שלהן בולטת לעין.

המסקנה המתבקשת - מדד ת"א 100 משקף כרגע בצורה אמינה יותר את מצב הכלכלה הישראלית מאשר מדד ה-DAX משקף את מצב הכלכלה הגרמנית, או מדד ה-S&P 500 את מצב הכלכלה האמריקאית. ההרחבות המוניטאריות האינסופיות והריביות הנמוכות יצרו מקסם שווא במדינות המערב, על פיו התאוששות כלכלית תביא לעליות שערים במדדי המניות, ואם חלילה זו תמאן להגיע, יופעלו מכונות הדפוס פעם נוספת והן אלו שיביאו לעליות השערים המיוחלות. כך או אחרת, למניות יש רק דרך אחת לנוע בה - מעלה!

אבל מה קורה כאשר כמות הולכת וגדלה של כסף מוצאת את דרכה אל האזרחים? , כמובן. העובדה כי כלכלות העולם עדיין מתקשות לצמוח כראוי באופן עצמאי וללא אמצעים מלאכותיים, מעכבת כרגע התפרצות אינפלציונית חמורה. עם זאת, הדפסות הכספים המאסיביות יצרו מצב בו התאוששות בת קיימא מהווה סכנה לערעור מבנה המחירים, שאינה פחותה מהסכנה שבנפילה למיתון מתמשך.

כאשר אנשים הולכים לעבודה ומקבלים בתמורה מספר שטרות נייר (וירטואלים בימינו) בסוף החודש, הם סומכים על הממשלה שלא תדפיס יותר מדי שטרות כאלה, שעד שיגיעו לבזבז אותם הם יהיו שווים עוד פחות מהנייר עליו הם מודפסים.

עם זאת, מאז 2008, בנקים מרכזיים ברחבי העולם מדפיסים כמויות אדירות של כסף בניסיון לתמוך בכלכלה העולמית. הבסיס המוניטארי (סך השטרות והמטבעות במחזור) בארה"ב שילש את עצמו, בגוש האירו הוכפל, והנה מצטרפים היפנים לחגיגה ומתכוונים להדפיס 132 טריליון ין בתוך שנתיים בלבד. מאז נובמבר 2012, עת הודיעה ממשלת יפן על תוכניותה לנקוט בצעדים אגרסיביים כדי לנסות ולהתניע פעם נוספת את הכלכלה השרויה במיתון שאינו נגמר, זינק מדד הניקיי ביותר מ-50%! על סמך עליה מהירה ואגרסיבית שכזו עוד עלולים המשקיעים להתבלבל ולחשוב שקצב הצמיחה ביפן הולך בקרוב לעקוף את סין.

אפשר אם כן להשתעשע ברעיון - אולי כדי להעיר את שוק המניות המקומי מהתרדמת בה הוא שקוע תקופה כל כך ארוכה, תפנה הנהלת הבורסה לבנק ישראל בבקשה לרכוש מדינה. הניסיון בחו"ל מראה כי לבטח תהיה לכך השפעה גדולה יותר מהארכת שעות המסחר.

ממלחמת האזרחים האמריקאית, דרך רפובליקת ויימאר ועד ארגנטינה של סוף המאה הקודמת, ההיסטוריה מוכיחה (תמיד!) - ברגע שכמות הולכת וגדלה של כסף רודפת אחרי כמות קבועה של טובין, שד האינפלציה יוצא מהבקבוק וקשה מאוד להחזירו פנימה.

אינפלציה בחו"ל יכולה במהירות להתגלגל לאינפלציה בשוק המקומי ולבוא לידי ביטוי בהתייקרות מחירי מוצרי צריכה מיובאים, דלקים ועוד. משקל יתר לרכיב צמוד מדד בתיק ההשקעות יוכל לצמצם את השחיקה בכוח הקניה. היות והתאוששות אמיתית עדיין אינה נראית באופק, יש לתת עדיפות למח"מ הבינוני.

למסרבים להאמין, אצטט מדבריו של המשקיע האגדי ג'ון טמפלטון - "שלוש המילים המסוכנות ביותר בעולם ההשקעות הן: 'הפעם זה שונה'".

*מיטב בית השקעות בע"מ עוסק בין היתר בניהול קרנות נאמנות, קופות גמל וניהול תיקי השקעות. ייתכן שלקבוצת מיטב קיים עניין אישי בנושא ו/או ברשותם ני"ע המוזכרים בכתבה, בהתאם להוראות חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול השקעות, התשנ"ה - 1995. האמור לעיל אינו מהווה המלצה או חוות דעת בקשר לרכישה ו/או מכירה ו/או שיווק של ניירות ערך מכל סוג שהוא ו/או ביצוע פעולות השקעה אחרות והוא אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ השקעות ע"י מי שמורשה לעסוק בכך, במתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מובהר כי מיטב לא תהיה אחראית לכל נזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה ו/או במידה ויבחר הקורא להסתמך על האמור בכתבה זו, ואין בהם משום הצעה ו/או המלצה לרכישה של ני"ע ו/או חוות דעת לביצוע פעולות השקעה.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  לא הבנת את ההבדל בין אשראי ובין כסף
  דרור 21/04/2013 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשראי צריך להחזיר עם ריבית ולכן כל השטרות שהדפיסו לא יגרום לאינפלציה בטווח הרחוק. מצד שני כסף אמיתי אי אפשר להדפיס סתם כך והוא איננו יכול להיות חוב של מישהו אחר. כלומר חתיכות נייר אינם כסף. חתיכות הנייר שיש לך בארנק הן כמו צ'קים סחירים. אין להם משמעות כי סך כל החובות יהיה תמיד גדול מסך כל הניירות. רק זהב הוא הכסף האמיתי, הוא קיים בזכות עצמו והוא איננו חוב של מישהו אחר.
  סגור
 • 9.
  דרך התגוננות
  arielmagenheim 18/04/2013 00:16
  הגב לתגובה זו
  4 2
  תעודת סל WIP = אג"ח מדינות (חוץ לארה"ב) צמודות אינפלציה בהחלט אפשרות (היא כוללת בין היתר כמות קטנה של אג"ח מסוג גליל = אגח מדינה צמוד אינפלציה של מדינת ישראל). אפשרות שניה קניה ישירה של אג"ח מסוג גליל שהוא צמוד אינפלציה.
  סגור
 • לעניין החשיפה לדולר
  אריאל 19/04/2013 16:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  WIP היא אגח הנקובה לדולר,אבל מרכיביה הם אגח שאינן נקובות בדולרים,כך שהחשיפה היא דולר-יורו,דולר-שטרלינג,דולר-שקל,דולר-כתר שבדי וכך הלאה. כך שיש לתעודה פיזור מטבעי מסוים אם הדולר בעולם ייחלש מחיר התעודה יעלה. אם הדולר יתחזק בעולם דבר שהוא פחות סביר בקצב הדפסת הכסף הנוכחית מצד ארה"ב אכן יש בעיה, כמובן שאפשרות זו קיימת,שום דבר אינו ודאי 100 אחוז חוץ מהמוות. זוהי אפשרות התגוננות אחת מתוך סך התיק שמשקיע מחזיק,לא חושב שמישהו ישים את כל הכסף שלו על תעודה אחת בלבד.
  סגור
 • חשיפה מסוכנת לדולר ! (ל"ת)
  $ 19/04/2013 10:35
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 8.
  איך לא חשבנו על זה [ חה..חה..חה ] (ל"ת)
  גאוני 17/04/2013 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  אחלה של כתבה. נהניתי (ל"ת)
  שלומי 17/04/2013 23:07
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 6.
  כל מילה בסלע
  המחלה הבאה 17/04/2013 22:51
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כל הכבוד אני מקווה שיש עוד כמה כמוך שם...
  סגור
 • 5.
  יופי של כתבה
  פשוט ולעניין 17/04/2013 19:20
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אנו חיים בתקופה של הניסוי הכי גדול בהיסטוריה של הבנקים המרכזיים .עניין של זמן עד שהאינפלציה בעולם תשתולל.
  סגור
 • 4.
  אחזה גאון כל אחד שיש לו השכלה מינמלית בכלכלה יודע ....
  22 17/04/2013 19:10
  הגב לתגובה זו
  1 2
  שהדפסת כסף עלולה להביא לאינפלציה אבל בחיים כמו שבחיים המודלים של הכלכלה הניו קלסית קורסים זה אחרי זה וכבר אין לנו שום ודאות בעולם הכאוטי שבו הכלכלה מתנהלת . לכן הסתברות סבירה לאינפלציה אבל בטח לא ודאית .
  סגור
 • אז אתה חושב ש"הפעם זה שונה"? :-) (ל"ת)
  Famous Last Words 19/04/2013 07:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  מה גאון כ"כ לא הבנתי?!...סה"כ אינפלציה..
  ל-2 המתלהב 17/04/2013 18:43
  הגב לתגובה זו
  5 3
  אולי לא קראתי טוב,היכן הגאונות... -1 צודק הוא לא כתב איך מתגוננים... כתבה רדודה,ולא מקצועית.
  סגור
 • תחזור לשיעור הראשון בכלכלה אם אתה לא מבין מזה אינפלציה
  ששש 17/04/2013 22:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ילד, לך לישון
  סגור
 • 2.
  בוקר טוב
  המוער 17/04/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הבנאדם גאון, הוא רואה מה שאחרים עוד לא ראו, הוא מקיץ אותנו מתרדמה
  סגור
 • 1.
  אז איך להתגונן?, לא הבנתי... (ל"ת)
  Z 17/04/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור